WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. INGEZONDEN. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 15 Juli 1911. Hoogste barometerstand 773.9 m.M. te Halinhead, laagste 745.7 te Haparauda. Verwachting tot den avond van 16 Juli 1911. Matige tot krachtigo N.W.-lijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van do lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlyk regenbuien. Temperatuur: Koeler. fëarometersland te AMERSFOCPT 768 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 74 Laagste hedennachtF. 59 Hedenmiddag 12 uurF 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 15 Juli des '9 morgeus 7 uur is 70° F. invloed bezat en een ijverig ondersteuner was van den vermaarden kolonel Zadik Pasja, den grooten man vau de insurgenten onder do Jocg-Turksche partij, en die daarom door het comité in Saloniki gehaat wordt als geen ander De correspondent van de Times in Con- stantinopel noemt den moord een ongeloof lijke domheid van den kant der comité- mannen: hoe konden zij zoo dom zijn om door zulk een misdaad de aandacht dei- vreemde mogendheden te vestigen op hun werkwjjze, op zulk een kritiek oogenblik in de zaken van Turkije, een oogenblik bovendien, dat het comité strijd voert met een groot deel van het Ottomaanscho volk? De val van Dsjawid Bey tegen den wil van het comité was het eerste teoken dat het gety aan hqt verloopen is in Turkije, en nu is het tweede toeken de prompte wijze waarop de moordenaars van Zedik Bey gevangen genomen zijn, terwijl indertijd do moordenaars van Hassan Fehmi en Samin (eveneens vijanden van het comité vrijuit gingen. De berichten omtrent Albanië luiden in de laatste dagen weer ongunstiger. De Malisoren zouden, steunend op den open lijken en geheimen steun van Monte negro, geen genoegen willen nemen mot de concessies waartoe de Turksche Regee- ring ten hunnen opzichte bereid is, en ook elders in Albanië zon de opstand om zich heen grijpen. Door sommigen wordt deze loop van zaken vooral toegeschreven aan intrigues van Russieche, Oostenrijksche en Engelsche zyde tegen het Jong-TurkBcbc Comité. Men tracht thans Turkije moeilijk beden te berokkenen, ten einde het nieuwe régime zoo mogelijk ten val te brengen. Indien dit waar is, dan zou er een ern stig meeuingsverschil bestaan tusschen de beide bondgonooten Oostenrijk en Duitsch- land. Immers de Duitsche Regceiing heeft, blijkens do taal der officieuse Duitsche pers beslist de zijde der Jong-Turken ge kozen. Dit blykt ook uit do schitterende ontvangst, welke de Turkschstudie commisie die waarschijnlijk niet alleen voor studie doeleinden maar ook voor 't aankoopen van handelsbetrekkingen naar Duitschland is gekomen te Berlijn en elders genoot. Het laatste nieuws is, dat de opstand in Zuid-Albanie zich langzamerhand uitbreidt, hoewel cv nog stammen zijn die aarzelen. Eerste Kamer. Aangenomn» zyn o.a. do wetsontwerpen tot aanvulling en wijziging van de artikelen 16, 18 en 26 der Jachtwet; tot wyziging der wet betreffen Ie afgifte van zeebrie ven en vergunningen tot het voeren der Neder- landschc vlag; tot nadere wyziging en aanvulling dor wet houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten: de suppletoire Iudischo bogrooting voor den bouw van ceu nieuw koloniaal etablis sement te Amsterdam; het wetsontwerp tot voorbereiding der voorziening in de behoefte ann drinkwater enz De Kamer is daarna op reces gegaan. Blijvend gedeelte. De minister van oorlog heeft bepaald dat uiterlijk 5 dagen na de loting voor het blijvend gedeelte aau de manschappen voorloopig en 2 maanden na die loting definetief moet worden medegedeeld of zij al dan niet tot het blijvend gedeelte be lmoren en zoo ja tot welke ploeg. Voorts dat do miliciens die na de algemeens iniy'ving, doch véór de loting voor het blijveud gedeelte bun eersten oefeningstijd nanvangen, en wier eerste oefening op 30 Nov. a.s., dan wel op 15 Juni 1912 nog niet zal zyn afgeloopen, den dienst voor het blijveud gedeelte, zoo zij daartoe ver plicht zijn, eerBt aanvangen nadat zij hun eersten oefeningstyd hebben volbracht. Mijnheer de Redacteur! Mag ik de tusschenkomst van Uw blad inroepen om een beleefd verzoek te richten aan niemand minder dan aan H.H. Bur gemeester en Wethouders onzer goede gciuccntcP Ik zou namelijk gaarne zien dat hot keurige en kleurige raam boven den ingang van het Bureau van Politie werd vervangen door een flinke, juist- wijzende klok. Jammer van dat mooie raam, zult gy dadelijk zoggen; ik stem dit toe, maar dat vindt eldors wel een gepast onderkomen. Maar waarom juist boven het Politie bureau? vraagt ge. Zouden andere toegangen van do stad, b.v. de Arnhemsche straat, waar dagelijks ook duizenden passeeren, uiet evenzeer voor een dergelijke onder scheiding in aanmerking komen? Ik kan dat zoo niet beoordeelen maar pleit misschien een weinig egoïstisch alleen voor mijn idee, omdat ik wel 25 maal do stad binnenkom langs de Utrechtsche, tegeu eenmaal laDgs de Arnhemsche straat, maar bovendien schijnt het mij toe, dat het Politiebureau expreBselijk op de plek, waar het is verrezen, gebouwd werd om tnyo denkbeeld te verwezenlijken. Maar, hoor ik U met verontwaardiging vragen, is onze Amersfoortsche Lange Jan dan niet voldoende, onze toren, die zoo trouw de heele, halve en kwarturen verkondigt aan ieder, die het hooron wil en kan, die uren ver in den omtrek te zien isNu ja, prijst U hem maar, zooveel U wilt, ik zal er niet9 tegen inbrengen, maar vooreerst houdt hij zich, ten minste wat het zichtbaro gedeelte van zyn arbeid betreft, streng aan het bijbel woord: „Werk zoolang het dag is", maar bovendien staakt by, gedwongen of niet, soms het werk, zooals op mistige dagen, die in voor- en najaar in ons waterlandje niet zeldzaam zyn, of als zijn binnenste moet worden uitgepompt, ik bedoel schoon gemaakt, hetgeen, naar ik heb opgemerkt, niet in oen paar dagen afloopt. Wat ik persoonlijk thans het meest tegen hom heb, is. dat hij nu wel niet met halve, dan toch met drie-kwart kracht werkt, en niet zoo vriendelijk is, dit ongerief gelijkelijk over de burgers te verdeelen, maar alleen hen er van te doen genieten, die aan de steigerzyde wonen. En hoelang zal dat nog duren! Maar hierover basta! Een klok achter de helder lichtgevende gaslamp iu den gevel van het politiebureau zou zeker velen welkom zyn, ook als de reparatie aan den toren weer is afgeloopen. De kosten er van zouden waarlijk niet zoo groot zijn, dat het percentage van den hoofdelijken omslag verhoogd, of andere nuttige werk zaamheden er voor uitgesteld zouden moe ten worden. Wilt U aan mijn verzoek voldoen, dan zoudt U zeer verplichten, Mijnheer de Redacteur, Uw dw. dnr. 'Een Ingezetene. Amersfoort, 13 Juli 1911. Men meldt ons, dat hier ter stede, Woens dagavond j.l. is opgericht de „Amersfoort- echo Gymnastiek- en Turnvereeniging „Ajai" directeur de Heer P. de Jong. Reeds sedert langen bezat Amersfoort geen neutrale Gymu. Yereeniging, 't welk duide lijk doet uitkomen hoe ver Amersfoort ten achter is, waar 't de gezondheid en sport betreft. We spreken dan ook de wensch uit, dat op den eersten repetitie avond, welke wordt gehouden op Maandagavond 8*/a uur in 't Gymn. locaal a. d. Wilhelminastraat 2, velen zich alsnog als lid zullen aanmelden. Van het 2do reg. huzaren worden de lste-luits. H. A. M. Sassen en K. G. W. baron van Wassenaer, zoomede do 2de-luit. R. van Lutierveld met 2 October voor een jaar gedetacheerd bij de ry- en hoef smidschool te Amersfoort. In de Amersfoortsche Zweminrichting word het diploma uitgereikt aan Jhvr O. v. d. Bergh en aan de Jongeh. H. L. de de Jongh en A. J. de Goede. In ons nummer van Donderdag jl. deelden we mede, dat de oproep om steun eenigen tyd geleden door de afd. Amersfoort van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekoloniei in de bladen gedaan zooveel giften had doen inkomen, dat nog oen achttal kinderen zou kunnen worden uitgezonden naar Egmond aan zee. Dit bericht is helaas onjui9t. De secretaris van genoemde afdeeling deelt ons mede, dat Amersfoort nog wel de beschik king heeft over 8 plaatsen, maar niet hot gold er voor Er zullen nog 3 kinderen worden uitgezonden, tenzij er nog wat meer inkomt. Gaarne herinneren we nog eens aau don oproep, in de hoop, dat velen nog iets zullen afzonderen voor de bleek neusjes, die een vorblyf aan zee zoo dringend noodig hebben. Hedennacht is door de politie alhier aangehouden een 15jarige jongen, die van uit Duitschland een wandeling maakte Daar Amsterdam om aldaar zijn familie op te zoeken, liet joDgmensch was al S dagen op weg. Hy is hedon naar zyn vaderland teruggebracht. Morgenmiddag 4 uur wordt op het terrein achter Rustoord eeD voetbalwedstrijd gespeeld tusschen H. V. C. en Ajai uit Amsterdam. In hot Neil. Tijdschrift voor Genees kunde schrijft Dr. J. Sillevis over het „Opwekkeu dor Levensgeesten bij Dren kelingen*. Na gowezen te hebben op do nadoelen van de methode van Sylvester schrijft hy o.a. Konden wij nu den helper vervangen door een instrument, dat tegelyk de tong vasthoudt, en haar voor kwetsuur beschut, dan zou dit een belangryko verbetering zijn. Maar zulk een instrument zou moeten voldoen aan byzondere voorwaarden: aller eerst moet het zoo weinig kostbaar zijn, dat het zonder bezwaar kan gevoegd worden by eiken dreg; voorts moet het zoo min mogelijk aan roest of bederf onderhevig zijn; het zou - waar de reddingspogingen dikwijls zouder geneeskundige hulp dienen te worden ondernomen ook in handen van den leek ongevaarlijk en gemakkelijk te hanteeren moeten zijn. De inspecteur van politie alhier, de heer M. A. E. Seeuwen, die zich meermalen verdienstelijk maakte door redding van drenkelingen, en daarbij de eigenaardige moeilijkheden leerde kennen, die oDge schoolde hulp meebrengt, gaf mij voor eenigen tijd een door hem ontworpen toDg- taog ter beproeving, die naar mijn meening aan bovenstaande cischen volkomen voldoet. De tang is vervaardigd van taai hout, beBtaat uit twee ongekruiste helften, ieder uit één stuk vervaardigd en heeft een korten snavel en een langer handvat. De automatische sluiting geschiedt door een nikkelen veerinrichting. Beide snavelhclften wyken van het slot af eerst een weinig uit elkaar, on loopen daarna evenwijdig. Hun voorvlakte is recht afgesneden, de binnenvlakte draagt een plaat ongeveer 2 c.M. laug en breed, die naar voron ietwat uitspringt. Bij gesloten tang liggen beide plateu op elkaar, de rakende vlakken zijn van dwarsribben voorzien. Het aanleggen van de tong geschiedt, nadat de tang met de vingers zoo ver moge'ijk naar buiten gehaald is, voor den leek de gemakkelijkste manier, en wel zoo diep mogelijk. Dan vindt de punt van de tong plaats in een hartvormige rnimte tus schen de achterzijde der platen en de uit een wijKende gedeelten der armen van de tang, het midden van de tang wordt stevig vastgehouden door de geribde platen, ter- wyl het instrument met de recht afgesne den snaveluiteiuden op de tanden steun vindt en de vooruitstekende deelen van de platen de tang tegen byten beschermen; immers de kracht door de tanden bij kaakkramp uitgeoefend wordt nu overge bracht op twee vlakken van ieder 4 cSP, terwijl het mogelyk is dezen druk nog te verminderen door tegendruk op de hand vaten. Hoewol het tangetje, op de tong aange zet, sicohts een matigen druk schijnt uit te oefenen, is de weerstand bij trekken zóó groot, dat byv. trekkingen volgens Laborde er mee mogelijk zijn. Do kans, dat de tong er uit ontsnapt, is dus al heel gering; mocht dit echter gebeuren, dan waarschuwt het instrument door uit deu mond te vallen. De keuze van het materiaal waarborgt bruikbaarheid ook na lange rust; alleen de veerinrichting zal door een behoorlijke invetting. voor roest moeten worden be schut en nu en dan werden gecontrolceid. Groot is het bezwaar niet, daar de veertjes in den handel verkrygbaar zijn. Het instrument, dat eerstdaags in den handel zal worden gebracht kan, volgens Dr Sillevis, vooral op afgelegen plaatsen of by massa-ongevallen, van groot Dut zijn. Voor opmerkingen, die aanleiding kunuen geveu tot verbetering, houdt de heer Seeuwen zich aanbevolen. BAARN. Onder begunstiging van zeer fraai wedor, in tegenstelling met verleden jaar, gaf H. M. de Koningin-Moeder gistei- middag te haren Paleize te Soestdijk het jaarlijkscbe tuinfeest. Do partij, die te drie uur aanving, was druk bezocht en werd opgeluisterd dooi de staf muziek van het 7e regiment infau- terie uit Amsterdam. Tot de genoodigden, die ontvangen wer den door de dames en heeren van H.M.'s hofhouding, behoorden Burgemeesters en Wethouders uit Utiecht, Amersfoort en gewestelijke gemeenten, de Commissaris der Koningi» in de provincie Utrecht, leden van Gedeputeerde StatcD van dat gewest, leden der Provinciale Staten, leden van de Rechtbank te Utrecht, van het Hoog Militair Gerechishof, van den Centralen Raad van Beroep, van den Centralen Ge zondheidsraad, en tal van hoofdofficieren en officieren uit Utrecht eu Amersfoort, velen met hunne dames. Te ruim 3 uur verscheen de Koningin Moeder te midden van hare gatten. Nadat zij, die voor de eerste maal waren uitgenaodigd, tot bijwo ning vau het feest, aan H M. waren voor gesteld, onderhield de Koningin-Moeder zich mot verschillende burgerlijke en mili taire autoriteiten en dames. Tegen 5 uur trok H. M. zich in haar Paleis terug. RENSWOUDE. Met ingang van 24 Juli is onze burgemeester, de heer J. B. de Beaufort benoemd tot burgemeester van de gemeente Goes. Ernstig ongeval. Toen de adj.- gem. architect A. A. Versluijs gisteren per rijwiel den Burgwal te Enkhuizen passeerde, werd uit een aldaar staand houtpakhuis, bij het houtstapelen, onverwachts een balk daaruit over de straat geschoven, waartegen hij met kracht aanreed. Daardoor bekwam bij aan zijn voorhoofd een belangrijke verwonding, terwijl hij, doordat hij met zijn rijwiel achterover sloeg, aan zijn achterhoofd mede verwond werd In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en in een woning binnengedra gen. Nadat hij heelkundig was behandeld, was zyn toestand vrij bevredigend. V ij f m e n e c h e n g e, d 0 0 d. Bij het opslaan van een paardenspel te Cosso- Day (Waadtland) is er een ijzeren mast met een electrische geleiding in aanraking gekomen. Er zyn vijf mcnschen dood geslagen en twee gewond. De bosch brand iu Canada. In Golden City worden 44 beambten van de mijnen vermist. De inhoud van alle apotheken is volkomen opgebruikt. Do meeste gewonden moeten dus zonder eeuige hulp blyven. Gisteren

De Eemlander | 1911 | | pagina 2