DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 165. MAANDAG 17 JULI 1911. 8e JAARGANG. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. H. W. van Esveld J. C. Rolandus Hagedoorn A.M.Trompvan Holst Aan den vooravond. Onverbeterlijk. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINH H v VC 6. Xelet. Interc. 183. Prijs der Ailvertentién: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bg abonnement belangrijko korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet tantor. Amersfoort in dit blad ia .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam (HERSTEMMING.) Voor de a.s. herstemming in District UI bevelen wij krachtig aan de heeren: (aftredend lid). arts, (aftredend lid). (aftredend lid). Er zal moeilijk één kiezer gevonden worden, die niet overtuigd is van 't gewicht der herstemming, die morgen in district III zal plaats hebben. 't Is inderdaad 'n strijd op leven of dood, die gestreden moet worden. Als de vrijzinnige candidaten 't afleggen zal de verhouding in den raad 12 rechts tcgou 6 links worden. Maar al winnen de clericalen slechts één zetel, dan krijgen ze toch nog 'n raadsmeerderheid van 10 tegen 9. Hadde de meerderheid der kiezers zich bij le stemming vóór de coalitie verklaard, we zouden er in kunnen berusten, zoo de Raad „om"gezet werd. Nu de kiezers zich duidelijk uitgespro ken hebben dit niet te willon, moeten we onze uiterste krachten iospanuen om te voorkomen, dat de clericlaren tegen den wensch der meerderheid 'n overwicht in den Raad krijgen. Ziedaar één reden waarom de herkiezing van de aftredenden noodzakelijk is. Ter eerbiediging van den wensch der kiezers! De tweede reden is 't belang der ge meente. De vrijzinnige» hebben 'n program van noodzakelijke verbeteringen en hervor mingen opgesteld, welks ten uitvoerlegging reeds begonnen is en mc-t kracht voortge zet zal worden. In die omstandigheden mag bestuurswis seling hoogst ongewenscht heeten. Temeer daar de rechterpartijen geen enkele posi tieve verkiezingsleuze aangeheven hebben. Wat 'n clericale raadsmeerdorheid ods brengen zal, weet niemand. Waarschijnlijk niets! De zaak zal gaande gehouden worden en daarmeo uit. Alles, wat zoo dringeml voorziening behoeft, zal moeten wachten, totdat over 2 jaar de kiezers overtuigd zullen zijn, dat Amersfoort'8 bloei en vooruitgang slechts onder vrijzinnig bewind verzekerd is. Zullen de kiezers die 2 jaren opofferen aan 'n nuttelooze, wie weet hoe gevaarlijke proefneming? De 3e en 4e reden waarom de aftre denden herkozen moeten worden, is de reverentie jegens huu persoon en de zucht tot zelfbehoud. W|j gaan niet op verovering uit, maar zijn gedwongen tot den strgd, om te be houden wat wy hebben en wat wij, gelijk de kiezers reeds erkend hebben, recht hebben te behouden. En dan hebben wij 'n eereschuld tegen over de heeren vau Esveld, Rolandus Ha gedoorn en Tromp van Holst, die zoovele jaren reedsjzich gewyd hebben aan 't wel zijn der gemeeute en bij wie wij onze be langen veilig weten, 't Is onze plicht hen thans te verdedigen tegenover den onbe- kookten aanval van rechts, om hen to ver dringen en te vervangen door onbekende en onbeproefde mannen, aan wie wij wei geren onze belangen en dio der gemeente liever toe te vertrouwen dan aan de af- tredeuden. Bij de eerste stemming hadden onze candidaten 'n voorsprong op de tegenpartij. Indien er een of meer van de clericalen gekozen worden, zal dit zijn met sleehls enkc-lc stemmen mcordcrheid. Aan 'n paar, misschien aim slechts één thuisblijver zal 't dan te wijten zijn, dat de meerderheid in den Raad van links naar rechts verplaatst is. Thuisblijvers, aanvaardt gij deze verantwoordelijkheid Kiezers van Amersfoort, kent uw plicht. Gaat ter stembus Wekt uw kennissen op, brengt uw buur man mee. Stemt onze 3 candidaten. H. W. VAM ESVELD, J. C. ROLANDUS HAflEDOOBN eu A. 91. TKOM1' VAN HOLST. Het Bestuur der Kiesvcreenigiug GEMEENTEBELANG. De redacteur van de Eembodo is wel te beklagen. Gelijk men weet, verkeert deze in 't zonderlinge geval geen naam te dragen. Thans schijnt hij in de drukte van den verkiezingsstrijd ook 't hoofd verlo ren te hebben. En als hij „'t snorren van de Eemlander" hoort, raakt hij heelemaal de kluts kwijt. Zoo word iu 't voorlaatste nummer van de Eembode 'n berichtje, in ons blad ouder de rubriek „Allerlei" opgenomen met uitdrukkelijke vermelding van de bron (Berliner Tageblatt), op onze rekening gesteld en besproken als 'n trouvaille van ons, terwijl hierop voortgeborduurd werd 'n overigens wel geostigo causerie, waarin onzen vorigen hoofdredacteur uog eens de ooren gowasschen werden. Welk verband kan er nu toch bestaan tusschen een aan 't Berliner Tageblatt ontleend allerleitje co den afgetreden hoofd redacteur van do Eemlander? Evenals kleino kindereu, die wat op hun kerfstok hebben, in 't donker altyd den boeman vreezen te zien, wordt de redacteur vau de Eembode telkens opgeschrikt door den geest van onzen vorigen hoofd redacteur, die schijnt rond te waren op de bureaux van de Eembode, zoodra ons blad daar binnengebracht wordt. De redacteur van de Eembode kan nog maar niet aan 't verstand gebracht worden, dat do heer Rijkens de politieke leiding van de Eemlander geheel neergelegd heeft. 't Is waarschijnlijk, dat 'n clericaal, voor wien gemoentebelang ondergeschikt is aan partijbelang, 't juist 'n idealen toestand oordeelt, tegelijkertijd wethouder en hoofd redacteur van 'n politiek dagblad te zijn. Edoch, 't moge hem onverstandig lijken, wij vrijzinnigen huldigen op dat punt 'n andere opvaitiug. Wat ieder weldeukcnd burger niet anders dan als van zelf sprekend beschouwen zal, is inderdaad 't geval geweest: do heer Rijkens heeft zich bij deze verkiezingen beslist op den achtergrond gehouden. Do Eembode wil of kan dit niot be grijpen. In haar nummer vau Zaterdag j.l. insinueert zij, als zou ons hoofdartikel van 4 Juli afkomstig ziju van onzen vorigen hoofd redactour, ja zij meent zelfs z'n styl te herkennen. Eilacie, wij moeten de Eembode 'n te leurstelling bereiden eu op 't gebied vsn stijl- konnis een brevot van onkunde toekennen. Do heer Rijkens moge vroeger hoofd redacteur van de Eemlander geweest zijn, thans is hij wethouder der gemeeDte Amersfoort! Elke polemiek is overbodig met iemand, die uiet inziet of niet inzien wil, dat 'u wethouder niet de politieke leiding van 'n plaatselijk blad kan hebben; maar elke polemiek is uitgesloten met iemand, die insinueert als zou de wethouder- oud-hoofdrodacteur in 'n verkiezingsstrijd, waarin hij zelf indirect betrokken is, z'n vorige plaats weer eens ingenomen hebben. En de veronderstelling, dat de heer Rijkens dit zou doen onder de vlag van z'n opvolger, kan slechts opkomen in 't brein van iemand, die zelf niet met open vizier durft strijden. Frankrijk. Dc sombeie verwachtingen van ongere geldheden in Parijs bij gelegenheid van het nationale feest, 14 Juli, zijn gelukkig Diet bewaarheid. Wel moet er hier eu daar een poging tot verstoring der erde gewaagd zijn, maar er waren zooveel troepen op het pad en de politie greep zoo spoedig in, zoodra er eenig gevaar dreigde, dat de dag ten slotte voorbij is gegaan als andere jaren en hot feest, evenals gewoonlijk, besloten werd met de vroolijke straatdanspartyen waarmoe de Parijscho bevolking do herdenking van de vernietiging der Bastille pleegt te vieren. Het eenige dan wat de vreugde ver stoord heeft, is uiet eenmaal een vergrijp tegen do orde van den kant der stakers geweest, maar een relletje, in de Aveuuo du Bois hij Falliéres' terugkomst uit Longchamps, opgezet door de Camelots du Roy, de schreeuwerige royalistische kwajongeos, die geen gelogenheid laten voorbijgaau om de vertegenwoordigers der republiek uit te jouwen en aan te vallijn en zich helden achten wauneer zij gestraft worden. Een honderdtal hunner had zich aan den kant der Avenue opgesteld en floten en jouwden, toen de president voor bijkwam. Dadelijk waren de agenten, de soldaten en ook het publiek orbij om de jongens onschadelijk te maken. Dezen hadden vooral to lijden van het publiek dat ecDigeu van hen leelijk toetakelde, vóór dat ze aan de gendarmes overgeleverd werden. Te Choisy hij Parijs is gisteren een zekere Manhes gearresteerd, verdacht van een groot aantal telegraaf-, telefoon en signaaldrailen langs den Orleansspoorweg te hebbcu doorgesneden. Bij Sc. Quentin zijn opnieuw verschei dene telegraafpalen uit deu grond gorukt en werden 25 draden doorgesneden. Groot-Brit Annie. Een domiué, die het edele voetbal, tennis of cricetspel beoefent, mag iu Nederland als een curiosum gelden; oon fietsende predikant kan er maar amper mee door; het schijnt wel of wij in sport en spel een klein, kleiu tikjo zondigs zien. Ook daarin zijn wij andere landen vooruit. Dit blijkt wel uit de advertenties, die men vindt in de Church Times, en waarin door tal van kleinere gemeenten gevraagd wordt om geestelijken, waaraan op het oogenblik in Engeland een groot tekort schijnt te be staan, getuige de vorlokkelijke bijzonder heden en niet alleen van religieuzen aard welke in do aanbiedingen vermeld worden. Zoo lozon wij: „Assistent-geestelijke gezocht. Vastberaden, goedhartig man. Dagelijks avondmaal. Zondags avondmaal met koorzang. Arbeidersbevolking. Geen armenwijk! 2000 gld. salaris voor degelijke kracht" De mededeeling „geen armenwijk" geeft te donken. Een andere advertentie luidt: „Predikant gezocht, kleine gemeente, zéér lichte dienst. Ter beschikking: pastorie, gemeubileerd of ougemenbileerd, grasveld, bescheiden salaris, golf-terrein in onmiddel lijke nabijheid". Een andere advertentie belooft uog moer: ..Slechts Zondags ilioust. Ter beschikking: vrije pastorie met tennis- court, eigen badkuip, één minuut vau de zee". Het verlokkelijkst lijkt ons evenwel de volgende standplaats „Geostolijko zoekt plaatsvervanger voor (1e maand Augustus. Gezongen avondmaal iederen Zondag. Vrije pastorie. Ter beschikkingtennisbaan. Prachtige vergezichten, zeer gezond". Men ziot hot: de wereldsche genoegens, zijn voor den Engelsche reverend geen ver boden terrein. Of in andero landen do in sport weinig ontwikkelde geestelijkheid daarom geestelijk op een hoogeren sport van ontwikkeling staat, valt noguit te maken.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1