WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uar. De Bilt, 17 Juli 1911. Hoogste barometerstand 764.1 m.M. te St. Mathieu, laagste 740.C te Haparanda. Verwachting tot den avond van 18 Juli 1911. Matige Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand te AMERSFOORT 761 mM. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amorsfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF 66 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 16 Juli des '8 morgens 7 uur is 70" F. Amerika. In Mexico is het nog alles behalve vrede. Een telegram uit Puebla meldt, dat in de buurt talrjjke gevechten hebben plaats gehad tusschen Madori6ten en regeerings- troepeu, waarbij 135 personen gedood werden." De arbeiders in de textiel-industric, die in staking zijn, hebben van de gele genheid gebruikt gemaakt om particuliere huizen te plunderen, waarbij in een der huizen vier Duit6chers gedood werden. Een aantal plaatselijk autoriteiten werd in hechtenis genomen, als zijnde verantwoor delijk voor het gebeurde. De Zeeliedenstaking. Er is nog geen sprake van eenige toe- naderiog tusschen de strijdende pai tijen te Amsterdam. De werkgevers gaan voort, werkwilligen te doen aanrukken, de werk nemers trachten de staking by de catego- riën, waarvoor zij is geproclameerd, alge meen te maken, voor zoover die nog niet algemeen is. Van de werkgeverszijde werd aan „De Courant" verzekerd, dat er niet de minste prjjs op wetd gestold, met de stakende groepen in contact to komen. Hoe uitge breider de staking werd, hoe liever het den patroons is. Volgens hen het eenige middel om voor langen tijd de rust en orde in het haven bedrijf te verzekeren. „Het gaat er feitelijk om, verzekerde men, wie de directie zullen hebben in het havenbedrijf, óf de hoofden der reederijen en de cargadoors, dan wel óf de besturen van „Recht en Plicht" en van den Zee mansbond zullen bandelen met bet wel en wee van de Amsterdamsche haven, naar welgevallen en naar de wijze, waarop de heeren Ronner en Posthuma hebben gedaan. Zelfs al zou van de zijdo der arbeiders schriftelijke connectie worden gezocht, zal de eisch blijven: eerst opheffing van de staking, daarna kan de gegrondheid van aventueele grieven worden onderzocht". Op telegrafisch verzoek zijn een aantal rijksveldwachters van do brigade Heerenveen naar Amsterdam godirigeerd. De Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen te Amsterdam kreeg dezer dagen het volgende geschil te be handelen Een slagerspatroon kwam zich beklager, over een 17 jarigen knecht, dio Dinsdag, 4 Juli bij hem in dienst gekomen, Woens dag, 5 Juli niet weder verscheen, na tele fonische mededeeling op den avond te vo ren, dat hij niet weder in dienst zou komen: het verbreken dus van een dienstbetrekking zonder in achtneming van den wottelijken opzegtermijn. De patroon eischte schade loosstelling. Bij onderzoek bleek het bestuur dot- Kamer het volgende: Do knecht was Dinsdag aangenomen dooi de Hollandsche Stoomboot-Maatschappij om Woensdagmorgen als matroos te gaan varen op de„IJstroom", echter zonder schriftelijke toestemming van den vader, dus vieikant in strijd met de Schepenwet. Toen de jongen eenmaal weg was, kwam een inspecteur der maatschappij by den vader om diens handteekeniug ouder een met potlood geschreven toestemming. Do vader weigerde. De Kamer meende dit geval te moeten publiceercn tor waarschuwing, teneinde te voorkomen, dat meerdere jongelui of ouders het slachtoffer worden van een overtreding als boven geconstateerd. Verbreking van het dienstverband zonder inachtneming van den wettelyken opzegtermijn (als er geen z.g. dwingende reden aanwezig isj verplicht den werknemer tot bctaliing van schade loosstelling, die in dit geval dan ook ten bedrage van circa f 15 door den vader zal moeten worden voldaan. Raadsheer Hooge Raad. Bij K. B. zyn benoemd tot Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. C. O. Segers thans president der Airoud. rechtbank te Utrecht en mr. A. P. L. Neli8scn, oud-Minister van Justitie te 's Gravenhage, laatstgemolde mot ingang van 1 September 1911. H. M. de Koningin naar Utrecht. Naar wij met zekerheid vernemen, zal II. M. de Koningin Haar voorgenomen officieel bezoek aan do gemeento Utrecht, brengen op Donderdag 3 Augustus a.s. Vernietiging verordening - winkelsluiting. B. en W. van Amsterdam deelen don Gemeenteraad mede, dat Ged. Staten van Noord-Holland de „Verordening op de Winkelsluiting" aan H. M. de Koningin ter vernietiging hebben voorgedragen, op grond, dat door die verordening is getre den iu wat van algemeen Rijksbelang is. Duur Volksvoedsel. Een commissie uit de Nederl. Importeurs en Smelters van versch- en gesmolten vet, heeft een adres gezonden aan do Tweede Kamer, waarin zij verzoeken by de vast stelling van de nieuwe tariefwet het daar heen te willen leideD, dat ook in het vervolg versmolten en onversmolten vet vry van invoerrechtea kan worden ingevoerd. Adr. wijzen er op, dat het ingevoerde vet een volksvoedsel is, om welke reden dan ook de regeering heeft voorgesteld reuzel vrij van invoerrecht te laten, terwijl zonder twijfel het vet nog meer het dage- lijksch voedsel is van den ardeider en don kleinen burger, Van inlandsch vet wordt volgens adr. geen accijns van 10 pCt. der waarde betaald, zooals door de regeering wordt gezegd, omdat de kooper van slacht vee weinig of geen notitie neemt van het vet dat het beest zal opleveren, dat dus van het inlandsch vet, dat trouwens ook meer door den gegoeden stand wordt ge bruikt, derhalve geen accijns wordt betaald. Verder zal het feit, dat ook in het ver volg versmolten vet als grondstof voor de bereiding van margarine en stearine vrij zal mogen worden ingevoerd, een groote belemmering worden voor den eerlyken handelaar in gesmolten vet omdat vele margarinofabrikanten den laatsten tijd ook handelaren zijn in gesmolten vet. Nieuwe Ze^iaven. Zaterdag is do nieuwe zeehaven te Zaan dam geopend, in tegenwoordigheid van Z. K. H. prins Hendrik. De prinB kwam om 2 uur in Zaandam. Met een Zaandam mer boot werd naar de Nieuwe Havon bij de Hembrug gevaren. De heer Mr. Elias, burgemeester van Zaandam hield ecu toespraak, waarin hij een historisch over - zicht gaf van de havenwerken en van den handel van Zaandam. Daarna verzocht hij prins Hendrik de Ned. vlag te willen hijschen. Deze voldeed dajraan, waarmede de haven geopend verklaard werd. Er waren vele genoodigde autoriteiten, ook van vreemde havens, aanwezig. Prins Hendrik vertrok weer om 5 uur. De nieuwe haven heeft een opporvlakte van 65 H. A. Een komeet. Prof. Nijland schryft in het Utr. Dbl. In den vroegen morgen van 7 Juli werd op de Lich-sterrenwacht in Californië door Kiess een heldere komeet ontdekt, die ten gevolge van een fout in de eerste telegrafische berichton eerst hedenmorgen te halftwee op de Sterrenwacht alhier werd gevonden. Bij de ontdekking stond de komeet, de tweede van dit jaar, en daarom voorioopig 1911 B genoemd, op de grens der sterienbeelden Wagenman en Perseus; zij beweegt zich langzaam Zuidwestwaarts, dus van de zon af, en zal voorioopig eiken dag iets gemakkelijker waarneembaar worden. Een scherpen kom kon ik niet gewaar worden, evenmin een staart, maar de omstandigheden waren ook niet zeer gunstig. Op waarnemingsplaatseD van lagere breedte, waar de Juli nacht langer duurt en men bij de waarneming dor komeet minder hinder van de scheme ring heeft, is een staart gezien; verder wordt medegedeeld dat de komeet in een binocle zeer gemakkelijk zichtbaar was, misschien zelfs met het bloole oog; voor de helderheid vond ik de zesde grootte opgegeven. De afdeeling Amersfoort van de Soc. Dem. Arb. Party heeft besloten voor de herstemming in district III zich van elk advies te onthouden en alzoo do leden volkomen vrij te laten om al of niet te gaan stemmen. Op het Stort werd gisterenmiddag con openluchtrneetiDg gehouden, uitge schreven door het Middengewest van de Soc. Dem. Arb. Party. De heeren J. W. van Achterbergh uit Arnhem en J. G. van Knykhof uit Amsterdam bespraken de wen8chelijkheid van het algemeen kiesrecht en wekten op tot groote deelname aan den optocht ter gelegenheid van de aan bieding van het volkspctitionncuient by do opening der Staten Generaal op Dinsdag 19 Sept. te '8 Gragenhage te houden. De meeting was niet druk bezocht. Op het terrein achter Rustoord speelde gisterenmiddag Ajax uit Amsterdam tegen H. Y. C. Do Amsterdammers brachten een tamelijk zwak elftal in 't veld, dat vooral voor rust zeer weinig spel te zien gaf. Zonder buitengewone inspanning wisten de II. V. C.'ers dan ook viermaal te doel punten terwyl Ajax het net niet eenmaal wist te vinden. Rust ging alzoo in met 40 voor H. V. C. Daarna kwam er wat meer gang in. De Amsterdammers werkten wat harder en hadden nu ook meermalen goede momenten. Enkele door braken van H. V. C. leverden niets op, terwijl Ajax steeds vuriger begon aan te vallen. Kort voor tyd deponeerde Ajax den bal dan ook in het net, spoedig gevolgd door No. 2. Met dozen stand, 42 voor H. V. C., kwam het eind. Do uitslag van don te Utrecht gehouden grooten nationalen schietwedstrijd van de vereeniging tot bevordering van 's Lands Weerbaarheid aldaar, ter herdenking van haar 45-jarig bestaan, is, voor zoover Amersfoort betreft, als volgt: Hoofdkorps wedstrijd. 1ste groepen. 4de prijs, „Wilhelmina" met 260 p. 2de groepen. 2de prijs, „Wilhel mina" met 250 p. Korpswedstrijd Flobert, lste prijs „VVilhelmina" met 469 p.; 5de prys, „Prins Hendrik" met 46U p. Eerewedstrijd.2de prijs, D. van Buuren met 59 p. (bij lotiDg om den eer sten prijs.) Y r ij e baan marga, 2de pry's, D. van Eek met 172 p.; 1 ide prijs, C. Oirschot met 166 p. Personeele wedstrijd. 7de prys, D. vaD Buuren met 56 p. Vrije baan. lie prijs, D. van Buu ren met 104 p. V r y e baan, Flobert. 7e prys, R. n. Schukking met 297 p.; 12de prijs, R. Meijer met 292 p. Gisteren werden te Amsterdam zwem wedstrijden gehouden, uitgeschreven door de Zwemvereeniging „De Dolfijn" waaraan ook enkelo leden van de Amersf. Zwem en Poloclub hebben deelgenomen Voor zoover hen betreft was de uitslag als volgt: Buik- of zyde zwemmen, 80 M. 3. C. Beem in 1 min. II2,'6 sec. Rugzwemmen, 80 M 2 K. Beem in 1 min. 24sec. Zeker iiad hij in dit num mer den eersten prys gewonnen als hij wat sneller was afgegaan. Rugzwemmen, 240 M. 1. K. Beem in 4 min. 342 G sec. Deze tijd is zeer mooi en doet Karei Beem ernstig in aanmerking komen voor het kampioenschap van dit nummer. De recordtyd (vau 1906) voor de 240 M. is 4 min. 123/6 sec. Maakt geen zwemmer dit jaar korter tijd, dan is K. Beem kampioen. Buik of zyde zwemmeD. 80 M. 2. J. E. de Boer in 1 min. 10 sec. De Boor zwom in dit nummer prachtig, vooral zijn slag werd algemeen geroemd. Hij ver schilde maar 1 '/t sec. met no. 1. 't Is gisteren voor de Amet-Bf. Zwem en Poloclub een succesvolle dag geweest. Hoewel met twee invallers de wedstrijd tegen A. Z. te Amsterdam moest worden gespeeld, wisten de Amersfoorters een mooie overwinning te behalen, zoodat ze bovenaan het lijstje staan vcor het kam pioenschap der 2 de klasse B. De wedstrijd, die werd gespeeld in de inrichting van Obelt, was van het begin tot het eiud zeer spannend. A. Z. dat et- alles op gezet had, om te winnen, kwam met een sterk zeventajl uit, zoodat de 'Amersfoorters zich kranig moosten houden wilden ze winnen, Eo gelukkig voor onze zwemmers, ze hebben zich kranig gehouden. Aanvankolijk had Amsterdam eenig over wicht en wist dan ook uit een onhoudbaar hoekschot te doelpunten. Hierop verander- derden de Amersfoorters hun opstelling, wat blykbaar goed gezien was. Dadelijk daarop toch kreeg Marin den bal, dien hij mooi overgaf aan C. Beem, die voor den gelijkmaker zorgde. Met dezen stand 11 ging rust in. Daarna weerde A. Z. en P. C. zich vooral zeer goed. De Amsterdammers kregen geen kans meer te doelpunten, terwijl C. Beem al heel spoedig voor Amersfoort No. 2 maakte, waardoor de Amersfoorters een welverdiende overwinning konden boeken. Alle spelers van A. Z. en P. C. waren uitstekend. Vooral de gebroeders Beent, Jo de Boer en Charles Marin blon ken uit. A. Z. en P. C. zal nu nog moeten spelen tegen H. V. G. B. te Haarlem om in aan merking te komen voor de kampioensmo- daile en voor promotie naar een hoogere klasse. We verheugen ous van harte in dit groote succes van de Amersfoortsche zwem mers en hopen, dat ze nog menigmaal een overwinning zullen mogen boeken. Do energieke leiding van badmeester Pesie heeft ze reeds een eind in de zwemsport gebracht en zal hen zeker nog vaak in de komende wedstryden doen zegevieren. Men meldt ons dat Amersfoort mor gen bezoekt krygt van drie reizigers, die een voetreis om de wereld willen maken. Internationale dieven. Een koopman uit Calcutta, die sedert een vier tal dagen te Amsterdam logeerde, is het slachtoffer geworden van een brutalen dief die hem een portefeuille inhoudende een bedrag van ongeveer vierduizend gulden wist afhandig te maken. Het Handelsblad deelt omtrent dit geval de volgende bijzonderheden mede: Vier dagen geleden stapte in een hotel in de Warmoesstraat een gezelschap van acht Engelschen, dames en heeren af. Het gezelschap, dat voor zyn genoegen het Continent bezoekt, maakte verschillende uitstapjes, o a. naar 's-Gravcnhage en Zaan dam. Een der Engelschen, een jonge man van ongeveer dertigjarigeu leeftijd, had zich in Antwerpen, vanwaar bet gezelschap kwam, daarbij aangesloten *n maakte ook de verschillende uitstapjes mede. Heden zouden de dames en heeren naar Keulen vertrekken, en een der heeren, een koopman uit Calcutta, begaf zich daar om gistermorgen naar het buroau van Thos Cook Son op het Damrak, om eenige cheques te gelde te maken. In het geheel inde hy hier een bedrag van 320 pond (f3840). De heer, die zich in Antwerpen bij het gezelschap had aangesloten, was bij de inwisseling der cheques tegenwoor dig, en met den koopman begaf hy zich naar een groot cafc in de Warmocsslraat. Een derde, een bekende van den eerste voegde zich by het tweetJ. Aan het tafeltje, waar het drietal gezeten was, kwam het gesprek al spoedig op het geld, dat de koopman zooeven gewisseld had. Ik wed, dat go mij dat geld niet durft toevertrouwen,zeide gekscheerend de nieuwe kennis uit Antwerpen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2