DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 169. VRIJDAG 21 JULI 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1>. J. vau Seliaardeuburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco por post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kureau^KLDINK H\A«J 6. Telet. latere. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amorsfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7S-78 Amsterdam Het Protestantsche gevaar in Brabant. In het R. K. Patroonsblad, orgaan voor r.k. patroons en patroonsvereenigingen, van 30 Juni, werd door een inzender geschreven: .Eindhoven krijgt een Prot. tempel met Dominé. Waalwijk haalde verleden zomer door de staking ook een honderdtal pro testanten binnen. De Spoorwegeu, vooral de groote werkplaats te Tilburg, ook tal van niet-katholieke gezinnen in N.-Brabant. Aan hen, die het zedelijkheidspeil der pro vincie hoog willen houdon, baart doze toe stand niet weinig zorg. De geestelijke lei ding der bevolking ontglipt hun daardoor. Het heerscheu der goede katholieke ideeën en van de aloude Roomsche gebruiken ver mindert sterk door zoo'n vermenging van uitheemsche elementen. Naar onze bescheiden meening zal men in de toekomst met die kentering der ge schiedenis van het Kath. N. Brabant bij elk groot of klein standje, dat men den Patroons maakt, degelijk rekening moeten houden". Uit dit schijven bljjkt dat men in Brabant niet gaarne de vestiging van protestanten en protestantsche gezinnen ziet. Dat zijn .uitheemsche elementen", gevaarlijk voor het heerschen der goedo katholieke ideeën en aloude roomsche gebruiken, die er dan, zouden we zeggen, toch niet heel diep in zitten. Die toestand, nl. de overkomst van zooveel niet-roomsche gezinnen, baart zorg aan hen die het zedelijkheidspeil dor pro vincie hoog willen houden. Wel, wel, 't is voor het eerst dat we zoo iets hooren. Wc meenden juist, en wel op goede gronden, dat in bepaald roomsche streken de zede lijkheid verhoogd wordt door de aanwezig heid en het verblijf van Protestanten. Maar, 't is zoo, Rome houdt er een aparte moraal op na, die met do christelijke moraal niet veel te maken heeft, en dat die aparte moraal, die tamelijk laag staat, schade lydt door de „vermenging van uitheemsche elementen", is dat eigenlijk niet een gelukkig verschijnsel? Veel meer moest er de immigratie van Protestanten bevorderd worden, dan zou er allengs een betere, frisschere, vrijere geest gaan heer schen. Maar dan ontglipt den tegonwoor- digen machthebbers de geestelijke leiding der bevolking! Nu, als die geestelijke leiding daar niet tegen kan, dan is dat toch wel eeu bewijs dat zij of niet deugt of op zich zelf al heel weinig beteekeot. De laatste zin van het schrijven schynt een bedekte waarschuwing te bevatten, gericht tot roomsche staaklustige arbeiders: zy worden gemakkolyk vervangen door protestansche dito, dat zegt alles! (De Protestant). Uit Perzie. Sjah Mohammed Ali Sjah is nabij Astra- bad aan de Kaspische Zee op Perzisch grondgebied geland, en zijn bedoeling is niet twijfelachtig: zich aan het hoofd te stellen van de partij der ontevredenen met het constitutioneele bewind en zijn kroon heroveren. Het schijnt echter, dat het na derende gevaar de gisteren nog zoo zwakke pn besluitelooze rogeering te Teheran moed en kracht heeft gegeven, want or wordt in de hoofdstad gewerkt om den terug keerenden Sjah weerstand te bieden, op een wyze, dio men niet verwacht zou heb ben er is terstond kabinetsraad gehouden om de maatregelen te beramco, en ver schillende persoonlijkheden van macht on aanzien, die het Kabinet allerminst gunstig gezind wareu, bieden de regeering hun hulp aan om Mohammed Ali te gaan be strijden. Vat aau den terugkeer van den ont troonden Sjah groot gewicht verleent, ib dat men er algemeen oen streek van Rus land achter zoekl. Bij het protocol dat indertijd opgemaakt is, toen den Sjah als ballingdord een verblijfplaats in Rusland nabjj Odessa werd aangewezen, heeft de Russische regeering zich plechtiglijk ver bonden, alle krachten in te spannen om den Sjah te verhinderen, ooit weer naar Perzië terug te keeron, en bovendien, zoo mogelijk, hem eveneens te beletten, om in verbinding te blijven met zijn aanhangers in Perzië. Dat de Russische regeering het laatste heel slecht gedaan heeft, was reeds bekend; want in de laatste maanden heb ben do agenten van Mohammed Ali ijvorig gewerkt in de provincie Azerbeidsjan. En nu moet men wel aannemen, dat de re- geeriug te Petersburg ook haar oerste ver plichting niet is nagekomen, want het zou den oud-Sjah onmogelijk geweest zij uit Rusland in Perzië te kornen, wanneer de Russische autoriteiten hem niet geholpcu, of althans zoo goed als niet op hem toe gezien hadden. Nu blijkt ook dat Mohammed Ali met zijn reis van een maand geleden reeds een tocht naar Perzië voor had. Hij deed alsof hij naar Mariënbad ging om een kuur te doen, maar feitelijk trok hij Rusland door naar Petrofsk aan de Kaspische Zee, waar hij per schip naar Perzië, naar het gebied der Toerkoraenen, gekomen moet zijn. Mot dezou had hjj blijkbaar voortdurend in briefwisseling gestaan en bovendien heeft hij in de nabijheid zijn broeder Salar ed Dauleh gevonden, die de Sjajsevennen voor dcu ouden Sjah gewonnen heeft. Zoo wil len beide broeders trachten Teheran te veroveren. Naar men zegt staat de kans voor de regeering in Teheran gunstig, daar zij over 50,000 man beschikt en de gewezen Sjah over 30,000. Verliest deze den strijd en ontkomt hjj levend, dan verliest hij zijn pensioen van eenige honderdduizenden guldens. Belqie. In den loop van de discussie in den Senaat over do interpellatie aangaande de maatregelen dio genomen mooten worden tot verzekering van de nationale verdedi ging werd ook gesproken over do moge lijkheid van een definitief verband tusschen Nederland on Bolgië. 0 De oud minister van buitenlandsche za ken Faveroau meende niet, dat België een offensief of defensief verbond zou kunnen aangaan. Een staat, die niet neutraal is kan tusschen beide komen ten gunste van een neutralen staat, maar kan een neutrale Btaat tusschenbuidc komen voor een anderen? Senator Wienor zeide, dat als België of Nedeiland werd aangevallen, het belang van het andore land zoo zonueklaar daarbij betrokken zou zijn, dat de vraag van het recht van inteiventie zelfs niet gesteld zon worden, Frankrijk. Tc Parjjs spreekt men dezer dagen veel over een zaak, waarover reeds lang ge- gefluisterd werd. Een voormalig redacteur van bet „Pctit Journal", oen zeer gezien publicist, is do persoon, dio er het meest in betrokkon is. Men had nl. opgemerkt, dat in zijn wo ning aan den boulevard Clichy tegen middernacht een aantal leden der Parijsche uitgaande wereld samenkwamen om zich op de een of andere geheimzinnige wijze bezig te houden. Do politie is er nu in geslaagd over het doel dezer bijeenkomsten meer licht te verspreiden. Do bezoekers waren ten offer gevallen aan den demon dor opiuui; in een op Oostersche wijze ingericht vertrek vierden zjj hun lust bot. De politie heeft ook vastgesteld, dat talrijke dragers van aanzionlyko Fransche namen onder de bezoekers te teller, zijn. In do kamers van don publicist is 500 gram opium gevonden en in boslag gonomen. Groot-Brit Annie. Er liep een gerucht, datde weerspannige lords in voldoend aantal zouden opkomen om de derde lezing der „parliament bill" te verhinderen, indien Landsdowne en zij, die hem geregeld steunen, niet stemmen voor do behandeling op hedenmiddag. Het Huis was stampvol en do liberale peers waren ui ongewoon groot aantal opgekomen. Morley, die voorstelde, om tot de derde lezing over to gaan, legde er den nadruk op, dat Landsdowne en andere peers amendementen op do bill hadden ingediend, welke den doodsteek gaven aan de privi leges en het gozag van het Lagerhuis. Hij drukte den wensch uit, dat de bill er ongcamendcerd zou komen, eenigszins als door een socialen schok. (Gelach bij de oppositie.) Hij bedoelde niet een kunstma tigcu schok, maar een wijd verspreiden socialen schok. Morley eindigde met het verzoek deze wet thans aan te nemen. Het aanuemen van deze wet beteekende geen capitul.itio tegenover het Lagerhuis, of togenover de Regeering. Het was een capitulatio tegenover de uitspraak van het land bij de jongste verkiezingen. Landsdowne ontkende, dat de amende menten een bedreiging waren voor het financieel overwicht van het Lagerhuis, of dat zij onredelijk waren. Vervolgons zei hij: „Sommige der amen dementen, welke wij hebben voorgesteld, zijn naar onze meening, zoo gewichtig, dat wij zeker niet geneigd zijn om ze in te trekken, zoolang wij uog vrije mannen zijn." (Luide toejuichingen bij de oppositie.) Hij ried den peers aau om toe te stemmen in ■Ie derde lezing der bill. Tot de derde lozing der „parliament bill" werd met algcineone stemmen besloten. Later. De discussie over de „parlia ment bill" laat den toestand nog onzeker De aanhangers der Regeering beschouwen Landsdowno's verklaring als een aanwijzing dat hij zal toegeven, wanneer de Regeering gaat dreigen met de beneeming van nieuwe peers. Maar in den loop van het debat verklaarden lord Halsbury en lord Wil- loughby de Broke, een van de zoogenaamde „wilde peers", dat zij voornemens waren de amendementen te handhaven. Do wet zal in haar geamendeerden vorm Maandag in hetLagerhuis tvorden behandeld. Noorwegen. De beide door de Rogeering bonoomde bemiddelaars in de groote staking zjjn thans aan het werk getogen, maar tot dusver hebben zy nog weinig succes gehad. De werkgevers hebben zelfs geweigerd to voldoen aan het verzoek, om zoolang de onderhandelingen duren, geen verdere uitbreiding aan de uitsluiting te geven. Dientengevolge is sedert Zaterdag het aantal uitgeslotenen van 17.000 tot 32.000 geste gen. De uitsluitiog omvat thans de geheele mijnbouw, de hout- en de papierindustrie de zaagmolens, de boschcultuur, de ijzer gieterijen en machinefabrieken, alBmode de meeste mttaalwarenfabriokon. Te Christiania zyn thans ongeveer 6000 arbeiders broodeloos. Do districtsraad van „Nedre Eker" be sloot om onmiddelijk te doen aanvangen met de uitvoering van gemeentewerken ten einde een deel dor uitgeslotenen aan werk to helpen. Itaeje. Het Berliner Tageblatt, verslag gevend van het te Viterbo zich afspelend Camor- risten-proces, deelt een en ander mee uit het getuigenis van Fabbroni, oen kapitein dor carabinieri, over den aard der Camorra. Do Camorra zoo 6prak hy is een soort van politie, die zich toelegt op alles wat slecht en gemeen is, als hot maar geld opbrengt. Zij staat ter beschikking van alle geboefte, groot en klein, dat in Napels zaken wil doen, en maakt op haar beurt van dit gespuis weer gebruik. Zy beschermt oueerlijke beambten, helpt andere carriëre maken, werkt do prostitutie in de hand, perst kooplieden geld af, leent geld uit tegen woekerrente, helpt bij verkiezingen en steunt dan het liefst de regeerings- candidate». De Camorristen zyn fel gebeten op het socialisme, dat te Napels en in geheel Zuid-ltalië de party van den voor uitgang en de moraliteit is. De Camorra stelt zich ook gaarne ter beschikking van lieden, die een of andere bloodwraak willen uitoefenen. Tegen vast tarief kan do vjjand dan een 6nee over zijn gelaat of een stoot in het hart krijgen. Ziehier con zeer bijzonder geval: Een meisjesschool had last van do omgeving, die zich onbehoorlyk tegenover de leer lingen gedroeg. De politie was machteloos. De directrice deed een beroep op de Camorra en de vei schijning van een enkelen Camorrist was voldoende om allen overlast te laten ophouden. Fabbroni vertelt ook van de macht, die do Camorra op de justitie uitoefent. Hy noemt rechters, die, waar het maar eenigs zins mogelijk is, camorristen vrijsproken. Wanneer er verkiezingen zyn, trekt do Camorra in gesloten gelederen voor de bcstbetaleode candidaten op on koelt haar woedo vooral op de socialisten Eeu gnntlemau, Sgargaglia geheeten, die het waagde tegen de machtige organisatie en haar geestelijke raadslieden, en met naine tegen een zekeren priester Vittozzi te spreken, werd den volgenden dag het gelaat geheel gekerfd, en hetzelfde lot trof een stationschef, die den strijd tegon de Camorra had aangebonden. De Camorra beroemt zich steeds op haar vriendschap voor do regeering, omdat zy vooral voor regeeringsgezinde candidaten werkt. Van dezen valt naderhand het meeste te halen)

De Eemlander | 1911 | | pagina 1