WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 24 Juli 1911. Hoogste barometerstand 771.4 m.M. to Horta, laag9te 756.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 25 Juli 1911. Zwakke tot matige N.O.-lijke tot Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Lichtbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Warmer. Barometerstand te AMERSFOOPT. Baromoterstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hedenmiddag 12 uur F. 80 F. 60 F. 69 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 24 Juli des 's morgens 7 uur is 70° F. De nieuwe Haagsche Belasting. Omtrent de werkiDg der nieuwe ge meentelijke belasting in den Haag schrijft de Haagsche Kouter in de Pr. G. Ct. o. a. het volgende: „DeD Haag heeft haar reputatie van de rijkste stad in Nederland te wezen, schit terend gehandhaafd, getuige het resultaat van de primitieve kohieren der inkomsten belasting, bij de eerste toepassing van dit nieuwe instituut. Het geschat zuiver inkomen van de bijna 60.000 Hagenaars (om het sekuur te zeggen: 58867) die in de nieuwe belasting zijn aangeslagen, bedraagt niet minder dan ruim 129 millioen 4 ton. Deze uitkomst is een triumf voor d« voorstanders eener plaatselijke inkomsten belasting, die jaren achtereen daarvoor hebben geijverd en steeds stuitten op een conservatisme, als nog alleen, bij tijd en wijle, in den Haag denkbaar is. Jpren achtereen had men zich blind gestaard op het lage cijfer van den hoofde- lyken omslag, zonder er op te letten, dat inmiddels het aantal opcenten op de per- soneele belasting tot 130 was gestegen. Maar toen, noodgedwongen, het cijfer van den hoofdelijken omslag moest worden op- voerd, week de bekoring en begon men plotseling te bemerken, dat de hoofdelijke omslag een in hooge mate onbillijke be lasting was, die den middenstand oneven redig zwaar trof, maar de zeer vermogen- den belachelijk spaarde. De hoofdelijke omslag werkte met een fictie van een „afgeleid inkomen" en bracht het daarmede laatstelijke over 40770 aanslagen tot een belastbaar inkomen van 56 millioen 4 ton, terwyl dit thans ruim 97 millioen guldens blijkt te bedragen. Wanneer men nu in het oog houdt, dat het gemiddeld belastbaar inkomen in Den Hsag f 1672 bedraagt tegen f 1252 te Amsterdam, dan is er, dunkt mij, reden tot groote blijdschap voor onze vroede vaderen die den gewichtigen stap ondernamen om het gemeentelijk be lastingstelsel grondig en radicaal te herzien. Hoe zonderling het ook schijne, dit resultaat is voor den tegenwooidigen wet houder van financiën feitelijk een teleur stelling. De heer Simons is lot het laatst toe een verdediger gebleven van een ver loren zaak: den hoofdelijken omslag en slechts ondanks zichzelf heeft hij ziju naam verbonden aan een inkomstenbelasting- voorstel. Hij vreesde niet alleen een exodus van alle vermogenden, maar een staking van de vestiging van welgestelden uit andere plaatsen, die de natuurlijke aantrekkelijkheden van der. Haag opzoeken om te midden daarvan het geld te verteren, dat zij elders in den lande hebben verdiend. Welnu, er is geen eukele van de zeer rijke menBcheu weggeloopen en ofschoon er bij zyn die eenige duizenden guldens per jaar moeten betalen tegen vroeger enkele honderden. En de kans, dnt de vestiging toeneemt is zelfs grooter gewor den, nu de inkomstenbelasting niet alleen laag zal kunnen gehouden worden, doch bovendien het volgend jaar de opcenten op het personeel stellig met 20 zullen kunnen verlaagd woiden. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken De bevolking van Europa en haar toeneming. De bekende Fransche geleerde Bertillon heeft onlangs een studie openbaar gemaakt, die de bevolkingstoename in geheel Europa tot onderwerp heeft. In 't jaar 1800 telde men in geheel Europa ongeveer 188 mil lioen inwoners, in 1909 waren het er 425 millioen, zoodat het aantal 2,3 maal zoo groot geworden is. Voor de eukele landen geeft Bertillon de volgende tabel (in millioencn): 1800 1909 verhouding Frankrijk 26,9 39,3 11,5 Duitschland 25,5 64,0 12,5 Oostenrijk 25,5 51,2 1:2,0 Italië 18,3 34,4 1:1,9 Engeland 17,9 45,0 1:2,5 Spanje 10,6 19,9 1:1,9 Belgiö 3,2 7,5 1:2,3 Portugal 3,0 5,9 12,0 Zweden 2,4 5,5 12,3 Holland 2,2 5,8 1:2,7 Zwitserland 1,8 3,6 1:2,0 Denemarken 1,0 2,7 1:2,6 Noorwegen 0,9 2,3 12,6 Vnu Rusland dat op 't oogenblik 120 millioen inwoners telt was het inwoner tal in 1800 niet zeker genoeg bekend; de Balkanstaten verboeren in hetzelfde geval. Raadpleegt men de tabel, dan ziet men Frankrijk van de eerste naar do vierde plaats gezakt. Duitschland van de tweede naar de eerste gestegen. Zweden en Hol land hebben omgeruild. Spanje handhaafde zich in de rangorde. Verder is de sterkste toeneming geweest in ons land. Frankrijk, Spanje en Italië de Latijnsche landen! komen bier ach teraan. Vermelden wij nog een laud, waarvan de bevolking heeft afgenomen: Ierland. In 1810 had dit eilaod 6 millioen inwoners, in 1909 nog slecht 4,4 millioen. De gemeenteraad van Sneek heeft be noemd tot vast leeraar in de oude talen aan het gymnasium aldaar den heer W. H. Chr. van Esveld, tijdelijk leeraar aan ge noemde inrichting. De heer C. A. Kat, onderwijzer aan de bijzondere school in de Blankenheymstraat; slaagde Zaterdag te Arnhem voor het examen hoofdacte. Zaterdag is een detachement van 40 manschappen uit Harderwijk naar Amers foort vertrokken om tot 3 Augustus alhier dienst te toen bij den Vaandrigcursus. Voor het toelatingsexamen der af- deeling „Technici" van de Middelbare Techuische school te Amsterdam, tevens Kweekschool voor Machinisten, slaagde o.a. onze stadgenoot D. Houtzager. Er hadden zich 43 candidaten aangemeld, waarvan zich 2 terugtrokken en 18 slaagden. Van de drie examens, van 1322 Juli afgenomen, door den Bond van Leer- areB8en bij het Huishoudonderwijs ter ver krijging van de bevoegdheid van leerares in een der vakken van het huishoudonder wijs, werd het eerste afgenomen aan de Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam, de twee laatste aan de Aniersfoortscbe Indu strie- en Huishoudschool. Er hadden zich 27 candidateu aangemeld, waarvan 21 slatgden. Hiertoe behoort o.a. Mejuffrouw M. P van den Knoop te Leusden, leerling der Industrie- en Huishoudschool alhier. Morgenavond vergadert de Kiesver- eeüiging „Gemeentebelang" in „Ons Huis". BAARN. H. M. de Koningin, Z. K. H. do Prins en Prinses Juliana zijn Zaterdag te Soestdijk aangekomen. Lang voor de aankomst van den trein, waarmee de koninklijke familie zou komen, stonden vele honderden op het Stations plein Op het perron waren ter verwelko ming aanwezig de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en de Burgemeester van Baarn. Tegen 10 u. 8 min. kwam H. M. de Koningin-Moeder hare gasten aan het station afhalen. Onder gejuich van de menigte reed de Koninklijke familie met gevolg naar het paleis Soestdijk. Groote brand in Constanti no pel. De bladen melden, dat een hevige brand woedde in het oude deel der stad, Stamboul, en een vierde gedeelte van de stad reeds in de asch legde. Een felle wind verspreidde de vlammen snel. Een Russische bandieten- streek. Te Lodz is een zelfs voor Rus land ongewone bandietenstreek uitgehaald. Woensdagmorgen kreeg de politiecommis saris van Zgierz bericht, dat een paar als buitengemeen gevaarlyk te boekstaande misdadigers uit Lodz met een bepaalde elcctrische tram naar Zgierz getogen waren De politieagenten, die naar de halte Kurpk gezonden werden, kwamen echter net te laat, zoodat de tram ongehinderd Zgierz bereikte. Hier stapten twee agenten in en verlangden, dat de passagiers zich legiti- meeren zouden. Onmiddellijk vuurden de vijf bandieten hun Browning-revolvers af, doodden een der agenten en verwondden den tweede en ook een der passagiers. Bij de paniek, die daarop ontstond, vlucht ten twee der bandieten over de velden; de drie anderen klommen op een wagen die daar toevallig stond, en reden weg in de richting van Lodz. Onderweg kwamen zij de electriBche tram uit Lodz tegen, die zij door hun revolverschoten deden stilstaan. Met de Brownings tegen zyn slapen moest de wagenbestuurder de bandieten naar Lodz terug rijden, waar zij in de nabijheid van de stad weer lieten stilhouden. Hier klommen zij wederom op «en wagen, dien zy daar aantroffen, en ontkwamen zoo in de richting van Widzeff. De vervolging door de politie bleef tot dusver zonder resultaat! Groote brand. Alweer is een dorp in den Bommelerwaard ernstig door het vuur geteisterd. Gistermiddag omstreeks drie uur ont stond bij den timmerman A. van Willigen te Gameren brand, die zich vooral ook omdat er een stevige Noorder-wind woei onmiddellijk zeer ernstig liet aanzien. Het woonhuis, de timmerwinkel, do houtloods en do houtzagerij werden geheel en al in de asch gelegd. Eenige kippen en ko nijnen kwamen in de vlammen om. Van Willigen en zijn gezin konden ternauwer nood het veege lijf redden. Een geweldige vlammenzee verspreidde een ondragelijke hitte. In minder dan geen tijd was bet vuur overgeslagen naar het post- en telegraaf kantoor. dat eveneens tot den grond is afgebrand. Het aanwezige goed, alsmede de bescheiden van het kantoor, konden in veiligheid gebracht worden. De onder wijzer, de beer A. Wijne, die tevens brievengaarder is, en als zoodanig naast het postkantoor woont, moest het aanzien dat al zijn have en goed verbrandde. Zóó geweldig woedde het vuur, met zulk een snelheid greep het om zich heen, dat in minder dan geen tyd het woonhuis van den heer Wijne als Tan de aarde was weggevaagd. Zelfs het baar geld dat in de woning aanwezig was, werd een prooi der vlammen. Door den sterken wind gedreven, woedde 't vuur met steeds toenemende kracht voort. Het pand van den heer M. Kreeling Rzn., werd thans een prooi der vlammen. Ook hier bleef van have en goed niets anders over dan een paar meubelen, in allerijl naar buiten gesleept. De burgemeester van Gameren, de heer De Ridder, was onmiddellijk na het uit breken van den brand, op het terrein aan wezig, en leidde persoonlijk, van hot begin tot bet einde, het blusschingswerk. De spuitgasten uit Gameren waren ook dadelijk ter plaatso. De brandweer uit Niewaal, een dorpje op een halfuur afstands gelegen, rukte op de eerste tyding onmiddellyk uit en kwam met bekwamen spoed aangesneld. Aller krachten concentreerden zich op de mandenmakerij van den heer Van Tuyl, die, door al het licht ontvlambare materiaal dat in het gebouw aanwezig was, een vreeselyk gevaar opleverde, Dank zy -het kranig werken dor spuitgasten, slaagde men er in dit gebouw te behouden. Voort durend ook richtten de spuitgasten hun stralen op de boomen, teneinde te beletten, dat do viammen vandaar naar den andoren kant zouden overslaan. De verbrande huizen zijn gedeeltelijk bij de firma De Jong Co., te Amsterdam, en voor de rest bij de Tielsch Brandwaar- borgmaatschappy verzekerd. Heel den middag kwamen van uit Zalt- Bommel en omliggende plaatsen in dichte drommen de menscheu opzetten, teneinde het terrein van den brand en de aange richte verwoestingen in oogenschouw te kunnen nemen. Oplichting in hetgroot. De Londeusche bladen bevatten een zeld zaam staaltje van de brutaliteit waarmede in het land der onbegrensde mogelijkheden oplichters tc werk kunnen gaan. Dezer dagen werden te Philadelphia drie direc teurs van een twaalftal verzekeringsmaat schappijen, Bolatti, Malschick en Wernburg genaamd, onder beschuldigin? van oplich ting in hechtenis genomen. De arrestatie geschiedde op aanklacht van een joug- meusch, dio den rechter van instructie het volgende verhaal deed: „Ik zwierf op de straten rond en voedde my zoo goed en zoo kwaad als het ging. Op zekeren dag klopt my Belatti op deu schouder, neemt me mee naar een confec tiemagazijn, laat me in een duur costuum steken en zegt: „Nu ben je president van een huwelyksverzekeringmaatschappy en secretaris van twee andere maatschappijen. Je krijgt 6 dollar per week met kost en inwoning". Ik stemde toe en nam voortaan bij de bestuursvergaderingen het voorzitterschap waar. „Hoe wsb je daartoe in staat?" vroeg hem de magistraat. „Meestal zat ik kranten te lezen, of sliep ik, of deed alsof ik mij verveelde. Belatti en do andere directeuren hadden den aandeelhouders verklaard dat ik de zoon van een millionair was, en dat mijn vader er op stond, dat ik wat deed, maar dat ik mij van de geheele onderneming niets aantrok". Het jongmensch schijnt zyn rol wat te realistisch gespeeld te hebben, want op een goeden morgen verscheen Belatti in zijn slaapkamer, ontnam hem de teekenen zij ner presidentieele waardigheid, liet hem zijn oude plunje weer aantrekken en zette hem op straat. Om zich te wreken begaf hy zich naar de justitie en noemde de namen der twaalf maatschappijen. Hij verklaarde, dal 't trio 'n groot aan tal agenten in zijn dienst had, die de helft der verzekeringspremie ontvangen, torwijl de andere helft kwam in handen van de „directeuren". De oplichters vertrouwden de banken niet, maar hoopten geld op in brandkasten, waaruit een ieder nam zooveel hij noodig had. Ze hadden een geregeld inkomen van 12.000 dollar per maand. Volgens nadere berichten werden niet minder dan veertien verzekeringsmaat schappijen met een kapitaal van 6.000.000 dollar door het trio Belatti-Malschick- Wornburg beheerd. By na twaalf uur in de lucht. Volgens een bericht in de Parijsche avond bladen sloeg Loridan te Mourmelon de wereldrecords voor duur en afstand, door elf uur en 45 minuten aan één stuk te vliegen en in dien tyd 750 K.M. af te leggen. Vreoselijk ongeluk. Een buitengewoon schrikwekkend auto-ongeluk wordt uit Amerika gemeld. Bij Sauatago, Pennsylvania, reed een auto over een over weg, terwijl in de verte een sneltrein aan kwam met een vaart Tan 180 K. M. per uur. Plotseling haperde er iets aan den motor en de anto bleef staan midden op de rails, terwijl de trein in razende vaart nader kwam. 't Schijnt dat de inzittenden verlamd waren van schrik. Zij zaten wezen loos te staren naar het aankomend monster. Men gelooft dat als zy terstond uit den wagen waren gesprongen, zij zich hadden kunnen redden. Maar zy bleven zitten staren totdat de trein auto en menschen tot een vormelooze massa had gemaakt. Een aanslag. De heer Formés, rechter van instructie te Brussel, is aan een groot gevaar ontsnapt. Onlangs verhuisd zijnde, kreeg hy bericht van den postpakettendienst, dat een kistje voor hem ter afhaling gereed lag, geadres seerd aan zijn oud adres. Do zender was een bekende chocoladefabrikant in de hoofd stad,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2