WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uer. De Bilt, 25 Juli 1911. Hoogste barometerstand 767.S m.M. te Haparanda, laagste 755.9 te Yalontia. Verwachting tot den avond van 2G Juli 1911. Meest zwakke Zuidelijke tot Weste lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen- of onweersbuien. Temperatuur: Dezelfde) tëarometerstand te AMERSFOOpT 700 ml Vorige stand to 12 uur 781 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 78 Laagste hedennachtF. GO Hedenmiddag 12 uurF SO AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woen- dag 26 Juli des 's morgeus 7 uur is 73° F. internationalen vrede zou houden. Verder spraken nog de Oostenrijker Fa- rolin, de Franechman Lamendin, de Belg Staroille en de Zweed Lunsberg. Op het congres zgn ongeveer 120 ge delegeerden uit alle landeu aanwezig. Door de Duitsehe delegatie werden moties ingediend ten gunste der aanstelling van door de arbeiders benoemde mijn inspec teurs, de invoering van tarief-overeenkoms ten, het verbod van kinderarbeid en van arbeid van personen onder de 16 jaren in de mijnen, de invoering van den achturen- dag en van een jaarlijksche vacantie van veertien dagen. De grootk brand te Stamboel. De ontzaglijke brand, die een vierde deel van Stamboel dat is het oudste deel van Constantinopel, gelegen aan den rechteroever van den Gouden Iloorn, waar het gros der eigenlgke bevolking woont in de asch heeft gelegd, is opzettelijk aangestoken. Het is een politiek misdrijf, een wraakneming op het Jong Turksche bewind, eene gemeene laaghartigheid, die duizenden volmaakt onschuldige menschen ongelukkig jheeft gemaakt. Met opzet, om het doel goed te doen uitkomen, is de brand geBticht in den nacht volgende op het nationale feest, de herdenking van de revolutie van 190S, de uitroeping der grond wet in het Turksche rijk. Dien avond was de stad prachtig verlicht, maar de illumi natie viel in het niet vergclekeu bij de lichtzee, die zich 's nachts weerspiegelde in den Gouden Hooin en de Zee van Mar mora, toon de houten huizen van het oude Btamboel met al wat er in was door het vuur vorteerd werden. Wg halen iots aau uit de levendige beschrijving van den berichtgever der Lokal-Anzeigcr: Sinds ecu uur reeds tracht ik met een snel rijdend voertuig om den brand heen te rijden, maar ik moet telkens voor het vuur terugkeeren. Van Fanar tot het mi nisterie van oorlog en van daar tot de Zee van Marmora is Stamboel een vuurzee. De bevolking verkeert in ontzaglijken angst. Do wegens het feest vroolijk geïllumineerde stad, waarin zich groote menschenmassa'b bewegen, is als het ware omlijst door den vuurschijn, die do moskeeën in een rooden gloed zet en de verlichting doet verbleeken. Het ministerie van oorlog wordt door cava lerie omsingeld; de ruiters houden de me- Digto terug. Thans brandt het paviljoen van don generalen staf. De soldaten zijn ter hulp geroepen, maar zij stichten meer verwariing dau dat zij kunnen helpen. Het vuur omvat nu een haard van twee kilometer en het springt telkens vijftig meter verder. Gistermorgen om zes uur seinde dezelfde berichtgever: Ik bleef den ganschen nacht op de plaats van de ramp. Ik zag tooneelen, die geen pen beschrijven kan. Bij dozijnen zag ik volmaakt naakte vrouwen tiiBschen de puin hopen ronddwalen, sommigen met de kin deren op de armen, anderen beladen met allerlei nuttelooze dingen, schreiend en Bchreeuwend, terwijl ook velen zich op den grond in bochten lagen te wringen. Hooge officieren, nog in gala uniform, brengen op ezelwagens hun haven en geld weg. Pries ters trachtten de menigte tot kalmte te brengen en te bewegen tot den bouw van een tenteukamp Sommige menscheu gooi den wat zij bij zich hadden weor in het vuur, nadat zij uren lang heen en weer geloopen hadden en door de militairen nu hier- dan daarheen waren gestuurd. Hon derdon redden slechts wat zij aan het lijf hadden, velen loopen rond in zakken en vellen. Genoraal Sjefket Pasja is aan het hoofd gewond Een brandende balk is op hem gevallen, maar heeft als door een wonder zgn gelaat slechts licht geraakt. Hij ligt nu in het ministerie van oorlog, zeer geschokt, maar niet levensgevaarlijk. Ik ben nu het gansche terrain van den brand omgereden. Het is nog erger dan verwacht was. Een politie-agent zei: „Vraag niet waar den brand, vraag liever waar Stamboel is. Nog rookt en smeult het en in mijn rijtuig vallen brandende stukken hout, en zoo nu en dan storten er huizen in maar de brandweer hooft geen kracht moer om te blusschen. De kerkhoven zien er uit als Zigeunerkampen. Een jonge vrouw, waanzinnig geworden, wiegt op haar armen het verkoolde lijk van een zuigeling. Talloos zgn de gewonden, maar slechts eenigo kinderen schgnen gedood te zgn. Gevaar voor Oorlog? Uit Londen wordt aan de Berlgnsche National Zcitung geseind: De correspondent van het Telegraaf- agentschap Hirsch verneemt van zeer goed ingelichte zijde dat men in toongevende Engelsche kringen den toestand op het oogenblik voor vrij kritiek houdt. Hedenavond heeft een buitengewone zitting plaats van den ministorraad, waar uitvoerig de internationale politieke quaes- tie besproken zal worden. De Köln. Zeit., die goede relaties heeft met het Duitsehe ministerie van buiten- landsche Zaken, zegt in een artikel, gericht tegen den Temps o.a.: „Bjj de onderhande lingen zullen de economische belangen van Duitschland in Marokko, niet de grootste moeilijkheid uitmaken. Het netelige punt bestaat in de compensatie, waarop wjj aanspraak kunnen maken in ruil voor de machtsvermeerdering, welke Frankrijk zich in Noord-Afrika wil toekennen en waarte gen wij ons niet verzetten, hetgeen wij mochten doen krachtens de Akte van Algeciras. Hierbij gaat het niet meer om koloniale aangelegenheden, doch om een machts- quae6tie, die in Europa beslist moet worden. Dit heeft men in Duitschland algemeen begrepen. Of dit ook in Frankrijk algemeen het geval is, weten wjj niet, doch wij gelooven, dat wanneer er tusschen twee volken met een zoo gevoelig verleden als de Fransche en Duitsehe dergelijke dingen op het spel staan, een waarschuwing van pas is om hier en aan de overzijde niet met steenen te werpen. Portugal. Do „Liberal" bevat een interview met don zoon van den Portugceschen monar- chistischeu publicist Hemen Cristo, die op zijn doorreis te Madrid was. Deze ver- klaarde, dat koning Manuel in persoon de koningsgezinde samenzweerders leidde en aangeboden had zich aan het hoofd van monarchistische troepen te stellen. Do in beslagneming van du wapims aan het station van Orenso en aan boord van de Gerama heeft eeu uitgave van 3 millioen nutteloos gemaakt. Indien de wapenen Portugal binnengekomen waren, zou twee dagen lator eon opstand zijn uitgebroken. Volgens Cristo tolt do zaak dos koninga 10.000 aanhangers. De koning heeft van zijn vermogen gegeven om zijn restau ratie te bewerkstelligen. De hoven van Italië en vooral van Duitschland moeten zijn zaak gunstig gezind zijn. Frankrijk daarentegen steunt de republiek. Wat zou anders wellicht al niet gebeurd wezen? Zoo besloot de zoon van Hemen Cristo, Italië. Over de oorzaken van het toenemende verval der klassieke bouwwerken in Venetië waarnaar door voornamelijk Duitsehe vak mannen een onderzoek is ingesteld, worden in de „Cicerone" eenige mededeelingen gedaan, waarbij op de noodzakelijkheid gewezen wordt van omvangrijke maatrege len ter bescherming dezer heerlijke kunst werken. Het is gebleken, dat ten gevolge van do voortdurende uitbaggering in het San- Marco kanaal, die vereischt werden voor den diepgang van 8 M. der moderne oorlogs- en handelsvaartuigen, de paalfun- deering der stad beroofd is van de opvul lende modder en daar nede van haar draag kracht. Het water van hot Canale Grande heeft zich oen weg gebaand onder het Marcusplein door. Zoo kwamen er scheu ren in de groote Rialtobrug en eenige paleizen in do omgeving, terwgl zelfs een campanile in de buurt, die uit het lood gezakt was, inoest worden gesloopt. Zoo is ook de bodem van den San-Marcodom in verzakking geraakt en de hoofdmuur van het Dogenpaleis vertoont scheuren. De vakmannen wyzen op de nalatigheid der Vonetiaansche vroedschap in dezen, die er voor zorgen moet, dat de uitbagge ring, van het San Marco kanaal, gepaard gaat met een solide versterking van de oevers, wil men voorkomen dat tal van kuntwerken op deze wijze verloren gaan. Turkije. Het Berliner Tageblatt geeft een hoofd artikel over den gevangen ingenieur Rich ter. Het blad herinnert er aan dat Abdul- Ilamid indertijd, als er iets dergelijks ge beurde, steeds bereid was den door de roovers geëischton losprgs te betalen, om geen moeilijkheden uiet het buitenland te krijgen. De Jong-Turken doen anders en laten de roovers vervolgen door 'n paar gendarmes. Dat moest Duitschland niet goedkeuren, want dat loopt er op uit dat do roovers den DuitBcher in stukken snij den! De Duitsehe regecring moet eischen dat de Porte den losprijs betaalt, want, „wij zouden gaarne den heer Richter in het vaderland terugzien, en zouden dat genoe gen liever Diet bg stukjes en beetjes, maar onverdeeld smaken", Dat laatste doelt na tuurlijk op de mogelijkheid dat de roovers zuoals bij hen gebruikelijk ie, wanneer de losprijs laog op zich wachten laat eerst do neus en de ooren van den gevan gene opzenden, en als de prgs dan nög niet betaald wordt, zijn lijk. Perzik. Het heeft er alleD schijn van, alsof de goede moed waarmede men ïd Teheran aanvankelijk de tegenweer tegen den op- rukkenden Sjah voorbereidde, aan het af nemen is. De strijd tusschen het parlement en den eersten minister den Sipadar welke eindigde met 's ministers ontslag, is een symptoom van de verwarring die er hcerscht in Teheran. Inmiddels rukken de Sjah en zgn broeder Prins Salar ed Dauleh op Teheran aan. Nu zijn hem soldaten te gemoet gezonden maar veel zgn het er niet. Amerika. De Amerikaansche gezant te Caracas meldt aan zijn regeering, dat (le geruchten omtrent een landing van Castro in Yenc- zuela tot nu toe geen bevestiging vinden. Te Caracas, waar dezer dagen het honderd jarig jubileum der republiek in de meest volmaakte rust en onder levendige deel name der bevolking is gevierd, verklaart men alle geruchten over een eventueel op rukken van den ex-president naar Caracas als uit de lucht gegrepen. Middenstandsbond. De Middenstandsbond hield gister den dag voor het Middenstaodscongres te Roer mond eene buitengewone vergadering, waar in de eerste plaats werd behandeld eene interpellatie van de Rotterdamsche Han- delsvereeniging, namens welke de heer Do Korver het bestuur vroeg, waarom het aan art. 12 der Statuten, de interpretatie gaf, dat het uitschrijven eener vergadering, niet tovens bedoelde het houden, en wenscht vervolgens door het congres uitgemaakt te zien, of de lezing niet moet zijn, dat ook de vergadering in een dcrgeljjk geval, binnen do 45 dagen uitgeschreven eu go- houden moet worden. De voorzitter van den Bond, de heer J. S. Jleuwsen, beantwoordt de vraag. Hg wees o.m. op de vele werkzaamheden, die het beleggen eener algemeene vergadering medebrengt. Spr. memoreerde, dat eenige maanden voor dat deze bijeenkomst (hij bedoelde het congres op heden) zou plaats vindeD, verschenen is in het Staatsblad de mede- deeliug, dat de regeering een debietrecht op den detailverkoop van tabak en sigaren wenscht in te voeren. Het dag. bestuur van den Middenstands bond stelde zich in verbinding met de vakvereeniging en overeengekomen word, om door de vakvereeniging de actie te laten beginnen en daarna de medewerking van de overige middeustandsvereenigingen in te roepen. En ziet zonder het bestuur van den Bond op eenigerlei wijze collegiaal, zooals zulks behoort, te verzoeken zijn aandacht te schenken aan de voorgestelde wet, grjjpt een der vereenigingen naar een mid del als dwangmaatregel bedoeld, alsof het bestuur onwillens zou zijn en noo- digt de zustervcreeniging uit, een buiten gewone vergadering uit te schrgven, aan welk verzoek door een veertigtal vcreeni- gingeu werd voldaaD. In de vergadering va» het bestuur van deu Bond, werd be sloten, de buitengewone protestvergade- ring uit te Qschrjjven binnen den in in de statuten geBtelden termijn van 45 dagen en te doen plaats vinden op heden. Waarom nam het bestuur dit besluit? Zeker niet, om iots onwettigs te doen. Evenmin om eenige veroenigiugen te grieven. Inte gendeel het nam dit besluit, omdat een vergadering van den Bond behoorlijk dient voorbereid te worden, en en zulks gaf den doorslag omdat de reeds vroeger vastgestelde en in volle voorbereiding zijnde jaarljjkscho algemeene vergadering niet in gevaar gebracht mocht worden. De voorzitter eindigde met te verklaren, dat het bestuur in het vervolg aan art. 12 die uitlegging zal geven, dat het houden der vergadering gelijkgesteld wordt met het uitschrijven, behoudeus het geval, dat dit zou plaats vinden binnen een termijn van drie maanden, voorafgaaude aan den datum waarop het congres of de jaarlijk sche algemeene vergadering zal plaats vindeD,. Na de behandeling van de hierboven bedoelde interpellatie werd eene vergade ring gehouden met het doel te protesteeren tegen het door de regeering voorgestelde debietrecht op tabak. Hierover was een praeadvies uitgebracht door den beer E. G. Schürmann, namens de Ned. vereeniging van Sigarenwinkeliers. Aan het slot van dit praeadvies komt hij tot de conclusiën: 1. Speciale belastingen op bepaalde takken van handel of industrie zijn onbillijk omdat zij offers opleggen aan slechts een beperkt gedeelte der bevolking, en met het oog op do onafwijsbare gevolgen niet in het belang van den middenstand. 2. Het debietrecht op tabak zal het bedrijf der betrokken winkeliers belemmeren en gelclel(jk benadeelen, zoowel direct door het althans voor een aanzienlijk deel eigen lijk te hirnnen laste komen der belasting als indirect door: le. het verminderde debiet; 2e. de groote concurrentie van de zijde der fabrikanten- 3e. al6 gevolg van de omstandigheid, dat een deel der consumenten zich recht streeks bij den producent zal voorzien. 3. Het verdient aanbeveling dat do Middenstandsbond er bg regeeriDg en volks vertegenwoordiging op aandriDge het wets ontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak met het oog en op zijn strekking en op zijn stelsel en om de uitwerking daarvaD, niet te verheffen tot wet. Schrijvers bij de Staatsspoor. Door 234 schrijvers, in dienst bij do Staatsspoor, is, met het oog op de dure levensmiddelen en de stijging der woning- huren, een verzoekschrift gericht tot den directeur-generaal der Staatsspoor, om de aanstelling van schrijvers voortaan te doen geschieden op een loon van f 1,30 per dag, met jaarlijksche vorhoogingen van f 0,10 per dag, totdat een loon bereikt ïb van f2 per dag. Vervolgens, na een jaar, benoeming tot bureel-ambtenaar op een saluris van f750 per jaar met 5-jaarlyksche verhoogingen van f50; zoodat het maximum salaris f 1000 zal bedragen. De Zebliedenstaking. Na afloop van een huishoudelijke ver gadering door den Alg. Ned Zeemansbond, gisterenmiddag te Amsterdam belegd, deelde de voorzitter mede, dat de stemming onder de zeelieden van dien aard is, dat men aan opheffen van de staking niqt

De Eemlander | 1911 | | pagina 2