WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. INGEZONDEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELENDEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 28 Juli 1911. Hoogste barometerstand 772.3 m.M. te Haparanda, laagste 755.8 te Storuoway. Verwachting tot den avond van 29 Juli 1911. Meest zwakke Z.O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Lichtbewolkt, droog weer behoudens kans op onweer. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand te AMERSFOOpT. 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 90 Laagste hedennachtF. 66 Hedenmiddag 12 uurF 86 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrjj dag 28 Juli des 's morgens 7 uur is 73° F. spoed en hot geluk van Uwe Majesteit en de grootheid van Haar Volk. Hij besloot: Sta mij toe in dozen wensch te betrekken de Kouiugin-Moeder, den Prins der Nederlanden en Prinses Juliana, op wie zooveel lieve hoop gevestigd is. Ik hef mijn glas op ter eere van de Koningin der Nederlanden, Haar Hooge Familie en drink op den voorspoed van Holland. Koningin Wilhelmina antwoordde: Ik ben zeer gevoelig voor do beminnelijke woorden die Uwe Majesteit zoo even tot mij heeft gericht en evenzeer ben ik erkentelijk voor de ontvangst ons bereid door Uwe Majesteiten en het Belgische Volk. Ik beu in 't bijzonder gelukkig door de omstandig heid, dat de gezondheid der Kcningin Uwe Majesteit heeft veroorloofd ons te ont vangen en ons, den Prins en mjj in staat te stellen het vriendelijke bezoek te be antwoorden, dat Gg ons hebt gebracht en waaraan wjj de hartelijkste herinnering hebben bewaard. De uitstekende betrek kingen, die zoo gelukkig tusschen beide landen bestaan, de gevoelens van weder- keerige vriendschap en vertrouwen, gaan mij te zeer ter harte, dan dat niet alle middelen in siaat om zo te versterken Mijn hartelijke goedkeuring zouden be zitten. De groote hoedanigheden van do Belgische natie, haar volharding in den arbeid en bet beleid in de beschaving, wekken bij mjj en mijne landgenootcn de levendigste bewondering en wij hechten er daarom zeer aan als goede vrienden Uwe Majesteiten hier te kuunen begroeten. H. M. gaf vervolgens uitdrukking aan haar vreugde zich te bevinden in de schoone bloeiende stad Brussel en zeide hare dankbaarheid voor de lievo ontvangst. Zij besloot: lk kan Uwe Majesteiten de verzekering geven dat de Prins en Ik daarvan een onvergetelijken indruk zullen bewaren. Ik hef mijn glas op ter eere van den Koning en de Koningin van België en hunne familie en drink op den voorspoed van België. De Koningin en de Prinsgemaal ontvin gen gisteren de Hollandscho kolonie, voor gesteld door den gezant der Nederlanden. De Koningin verklaarde dat zij gelukkig was te conetaleeren dat leden van de ko- lotiie in zoo groolen getale waren opge komen. Zij uitte een wensch voor den voorspoed en de éénheid van de Holland- sche maatschappijen in België. Bklgie. Hat Arbeidersblad publiceert de volgende statistiek omtrent dt- arbeidsgeschillen in België. In Mei 1911 werden 15 uieuwo stakin gen, ongeveer 4380 stakers in 285 werk- loozen betreffend alsmede een uitsluiting, welke 400 werklieden trof, aan het Arbeidsainbt gemeld; bovendien duurden, van de vroeger uitgebroken geschillen, 15 stakingen, waarbij ongeveer 5150 stakers en 260 wcrkloozen waren betrokken, als mede 1 uitsluiting, welke 465 werklieden trof, minstens gedurende een gedeelte dier zelfde maand voort. Samen bestonden er dus in dat tijdperk 32 geschillen, welke ongeveer 10.900 werklieden troffen! Yan de 15 nieuwe stakingen troffen er vier de textielnijverheid, twee de hout bewerkers, twee de bouwnijverheid, twee de brikettenbakkerijeo; de andere vijf troffen onderscheidenlijk een steenkoolmijn, een smederij, do voedselnijverheid, het vervoerbedrijf en de huidenbewerking. Do eenige uitsluiting, in Mei verklaard, trof de houtnijverheid te Kortrjjk. Gewestsgewjjs worden de nieuwe Mei geschillen over zes provinciën verdeeld: vier in West Vlaanderen, drie in Oost- Vlaanderen, in Brabant en in Antwerpen, twee in Henegouwen en een in Luik. Amerika. Te New-York, op de veerpont van Hoboken, is een bomaanslag gepleegd. De bom ontplofte midden op de Hudson en was gemunt op het eigendom van een Italiaan, die herhaaldelijk door de bende van de Zwarte Hand was bedreigd. De passagiers geraakten in groote opwinding; zjj trachtten overboord te springen. Met veel moeite slaagde men er in, de gemoe deren tot rust te brengen. Do schade is gering. Rezerve-officieren. Bij Kon. besluit is bepaald, dat van reserve-officieren (vroeger behoorende tot het leger), na afloop van den tjjd gedu rende welken zij ter beschikking zijn, op hun verzoek de termijn der benoeming voor den tijd van ten minste 5 jaren kan worden verlcnga en dat door hen alsdan genoten wordt ecu jaarljjkscho toelage van f 400, of van f 300, naar gelang zy den rang van kapitein of van eerste luitenant bekleeden. Deze bepaling is ook van toepassing op de reserve-officieren, die bij het in werking treden van het Kon. besluit van 20 Sept. 1905, no. 75, als zoodanig tot het reserve personeel behoorden en voor wie de ter- injjn gedurende welken zij ter beschikking zijn, thans ia versteken, mits zij vóór 1 October e.k. van hun verlangen doen blijken om op deu voet als bedoeld in do le alinea hierbovon bjj het reservo-perso- necl to worden benoemd. Middenstandsbond. In de voortgezette vergadering werd be handeld het contractantenstelsel. Over dit onderwerp is praeadvies uitge bracht door het bestuur van de Coöpera tieve Inkoopsvereeniging „Eendracht maakt macht" te Utrecht en van de Utrecbtsche Handelsvoreeniging. In het praeadvies van eerstgenoemde vereeniging wordt een overzicht gegeven vau de kwestie, die in Utrecht is gerezen tusschen beide genoemde vereenigingen naar aanleiding van door „Eendracht maakt macht" met eenige winkeliers ten behoeve vau de cliëntèlo harer leden gesloten con tracten voor 10 pet. korting. De Utrechtsche Ilaudelsvereeniging is tegen deze contracten opgekomeD en ver langt nu een uitspraak van het Midden- standscongrcs door het stellen van de volgende motie: Het congres van den Handeldrijvenden en Industriëelcn Middenstand, vergaderd te Roermond, sprei kt als zijn overtuiging uit: dat het aangaan van contracten door middenstanders, hetzij met de coöperatieve verbruik8vereeniging Eigen Hulp, hetzij met eenig andere coöperatieve of andere vereeniging, of met bepaalde personen, die het doel of do strekking hebben om der den, hetzij te doen doelen in hun onder nemerswinst, hetzij daarvan aan derden een gedeelte af te staan, zoowel van de zijde van hen die zich daartoe verbinden, als van de zijde van hen, die dat voordeel voor die derden bedingen, moet worden beschouwd als een handeling in strijd met de stoffelijke en zedelijke belangen van den middenstand zelve en spreekt aU zijn mecniDg ui', dat die handeling derhalve moet worden gequalificcord als ten hoogsto afkeurenswaardig en noodzakelijkerwijs onder het begrip oneerlijke, althans onge oorloofde concurrentie valt. De heer Yan der Maaaen (Amsterdamsche Winkeliersvercen.) zeide zich te kunnen vercenigen met de conclusie van mr. Yan Noppen, behoudens de laatste vier regels lot en met „van den Middenstand zeiven." De heer Van den Berg (Den Haag) was van meening, dal de vakvereenigingen zich schrap moeten stellen om het contractauten- stelsel te vernietigen. Dit kan, gezien het succes van de Vereeniging van Boekhan delaren, die geen rabat aan particulieren mag geven. Doet een boekhandelaar dit toch, dan wordt hg ah lid der vereeniging geroyeerd. De heer Smit (Utrecht) wilde de laatste regels der conclusies wel behouden, anders geeft heel het praeadvies niets. Er moet houvast zijn voor den middenstand wat oneerlijke concurrentie is. Dit vaBt te stellen, is de taak van van het congres. Tijdens het debat over het contractanten- stelsel werd medegedeeld, dat in do vierde vacature van bet hoofdbestuur is gekozen bij herstemming de heer Meyer van Berg te Heereveen. Daarna wordt de Commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg, de heer Ruys de Beerenbrouck, die juist gearri veerd is, door den voorzitter welkom ge- heoten. De commissaris sprak een kort woord en zeide dat het streven van den Midden stand zijn innige sympathie heelt. Hij hoopte dat dit congres veel goeds in bet bolang van dien stand zal afwerpen. Mr. J. G. Schucrman van Rotterdam weuschte de conclusie vau Utrecht aldus te wijzigen: Het congres, gezien de prae- adviezen en gehoord de debatten, verklaart het in de praeadviezen besproken con- tractenstelsel als strijdig met de belangen van den Middenstand on tevens dat bet wenscholjjk is dat dit stelsel ten sterkste door de Middenstandsorganisaties wordt bestreden, zoo noodig met behulp van den Middenstandsbond. Do aldus gewijzigde motie werd aangenomen. Te midden van deze debatten werd plotseling het vraagstuk weer opgerakeld of een buitengewone vergadering moet worden gehouden, inzake de tariefwet. Talrjjke sprekers meldden zich aan. De groote strooming bleek tegen een buiten gewoon congres te zgn, zooals door Arnhem voorgesteld. Men vreeBde politiek in den Middenstandsbond te halen. Do voorzitter wees er op, dat een vorig congres zich uitgesproken heeft om de Tariefwet als zijnde een politieke twistappel niet te behandelen op de vergadering van den Middenstandsbond. De heer Gorris uit Amsterdam achtte de Tariefwet geen politieke, maar een zuiver economische qnaestie. Hij gaf echter in overweging, het onderwerp niet officieel door den Bond te laten behandelen, maar op initiatief ven organisaties onder leiding van het bestuur van den Bond. De Am sterdamsche Algemoene Winkeliersvereni ging is bereid, als zij voldoende mede werking krjjgt, zich sympathiseerende ver eenigingen te assumeeren voor het uit schrijven der vergadering. Na nog ccr.ige discussie schorste dr. Goedhart in het belang van eendrachtige samenwerking, zgn voorstel tot het houden der vergadering. De vereenigingen die hem opdracht gaven, zal hjj raadplegen. De Voorzitter sprak zjjn vertrouwen in het gezond verstand der Vereenigingen uit, dat zij de vergadering niet zullen uit schrijven. Na de sluiting van do vergadering wer den de congressisten officieel ontvangen op de tentoonstelling van Handel, Nijverheid en kunst. Daarna was er een gemeenschappelijke maaltijd na afloop waarvan een concert volgde op het geïllumineerde Munsterpleiu door de Koninklijke Harmonio van Roermond. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Geachte Redactie. Kinderdag 2 Augustus. Evenals verleden jaar, maar nu op meer uitgebroide schaal, wil het Centraal Genoot schap voor kinderherstellings- eD vacantie- kolonies trachten sympathie te vinden voor behoeftige zwakke kinderen onder hen, die zelve op hun vacantiereis zijn. Het bestuur heeft nan een aantal hotels en pensions de volgende circulaire verzonden on hoopt, dut dnizeudeu zullen medewerken om 2 Augustus toi een bigden, nationalen Kinderdag te maken. Aan de Oosten in Zomerhotels en Pensions. Het bestuur van het Centraal Genoot schap heeft de eer u bij dezen beleefd uit te noodigen op 2 Augustus in Uw hotel of pension een collecte te willen houden en het ingezamelde bedrag op te zenden door middel van bijgevoegd formulier. Een volledige lijst van tot 6 Augustus ingekomen gelden zal met vermelding van hotel of pension, aan alle medewerkers (stors) van wie de adressen worden opge geven, toegezonden worden. Yertrouwende, dat U zich eenige moeite zal willen getroosten ten behoeve van behoeftige, zwakke kinderen, verbljjf ik Met de meeste hoogachting, Do Administrateur, A. C. Bos. Egmond aan Zee, 1 Augustus 1911. Naschrift. Het Centraal Genootschap voor kinder herstellings- en vacantiekolonies heeft ook vergunning verkregen tot het houden eener collecte op 2 Augustus te Scheveningen en Katwgk aan Zee. Gisterenavond met den trein van 10.13 kwamen aan het station alhier aan de le den van de schietvereenigingen „Wilhel mina" en „Prins Hendrik", die b|j het schietconcours te Utrecht verschillende prgzen hebben gewonnen. Opgewacht met muziek, ging het eerst naar de woning van den Burgemeester, alwaar de schutters door dezen werden gecomplimenteerd. Daarna ging het over Utr. weg, Utr. straat Var- kenBmarkt en Arnh. straat naar de Arend, alwaar de overwinningen nog feestelijk werden herdacht. Onder begunstiging van prachtig zomerweer en groote belangstelling werd gisterenmiddag te Assen- het concours d'adresse gereden. De uitslag was als volgt: le prijs f 100 en verguld zilveren me daille benevens de zilveren wisselbeker van den N. R. Y. L. O., luitenant dor cavalerie Van Luttervcld te Venlo met Yaluus; 2o prijs f 50 en zilveren medaille luitenant der rijdende artillerie jhr. Quarles van Ufford te Arnhem met Jeanne d'Arc; 3o prijs f25 en bronzen medaille luitenant der veld artillerie De Kruyff te Amersfoort met La Craquette. Eervolle vermoldingen verkregen luit. der veld artillerie Wilkens te Leiden met Yob; luit. dor cavalerie Mathon te Amsterdam met Vedette en luitenant der rijdende artillerie jhr. Quarles van Ufford te Arnhem met Marengo. De hindernissen varieerden tusBchen 1 M. en 1.10 M. met een sloot van 2.5 M. Do prijzen werden door generaal Buhlman met een hartelijk woord uitgereikt. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de anti revolutionnaire kies- vereeniging blecken de meeningen omtrent het stellen van een candidaat nog al ver deeld te zijn. Ten slotte werd een candi daat opgegeven en aan het bestuur over gelaten naar omstandigheden te handelen. Hedenavond zal nu worden geconfereerd met de R. K. Kiesvereeniging om daarna al of niet tot definitieve candidaatstelling over te gaan. De candidaat zal dan zijn de heer A. C. Couvée. Bei.asting-cijfers. Aan hot overzicht der plaatselijke belas tingen naar het inkomen over 1910 in do gemeenten der provincie Utrecht worden, voor zooveel betreft die gemeenten, alwaar bet totaal belastbaar inkomen een millioen gulden overtreft, de volgende cijfers ontleend: Gemeente Totaal v.h. geschatte inkomen. Aantal 1 aanslagen. 1 i 5 -o ld n S 1 SS.2 |S 2 W -o Percenten der heffing. Utrecht f 28.145 8-25 15614 f228000 1 1.57 1 4.57 Baarn 7.49-2 200 1743 691900 0.80 Zeist 7.107 500 2407 184500 0.10 i 2.49 Amersf, 3.326 900 3346 600C0 3 De Bilc 1.692 225 513 128000 1.40 Brieberg. 1.288 770 503 117000 0.45 Soest 1.087 700 840 37600 0.90

De Eemlander | 1911 | | pagina 2