dinsdag 1 augustus 1911. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. wqnw p. c. h, briët. buitenland. bTnnenland; No. 178. 8e JAARGANG. De Gemeenteraadsverkiezing. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Bureau: HliEINE H v.Vtl 6. Telel. Interc. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Ad ver ten tien: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B:j id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad ia „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Biunéb-en Buitenlandseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7S-78 Amsterdam In district I zal inen nog eens een ver kiezing met al den aankleve van dieu heb ben door te maken. De zetel bij deze verkiezing door den vrijzinnigen candidaat veroverd, kon alleen door een toevallige omstandigheid door dezen niet worden bezet. Nu is het goede parlementaire „costume eude zede" dat uien dan van den kant der tegenpartij zulk een zetel onaan gevochten laat. Men had dus ook than9 mogen verwachten, dat men aan de vrij zinnige kiesvereeniging had overgelaten een candidaat aan te wijzen, die dan bij enkele candidaatstelling verkozen bad kun nen worden verklaard. Zoo hebben de Kerkelijke partijen het dan ook opgevat en dezen zetel overgela ten aan de vrijzinnigen. Doch, zelfs al hadden de tegenpartijen deze zienswijze gehuldigd dar. zou dit nog niet geholpen hebben, want, men weet 't, eeuige vrijzinnigen hebben gemeend een tweeden vrijzinnigen candidaat te moeten stellen naast den onzen. Wij achten het noodig den kiezers in het kort uiteen te zetten de kwestie-van Achterbcrgh. De heer Achterbergh werd een paar jaar geleden gecandideerd in II en viel met een voor dat district aanzienlijk aantal stemmen. Bij een volgende verkiezing werd do heer A. wederom verzocht can didaat voor dat district te zijn, maar hg weigerde. Er werd echter drang op hem uitgeoefend in de vergadering om het belang der partij te dienen, on daarbg werd gesproken van een candidatuur in een vaster district bg een volgende ver kiezing. De heer van Achterbergh bezweek voor dien aandrang maar viel ten tweeden male. Bij de veikiezing in Juni van dit jaar werd de heer van Achterbergh ge plaatst op de groslijst der candidaten voor III welke in Gemeentebelang werden voorgedragen. Het Bestuur onthield zich van aanbeveling van elk der genoemde heeren, die ook niet door de andere aan wezigen werden besproken. Bij stemming bleek dat de lieer van Achterbergh niet door de kiesvereeniging zou worden ge candideerd. Dit wekte ontevredenheid bg enkoio le den en ook de heer van Achterberg meende hierin een breuk van eon gedane „belofte"(P) te moeten zien waardoor bg zich zedelijk gerechtigd achtte het oor te leenen aan do wenschen van enkelen zgner vrienden om hem te stellen buiten de kiesvereeniging om. Wij willen nu even releveeren dat het toch niet te verdedigen ia wanneer de Heer v. Achterberg wien in 't jaar 1909 een zetel in een vaster distriot is voorge houden, zich in zjjn ongeduld in 1911 op die belofte beroept ofschoon vele leden der partij den tijd nog niet gekomen achten om hem candidaat te stellen in een district waar hij in de gegeven omstandigheden weinig kans van slagen had. Vandaar dat enkele leden der kiesvereen. Gemeentebe lang hun invloed bij den heer van Achter berg lieten gelden en heul terugbrachten van zijn voornemen om zich bg de ver kiezingen in Juli in District III candidaat te laten stellen. En nu komt onverhoeds een nieuwo vacature in I. In elk geval is do „belofte" nooit door het Bestuur gedaan ou zou ook nooit door eenig Kiesvereeniging gedaan kunnen wor den, dat de vergadering als souverein bo schouwt. In don tijd tusschen de bewuste vergade ring waarin aan den Heer v. Achterbergh een „belofte" was gedaan en n u is natuurlijk veel gebeurd: lo. gingen vele stemmen tegen den heer v. A. op en 2o groeide de Kiesver. Gemeentebelang zóó in leden tal dat de huidige kiesvereeniging moeilijk zich gedwongen kan achten door een toe zegging gedaan twee A drie jaar geleden toen de omstandighedeu anders waren. Toch... de aanhangers van den heer v. A. wilden hun best doen en... deden hun best. Zijn candidatuur werd door een Bestuurslid besproken en op utiliteitsgron- den verdedigd, zoodanig dat niemand zijner aanhangers het noodig achtte er meer aan toe te voegen. De beer v. Achterbergh kwam met den heer Briët in herstemming Zij behaalden respectievelijk 41 en 40 stemmen. Hierin lag toch veel goeden wil uitgedrukt, niet waar? Vóór de herstemming werd door den Voorzitter met klem er opgewezen dat in elke Vereeniging de minderheid zich bij de meerderheid moet neerleggen. (Eu dit heeft men elkaar als eerlijke lieden beloofd.) Wie dat niet inzag zou do Vergadering en de Vereeniging moeten verlaten. Twee loden konden dit eerst niet beamen, doch beiden bleven en een hunner verklaarde ook de meening van den voorzitter te zijn toege daan. Bij herstemming verkreeg de heer Briët 53 en de heer v. A. 43 stemmen, zoodat de heer Briët tot candidaat werd gekozen. Nu moet het toch allen weidenkenden voorkomen dat hiermede do heer van Achterberg de volle maat heeft gekregen, dat alle pogingen zijn gedaan oui aan die zoogenaamde belofte te voldoen en dat de geringste tegenwerking van zg'n kant onbillijk ^nag genoemd worden, ja zou gaan gelijken op dwarsdrijverij. Nu de heer van Achterberg zich toch candidaat heeft laten stellen buiten de Kiesvereeniging om wordt 't moeilijk bij een volgende verkie zing weer op deze candidatuur terug te komen, zoo de heer van Achterberg valt. Vrijzinnigen in District I, wy meenen dat u onze zienswijze kunt deelen en wekken u dus op, op Dondeidag 10 Augus tus als één man uw stem uit te brengen op onze candididaat den hoer De Kiesvereeniging, „GEMEENTEBELANG". Duitschland. Bg de geneeskundige afdeeling van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken be staat het voornemen tot het instellen van een permanente commissie tot onderzoek en bestrijding van epidemische ziekten. In deze zal ook zitting hebben een vertegen woordiger van do geneeskundige afdeeüug van het Minsterie van Oorlog. De commissie heeft tot taak, door proeven en onderzoe kingen, middelen en methoden vast te stel len, waarmede 't mogelijk zal zijn epide- miën met goed gevolg te bestrijden. Groote beteekenis wordt toegekend aan de orga nisatie van de afzonderings-, i6oleerings- en desinfcctiemaatregelen bij het uitbreken van epidemiën, eveneens aan de vraag in welke gevallen de commissio ook de uitvoerende macht zal kunnen ziju. Frankrijk. In weerwil van het nanwkeurig toezicht, dat overal zooveel mogelijk langs de Fran- scha spoorwegen wordt uitgeoefend, worden nog telkens min of meer ernstige gevallen van sabotage gemeld. Bijna nimmer gelukt het de daders uit te vinden, toch blijft men er van overtuigd meestentijds met dezelfde bende kwaadwilligen te doen te hebben. Zondagmiddag is vlak bij bet station te Versailles een telegraafpaal door dyoamiet vernield. Van den dader of de daders geen spoor. Bij Issigneaux, dep. Haute Loire, moet in den nacbt van Zondag op Maan dag even vóór de aankomst van den trein eet groote steen op de rails zijn uederge- legd. Gelukkig kon de machinist den steen nog bijlijds opmerken en den trein lot stil stand brengen. Bij Lorient zjjn allo tele graaf- en telefoonlijnen langs de spoorwe gen, doorgesneden. Naar aanleiding van het binnenkort voor de rechtbank der gezworenen te Douai plaatshebbende proces van de 47 wegens muiterij aangeklaagde wijnbouwers uit het Mai ne departement, hoeft de Courrior de la Champagne een open brief tol de jury leden gericht. Daarin wordt ge/.egd, dat de eigenlijke aanstichters en verwekkers der muiterij door den invloed van een senator en een Kamerlid van de regeoringsineer- derheid aan een strafrechterlijke vervolging onttrokken zijn. Oostenrijk-Hongarijk. In den Oostcnrijkschcn Rjjksraad diende de afgevaardigde Friedmnun, naar de Ween- sche correspondent van het Bell. Tag. seint, een interpellatie in, waarin de opmerkzaam heid wordt gevestigd op het feit, dat sedert eenigen tijd de directie van de Oostenrijk- sche tabaksregie haar met millioenen te becijferen iukoopen van tabak op de Hol- landscbe markt door éen enkele firma laat uitvoeren, die vo»r dit monopolie een pro visie te betalen heeft. Hiordoor werd aan de belaugen van do tabaksregie en daar mede van de belastingbetalers afbreuk ge daan. Deze wijze van inkoopon was inge voerd onder invloed van christeljjk-sociale zijde, waar men nu, daar de overeenkomst met de Hollandscho firma's ten einde loopt, voor het behoud van deze praktijk stem ming maakt. In Hollandsche vakkringen zou volgens dcnzolfden correspondent verteld worden, dat politieke invloeden bij de inkoopBfirma den doorslag geven en dat men zich in verband daarmede niet over het gerucht kon verwonderen, dat voor dit ingrijpen ten gunste van éón bepaalde firma misschien minder zakelijke dan wel persoonlijke gron den van overwegenden invloed waren. Portugal. De Constituante nam een aantal paragra fen van hot constitutie-ontwerp aan, o. a. één, waarin de doodstraf wordt afgeschaft. Bovendien werd er een uitbreiding aan ge geven door afschaffing van de lichameljjke straffen. Perzik, De Russische gezant te Teheran moet, naar vandaar gemeld wordt, ten zeerste verbolgen zijn over de benoeming van den Engelschen majoor Stoke tot organisator der douane-gendarmerie. De gezant heeft het voornemen te kennen gegeven, de be noeming van een Rus, als tegenwicht te eischen. Deze houding van den Russischen gezant heeft bij de Perzische regeering groote ontsteltenis teweeg gebracht. Zij is er namelijk van overtuigd, dat Rusland's doel is elke ernstige poging om den vroegeren sjah terug te houden, te vergdelen. Een sterke afdeeling infanterie en cava- lario is gisteren naar Asterabad vertrokken. Naar do Standard uit de Perzische hoofd stad verneemt, is de voormalige sjah van Asterabad met een sterke troepenmacht naar Teheran opgetrokken. Een spoorweg conferentie. Naar wij vernemen zal op 12 Soptember e.k. eene bijeenkomst plaats vinden te VGravenhago van afgevaardigden der Fransche, Belgische en Nederlandsche spoorweken ter bespreking van het Neder- landsch Belgisch-Fransch personen- eu bage- getarief. De afgevaardigden worden door hunne dames vergezeld. Nadat de zaken afgehandeld zijn, is een bezoek aan Sche- veningen uitteraard 'n welkome afwisseling. OrENBARE Leeszalen. Nadat in December j.l. door de Tweede Kamer het beginsel van Rijkssubsidieering van openbare leeszalen is aangenomen, werd vanwege de Centrale Vereeniging voor Openbare Leeszalen eu Bibliotheken een commissie ingesteld, wier taak in het bij zonder zou zijn toezicht uit te oefenen op de nakoming der door de Regcering te stellen voorwaarden waarop van Rijkswege steun zou kunnen worden verleend. Deze commissio bestaat uit 5 leden, waar van 4 leden door het bestuur der Centraio

De Eemlander | 1911 | | pagina 1