Uit de Pers. "künsten en wétenschappen. WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 1 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 770.6 m.H. te Witby, laagste 752.8 te YaleDtia. Verwachting tot den avond v an 2 Augus tus 1011. Zwakke tot matige veranderlijke later Z.W.-lijke wind. Gesteldheid vau de lucht: Toenemende bewolking, waarschijnlijk onweer. Temperatuur: Later koeler. barometerstand te AMERSFOORT. 762 ïn.M. Vorige stand te 12 uur 761 rn.M. te Amersfoort. Hoogsto gisterenF. 82 Laagste hedennachtF. 62 Hedenmiddag 12 uurF 76 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 1 Aug. des 's morgens 7 uur is 73° F. Vereeoiging worden benoemd, terwijl het 5e lid jloor den Minister van Binnenland- sche Zaken wordt aangewezen. Dezer dagen werd als zoodanig aange- zen dr. J. Th. De Visser, lid der Tweede Kamer, terwyl als verdere leden zitting namen de heeren inr. J. N. Van Hall, te Amsterdam, mr. V. H. Rutgers te Hilver sum, dr. M. Schoengen te Zwolle en dr. Th. Stoop te Dordrecht. Stukwerk Spoorwegwerkplaatsen Naar aanleiding van een verzoek van Utrechtsch werkplaatspersoneel, dat door twee leden der afdeeling Utrecht van de Ned. Vereeniging en eeu hoofdbestuurder is toegelicht bij den directeur-generaal, o.m. ten einde tot de afschaffing van stukwerk te komen, is door den directeur-generaal 'u commissie van vier ingenieurs ingesteld, die de wenschelijkheid van de afschaffing zal onderzoeken. Bovenbedoelde delegatie is daarvoor gisteren door de commissie gehoord. Nog meerdere personen uit het werkplaatspersoneel zullen opgeroepen worden. Rechtstaal. Naar aan „De Tijd" gemeld wordt, is er ccne beweging gaande om een einde te maken aan de gewoonte der rechtsgeleer den om, vooral in vonnissen, Latynsche uitdrukkingen te gebruiken. Dat zou de waardeering onder het groote publiek voor onze justitie zeker bevorderen. Verzekering van den arbeid. Door de heeren Schaper, Duys, Helsdin- gen, Ilugenholtz, Ter Laan, Troelstra en Vliegen is bij de Tweede Kamer een voorstel van wet ingediend betreffende bescherming van den arbeid. In het stelsel van het ontwerp zijn in hoofdzaak do bedrijveu verdeeld in dezulke welke worden uitgeoefend in fabrieken en werkplaatsen, en de bedrijven, waarvan dit niet het geval is. Omschreven wordt wat onder fabrieken en werkplaatsen is te verstaan. In do eerste plaats de „open of besloten ruimten" en de electrische stations bedoeld in de geldende Arbeidswet en daarenboven zijn met fabrieken en werkplaatsen gelijk gesteld kantoren, waar administratieve arbeid wordt verricht en zwengelketen en vlasbraakhokken. Voor alle arbeiders, die arbeid verrichten in dienst eener onderneming of daarmede gelijk gestelde instelling of inrichting, geldt de 10-urcndag behalve voor de zeer enkele categorieën, welker uitzondering strikt onvermijdelijk was. Voor alle arbeiders, die werkzaam zyo in fabrieken en werkplaatsen, wordt van af drie jaren na in werking treding der wet geleidelijk de 8 urendag ingevoerd, zoodat deze acht jaren na de in werking treding der wet definitief zal ziju ingotreden. Voor don landbouw en alle andero bedrijven, waar de arbeid niet in fabrieken en werkplaatsen goschiedt wordt een oveigang tot don 8-urendag nog, als vastgelegd in do wet niet mogelyk geacht. Voor den arbeid in fabrieken en werk plaatsen wordt tevens terstond ingevoerd de vrije Zaterdag (van af 1 uur) met op dien dag een arbeidsduur van 7 uren. Voor fabrieken en werkplaatsen wordt dus de 57urige werkweek ingevoerd. Ook de 7urendag op Zaterdag zal op andere bedrijven kunnen worden toegepast In het ontwerp zijn in bet algemeen ten aanzion van den arbeidsduur, mannen, vrouwen, en jeugdige personen op één lyu gesteld. Met een arbeidsduur van 10 (resp. 8) uren mag dit rationeel worden geoordeeld. Overigens wordt over- en nachtarbeid voor jeugdige personen in fabrieken en werkplaatsen niet toogelaten. Door alleen voor fabrieken en werkplaatsen voor de landbouwbedrijven een verbod van nachtarbeid geldt, is voor een enkel ander bedryf, zoo voor dat van hoi koffiehuis en hotelbedrijf een afzonderlijke bepaling ingevoegd. Aan den nachtarbeid wordt de voorwaarde verbonden, dat dezelfde arbeider slechts een ,van de drie weken dezen arbeid mag verrichten en dan slechts gedurende 8 uren buiten de rusturen. Bovendien wordt voorgeschreven dat in dag en nacht (z.g. continu) bedrijven de acht urendag wordt ingevoerd voor alle arbeiders, die om do veertien dagen aan den nachtarbeid deelnemen, zoodat daarvoor het 3ploegen- stelsel zal moeten worden ingevoerd. Do nacht is in de fabrieken en werkplaatsen geBteld op de tijdruimte van 6—6, in den landbouw van 65 (of van 64 voor het melken.) Voor andere daarbuiten vallende bedrijveu is een speciale grens gesteld; voor sommige bedrijven (bijv. de zeeschippery) is geen grens te stellen. De invoering van den lOurendag per etmaal is hier voldoende. Wat betreft den kinderarbeid is met het verbod van arbeiden gegaan tot den leeftyd van 14 jaren. Een leerplicht lot het 14e jaar behoort hierbij, doch bij het ontbreken daarvan kau daaromtrent hier geen voorstel worden gedaan. Binnenkort zal een wetsvoorstel volgen, de strekking hebbende de leerplichtwet in dezer voege te herzien. Ten aanzien van de landbovwbedrijven kan een absoluut verbod, van wat men zou kunnen noemen kinderarbeid slechts gelden ten aanzien van een onderneming buiten het gezin van de ouders of voogden, waartoe het kind behoort en bij wie het inwoont. In ieder geval verricht het kind beneden 14 jaar wel eens eenige lichte hulp, die geen wetgever kan en zou mogen verbieden. Eigenlijken geregelden landarbeid of arbeid in tuin- en boschbouw of in de veehouderij, zal het Kind volgens het ontwerp niet mogen verrichten. Lichte hulp wel. Wat lichte hulp is, daaromtrent zal zich spoedig een jurisprudentie vormen. Het spreekt van zelf, dat die hulp alleen mag worden verricht voor het gezin waartoe bet kind, hetzy als eigen, hetzij als aangenomen kind behoort. In bouw en redactie is grootendeels, waar afwijking niet gewenscht of, wegens de veol ruimere strekking van dit ontwerp, geboden was, de Arbeidswet van 1889 en het ontwerp-Arbeidswet van 1911 gevolgd. Een verkeerde methode. Land en Volk driestart: „De stemmingen voor den gemeenteraad hebben weer eens de aandacht gevraagd voor de ondoelmatige methode van stemmen met één kaart voor meervoudige vacatures. Het is duidelijk, dat de wijze van stem ming voor de meervoudige vacatures niet deugt. Er zijn 4 vacatures. Daarvoor wordt gestemd met éen biljet. Ook wanneer bij dit biljet slechts één canoidaat is aange wezen, is het geldig, telt het mee ter be paling van het aantal uitgebrachte stemmen en dus van de volstrekte meerderheid. Zijn er 100 geldige biljetten ingeleverd, dan is de volstrekte meerderheid 51; voor alle vacatures. Maar indien Blechts één kie zer van die 100 zijn biljet heeft ingevuld voor één van de candidatcn, en dus zijn stem slechts uitbracht voor één vacature, dan is voor de andere vacatures de vol strekte meerderheid niet 51, maar 50, om dat daarvoor feitelyk slechts 99 stemmen ziju uitgebracht. Toch worden ook hier 51 stemmen vereischt om gekozen te worden verklaard. Zulk een methode van Bteminen kan eeu geheel onjuist beeld geven van de moening der kiezers. Eu de fout is gemakkelyk te verhelpen door voor elke vacature afzon derlijk een biljet en een stembus te nemen. Men verplicht aldus de kiesvereenigingen om voor elke vacature afzonderlyk een candidaat te 6tellen". Maatschappelijke en Hyglënlache vraag»tukken. In de Hilfe deelt Friedrich Nauraann eenige cij'ers mede op grond van het Statistische Jaarboek van den Pruisischen Staat 1910, over de betrekking die er bestaat tusschcn maatschappelijk beroep en aantal nakomelingen. Wanneer men de voor het vijftiende levensjaar gestorven kinderen aftrekt, en dus alleen rekening houdt met diegenen, die als nieuwe krach ten dor maatschappij worden toegevoerd, krijgt men binnen het gebied der Pruisische monarchie voor de volgende beroepen op elk huwelijk gemiddeld bet volgend aantal kiuderen: heereboeren, landbouwers, pach ters en bedrijfsleiders in den landbouw 5.3; daglooners on veldarbeidors 5.1; beambten bij den landbouw 4.3; groote ondernemers, fabrikauten, ambachtslieden 3.6; onge schoolde vakarbeiders 3.7kooplieden, neringdoenden, winkelchefs, logement- en hotelhouders 3.2; losse arbeiders bij de ambachten 3; portiers, boden, huisknechts en dergelijk dienstpersoneel 2.8; hulpper soneel in den handel, pakknechten, wagenvoerders 2.7; geschoolde vakarbeiders 2.6; boerenknechten 25; kellners en win kelbedienden 2.5; officiereu, hooge ambte naren, advokaten, geestelijken, onderwijzers, artiesten 2; onderofficieren, klerken, kantoorpersoneel 1.7 Mevrouw Curie te Leiden. Naar wij vernemen is het onderzoek voor de radioactiviteit bij lage temperatu ren, voor hetwelk mevrouw Curie de vorige week naar Leiden was gekomen, onder goede omstandigheden verricht. Mevrouw Curio en prof. Kamerlingh Onnes zullen eerlang de thans door hen genomon proe ven voortzetten, ten einde een definitief antwoord te verkrijgen op de vragen, die zij zich hebben gesteld. Morgen wordt ter eere van den ver jaardag vau H. M. de Koningin-Moeder parade gehouden aan de Regentes >elaan. De troepen zullen worden gecommandeerd door den lult. kolonel van de veld-artillerie L. barou van Hogendorp, terwijl de eerbe wijzen zullen worden gebracht aan generaal- majoor G. A. Buhlmann. Burgemeester en Wethouders hebben den Gemeenteraad overgelegd de rekening der gemeente over het dienstjaar 1910. Zy sluit met een bedrag in ontvangsten vau f 742783.52 en met een bedrag in uitga ven van f713450.76 en mitsdien met een batig Baldo van f 29.332.76. In de Amersfoortsche Zweminrichting werd het diploma als geoefend zwemmer uitgereikt aan de jougeheeren H. Kooiman, D. Kolfschoten en A. J. Schreuder. In verband met de a.s. oefeningen van het 3b reg. huzaren in Gooiland, komen de beide escadrons van het le reg. huzaren uit Amersfoort onder commando van de ritmeesters jhr. W. A. J. van de Poll en P. H. A. Loopuyt, tijdelijk te Amsterdam in garnizoen. Bij Kon. besluit van 29 Juli ziju be noemd tot tweede luitenant: bij het 5de reg. inf., de cadetten A. Plesman, A- W. Claasen, J. de Bie en E. Eisma; bij het 2de reg. vesting artillerie de cadet J. L. Rauh. Do Kamer van Koophandel en Fa brieken houdt Donderdag a.s. een openbare vergadeiing ter Raadhuize. Van den uitgever J. A. Sleeswijk te Butsum ontvangen we twee kaarten, van Utrecht en Noord-Holland, voor wandelaars, wielrijders en automobilisten. De duide lijke uitvoering der in alle opzichten prachtige kaarten zal zeker menig toerist tot aanschaffing er van doen besluiten. De kaarten zijn nauwkeurig bewerkt, alles staat er op wat de toerist noodig heeft ter oriënteering, terwijl de raadpleging geen moeite kan kosten, aangezien al de wegen, spoor- en tramlijnen, bosschen enz., zeer in het oog loopend zijn aangegeven. Daarbij is de prys niet te hoog, zoodat we ieder, die kennis wil maken met mooi- Nederland, hetzy door het maken van een voetreis, hetzy door gebruik te naken van de moderne vervoermiddelen, kunnen aan raden, deze kaarten aan te schaffen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen plaatsen van een hooiberg op „Ma Retraite", benoodigd voor den Gemeente-reinigingsdienst,Inluidt als volgt: Zooals U bekend is, werd overeenkomstig ons voorstel van 16 Augustus 1906, afd. 1 no. 1653, door den Gemeenteraad be sloten tot den bouw op „Ma Retraite" ten dienste van don Gemeente-reinigingsdienst, vsn een fourage schuur. By den bouw daarvan is gerekend op berging van fourage voor 8 paarden; nu de dienst zich sedert dien tyd belangrijk heeft uitgebreid en ook het aantal paarden is toegenomen, ontbreekt de geUgenheid tot berging van de thans belangrijk grootere benoodigde hoeveelheid hooi en stroo. Aangezien daarin spoedig moet worden voorzien, met het oog op den inslag van bet nieuwe hooi, omstreeks half Augustus, geeft de Commissie tot bijstand in het be heer van den Reinigingsdienst ons in over weging een vyfroedige hooiberg met zinken kap op het terrein, voor den Reinigings dienst bestemd, te doen plaatsen, welke tegen dien tyd zoover gereed kan zijn, dat het nieuwe hooi er in kan worden ondergebracht. Wy kunnen ons met het voorstel van voornoemde Commissie wel vereenigen, vooreerst op de door haar aangevoerde gronden, maar ook ten andere omdat de kosten van een hooiberg aanzienlyk minder bedragen dan die welke eene vergroeting van de hooischuur tengevolge zal hebben, en bovendien omdat de ruimte, welke hierdoor in de hooischuur wordt verkregen, tot berging van het stroo kan worden be nut, waarvoor tegenwoordig ook al geen voldoende plaats meer is. Wy Bteïlon U mitsdien voor, ons te machtigen tot het doen vervaardigen van een hooiberg ten behoeve van don Ge meente-reinigingsdienst, waarvan do kosten f 643.zullen bedragen. Men deelt ons mede, dat de heer J. Meyers Jr. die verleden Zaterdag in Amsterdam slaagde voor Duitsche Handels correspondentie, een leerling wa9 van Mejuffrouw Coriue Leinweber. In den zweminriohting van den beer van Acbterbcrgh zullen Zondag 20 Augus tas a.s. nationale zwem- en polowedstryden worden gehouden. Programma van het concert, morgen avond in Amicitia te geven door de muziek van hot lste Reg. Huzaren, kapelmeester de heer W. H. Scholtens. 1. Prinses Juliana-marsch, W. H. Scholtens. 2. Ouverture „lm Reiche des Indra", Lincke. 3. La Catalone, Spaansche Wals, W. v. Perck. 4 a. Blumenlied Gust. Lange. b. Hongaarsohe dans No. 6, J. Brauihs. 5. Fantasie sur l'opéra Le Prophéte de Meyerbeer, J. Meri6on. 6. L' Almadiinne, ouverture, de Carmont, a. Valse brune, G. Krier. b. Tobaegan, L. Fremaux. 8. Dollar wals, O. Fetras. 9. Auf der Wacht-Töngemalde, Dierig. 10 Die Meistersinger vou Berlin Potpourri, Lincke. ZEIST. In plaats van den heer E. Wienbelt, met ingang van 1 Sept. benoemd tot onderwyzer te Amsterdam, is aango- wezon als directeur van de Winteravond- Handelscursus de heer L. van der Kamp alhier. Op de gisteravond gehouden ver gaderingvan de kieBvereeniging „Zeist" is met algemeene stemmen besloten de kins- verooniging op (e heft'ep, Tevens werd

De Eemlander | 1911 | | pagina 2