DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 180 DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. Briët of Achterbergh. P. C. H. BRIËT. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. [5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Rureaii: KI. KIN F, Kite Telel. Intere. IS». Prijs der Advertentittn: Van 1 tot 5 regels 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, on reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „nicslnitenrt" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlendsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76*78 Amsterdam Naar aanleidlug van valsehe geruchten, die de ronde doen, kunnen wij de volgende verkla ring publiceereu: „De oudergeteekenden, D. der- ritsen en J. Bolk verklaren, na ecu bezoek aan den heer P. v. Achterbergli, te zijnen huize op 21 Juli 1.1. de zekerheid te heb ben gekregen, dat de heer v. Achterbcrgh bij deze verkiezing in District I geen candidatuur zou aanvaarden, noch vanwege de kiesvereenigiug, noeh daar buiten." D. derritsen, J. Bolk. De nieuwe verkiezingsstrijd, dien wy ingaan, is niet 'n principieele, niet 'n strijd om beginselen maar 'n strijd over personen. De vraag, die de a.s. raadsverkiezing bohecrscht, ia deze: Moet Bviët of Achter bergh gekozen worden De kansen van den candidaat der S. D. A. P. zyn zoo gering, dat deze vrywel onbesproken kan blijven. Voor leden der kiesvereeniging Gemeente belang kan de beantwoording niet moeilijk zijn. Briët is hun candidaat, gekozen in 'n druk bezochto vergadering, waar de minderheid beloofde zich bij 't besluit der meerderheid te zullen neerleggen. Als eerlijke mannen zullen de ledenj natuurlijk 't hunne doen om hun gegeven woord na te komen, 'n Belofte toch moet men gestand doen, al kan men natuurlijk niet garandeeren, dat nu ook de heer Briët uit de stembus zal komen. De belofte ge schiedt door enkelen, de vervulling ligt bij velen. Er zijn nog tal van kiezers, die niet lid van Gemeentebelang zyn en toch ook hun burgerplicht hebben te vervullen. Voor .hen kan 't z'n nut hebben uiteen te zetten, waarom wij boven den heer van Achterbergh de voorkeur geven aan Briët. Voorop zy gesteld, dat wij beider be ginselen geheel buiten beschouwing laten. Van do onverdachte vrijzinnigheid van v. Achterbergh zyn wij oprecht overtuigd en dat by voor do vrijzinnige beginselen steeds pal zal staan, gelooven wy gaarne, lerwyl wij ook heel goed weten, dat hy, waar 't bestrijding van 't clericalisme be treft, steeds in de eerste gelederon zal staan. Evenmin echter als eeoige weken ge leden Ds. Lagers op grond van z'n anti- clericalisme geschiktheid voor 't raadslid maatschap ontzegd kon worden, mag thans op dien grond de candidatuur van v. Achterbergh aanbevolen worden. Niet 't anti-clericalisme maar 't Ge meentebelang geeft voor ons den doorslag. En dan zyn wy overtuigd geworden, dat 't belang van Amersfoort moer gediend is met de verkiezing van Briët dan met die van v. Achterbergh. In de laatste dagen, sinds de candidatuur v. A. ter sprake gekomen is, vernamen wij daartegen van verschillende zijden tal van bezwaren en klemmende argumenten, waarvan wij er enkele hier weergeven. Schier algemeen niet alleen in Amers foort - wordt aangenomen, dat 't beroep van bouwspeculant, directeur van groote bouwmaatschappijen of eigenaar vau arbei derswoningen ouvereenigbaar is met 'n vol komen onpartijdige uitoefening van de plichten van 'n gemeenteraadslid. Talloos toch zijn de gevallen, waarin zoo iemand in botsing kan komen met de bouwverordening en zal hy dan altijd sterk genoeg zyn om niet z'n invloed in den Raad aan te wenden ten einde de veror dening op zy te zetten? Telkens weer zal hij tus8chen de keuzo komen te staan van z'n eigen belang te behartigen of dat dor gemeente. Om een voorbeeld te noemen: Er bestaat' in onze gemeente groote behoefto aan goede arbeiderswoningen. Zeer onlangs is hier ter stede 'n vereeniging Volkshuisvesting II opgericht, met 't doel goede arbeiderswo ningen te bouwen. Deze vereeniging zal werken met subsidie van de gemeente, die 't geld hiervoor van 't Rijk kan krijgen. Hoe kan nu 'n speculant in arbcidswoningen vóór dit subsidie stemmen, zonder z'n oigen onderneming te benadeelen? De etem van zoo iemand zal door z'n eigen belang worden bepaald. Gaat dit op voor bouwspeculanten in 't algemeen, in 't onderhavige geval bestaat geen reden ten opzichte van den heor v. Achterbergh 'n andere meening te koesteren. Lamgeslagen door de bouwverordening is de heer Van A. thans gaan bouwen aau den zelfkant van Amersfoort, even over do grenzen, op 't grondgebied van naburige gemeenten. Voor 'n zeer moeilijk dilemma zou hij komen te staan, zoo eenmaal, nu Amersfoort zich over z'n eigen grenzen uitbreidt, de annexatie van die niouwo wyken te sprake wordt gebracht. Zyn stcin moet reeds te voren bepaald zyn. Ziet, dit zijn allemaal redenen, die 'n bouwspeculant ongeschikt maken voor 't richtig vervullen van 't raadslidmaatschap. Velen, die den heer Vau Achterbergh om z'n politieke gezindheid of om andere redenen gaarne in den Raad gezien zouden heb ben, zijn reeds door bovengenoemde argu menten, waaraan zij tot dusver waarschijn lijk nooit gedacht hadden, tot andere in zichten gekomen. De quaestie-Van Liefland in den Haag lokt niet tot navolging iu Amersfoort. Dit alles moge de kiezers doen besluiten, niet hun stem uit te brengen op iemand, die zelf zoo gaarne 't ambt van gemeente raadslid begeert en juist daarom minder begoerlyk is, maar wel op iemand, die 'n tydroovonde functie als die van gemeente lijk vertegenwoordiger, ten koste van veel studie en arbeid, alleen aanvaart uit 'n gevoel van plichtsbesef jegens de gemeen schap. Zoo iemand is de heer De Marokko Quaestik. De Duitsche minister Kiderlen en de Fransche gezant te Berlijn Cambon blijven onderhandelen. Van huu besprekingen wordt niets bekend gemaakt. Maar over hetgeen sommige bladen beweerd hebben dat et- besproken is, blijft do openbare meening in Frankrijk en Duitschland zich warm maken. Tot dusver is dit vooral het ge val geweest in Frankrijk, toen do bladen beweerden dat Duitschland overvroeg en half Fransch-Cougo eischte zonder tegen prestatie, behalve het terugtrekken uit Marokko. Thans maakt men zich in Duitsch land boos, nu er beweerd wordt, dat DuitBchland aan Frankrijk in ruil voor een stuk Congo de kolonie Togo wil aanbieden. Iloe komt de regeering erby zoo vraagt men in koloniale kringen in Duitschland om zulk een pracht-kolonio als Togo, die zoo door en door Duitsch is wat handel en samenleving betreft, aan Frankrijk te willen afstaan voor een stuk nietswaardig Congogebied* Ja, nren denkt reeds over het organiseeren van protestnreetings En intusschen weet niemand, of er inderdaad ernstig sprako is van afstand van Togo aan Frankrijk De Londensche correspondent van de Figaro komt nu beweren, dat Duitschland tijdens de onderhandelingen nimmer van Frankrijk een stuk van het Congo-gebied zonder tegenprestatie heeft geëischt, en men zich derhalve in Frankryk en Enge land voor niets heeft boos gemaakt en den wereldvrede in gevaar heeft gebracht. Welnu, misschien is dat met het afstaan van Togo wel weer net zoo. Het schynt inoeilyk te zyn voor bladen, wier dagclijsch werk het behandelen der hooge politmk is, te zwijgen over onderhandelingen, die ge heim gehouden worden en rustig do pu blicatie van het resultaat af te wachten. Rusland en Perzik. Er bedreigt nog een quaestie do Russisch-Perzische verhouding. Rusland heeft tot durver geen bezwaar gehad tegen de uitoefening van het toezicht op de financiën door den Amerikaan Shustcr. Opeens echter heeft nu de Russische gezant bij de regeering te Teheran geprotesteerd tegen dezen ambtenaar. Dut geeft nieuwe moeilijkheden. Is het niet dnidelyk dat Rusland quatestio zoekt met de regeering in Teneian, met het klaarblijkelijke doel den oud-Sjah openlijk te kunuen steunen? De Engelscho en de Russische gezant hebben gelijkluidende nota's aan de Perzische regeering gezouden Zij erkennen dat do gewezen Sjah zijn recht op pensioen verbourd heeft, nu hij is teruggekeerd niettegenstaande de talrijke aanmaningen van Engeland en Rusland(?) om zich niet met politieke drijverijen in te laten. Do Engelscho en de Russische regeeringkunnen, nu de Sjah zich eonmaal op Perzisch grondgebied bevindt, niet tusschenbeide komen, zoo zeggen zij. Het Petersbnrgsche Nowoje Wremja protesteert tegen het besluit der Perzische regeering om een hoogen prijs op het hoofd van den oud-Sjah te stellen. Geen enkele minister schynt op het idee gekomen te zijn dat daardoor de tegenwoordige Sjah een vadermoordenaar wordt. Alles heeft zijn grenzen en het zou oen dwaze bescheiden heid zijn, wanneer de beschaafde natias niet opkwamen tegen zulko kannibaalsche zeden. Anders zal men weldra een moor denaar voor het parlement zien verschijnen, die voor het bloedige hoofd van Mohammed Ali 160 K.G. goud eischt! Groot- Britannie. In het Engelsche parlement heeft een afgevaardigde gevraagd, of het wel pas gaf dat oud koning Mauucl van Portugal in Engeland couspircert tegen de Portu- geesche ïepubliek en of de Britscho regee ring daartegen niets moet doen. De minister antwoordde dat de Poitugeesche regeering zich er niet over beklaagd heeft en dat er dus niets gedaan behoeft te worden. Reuter seint uit Londen d.d. giste ren Op de groote meeting der Londensche dokwerS ers hedenavond gehouden, is de 6taking afgekondigd. Rusland. Reuter seint uit Petersburg dd. gistoren: De staking ouder de havenai beiders duurt voort. Het aantal stakers bedraagt 12.000, terwyl 4000 arbeiders nog aan het work zijn. Op 65 van de 95 in de haven lig gende stoomschepen wordt niet gewerkt. Turkije. Er is weer oen brief gekomen van de roovers, die den Duitschen ingeniear Richter gevangen houden. Zy vragen dat het Duitsche consulaat een vortrouwensman naar hen toe zal zenden, om over don losprys te onderhandelen. Zij zullen dien man niets doen, hy kan gerust ziju. Wil men hun verzoek niet inwilligen, zoo voegen zy erby, dan zal Richter omgebracht worden. De Lokal Anzeiger verneemt, dat Richter nu inderdaad op Gricksch grondgebied is gebracht. Men gelooft algemeen dat de roovers door Grieksche nationalistische ver- eenigingen gesteund worden. De Turkeu denken er natuurlijk niet over om, als dat zoo is, nog moeite te doen voor Richter's invrijheidstelling, want door den losprys to betalen zouden zij de Grieksche nationale beweging steunen. Haïti. President Simon van Haiti luiuit het veld voor de zegevierende revolutie. Het zelfde lot, dat hij in 1908 zijn voorgauger Alexis Nord heeft bereid, toen hij aan het hoofd van 8000 revolutionnairen Port-au- Prince binnentrok, heeft thans ook hem getroffen. Hij beeft n.l., blijkens een telegram uit Port-auPrince beloofd, binnen drie dageu aan boord van een buitenlandeed schip het Haitiaansche grondgebied te verlaten, daar hij inziet, dat verdere tegenstand nutteloos zou zijn. Het uitstel van drie dagen wil hij gebruiken om maatregelen te treffen, ten einde te verhinderen, dat de opstandelingen de hoofdstad gaan plunderon.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1