WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uar. De Bilt, 3 Augustas 1911. Hoogste barometerstand 770.6 m.M. te Wisby, laagste 754.9 te ValeDtia. Verwachting tot den avond van 4 Augus tus 1911. Zwakke tot matige Westelijke tot Z.W.-lyke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand te AMERSFOORT 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogsto gistorenF. 84 Laagste hedennachtF. 62 Hedenmiddag 12 uurF 76 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR.van het water op Woens dag 2 Aug. des 'a morgens 7 uur is 73° F. Personen aantal in een coupé. Door den Nederlandschen Verzekerings- bond is tot de directiën der spoorwegmaat schappijen een schrijven gericht, waarin gewezen wordt op de nadeelen, verboudcn aan het aanwijzen voor vyf personen van de zitbanken in de coupé's 2e kl. van de oudere wagons, en waarin verzocht werd te bepalen, dat iedere zitbank slechts voor 4 personen zal worden bestemd. De Nederl. Centraal Spoorweg Maat schappij berichtte, slechts 2 rijtuigen te hebben, waarin zich afdeelingen 2e klasse bevinden, ingericht voor 5 personen per zitbank. Zoodra deze rijtuigen voor een herstelling in aanmerking komCD, zal wor den overwogen het aantal zitplaatsen per bank met één te verminderen. Het aan brengen van een middenleuning gelijk eveneens was gevraagd levert bij de reeds in dienst zijnde rijtuigen bezwaren op; bij het in dienst stellen van nieuwe rytuigen zal ook deze zaak worden over wogen. De N. Br. Dnitsche spoorweg Mij. ant woordde, dat al haar 2e klasse comparti menten, behalve die van éen AB rijtuig, slechts 8 zitplaatsen hebben. De My. tot Expl. van S. S. gaf een af wijzend antwoord, terwijl van de H. IJ. S. M. nog geen antwoord inkwam. Sluitingsuur van winkels. De .Vereen, voor Staathuishoudkunde en do Statistiek" heeft op de door haar voor de eerstvolgonde vergadering aan de orde gestelde vraag: of ingrijpen in dezen door de overheid al of niet wen6chelyk zou zijn, van de vier daartoe uitgenoodigde rechts geleerden hunne praeadviezen ontvangen. Mr. I. A Levy acht sluitingsdwang van overheidswege verwerpelijk. De winkeliers behooren op eigen gelegenheid tn hande len, in 't belang van hun personeel. Mr. J. G. Schiirmann is vóór de wette lijk geregelde winksluiting, tevens voor een regeling van de arbeidsduur van hot per soneel in de arbeidswet, zoodanig, dat het maximum arbeidsuren vast staat, en het niet geoorloofd zal zijn, personeel in win kels werkzaam te houden na het tijdstip, (9 uur 's avonds), waarop, volgens de wet, die winkels gesloten moeten zyn. Mr. L. N. Roodonburg meent, dat, zoo wel ton belange van al de in het winkel bedrijf betrokkenen, als van de maatschappij in haar geheel, ingrijpen der overheid in het sluitingsuur der winkels wenschelijk is. En dit behoort uit te gaan vau den wet gever, maar kan, zoolang deze niet tot regeling der materie is overgegaan, ook wel geschieden door den gemeenteraad. Prof. mr. D. P. D. Fabius heeft bezwa ren tegen gedwongen winkelsluiting als vorm van curateele. Voorts waarborgt die dwang niet verkorting van den diensttijd der winkelbedienden. Geldt het streven den overmatigen arbeidsduur te keeren, dan behooren bepalingen dienaangaande veeleer thuis in eene Arbeidswet dan in eene ge meentelijke verordening. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 8 Augustus 1911, des namiduags ten half twwe ure. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden van den Gemeenteraad. 2. Voorstel van Burgemeester eu Wethouders tot het 8oen plaatsen van een hooibetg op „Ma Retraite", benoodigd voor den gemeente-reinigingsdienst. 3. Voorstel van Burgemeester eu Wet houders tot het toekennen van eene grati ficatie aan don heer C. J. F. Prins voor de waarneming van het directoraat dor Burgeravondschool. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer aan de openbaro lagere school 3e soort in de Beekstraat II. C. C. de Blécourt. 5. Voorstel van Burgemeoster en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de openbare lagore school 3e soort in de Puntenburgerlaan Mej. J. Eggink. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een crediet voor het houden eener gastentoonslelling. 7. Nota van Burgemeester en Wet houders betreflende de wijziging van het Reglement voor het Burgerweeshuis. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het uitbetalen van extraloon aan een aantal werklieden by den ge meentereinigingsdienst. 9. Herbenoeming van de tijdelijke bui-' teugewone leeraren aan het Gymnasium, de heeren Dr. A. A. Pulle, A. K. Horens Greve en 8 de Vries. 10. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot herbenoeming van de tij delijk buitengewo-m lecrares in do Gymna stiek aan de Hoogere Burgerschool voor den cursus 1911/1912, Mej. J. C. van der Schroeff. 11. Aanbeveling voor de benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op hot Middelbaar Onderwijs, (vacature Th. San ders). 12. Voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school le soort voor meisjes (vacature Mej. van Ililten). 13. Voordrachten voor de benoeming van twee oudorwijz6rs aan de openbare lagero school 3e soort in de Beekstraat (vacatures H. J. Mensink en H. C. C. de Blécourt). Op de binnenkort hier ter stede te houden ga9tentoonstelling zal ook gede monstreerd worden een toestel, waardoor gasverstikking kan worden voorkomen. Daar ook naar het oordeel van B. en W. het houden eener gastentoonstelling, waarbij er op gewezen wordt welke voor deden voor de huishouding, enz. met de moderne gastoestcllen te verkrijgen zijn, zijno vruchten zal atwerpen voor het gas bedrijf, stellen zij den Raad voor, een crcdiet van f 200.aan do Commissie voor bijstand in het beheer der gasfabriek en waterleiding te verleenen, ten einde daar uit de kosten, verbonden aan deze tentoon stelling, te bestrijden. BAARN. Do verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, ambachtsvrouwe van Baarn, is hier gisteren, bij zeer fraai weer, met veel ongeweklheid gevierd. Van openbare gebouwen en particuliere woningen wapperden de Nedcrlandschc driekleur met oranjewimpel. Op het felicitatieregister ten paleize Soestdijk is druk getcekend. Vanwege de Oranje-commissie zijn 's morgens op den feestelijk versierden Stationsweg, kinder spelen gehouden, waaraan 250 kinderen deelnamen. Het voornaamste deel van het feest programma der Oranje-commissie was zeker de ringrijderij, die des middags van 15 uur werd gehouden. De schaduwrijke Stationsweg en de zich daar bevindende tribune waren al reeds vroegtijdig geheel met belangstellend publiek gevuld. Aller eerst werd een nationale ringrijderij ge houden en daarna een ringrijderij voor particulieren. Te ruim 3 uur kwamen H. M. de Koningin, H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik met hun gevolg in vier rijtuigen op het feest terrein aau, alwaar de hooge bezookers werden ontvangen door den burgemeester van Baaru, den heer F. F. baron d'Aulnis do Bourouill. Nadat de voorzitter der Oranje commissie, de heer N. Wafelbakker, en de overige leden der commissie aan do Koninklijke Familie waren voorgesteld, boden de dochtertjes van de heeren Wafelbakker eu Van Ditzhuyzen bouquetten aan; jongejuffrouw M. Van Ditzhuijzen aan de Koningin en jongejuffrouw A. M. Wafelbakker aan de Koningin-Moeder. Vervolgens defileerden alia deelnemers voor de Koninklijke Familie, die met groote belangstelling een gedeelte der nationale ringrgderg bijwoonde. Te kwart voor vier verlieten de vorstelijke personen het terrein, onder hartelijke toejuichingen der vele honderden bezoekers. Do uitslag der ringrijderij is als volgt: A. Nationale ringrijderij: le prjjs (f75) de heer R. v. d. Grift en mej. A. r. d. Grift, beiden te Baarn; 2e prijs (f50) de heer A. v. Oosterom en mej. D. De Bie, beiden te Baarn; 3e prijs (f25) de heer J. Haarman en mej. H. Haarman, beiden te Baarn4e prijs (f 10) de heer H. Heer- schot en mej. A. Heerschot, beiden to Laren; 5e prijs (f5) de heer J. Bast en mej. M. Bast, beiden te Baarn. B. Ringrijderij voor particulieren: le prijs de heer G. v. d. Grift en mej. J. v. d. Grift, te Baarn; 2e prijs de heer Th. Hageman en mej. A. Ros, te Baarn; 3e prijs de heer Jiskoot en mej. R. de Vries, te Baarn. Voor het schoonste geheel werden toe gekend oen le prijs aan den heer Jiskoot en mej. R. de Vries en een 2e prijs aan den heer Cankrion en mej. Pierson Voor het eigenaardigste geheel werd nog een prijs toegekend aan den heer Hageman en mej. Ros. De prijzen voor de ringrijderij voor par ticulieren bestonden uit kunstvoorwerpen. Tot bijwoning van hot vuurwerk waren door het gemeentebestuur uitgenoodigd H. M. de Koningin, H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik. De Koningin en de Koningin-Moeder hadden het gcmeentobesluur doen weten, dat z(j tot hun groot leedwozen verhinderd waren het vuurwerk by te wonen. Prins Hendrik had de uitnoodiging aangenomen. By de trekking der Itkalotery is de eerste prijs, villa Itka alhier, gevallen op No. 81374, de tweede prys, 'n ameu blement op No. 33750. ZEIST. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin-Moeder werd gisteren in de legorplaats bij Zeist door höt regiment genie-troepen het jaarlijksch kampfeest gevierd. Reeds te zes uur in den morgen namen de feestelijkheden, die door de „mineurs" met groote opgewektheid werden gevierd, een aanvang met het houden van militaire reveille door de tamboers en hoornblazers. In deu morgen werd verder een voetbal wedstrijd gehouden, waarop een parade van alle kampeerende troepen volgde. Voor den middag vermeldde het feestprogramma een aantal wedstrijden, waaraan echte soldatenspelen als estafettenloop, bivak- kookwedstrijd, graafwedstrijd enz. Een concert in den versierden tuin van de onderofficiers-cantine, een bioscoop voorstelling en een vuurwerk besloot den feestdag. Zeer velen uit den omtrek, voornamelijk uit Utrecht, woonden het kampfeest by. Onveilige slaapplaats. In de nabijheid van Wonokromo is een overweg wachter van de S.Sdie zich met zijn hoofd op de rails te slapen had gelegd, door den eersten trein van Soerabaja dood gereden. De lezers, zegt het Soer. Hbld., zullen wellicht eenigszins ongeloovig do schouders ophalen, wanneer zij vernemen, dat een inlander op deze zonderlinge ma nier gaat slapen on toch is dit niets buiten gewoons; vooral overwegwachters doen dit zeer vaak, om door het geraas van den naderenden trein gewekt te worden doch meermalen met het treurige gevolg, dat zij verpletterd worden. In korten tijd is dit de 4de inlander die op dezo wijze het slachtoffer van zijn zorgeloosheid wordt. Een vergeten artikel voor het nieuwe tarief. De N. R. Crt. bevatte 't volgende Ingezonden stuk: Ik was voor een paar dagen aan de Glanerbrug (de grens tusschen ons land en Duitschland). Het drinkwater betrekt men aldaar van de Gronausche waterleiding!! Dit hoort toch niet! Hot is geen onbewerkt materiaal dat door Gods goedheid ons land binnenstroomt door beek of riviertjo, maar een afgewerkt artikel dat op kunstmatige wijze geheim zinnig, onder den grond door, ons land binnen gesmokkeld wordt; dit is toch on gehoord Ik hoop, dat dit den heer Kolkman zal onder het oog gebracht worden en dat hij dan zijn verzuim onmiddellijk goed zal maken. PROTECTIONIST. Het liefje van den ex-koning. De jonge on bekoorlijke variété-diva Gaby Deslys te Parys, die tengevolge van de katastrofe welke koning Manuel van Por tugal den troon kostte, eeu internationale beroemdheid|heeft verkregen, zal, zegt men, tourneó door Amerika maken, tegen een een salaris van bijna f 10.000 per week, in gezelschap van haren koninklijken vereerder Dat de Portugeesche ex koning zieh hiertoe zou leenen, is al oven ongelooflijk als dat de schoone Gaby de herhaaldo huwlyksaanvragen van haar koninklijken minnaar zou hebben afgeslagen. Yan algemeene bekendheid is het in- tusschen, dat de onttroonde souverein do te Londen in gastrollen optredende Diva tal van blijken zijner genegenheid geeft en deze maakt daarvan ook geen geheim. ,Ik bezit paarlen ter waarde van een mil- lioen, zeide zij, doch mijn liefste kleinnood is een collier ter waarde van 60.000 gulden, mij door Manuel geschonken. Yan juweelen houd ik niet, maar des te meer van paar len". Gevraagd, waar zij haar kostbare collectie paarlen bewaarde, riep zij haar kamermeisje, maakte de blouse los en toonde een lederen zakje, dat het meisje om den hals droeg. „Dit is miju brand kast, zeide zij. Geen mensch zal op de gedachte komen, mijn paarlen op den boezem van mijn kamermeisje te zoeken". Gaby Deslys heeft reeds voor f 120.000 aan toiletten gekocht voor de reis naar Amerika, Voorloopig treedt zij 's avonds op in het Alhambra te Londen, in een soloscóne, waarvan een kostbaar pronkbed en een niet minder kostbaar néligé, geschenken van Don Manuel, do grootste attractie vormen. De ex-koning woont eiken avond achter de coulissen de voorstellingen by. Een kasteel verbrand. Dinsdagavond, ruim 9 uur, is het prachtige kasteel op het landgoed „De Lathmer", te Wilp, nabij Deventer, toebehoorende aan mr. C. Crommeliu, te 's Gravonhage, en bewoond door de familie Van de Broek D'Obrenan, uit 's Gravenhage, totaal afge brand. Door een der gouvernantes werd de brand ontdekt, toen zij na het hooren'van een knal een brandlucht waarnam, die uit de werkkamer van den heer des huizes kwam. Onmiddellijk ging men naar boven, om den heer Van de Broek, die ongesteld te bed lag, benevens de kinderen, te wek ken en in dien tijd was de brand reeds zoo hevig, dat men, om zich te redden, ongekleed moest vluchten. Niets heeft men kunnen redden en met vele kostbaarheden, sohilderyen, porselein, goud en zilver, ging alles verloren. Do zware ramp treft hoofdzakelijk den heer Crommelin, die het kasteel gemeubeld verhuurd had. De brandweer uit naburige gemeenten kon de vuurzee niet bedwingen en kon al leen de omliggende gebouwen behouden. Wat de oorzaak van den brand is ge weest, weet men niet. Toen hij om halftien uitbrak was er nog geen sprake van on weer boven Wilp. Het vermoeden is geuit dat er een ontploffing van acetyleengas waarmee „De Lathmer" verlicht werd zou hebben plaats gehad, ten gevolge van een lek in de leiding. Huis zoowel als inboedel,was verzekerd, de laatste voor 150 duizend gulden by de maatschappy „De Nederlanden",

De Eemlander | 1911 | | pagina 2