DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. gemeenteraadsverkiezing. 'n arreiderscandidaat" No. 183. MAANDAG 7 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. P. C. H, BRIËT. Partij verband. P. C. H. BRIëT. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. fö.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. 1 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Hureaii: KI.RINK HitO (i. Telef. latere. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor ioderen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B;j abonnement belangrijke^korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 71-78 Amsterdam Voor de a.8. Gemeenteraadsverkiezing in district I bevelen wij dringend aan: den heer Toen onze voorvaderen nog voor huuno onafhankelijkheid vochten, waren het vooral de watergeuzen, die als vrijbuiters veel tot het succes onzer wapenen bijdroegen. Van hoeveel nut zjj toen mogen geweest zijn, in onze geordende maatschappij zouden we ze niet gaarne zien optreden. Toch beweert men dikwijls, dat ons volk vrijbuitersbloed nog in de aderen stroomt, omdat het zich zoo heel ongaarne door wetten gebonden ziet. Nu ja, men zal niet ontkennen, dat die wetten noodig zijn in het belang van veiligheid en orde, maar toch worden zy, die met de handhaving ervan belast zyn, maar al te dikwyls be schouwd als kwelgeesten, die het er om te docD is het leven van den burger noode- loos onaangenaam te maken. Elke straatjongen ziet b.v. in een politie agent zyn natuurlijken vijaud. Het is een karaktertrek van ons volk dat het moeilijk te leiden is. Wat verboden wordt doet men dikwijls alleen reeds, omdat men gaarne zijn onafhankelijkheid toont. Ons volk is stug, verzet zich gaarne omdat het Diet gecommandeerd wil worden. Ook onze militaire autoriteiten zullen daarvan mede kunnen praten. Heeft b.v. een compagnie eens een militairen marsch gemaakt op een ietwat heeten zomerdag, onmiddellijk regent het ingezonden stukken in de bladen om daartegen te protcsteereo. Zeker wel om bij onze jonge mannen gevoel voor discipline aan te kweeken. Dat dit een kwade trek is in ons volks karakter, niemand zal dit kunnen ontkennen en dat hierdoor veel Diet tot stand komt wat zoo hoog noodig is, ook dat is een feit. Die zucht tot vrijbuiterij bezit in niet geringe mate ouze d. i. de vrijzinnige parly. Menige overwinning hebbon do kerkelijke partijen kannen boeken door het geharrewar onzer geestverwanten onder ling. Men wil, o zoo gaarne, tooncn onaf hankelijk te zijn. Het zich nederleggen bij een besluit van de meerderheid is iets, waaraan men zich liefst niet scoort, waaneer men toevallig tot de minderheid behoort. Eigen meening, hoe verkeerd die ook zyn moge, moet zegevieren. Eon dergelijk betreurenswaardig feit valt ook thans te oonatateeren bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, welke over eenige dagen zal plaats hebben. Of wij ons daardoor belachelijk maken in de oogen der tegenpartij, of wij die tegenpartij daardoor aansporen tot uiterste krachts inspanning bij latere verkiezingen, dit zijn bijzaken, wanneeer de eigeuliefde dior 1 eigenzinnige vrijzinnigen maar gestreeld wordt. Dat lien, die zich er too leenen om zich door dezulken te laten eandideeren de zwaarste verwijten treilen, behoeft geen be toog en dai het veroveren van oen raads- zetel op die w'y'zc by ieder nuchter mensch tot welke partij hij ook behoort, afkeuring vindt, is duidelijk. Zulk een bedrijf moet dan ook voortaan voorkomen worden en het beste om daar toe te geraken is wel, dat op zoo'n candi- daat geen 9tem wordt uitgebracht. Dat zal voor volgende liefhebbers een aansporing zijn om zich twee maal te bedenken voor dat men overgaat tot een herhaling van het spelletje. Wij wekken dus alle Kiezers in I op, op Donderdag a.s. hun stem uit te bren gen op den Heer Kicsvereeniging „Gemecntebc-lang". In de verkiezingscampagne van deze dagen hoort men herhaaldelijk de wen- echelijkheid betoogen, dat in onzen Ge meenteraad ook eens 'n arbeider zitting krygt En op dien grond wordt dan tevens de candidatuur-Van Achterbergh aanbevolen. Ook wij gevoelen er zeer veel voor, dat eens 'n arbeider in onzen Raad gekozen zal worden en wij hebben de zekerheid, dat ook de kiesvereeniging Gemeentebelang gaarne hiertoe zal medewerken, mits zy 'n arbeider kan vinden, die daartoe bereid en geschikt ie. En als die gevonden is, zal er zeer zeker ook rekening mede gehouden moeten worden, dat hij bij voorkeur gesteld wordt in 'n district waar 't arbeiderselement sterk vertegenwoordigd is en niet in 'n district als ons Berg-kwarticr is. Menigeen zal zeer zonderling opkijken, als hy den heer P. van Achterbergh, wiens naam voorkomt op de lijst van hoogst aangeslagenen in de provincie Utrecht, die dus verkiesbaar is voor de Eerste Kamer, hoort aanbevelen als arbeiders-can- didaat. Maar afgescheiden hiervan, kan de hoer v. Achterbergh toch moeilijk doorgaao voor 'n vertegenwoordiger der arbeidersklasse. Yoor zoover wij weten staat hij ook geheel buiten de arbeiders organisatie, maar wel ia de heer Yan Achterbergh lid van de Patroonsvereeniging in de Bouwvakken alhier. En ware hy bijv. door de Kiesvor- eeniging gecandideerd als arbeider, wij twijfelen niet, of degenen, die 'n arbeiders- candidatuur wenschen, zouden met deze keuze maar matig ingenomen zyn Het Bestuur der Kiesvereeniging GEMEENTEBELANG." Frankrijk. Sedert ccnigen tyd wordt door de vijf grootc Franscho Spoorwegmaatschappijen een proces tegen het ministerie van open bare werken gevoerd, Daar aanleiding der verhooging van de som voor schadeloosstel ling voor het vervoer van de nieuwe, zware poatrytuige». De Raad van State heelt thans ten gunste der Spoorwegmaatschap pijen uitspraak gedaan. Dienovereenkomstig zal de Staat aan de maatschappijen een bedrag van 10 millioen fres. moeten uitbo- talon. De vijf spoorwegmaatschappen hebben nog andere processen tegen den Staat loopende, en naar verwacht wordt, zullen zij ook deze winneD. De Staat zal dan nog eens 25 millioen fres. te betalen hebbeu. Sedert veertien dagen word gecon- siateord, dat de telegraphische verbinding tusschen Parijs on Marseille uiterst slecht werkte. Een ingesteld nauwkeurig onder zoek, beeft thans aan het licht gebracht, dat door oen vakkundige hand met bijzon dere kennis van zaken sabotago aan de toestellen was gepleegd. Tot dusverre is men den dader nog niet op het spoor kun nen komen. Spanjk. Aan boord van de kruiser „Nuiuencia", op de reedo van Tanger, brak muiterij uit, die echter onderdrukt werd. Een twaalftal matrozen, die aan het muiten waren ge slagen, werden gearrestoerd. De rest van do bemanning betuigde baar spijt eu af keuring over do houding der muitelingen. De kruiser is naar Cadix teruggekeerd. De minister van Marine begaf zich aan boord om een onderzoek in te stellen. De zaak heeft direct nöch indirect iets met politiek tc maken. Portugal. Oploopen te Lissabon zijn niet bepaald iets buitengewoons en slechts in zooverre van beteekenis, wanneer zij tot do politiek terug te brengen zijn. Dezer dagen had wederom zulk een oploop plaa's. Inmiddels moet de aanleiding voor de regeeriog van vrij bedenkelijken aard ziju geweest, daar zij of verminkte of in het geheel goen telegrammen naar het buitenland doorliet. De oorzaak van den oploop was gelegen in de verwerping der bepaling in het grondwetsontwerp, waarbij aan ondernemers en arbeiders in de industi ie het recht werd toegekend op een vreedzame, ge meenschappelijke, staking binnen de wet telijke grenzen. Do wetgevende vergadering was van meening dat de opiauie van zulk een clausule in de grondwet overbodig was, en schrapte haar derhalve. Daarop zijn de vakvereeuigingeu bijeengekomen en rotten de leden voor het parlementsge bouw te zameu. De houdin? is blijkbaar nog al dreigend geweest, daar de Kamer er aanleiding toe vond, om de manifestee- renden door een principieele verklaring ten gunste van het recht op staking, tevreden te stellen. Turkije. In verband met den onzekeren toestand aan de Montenegrynsche grenzen, wordt de kans op oorlog tusschen Montenegro en Turkye steeds grooter. Daar men in Turkije in dit geval reke ning houdt met liet afsluiten van den zee weg naar Albanië, beval de Turkscho regeering om onmiddellijk een aanvang te maken met do verbetering van do straat weg van Prisreu naar Skoetari. Deze straat weg zou dan do eenige route voor militaire transporten zijn. Sedert eouigen tijd worden in de Times, in berichten eu correspondenties uit Weenen blijkbaar van christolyk-sociale zijde afkomstig allerlei beschuldigingen gericht tot de Joden van Saloniki. Doze zouden namelijk hot Jong Turkscho comité hebbeu aangezet tot het voeren van een anti christelijke politiek. Do moordon te Adana, de boycot der Grieksche handels waren, en de veldtocht in Albanië alles zou eigenlijk het werk zijn geweest der Joden van Saloniki." De Joodsche gemeente van Saloniki heeft thans in de Times een scherp protest togen deze beweringen doen hooren, en ze als laaghartigen laster gebrandmerkt. Naar verluidt besloot de ministerraad den uitvoer van paarden naar Griekenland en Servië te vorbieden. Perzie. Yolgons de Russische bladen wordt de locBtand voor den ex-sjah steeds gunstiger. Langzaam maar zeker trekt Mohammed Ali met drie goed bewapende legerafdee- ling;en naar Teheran, nadat de staats- munitiemagazijnen te Kermarsjrath alsmede een uitgebreid artillericpark zonder slag of stoot in zyn handen gevallen zijn. Vol gens sommige berichten zou de ex sjah door de bevolking overal met geestdrift worden ontvangen. Te Teheram verwacht men hem binnen vijf tot tien dagen voor de poorten, Men gelooft niet, dat do regeeriugstroepen ern- stigen te'genstaud zullen bieden. Wel ia waar zijn zij naar de Imampus getrokken, maar zij zullen waarschijnlijk oudergewoonte naar den ex-sjah overloopen. Bovendien zijn de troepen van den ex sjah, ua zijn vereeniging met den Khan van Maron en diens krijgshaftige ruiters belangrijk ster ker dan het garnizoen vau Teheran. Men verwacht dat de leden der tegen woordige regeering te Teheran spoedig zuilen vluchten ot een toevlucht zullen zoeken in de buitculandscho gezantschappen. De ramp te Brakbl. De slachtoffers van deu outzettenden braud op 16 Juli jl. hebben dringend hulp van noode om voor algeheelen ondergang behoed te worden. De bijzonderheden van de ramp liggen ieder nog versch in het geheugen. Mogen zeer velen zich geroe pen achten om gehoor te geven aan de bede om geldelijken steun, welke in ver schillende bladen onder de advertenties ge daan wordt door den Commissaris der Ko ningin in Gelderland, een Commissie uit het Dagelyksch Bestuur van den Bond „Het Oranje-Kruis" en de byzondere com missie voor de ramp te Brakel zelf ge vormd. Yeel is noodig!

De Eemlander | 1911 | | pagina 1