WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. Do Bilt, 7 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 761.9 m.H. te Parijs, laagste 746.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 8 Augus tus 1911. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, droog weer behoudeos kans op onweer. Temperatuur: Dezolfde. Barometerstand le AMERSFOOpT, 70S m.M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 74 Laagste hedennachtF. 57 Hedenmiddag 12 uurF. 75 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 7 Aug. des morgeus 7 uur is 70° F. Pkincipiebi.e bezwaren' en nadeklbn van Tariefverhooging. Als zoodanig noemt oen medewerker van het Vad. de volgende: lo. Sterke belemmering voor het verkeer op de grenzen en dus nadeeligen invloed op 't handelsverkeer. 2o. De tariefwet houdt geen rekenschap met de draagkracht der burgers en vraagt in verhouding van de minst bedeelden verre weg 't meest. 3o. 't Is een duro belasting, d.w.z. de Staat ontvangt een klein deel van hetgeen wordt opgebracht, omdat een groot deel in de zakken van bevoordeelde burgers te recht kouit eu veel aan Staatsbeheer ver loren gaat. 4o. Het bevoordeelen van den eencn burger ten koste van andere burgers maakt de belasting tot een hoogst onrechtvaardige. 5o. De bevoordeelde fabrikanten zullen in den beginne hunne fabrieken moeten vergrooten, misschien daarvoor meer moeten bekostigen dan ze verdienen. Wanneer do tgd der overproductie aanbreekt, die als regel bij een kunstmatig opgevoerd bedrijf niet uitblijft kunnen velen van de bevoor rechten er op achteruit zgn gegaan, wat jammer zou zijn, waut anderen hebben het vermeende voordeel reeds werkelijk geof ferd, 6o. De fabrieksvergrootingen na de ta- riefverhooging beteekent: veel werk op eens, doch tevens bij de intrede der over productie, slapte in de werkzaamheden voor velen. 7o. Tariefverhooging lokt uit: namaak van kunstmatig duur gemaakte artikelen en bevordert smokkelhandel op de grenzen. Het tegengaan hiervan vereischt meer ambtenaren en misdaad zal op de grenzen vermeerderen. De invoerder vau de tariefverhooging begaat dus een onzedelijke daad, hg weet vooruit welk kwaad hij zal slichten. 8o. De tariefverhooging lokt een hoogst nadeeligen tarieven6trgd met andere lan den uit. 9o. Aan de behandeling van onze natie als meest begunstigde maakt onze tarief verhooging een einde. lOo. De tariefverhooging veroorzaakt een onzedelijk werken en wroeten naar bevoor rechting en onderlinge ruzie, zoodra men in détails treedt. Op een internationale vergadering van beschermers en voorstan ders van tariefverhooging beteekent die ruzie, vergrooting van kans tot oorlog. Voor een groot land is dit zeker niet ge- wenscht, maar voor een klein land zeker nog veel minder. H. IJ. S. M. De directie van de H. IJ. S. M. heeft bepaald, dat sollicitanten die den 31-jarigen leeftijd hebben bereikt, niet meer in vasten dienst zullen worden genomen. Waarschuwing. In verschillende dagbladen komen in den laatsten tijd advertenties voor van zekeren A. Bakker, Medicine Ilat, prov. Alberta, Canada, waarin hij aanbiedc gegadigden aan betrekkingen in dat land te helpen. Alvorens op die advertentie in te gaan, wordt belanghebbenden aangeraden omtrent Bakker iulichtingen in te winnen bij het Dep. van Buitenl. Zaken te 's-Gravenhage. (.St. Ct.) Christen-Socialisten. Bij het referendum, uitgeschreven door den Bond van Christen-Socilalisten werden tegen de kiesrechtparagraaf 6 stemmen en tegen de deelname aan den „llooden Dinsdag" 26 stemmen uitgebracht. De groote meerderheid verklaarde zich dus vóór. In de Amersfoortsche Zweminrichting werd het diploma als geoefend zwemmer uitgereikt aan A. A. Bakkenes, J. R. Koerselman, II. J, A. Hotz, eu Th. W. Groenhuizen. De van zijn detacheering uit Curasao teruggekeerde kapitein L. Schutte wordt ingedeeld bij het 2de regiment infanterie en komt te Venlo in garnizoen. Morgenavond geeft de stafmuziek van het 5e reg. inf., directeur de heer G. Bikkers een concert op het terras van Amicitia. Het programma luidt als volgt: 1. Harclio Des petits Soldats Ganne. 2. Ouverture „Rosamucde" Schubert. 3. „Künstler Tiüume" Walzer Yollstedt. 4. Fantaisie „Le Songe d'une nuit tl'eté" Thomas. 5. Ouverture „Dichter und Bauer* Suppé. 6. „Marche aux flambeaui" III Moijcrbeer 7a. „The Holy City" Adams. b. „Gavotte" Popper. 8. Potpourri aus der Operette „Der Obersteiger" Zeiler. Door den intendant bij de 4e divisie werd publiek aanbesteed de levering van de benoodigde brandstoffen voor dit garni zoen gedurende het tijdvak van 10 October 1911—1 October 1912. Van de vier inschrgvers was de laagsto A. de Steenhugzeu, Amersfoort, met de volgende prijzen: 28.200 Kilo vette steenkolen f 0.975 per 100 K.G.; 38.000 K.G. magere idem f 1.05 per 100 K G., 50 H.L. Belg. anthraciet 20[30 f 1.12 en 80 H.L. idem 30150 f 1.38 per H.L.; 2200 H.L. gascobes, geklopte f 0.52 per H.L.; 2000 H. L. idem grof f047; 4000 H. L. parelcoces f 0.90 per H.L.; 41000 stuks lange turven f Q.49 por lOOstuks; 60000 Btuks vuurmakere f 0.20 per 100 stuks; 7000 et. takkebossen f 5.50 per 100 stuks en 9000 stuks briquetten f 1.90 per 100 stuks. Gisteren speelde de Ainersf. Zwem en Polo club een polo wedstrijd buiten de competitie tegen AZ. teAuisterdam.Omtrent dezen wedstrijd, die door de Amersfoorters met 21 werd gewonnen, lezen we in do Courant het volgende. Na afloop der zwemwedstrijden werd een vriendschappelijke water polomatch tusschen de le zeventallen der A. Z. en A. Z. P. C., onder leiding van den heer Kappenburg gespeeld. Er werd voortdurend tegen de spelregels gezondigd, waarvan herhaalde vrije worpen het gevolg waren, Rust kwam met 10 voor A. Z. Daarna was Amers foort in de meerderheid, herhaaldelijk loste C. Beem keiharde schoten, doch doze werden door Wiistenhof, de A. Z.-doelman kranig gestopt. Slechts één bal wist het net te vinden, zoodat met tijd do partijen gelgk stonden. Besloten werd door te spelen en na 3 minuten wist Amersfoort te doelpunten, zoodat dit zevental met 21 won. A. Z. dankt deze voor haar betrek kelijk gunstige uitslag aan haar keeper. Het spel in hot veld was slecht. Van A. Z. en P. C., werkte do voorhoede uitstekend samen, de achterhoede echter dekte- onvol doende, zoodat ook de Amersfoortsche keeper, K. Bee.n, verschillende malen door goed steppen, ledde, Herbenoeming van de tijdelijke buitengewone leeraren aan het Gymnasium. Dr. A. A. Pulle, A. K. Hovens Gróve, S. do Vries. Voordracht voor do herbenoeming van do tijdelijk buitengewoon leorares in de Gymnastiek aan de Hoogero Burgerschool voor den curcus 1911/1912. 1. mej. J. C. van der Schroeff. Aanbeveling roor de benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwgs, (vacature Th. Sanders.), 1. H. W. E. Vrijdag, 2. J. W. C. Bloem. Voordracht voor de benoeming van eou onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort in de Beekstraat (vacature H. J Meusink). 1. W. J. F. A. Ribberiok. 2. A. J. Huijskens. 3. H. W. de Wette. Voordracht voor de benoeming van een onnerwyzer aan de openbare lagere school 3e soort in de Beekstraat (vacature II. C C. de Blecourt). 1. A. J. Huyskens. 2. H. W. do Wette. 3. B. van Elk. Zaterdagmiddag waren eenige kin deren aan het spelen in het Plantsoen by de Hoogere Burgerschool. Plotseling gleed een hunner, het zoontje van den schoen maker B. uit de Hellestraat, naar beneden en kwam in de beek terecht. Dadelijk dreef het knaapje naar hef midden en was reeds zinkeuile, toen mej. Wesseling te water sprong en het genoegen smaakte den jongen behouden aan wal te brengen. Een woord van hulde voor Mej. W. is zeker niet misplaatst. Aan den iusp. van de volksgezondheid dr. D. J. Hamburger, te Utrecht, is verlof verleend van 9 Aug. tot 8 Sept.; de iusp. G. Oosterbaan, te Zwolle, zal hem vervangen. Vermist uit het net van den trein, die den 26sten Juli j.l., des namiddags te 9 uur, vau Amersfoort via Utrecht en Amsterdam naar Den Haag is vertrokken: een geel lederen handkoffer, rechthoekig model; een antiek Perzisch handschrift uit de 16e eeuw (waarde eeuige duizenden guldens); 5 miniaturen, in leder gebonden en verguld, uit de 10e eeuw, met Perzisch onderschrift (waardo eenige duizende gul dens); 2 miniaturen uit de 17e eeuw, voorstellende een antilope en een jongeman in Europeesche kleerderdracht; 1 wit fla nellen kostuum; een pak fotografieën van schilderijen van Rubens, een manuscript van Rubeus over Amerikaansche schilderijen, 1 ledereD schrijfmap met brieven en een necessaire met do initialen W. R. V., waarin haarkam, haarborstel en tandenborstel. De eigenaar looft voor de terugbezorging van zijn eigendom een belooning van f 100 uit. De commissaris van politie in de 2de afdeeling te 's Gravenhago verzoektopsporing inbeslagneming en bericht. BAARN. De Gemeonteraad stelde het primitief kohier der Inkomstenbelasting 19111912 vast op een bedrag van f39,169,60, bij een belastbaar inkomen van f 4,895,100 en een heffings percentage van 0.8 Moordenaars ontdekt. Men meldt uit AsBen: Tien jaar geleden werd te Wapserveen een man vermoord; lyk uog daderB werden ooit gevondeu. Het echtpaar Grunewold te Wapserveen, indertijd reeds verdacht, kreeg gisteren ruzie, waarbij de vrouw deu tuan beschuldigde. Beideu werden iu hechtenis genomen 6d naar Assen overgebracht. Het geraamte van het lijk is thans gevonden, diep in den grond begraven, op twintig meter afstands van het huis vau Grune wold. Nachtelijk gevecht tus schen politie en inbrekers. Te Berlijn heeft in d# Genthinor Strasse een gevecht tusschen politie-agenten en inbre kers plaats gehad. Een tweetal inbrekers trachtten omstieeks 1 uur na middernacht hun slag te slaan in een woning in bovengenoemde straat. Zij werden daarby ontdekt door de portiers vrouw, die nadat de inbrekers goed en wel binnen waren, zich snel aankleedde, de straat opging en een politie-agent waar schuwde. De agent haalde hulp en men ging de woning binnen. Men begaf zich naar de zijde vau het huis, waar de beide bandieten binnen waren gegaan en daar sommeerde een der agenten zich te vor- toonen en over te geven, hen dreigeud met zijn Browning. Nauwelijks echter had do agent zgn sommatie geëindigd of er knalden eenige schoten. Een der agenten werd daarbij gewond. Nu ontstond er eeu geregeld vuurgevecht tusschen de inbrekers en de agenten. De agenten schoten mis, daar zij niets van de inbrekers zagen, een der agenten echter werd doodelijk in de borst getroffen. Na eenige oogenblikken van stilte hoordo men weer een schot in het huis een dot- dieven had zich voor den kop geschoten. De andere gaf zich daarop over en werd terstond geboeid en weggevoerd. Als de nood het hoogst is. Te Joplino, in Missouri, is een arbeider, die in een tinmijn werd bedolven, na ver loop van vier dagen nog juist iu tijds gered. Zijn kamoradeu kouden bij het ongeluk tydig wegkomen, maar hij was te laat. De mannen giugen met ijver aan het wetk om hun bedolvon makker te bevrij den. Eindelyk, na drie dagen werkens, vond men met de stoomboten de plaats waar hij gevangen zat en zijn makkers hoorden mot blijdschap zijn stem, die hun verzekerde, dat hy gezond en wel, maar uitgehongerd was. Men kon he.n wat voed sel en warme koffie doen toekomen en daarna sprak de bedolven arbeider aanhou dend opgewekt met zgn redders. Het voornaamste gevaar was het water, dat voortdurend rees en den man reeds tot aan de oksels reikte. Het rees hooger, van uur tot uur en het kwam hem tot deu hals en het had zijn lippen bereikt, toen hg einde lijk werd bevrijd. Ongeluk met eeu zeiljacht. In de buurt vau de Grieksche kuststad Laurium werd voor-eergistcren aan het strand oen verlaten zeiljacht gevondon, dat den naam „Müachen" droeg. Een der Atheensche bladen, de „Astrafi", denkelijk aangetast door wat men komkommerzueht zou kunnen noemen, meende te moeten constaleeren, dat dit zeiljacht een zeer bij zondere, romantische geschiedenis had, en hoogstwaarschijnlijk tot drijvende verblijf plaats van twee zeeroovers van de ergste soort had gestrekt, die tot een wijdvertakte misdadigersbende behoorden. Dit verhaal kan gerust overdreven worden genoemd. De beide opvareuden zijn twee Duitsche studenten uit "Freiburg, die het zeiljacht onlangs haddeu gekocht en als ware sport- mauiakken van Konstantinopel naar Laurium waron gezeild. Daar kregeu zo echter ge noog van de zaak en lieten ze den kotter een voudig op 't strand iu den steek, out per trein weer naar hun vaderland terug te keeren. Alvorens dit te doen, hadden zij een agent opdracht gegeven, een kooper voor hun scheepje te vinden. De „Astrafi" kao niet anders doen dan erkennen, dat zij zich vergist heeft. Romantisch. Te Chicago werd oenige dagen geleden een eenvoudige vrouw, die zich Catherine Porter noemde, en als dienstbode in betrokking was, door een automobiel overreden. Bij do gerechtelijke schouwing van het lijk bleek echter, dat de zoogenaamde Catherine Porter eigenlijk mrs. Catherine Edgar heette, en eens een zeer schoone en voorname vrouw, ochtge- genoote van den staalkoning en multi-mil- lionair Selvyn Edgar, van St. Louis ge weest was. Eeuige jaren geleden behóórde zij nog tot de toonaangevende kringen van Chicago. Een opzienbarepd echtscheidinge- proce6 ontbond haar huwelijk Zij werd aau het haar ten laste gelegde overspel schuldig bevonden, en haar kind werd den vader toegewezen. Na de uitspraak was mrs. Edgar plotseling verdwenen en sinds dien tijd kon niemand een spoor meer van haar vinden. Eindelijk door haar gewelddodigen dood ontdekte men haar weer, De vrouw des' huizes, bij wie zij in dienst was, verklaarde, dat zij altijd een ijverige en oppassende dienstbode geweest was. Zy ging bijna nooit uit en wanueer ze al eens uitging, was zij dicht gesluierd. Nooit kreeg zij bezoek en zij sprak weinig. Men veronderstelt, dat zij dienstbode geworden is om voor haar misdrijf to boeten. Een nieuw reddingsto estel. De Japanscbe iugenieurTatsujiro Imaizumi heeft een nieuw reddingstoestel uitgevonden, dat bij oen proefneming voor zeeoffiecieren en journalisten uitstekend voldeed. Het loostel bestaat uit een ovalen, ta melijk grooten kurkenriug, met stof over trokken, welks doelen bewegelijk ziju en vorder uit eeuige houteu staven met oeu groot, gemakkelijk -op te rollen net. Het net wordt door de houten staven gespannen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2