DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Een Operatie. No. 185. WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. GEMEENTERAADSVERKIEZING. P. C. H, BRIËT. Wilt ge herstemming? Stemt Briët. Achterbergh P. van Briet P. C H. Wijland Jr, G. van VAL8CHE GERUCHTEN. BUITENLAND. DE NDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. t 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.EINC. H Ui 6. Telet. futerc. ISit. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regols f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten bet Kanton Amersfoort per regel fO.lü. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kantor. Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bniteulandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 7b. 78 Amsterdam Voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing in district I bevelen wij dringend aau: den heer Reeds zooveel malen zyn dit jaar do kiezers van Amersfoort ter stombus opge roepen, dat wij ons niet zouden vorwoudo- ren, zoo de animo voor de verkiezing van morgen niet zeer groot was. Wij, Nederlanders, loopen maar zelden warm en als we eens warm zijn. dan worden wij o zoo gauw weer afgekoeld Voor 'n verkiezing, zoo eens om de twee jaar, kan nog wel eens belangstelling go viekt worden, maar als dat vaker voor komt, begint 't den kiezers te vervelen, ze worden koppig en vertikken 't gewoon naar de stembus te gaan. Nu is de Julimaand voor do periodieke raadsverkiezingen wel 'u zeer ongelukkig gekozen tyd. Nog ongeschikter is Augus tus, in welke maand nu steeds naverkie- zingen gehouden moeten worden, doordat telkens personen dubbel gekozen worden of zich terug trekken om voor 'u niet herkozen partijgenoot hun zetel te ruimen of om andere redenen hun benoeming niet aanvaarden. Ook Amersfoort heeft thans zoo'n Augus tus verkiezing en wel onder zeer ongun stige omstandigheden. Tal van kiezers en propagandisten zijn afwezig. Al kan men 't hun niet kwalijk nemen, dat ook zij in deze algemeene vacautie maand elders __ontspanniug zoeken, voor de thuisge- blevenen is de verantwoordelijkheid des te grooter. Mogen de kiezers door 'n trouwe opkomst blijk geven te waardeeren de moeite en inspanning, welke de propa gandisten zich in de heete dagen, die achter ons liggen gegeven hebben. Ook de leden van 't stembureau, wier taak evenmin te benijden is, zullen bun opgeofferden dag minder beklagen, naar gelang de belangstelling der kiezers groo ter blijkt. Maar 't groote nut van 'n goede opkomst is dit, dat gij daardoor 'n herstemming vermijdt. Na de duidelijke uitspraak van 6 Juli is 't van de rechtscho partijen zeer juist gezien en zeer correct gehandeld, ditmaal geen candidaat te Btellen. 't Schijnt, dat de anti's noode hiertoe overgegaan zijn maar zich ten slotte hebben moeten neer leggen bij 't besluit der r.k. kiesvereoniging, die 't hare gedaan heeft om 'n nuttelooze herstemming te voorkomen. Thans is 't woord aan de vrijzinnigen. Zij dienen te zorgen, dat don kiezers wer kelijk 'n tweede gang naar do stembus bespaard blijft. Zichzelf, hun medekiczers, den propagandisten en den leden van 't stembureau bewijzen zij 'u grooten dienst door morgen to gaan stemmen op den heer BRIËT. Bij goedo opkomst der kiezers is Brict's overvviuniug bij de eerste stemming verzekerd. Bij slechte opkomst moet gij tweemaal stemmen en komt Briët cr toch ook. Laat 't dus in één keer afgeloopeu zijn I De aanhang 7an den heer Van Achter berg in district I is niet groot; do S. D. A. P. brengt er ongovoer 80 stemmen uit; de rechtsche partijen kunnen bij deze ge legenheid metterdaad toouen, of Auiers- foorl's belang hun ter harte gaat. O.i. zal 't slechts 'n zeer klein clubje zijo, dat, 't gemeentebelang opofferende om „Gemeen tebelang" afbreuk te kunnen doen, direct of indirect de kansen van den heer Varr Achterbergh zal trachten te bevorderen. Voor dc laatste maal, kiezers, roepen wij U toe: De verkiezing, die morgen zal plaats hebben, heeft wel iets van een ernstige operatie, die op een patient zal toegepast worden. Gelukt die dan is de patient behouden, in het tegenovergestelde geval is de dood nabij. Onze vrijzinnige party verkeert in oen zelfde geval. De fractie Achterbergh, die tegen beter weten in alles heeft gedaan om de ondubbelzinnige uitspraak der Kie9vereeniging Gemeeutcbelang van nul en geenerwaarde te maken kunnen we in dit geval gerust beschouwen als de kanker die aan het lichaam van de patiënte d. i. de vryzinnige partij knaagt. Welnu, gij, kiezers hebt thans op te treden als dc geneesheer, die dit gezwel kan uitroeien op 't oogenblik dat het uog mogelijk is. Het is nu nog een sporadisch geval zoodat nog slechts een klein gedeelte van het lichaam is aangetast. Gedachtig aan het spreekwoord, „zachte heelmeesters maken stinkende wonden" moet gij het mes in de wond steken, en alles wegsnijden wat die kwaal kan doen voortwoekeren. M. a. w. gij moet, door als een man op onzen candidaat Briët te 81 e m m e n, toonen, dat ge geen verdeeld heid wilt in uwe partij, vooral niet waar een volkomen wectig besluit door de, kies vereeniging is genomen. Treedt gij nu niet beslist op en behaalt de heer Van Achterberg oen vrij groot aantal fe muren dan ia dit te beschouwen als een urisluKto operatie. De fractie zal, daardoor aangemoedigd, later weder het hoofd opsteken en haar slag trachten te slaan in een district waar- haar spel heel wat gevaarlijker 16 dan in district I, met het gevolg dat de tegenpartij met de winst gaat strijken. Dit kunt ge verhinderen door den heer Briët met een verpletterende meerderheid in den Raad te brengen. Indien ge dat met ods eens zyt, vul dan uw biljet aldus in: Het vakje vai. Briët dus alleen zwart maken. Meer dan één vakje, moogt ge niet zwart maken sudors is uw biljet ongeldig. Het Stembureau is gevestigd in de Hoogerc Burgerschool. Het Controlebureau der Kiesvereeniging is gevestigd in de Hellestraat No. 101 waar van 8 tot 5 uur alle gewcuschte inlich tingen gegeven worden. Het Bestuur der Kiesvereeniging „GEMEENTEBELANG". Ter bestrijding van loopendo geruchten achten wij ons gerechtigd en verplicht mede te doelen. lo. dat onze candidaat Briët niet Ka tholiek is. 2o. dat wij het alscheuren van biljetten van een tegeucandidaat steeds als onwaar dig beschouwen. 3o. dat wij„ het kicccomité" voortaan aanraden die biljetten niet te plakken op hoo rnen en plaatsen waar neerstroomend water hen tot kwaden achterdocht kan prikkolen. 4o. dat wij steeds, dus ook bij candi- daat6telling de ledenvergadering souveroin achten en hen alleen, als in elke goedge ordende vereeniging, dienen met advies ge grond op onderzoekingen welke de leden aan het Bestuur overlaten. 5o. dat de lieer v. A. de pertinente ver klaring van de heeren Bolk cu Gerritsen als zou hij van een candidatuur hebben afgezien nog niet heeft woorlegd. 6o. dat naar aanleiding van don huidi- gen strijd slechte drie leden hun lidmaatschap der Kiesvereeniging Gemeen tebelang bobben opgezegd (terwyl 5 nieuwe leden zyn toegetreden). 7o. dat de Kiesvereeniging en haar Bestuur totaal geen verband houden met do Logo J. v. Campcu. Ten bewijze moge strekken dat geen der gekozen en door Gemeentebelang aaugezoohte can- didatcn Lid der Loge zyn. Het Bestuur der Kiesvereeniging GEMEENTEBELANG". Duitschland en Engeland. Terwijl er omtrent de Duilsch Fransohe Marokko onderhandelingen de laatste dagen gunstige berichten komen en nu zelfs iu eene officieuze verklaring uit Parys wordt gomcld, dat de ondcrhaudoliDgeu hijua zeker tot oen goed rosultaat zullen voeren, is er oen nieuwe quaestie opgekomen, dio de politieke hemel weer ietwat verduistert. Het betreft het bericht, dat Frankryk bereid zou zijn, het Australische eilandje Tahiti te verkoopen, 't Schijnt, dat men daarover in Eugelsche koloniale kringen vorontwaardigd en ongerust geworden is; en dat heeft weer verbolgenheid gewekt bij velen in Duitschland, waar men zich afvraagt, of Engeland dan meent het recht te hebben zich overal ter wereld te be moeien met hetgeen Duitschland en Frank rijk onder elkander willen bedisselen. Do toon van sommige anders Engeland gansche- lijk niet kwaad gezinde Duitsche bladen is hierover nogal erg geprikkeld. Overigens kan men moeilijk donken, dat, wanneer Engeland en Duitschland olkandcr niet iu de haren vliegen om Marokko, zij het wei zullen doen ter wille van een eilandje in zulk een uithoek van dc wereld. Frankrijk. Op don spoorweg ParijsTrépurt werden in den nacht van op 7 Augustus twee telegraafstangen, die een 40 tal dradon droegen, door middel van dynauiietpatronen ton val gebracht. Verdacht van de daad wordon twee jongen wielrijders, die kort voor het plegen van het misdrijf in de streek waren gezien. By Crossat (dep. Creuze) werd op den spoorweg Guéret—Monthugon de draad van een signaalinrichting afgesneden en medegenomen. Groot- Britanni k. Lord Curzon hoeft by het Hoogerhuis een motie van afkeuring op het beleid der regeeriug ingediend, overeeukomendo met die door Balfonr in liet Lagerhuis ingediend. Lord Curzon deed een hevigen aanval op hetgeen hij omschreef als oeu door de ministers geploegde onvergeeflijke vor- kiachting van hun plicht jegens Koning, parlement en volk. Lord Crewe hield een redevoering in den geest van die van Asquith in hot Lagerhuis. De motie van afkeuring door lord Curzon ingediend, is in het Hoogerhuis met 282 tegen 68 stemmen aangenomen, Natuurlijk heeft zulk een motie van het Hoogerhuis geen politieke gvolgen. Portugal. Aan boord van een EngeLche mailboot te Lissabon, werd een geestelyke in hech tenis genomen, die een groot aantal ruani- festeu van Paiva Conceiro alsmede een groot aantal tot Portugeesche officieren gerichte brieven bij zich had.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1