DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland. "binnenland MEURSING'S MACHINALE FABRIEKEN VAN GEBAK. No. 188. ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. ft Drijfveeren tot de actie voor de candidatuur-P. van Achterbergh - Men weet niet hoe smakelijk en gezond, brood kan zijn, voor men geregeld heeft gebruikt het brood van - -> DE EEMLANDER. ■Curenu: KI.KINI', II 44.' Telei. luterc. ISii. Hool<lre»laeteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uusluitond" gerechtigd hel Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 74.78 Amsterdam Prijs der Adv.ertentiiin: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iodoion regel meer 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (B:j abonnement belangrijke korting). Men schrijft ons: Kiezers! Niet omdat oom Achterbergh, Soesterweg en Kortes, Brouwerstraat in den candidaat P. van Achterbergh een uitstekend, het waregemoentebelang dienend raadslid zien, loopen zij zoo warm voor laatstgenoemde. De geheime grond is een andere, namelijk: De heer van Achterbergh- Soesterweg, kocht voor eenige jaren geleden aan dieu weg en bij Birkhovon een groote uitgestrektheid grond, voor, met onkosten on al mede, 7'/a cent de M3., specu- leerende op de mogelijkheid van een verbindingsweg (van uit de stad door zjjn terreinen) met Birkhoven. Ware deze weg aangelegd, dan zou zijn grond minstens 10 maal in waarde gestegen zijn en zou hem binnen eenige jaren eeu zoete winst van ettelijke duizenden verzekerd zijn. Toen do weg niet in de door hem ge dachte richting naar Birkhoven kwam to liggen, maar aan de bergzijde van den spoorweg, toen heeft hij uit woede over zijn mislukte speculatie, een bouwcommissie bestaande uit: Mcjufi, Middelburg en de Ileeren Jhr. Reigersberg Versluis, Tromp van Holst, Gerritsen, Rykens (die trouwens geen bestuurslid noch aandeelhouder meer is) en Sanders, die vier, zegge vier on- noozele stukjes bouwterrein aan den nieuwen Birkhoveuweg heeft, waarvan nog een bebouwd kan wordeu, beticht te hebben gespeculeerd. Deze grond werd nota bene aangekocht nadat de weg naar Birkhoven was aange legd en met 't doel om andereu aan te moedigen daar te bouwen. (Men neme in gemoede alle personen van de commissie bgeeD en vrage zich af, of men hun als complot in staat acht speculatiën te doen met 4 perceeltjes bouwgrond, elk goed om 6leckts één huis op te bouwen. Bah!) De actie des heorenvan Achterbergh Soesteiweg zetelt in woede over eeu mislukte specu latie en deze woede wil hij thans koelen door propaganda voor zijn neef P. van Achterbergh. Het is gekwetste ijdelheid tevens, dat hem, wien reeds vele speculatiën in Amsterdam gelukten er thans hier één m i s lukte. Evenzoo is fiet gekwetste ijdelheid die den heer Kortes werken doet tegen de candidatuur Briët. Deze persoon, denkende vele, zoo niet alle stemmen voor een can- didaatstelling op zich te vereenigen, kou op een algemeene vergadering vau de Kiesvereeniging Gemeentebelang slechts 19 van de 76 stemmen verwerven. Deze tegenvaller moest gewroken worden. En er was nog wat: Kortes meende dat hij, door zijn ijveren voor de Vrijzionige party wel een baantje had verdiend. Hjj solliciteerde daarom voor concierge aan dc Hoogere Burgerschool (Werkhuis) cn kreeg die betrekking niet, omdat B. cn W. (dus ook de Vrijzinnige leden) het belang der Gemeente beter gediend achtten .net hem niet te benoemen. Dat leden van dit college, gemeentebelang hooger stellen dan partijzuchtdaar kan de lieer Kortes nog niet bij. Dus is hij actie gaan vooren tegen zijn eigen partij en nu voor een candidaat die in „Gemeentebelang" geen meerderheid kon behalen. Dat do heer Kortes P. van Achterbergh workelijk zno'n goeden Candidaat vindt, moge blijke uit zijn heihaald gezegde in de laatste dagen dat: „Als P. van Ach- „terbergh werkelijk zoo'n slechte man „op zijn plaats zal zijn, de Kiosvereeni- „ging hem, Kortes, dan wel dankbaar mag „zijn, daar hij dan medegeholpcn heeft „om dozen candidaat voor altijd vsn de „baan to helpcu". Dat de heer Kortes cok een stukje grond met een paar woninkjes aan den Ouden Soesterweg heeft liggen, den weg waarop eerstgenoemde v. Achterbergh go- hoopt bad, dat zullen wij als niet van bc- teokeuis maar niet aanvoeren. Gekwetste ijdelheid zal bij hem wel den doorslag go- geven hebben. Niet de candidatuur P. van Achterbergh maar wrok doet hem voor dezen ijveren! Dat een elk het weto en niemand zich door spotprenten, waartegen een civiele actio bij de Rechtbank zeer wel mogelijk is, laat influeoceeren! Db Parlementaire crisis in Engeland. Na een hardnekkigen Btryd van bijna tweo jaren heeft dc wil van het Britschc volk gezegevierd over het verzet van enkele honderden edellieden, die hun erfelijk recht van veto over allo maatregelen, door do volksvertegenwoordiging aange nomen, tot partijdoelcinden misbruikten cn het der partij, die in den lande de over weldigende meerderheid bezat, onmogelijk maakten te regeeren volgens den wil van het volk. Twee algemeene verkiezingen, een mislukte conferentie tusschen de leiders beider partijen, tollooze redevoeringen in en nog oneindig moer buiten het parlement, en ten slotte het drcigemcut geuit door oen souvereiu, bewust van zijn constitutio neels plichten, zijn noodig geweest om den wil van het Britschc volk deoverwjn- ning te bezorgen. Zoo is er dan gisteren een nieuwe bladzijde opgeslagen in de ge schiedenis van het Vereenigd Koninkrijk! Het veto recht der Lords bestaat niet meer. Maar daarmee is de macht vao hot Hoogorhnis allerminst vernietigd cn niets is onjuister dan de bewering der conser vatieven, dat dc veto-wet Engeland feitelijk brengt onder het één Karaerstelsel. Want krachtens de wet, aan welke gisteren de Lords noodgedwongen hun goedkeuring hebben verleend, zal het Hoogerhuis de macht hebben om iederen maatregel die het niet wcnschelijk acht de financieele uitgezonderd lange jaren tegen te hou den. Driemaal zal dc regeering een wet bij het parlement moeten indienen, wanneer de Lords hare goedkeuring er niet aan hechten, tweemaal kan hot Hoogerhuis haar verwerpen, maar do derde maal wo-dt z.ij wet zonder de goedkeuring der Lords. En minstens tweo jaar moet dat proces duren. Noem dat nu eens 'n één-Kamer stelsel! Integendeel, volgens eeu stelsel als dit neemt het Hoogerhuis de plaats in, die een Senaat behóórt in te oemen: het kan de wetten tegenhouden, de volks vertegenwoordiging tot rijpere ovorweging dwingen, maar het kan de maatregelen, die de meerderheid des volks wonscht, niet definitief ontnogclgk maken. Frankrijk. In Toulon zijn tweo matrozen gefusil leerd. Het was iu jaren niet gebeurd iu Frankrijk, dat de doodstraf op deze wijze word toegepast: er werd altijd gratie ver leend. Maar nu het guillotineoren weer iu de mode is gekomen, gaat. men aan het fusilleoren ook. Het waren twee matrozen van 20 en 21 jaar, die een kameraad met messtekeu gedood hadder. om hem te be- rooveu. Het misdrijf had hun ongeveer f 1.50 voordeel opgebracht! Een van de twee terechtgcsteldeu was heel kalm, rookte sigaretten en maakte de sinistere grap van lo zoggen: „Hierboven zullen misschien geen tabakswinkels zijn." Dc priester," die naast den veroordeelde liep, antwoordde terstond: „Neen, maar er is iets beters dan dat"! De bladen e.a. ook de deftige Temps geven uitvoerige beschrijvingen der weerzinwekkende vertooning, die wel is waar minder bloedig is dat het guilloti- uceren, maar aao den anderen kant nog veel afbtootender, omdat de veroordeelden, voordat zij vastgebonden worden om het doodelijk schot te ontvangen, het dcfiloeren van alle soldaten uit het garnizoen moeten aauschouwen. Twintig minuten lang defi- leoren de oude kameraden voorbij dc ten dootle opgeschrevenen en zij moeten dezen daarbij strak in het gelaat zien. Dan, wanneer de misdadigers aan den paal ge bonden en neergeschoten zijn en de muzi kanten dc Marseillaise hobbeu aangeheven, defileert, de troop opnieuw voor de ontzielde lichamen, die, met kogels doorboord, slap neerhaogen, terwijl twee priesters naast hen gemeld liggen en gebeden prevelen. Intus6chen speelt de muziek vroolijkc mili taire marschen. Weerzinwekkend toch! Italië. Do Vita zegt, dat de Paus, ondaukseen bezwijming, den nacht rustig doorbracht. De Messagcro zegt, dat de toestand niet onrustwekkend is. Op het Vaticaan verklaart tnen den toe stand bevredigend; zelfs verbeteid. De Lombardia beweert dat do Paus lijdt aan verval van krachten. Turkije. Volgens een telegram uit Constautiuopel aan het Berl. Tageblntt, schijnt men ein delijk verbinding te hebben gekregen met do roovera, die den ingenijur Richter hebben weggevoerd. Volgens mededeefing van den Turksohen bemiddelaar te Kosaua, hebben de roovers zich in twee groepen verdeeld, waarvan de cene op Turksch en de andere op Grieksch gebied vertoeft. De roover Sterio zou Richter met do lieden van Loiios bewaken op eon plaats, vier uur van Kotanua verwijderd. Het losgeld waarover thans onderhandeld wordt zou ongeveer vierduizend pond be dragen. Daar zonder tocstemaiiug vanLolioa geen overeenkomst kan worden getroffen, moet men eerst dienst komst afwachten. De aarzelende houding der roovers wordt toegeschreven aan de onjuiste onderstolling, dat de Duitsche vice consul zich te Elassoua bevindt om met de Turkschs troepen de vervolging voort te zetten. Berichten omtrent don toestand van Richter zelf ontbreken. De Turksche Regeoring heeft bevel ge geven, de vervolgingen voorloopig gohecl te staken, ton einde het tot stand komen van een overeenkomst niet te belemmeren. Men is hier en daar van meening gelijk wij trouwens reeds een paar dagen geleden mededeelden, dat de officiereu der Griekschc grenswacht gemeene zaak met de roovers hebben gemaakt. Mr. J. G. db Marez Oyens. f Na een achttal dagen van pynljjke on zekerheid voor cchtgenootc cn kinderen, is gisterenmiddag het lijk van mr. J. C. de Marez Oyens iu de omgeving van Partenkirchcn (Zuid-Beieren), waar de oud Miuistor met zijne familie vertoefde, gevonden. De Beijetsche Regeering stolde de Neder- landsche Regeering telegraphiech er van in In onzo moderne ovens met doordringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk croquante korsten heelt. Men lette vooral op den nootzoeten smaak van ons brood, een gevolg onzer uitgezochte prima grond stoffen en onzer bereiding volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op een groot aantal systematisch door ons verrichte vergelijkende proefnemingen. Door deze bereiding wordt het zetmeel grootendeels omgezet in veel gemakkelijker verteerbaarder bestanddeelen, waardoor de opname in het bloed vollediger is, en vooral voor hen die een moeilijke spijsvertering hebben, een heilzaam voedingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeft bereikt. Telkens in Februari woidr het 10 pCt. dividend van het voor ons brood, beschuit, koek) iu het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveer f50.-- werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1