WEERBERICHT. Thermometerstand INGEZONDEN STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uar. De Bilt, 12 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 772.8 m.M. te Bodo, laagste 759.7 te lie d'Aix. Verwachting tot den avond van 13 Augus tus 1911. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richting. Gesteldheid van de lucht: Lichtbewolkt, droog weer. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 91 Laagste hedennachtF. 62 Hedenmiddag 12 uurF. 81 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 12 Aug. des 's morgens 7 uur is 73° F. kennis onder bijvoeging, dat de heer de Marez Oyens vermoedelijk door een beroerte was getroffen en ten gevolge daarvan overleden is. In aansluiting hieraan seint Reuter nog uit Garrnisch (bij Partenkirclien,) dat do vermiste bij Wang aan den Geiststeg dood gevonden werd. Daar op het lijk alle voorwerpen van waarde aanwezig waren, is een misdaad uitgesloten. De speciale correspondent van het Hbld. seint: De heer Oyens is van een hoogte van 100 M. naar beneden gevallen en was on middellijk dood. Zijn lijk is toevallig gevonden door een houthakker. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) „Nimmerdor". Aan de Redactie van „De Eemlander" U zult mij ten zeerste verplichten door onderstaande beschouwingen in Uwe Cou rant te willen opnemen. Hoogachtend, Uw dw. M. DE POOL. Met zeeé veel genoegen las ik do voor dracht van B. en W. tot aankoop van „Nimmerdor". Het wil mjj voorkomen dat er in de laatste jaren geen vooistel den Raad heeft bereikt, dat meer in het belang onzer ge meente zal blijken te zijn als dit. Immers, de grondpolitiek is in alle steden van eenigo beteekenis aan de orde. Iu alle gemeenten wordt moeite gedaan om de hand te leggen op terreinen in de onmid dellijke nabjjheid der stad. Groote gelde lijke offers worden daarvoor gebracht want elk gemeentebestuur begr|jpt dat het don levensader der gemeentelijke financiën raakt, om in verre toekomst over terreineu te kunnen beschikken, die voor den uitbouw der stad in afzienbaren tijde, in aanmer king komen. Amersfoort nu heeft het geluk, dat haar een complex van 120 H. A. in de on middellijke nabijheid der stad voor billijke prijs wordt aangeboden. Daarbij komt nog dat Nimmerdor een der weinige boscbrjjke terreinen is die onmiddellijk aan onze stad grenzen, een voordeel dat heusch niet te laag getaxeerd mag worden. Amersfoort heeft weinig bosch en dat weinige is groo- tendeels voor publieke wandelingen geslo ten. Dit wordt dadelijk beter wanneer de stad .Nimmerdor" heeft gekocht. De bur gerij komt dan iu het bezit van schaduw rijke wandelwegen, zoo mooi als men maar ergens in Nederland kau vinden. Ik houd het er voor, dat binnen enkele jaren op den zoom van „Nimmerdor" ver scheidene hotels en pensions zullen verrijzen, die door doeltreffende reklame tal van zomergasten naar Amorsfoort zullen leiden, tot groot voordeel der neringdoende burgerij. Amersfoort, het centrum van ons land, kruispunt van verschillende spoorwegen, is de aangewezen plaats om op den duur het zomerverblijf bjj uitnemendheid te worden. Daarvoor is echter noodig, dat z|j den vreemdeling naast een goed verbl|jf mooie wandelwegen kan bieden. Ik geloof niet dat de Raad onzer gemeente zich het aan bod van „Nimmerdor" zal laten ontgaan. Niettemin is het mogol|jk, dat deze of gene zich door de koopsom van 2 ton zal laten afschrikken; een som die m.i. voor „Nim merdor" zeer billijk is en die de draag kracht van onze gemeente heusch niet te boven gaat. Het zou goed z|jn dat dit voorstel hetwelk binnen de neutrale zóne valt unaniem door den Raad werd aange nomen. Om nu den Raad een vingerwijzing te geven hoe de burgerij over het plan denkt zou het m.i. zeer gewenscht z|jn, dat er een groote vergadering werd belegd van burgers uit allo politieke partijen, voorstan ders van het plan die na gehouden debat een motie bij den Raad indient waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken om „Nimmerdor" aan te koopen. Ik verzoek voorstanders van het plan mij hun naamkaartje te willen inzenden. Naar wij vernomen is in de eerste ge heime Tergadering van den Gemeenteraad waarvan do geheimhouding thans, zooals men weet, is opgeheven over den aau- koop van het landgoed „Nimmerdor", die aankoop warm bepleit door de heeren v. d. Wal, Gerritsen, Hamers en Kroes. Do heer Hameis stelde zelfs voor B. on W. te machtigen terstond het landgoed te koopen tegen de gevraagde som. Sedert dien hebben B. en W. er echter nog 25 II.A. bij bedongen voor dezelfde som. De heeren v. d. Wal en Gerritsen raad denden aankoop aau uit een oogpunt van grondbedrijf, waarvoor zoowel de tegen woordige Amersfoorters als het nageslacht ons dankbaar zullen zijn; de heer Kroes verdedigde de aankoop uit financieel en aesthetisch oogpunt en vanwege het Dage lijksch Bestuur werd zulks gedaan door den wethouder Rijkens. Het resultaat was, dat B. en W. met algemeene stemmen op die van den heer Ruys na verzocht werden nader met den eigenaar van het landgoed in onderhandeling te treden. Morgeuavoud geeft de stafmuziek van het 5de reg. inf., directeur de heer G. Bikkers, een concert op het terras van Amicitia. Het programma luidt als volgt: 1. „Vers l'Idéal Marche Tieberghein. 2. Ouverture „Nachklfinge von Ossian" Niels Gade. 3. „In schoner Maiennacht" Walzer Rentzsch. 4. Grosze Fantasie aus der Oper „Tannbauser" Wagncr-Seidel. 5. Ouverture „La Muette de Portici" Auber. 6. „Wilhelms Krönung" Caprice héroique De Kontsky. 7. „Blumenlied" Lange-Bikkers. S. „Elektrische Funken" Groszes Potpourri Hause. De lste-luit. P. J. Gaillard, van het 9de reg. inf., wordt 1 Nov. a. s. overge plaatst bjj het 5de reg. inf. te Amersfoort. De Minister van landbouw, nijvetheid en handel heeft voor het tijdvak van 1 September tot en met 31 Augustus 1912 benoemd aan '6 rjjks Yeeartsnijschool to Utrecht tot assistent b|j de cliniek en de verloskunde de heer G. M. van der Plank, veearts te Utrecht. De Koningin, Prinses Juliana en ge volg zullen Maandag per extratrein naar Het Loo terugkeeren. Deze trein vertrekt 10 u. 28 van Amersfoort. Zondagmiddag half drie, wordt er een waterpolo-wedstrijd gespeeld tusschen A. Z. en P. C. en H. V. G. B. (Haarlem). Deze wedstrijd is beslist het kampioenschap der 2de klasse en is tevens promotie wed strijd voor de lste klasse. De vereeuigde melkslijters hebben besloten den melkprijs met ingang van Maandag a.s. met 1 cent per Liter te verhoogen. Gieterenavoud is aan het station alhier een remmer bekneld geraakt tusschen een waeon en de veelading. Inwendig ernstig gekneusd moest hij naar het St. Elizabeth's gasthuis worden overgebracht. Een karrijder uit Soest is gisteren middag in de Van Persijnstraat door een flauwte overvallen. Overgebracht naar het bureau van politie werd hij aldaar weder bijgebiacht, waarna hij zijn reis kon ver volgen. Op den Zuidsingel is hedennacht zwervende aangetroffen een varken. Aangezien het dier geen woonplaats kon opgeven en ook anderszins niet bleek waar het thuis hoorde, is het door de politie onder dak gebracht. Bloemenversiering. Men schr|jft uit Utrecht: Ons gemeentebestuur heeft eene eigen aardige bloemenversiering voor de binnen stad bedacht. De pui van het Stadhuis pr|jkt nog met den bloementooi en de groote kroonlaurieren, welke aldaar b|j het Koninklijk bezoek werden geplaatst. Deze versiering blijft gedurende den verderen zomer. Verder worden de palen van de electrischo tram ter halve hoogte voorzien van ronde bloemenmanden. Deze vroolijke versiering wordt geleidelijk ingevoerd. Élk jaar v|jf palen. Op die wijze is na verloop van eenige jaren de geheele binnenstad getooid met kleurige bloemenmanden, welke gedurende den zomer geregeld worden ververscht. De ontploffing op de Gutonberg. Omtrent de ramp van de Gutonberg wordt uog het volgende gemeld: Gistermorgen 10 uur is in de Koniugs- haven ter hoogte van de boterfabriek dor firma v. d. Bcrgh het lijkje opgehaald van een 4-jarig dochtertje van mej. Van Beek, zoodat thans alleen nog zoek is het lijk van den stoker Geil. Yoor het gerechtelijk onderzoek zjjn twee deskundigen aangewezen. Vastgesteld moet reeds zijn, dat de ketel niet over belast is geweest en ook niet drooggestookt. De ketel die op de kade werd geworpen en ook de buitenbeklecding die in de Ruyterstraat en op het dak der fabriek van de firma Hofmans terecht kwam, z|jn door de politie in beslag genomen. De lijken der drie Duitsche zeelieden zullen naar Duitschland vervoerd wordon om daar begraven te worden. Gistermiddag werd met twee bokken beproefd het wrak van de Gutenberg te lichten en te verhalen. Het ongeluk in deHanni- b a 1-m ij n. W|j hebben gisteren kort bericht gegeven van het ernstige ongeluk in de Hannibal-mijn nabij Bochum, waar door het breken van een kabel een kooi met mijnwerkers in de diepte gestort is, zoodat tal van inenschen zoo zwaar gewond zijn, dat er zeker verscheidenen het leven zullen verliezen. Een mijnwerker, die in de kooi was, deelt het volgende aan oen der bladen mede: „Het ongeluk heeft 's morgens om 5 uur plaats gehad, toen het afdalen begon. De oerste groep mijnwerkers was ongedeerd beneden gekomen. Het ongeluk geschiedde bij het tweede transport. Er bevonden zich 45 man in de kooi, die bij verschillende verdiepingen uitstapten. Tjjdens den tocht tusschen de derde en vierde verdieping voelden wij, dat er iets niet in orde moest zijn, want de kooi ging veel aneller dan gewoonlijk, en van de vierde verdieping af schoot de kooi met razende vaart naar benoden. Wat toen voorviel was het werk van enkele seconden. Wij werden in een dichto wolk van kolenstof gehuld, hoorden het hout van alle kanten kraken, terwijl een ware vonkenregen werd veroorzaakt door het schuiven van de kooi tegen den wand van de schacht. Dan een schok, een schreeuw uit 45 kelen en het ongelnk was geschied. Een gekerm en gesteun ging op uit de menschenaiass», Vooral de 14 man, die in de onderste verdieping van de kooi zaten, hadden het zwaar te verantwoorden. Zij zijn allen gewond, hebben gebroken beenen of ruggegraats-kwetsuren. Bovendien stond het water van de mijnpomp hun tot aan den hals. Wij, in de bovenste verdieping van de kooi, werkten, voor zoover wij zelf niet gewond waren, mot zagen en houweelen, totdat het mogel|jk was de arme kerels uit hun benarden toestand te verlossen. Met touwen brachten wij de ongelukkigen door het uitgezaagde gat naar boven en op draagbaren werden zij door de gang van eén kilometer, die de schacht, waarin het ongeluk voorviel, verbindt met schacht III, daarheen vervoerd. De oorzaak van het ongeluk is niet heel duidelijk. De firma Krupp deelt eeovoudig mee, dat de machinist de macht over de machines van de kooi verloor. Er zijn 18 zwaar- en 26 lichtgewonden. De man raetdo 100 wonden. In Amerika is overleden oeu zekere Wil liam Laidlan, bekend als „de man met de honderd wonden." In December 1897 kreeg Russel Sage, de gierigste millionair van geheel Amerika, bezoek van een anarchist, Norcroz ge naamd, die een groote som geld eischte. Toen de millionair aarzelde het geld te goven, dreigde do anarchist hem te zullen dooden met een bom, die h|j in een reis- tasch bij zich had. Sago zag terstond dal zjjn bezoeker niet met zich liet spotten en zeide: „zooveel geld heb ik niet hier, maar ik zal mjjn boekhouder roepen, om het te halen". Hij drukte nu op een electrischo bel en daar verscheen de boekhouder William Laidlan. Sage greep den niets vermoedende boekhouder bij de schouders en schoof hem als een schild tusschen zich en den anarchist Norcrosz dacht, dat men hem wilde overvallen, en wierp zijn reistasch met den bom op den grond. Een hevige ontploffing volgde en tocu men toesnelde vond men onder de ruïnen Norcrosz dood, Sage ongedeerd en Laidlan met wonden over dekt. Het duurde goruimen tijd voor Laid lan van zijn bekomen wouden geuezen was. Hij vroeg aan Russel Sage echter tovergeetsch om eenige ondersteuning of vergoeding. Laidlan daagde den millionair voor den rechter, die hem 100.000 dollar schadevergoeding toewees. In hooger be roep werd echter dit vonnis verworpen en Laidlan bleef ziek en arm zitten. Russel Sage stierf vóór hem en liet zijn millioenen aan zijn vrouw na, die intusschcn ook niets voor het slachtoffer van haar man deed. Laidlan leefde ou stierf dan in groote armoede. Hjj laat een vrouw en zoon na. Gevolgen van de hitte. Het terugkeeren van de groote hitte heeft to Parijs eigenaardige gevolgen gehad. Do lijkbezorgers en begrafenisknechts dreigen met slakiug, wegens te zwaar werk. Het aantal sterfgevallen is dan ook sedert begin Juli geweldig gestegen. In de laatste 14 dagen stierven gemiddeld per dag 220- -250 personen, terwijl de gemiddelde Julisterftc in gewone jaren 700 personen per week bedraagt. Voorai kiuderen onder '2 jaar- sterven bij massa's; dagelijks 6095. Het vaste personeel van dragers en doodgravers 1 is reeds met 60 man noodhulpen vermeer derd. Een groot aantal lieden van het begrafenispersoneel is ook zelf ziek. De groote kindersterfte wordt hoofdzakelijk toegeschreven aan het gebrnik van bedor ven melk. B e d e 1 a r ij in Amerika. De Amerikaansche Nationale Vereeniging tot bestrijdog der bedelarij heeft een rapport uitgebracht waarin geconstateerd wordt dat er in de Unie ca. 250.000 landloopers van professie zijn, terwijl er van overheids wege weinig geschiedt om aan die mis standen een einde te maken. In het ver slag wordt als beste middel tot bestrijding der bedelarij de plaatsing aanbevolen van zwervers op boerenhoeven zooals die voor dat doel ingericht worden door het Leger des Heils. Weereen hotel verbrand. Te 'Londen is het groote Carlton-Hotel geheel afgebrand. De brand duurde 4 uren. Toen hjj gebluscht was en men de ruïnes doorzocht, vond men in een badkamer het verkoolde Ijjk van een ongeveer 30 jarigen mau, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld. Vier brandweermannen kregen verwondingen en moesten in een hospitaal gebracht worden. De brand brak des morgens te 7 uur uit en verbreidde zich snel over de 3 bovenste verdiopingen. Ver scheiden menschen werden door de brand weer door de vensters gered.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2