DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 189. MAANDAG 14 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Pers. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Dir. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Hureuu: liI.F,IVI. Hi.tO U. Telet. Interc. 183. Prijs tier Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.08. Puiten het Kanton Amersfoort per regel (0.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlaudseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Stakingen in Engeland. Het voornaamste feit in de werkstaking te Liverpool was het traosporteeren van 100 wagens met goederen geladen, van het {goederenstation van Edgehill naar hot centrum der stad, onder bowaking vaD een groote macht cavalerie, infanterie en poli "ie vergezeld door vier overheidspersonen, ge maehtigd de troepen te bevelen in geval van nood, van de wapenen gebruik te maken. Er hadden groote bctoogingen plaats, doch gewelddadigheden vielen niet voor. De algemeene vooruitzichten ziju uitermate onheilspellend. De gemeeuielijke trauidienst te Glasgow is geheel eu al gestoord wegens een sta king onder do bestuurders en conducteurs uitgebroken. Heftige tooneelen hadden bij do verschillende remises plaats. De stakers houden bij de werkplaatsen de wacht in de verschillende stadswijken en vau elk tramrijtuig wordt zoodra als het de remise verlaat do ruiton en de lichteu stuk ge gooid, Er hebben ongeveer 20 arrestaties plaats gehad; de staking omvat circa 2000 man. Te Manchester is do nachtploeg van het Centraal-Spoo'-weg-station in staking gegaan, welk voorbeeld door de meerder heid van den dagploeg is gevolgd. Het werk der sjouwers wordt door de opzichters verricht en door andere ambtenaren. In- tusschen zijn de verladers eveneens in sta king gegaan. De toestand wordt ernstig aangezien, daar er voor deze stakingen eigenlijk geen redenen aanwezig zijn, dan een onbepaalde sympathie met andere stakers, die op soortgelijke ongegronde redeneD het werk hebben nedergelegd. Hevige vechtpartijen hebben Zondagna middag te Liverpool plaats gevonden in verband met een demonstratie, waaraan honderdduizend transportarbeiders deelna men en die groote opwindiug veroorzaakte. De politie werd gerequireerd om de stra ten schoon te vegen, doch werd krachtig aangevallen en met steenen geworpen. De bereden politie deed herhaaldelijk charges en vocht geweldig. De troepen sommeer den de menigte uiteen te gaan en hielden zich gereed te vuren, waarna langzamer hand de orde hersteld werd, hoewel hier en daar de schermutselingen voortduurden. Dagbladbureau! werden bedreigd. Een politieagent werd gedood. Het 6tation en St. Georges Hall zijn lot hospitaal inge richt. Frankrijk. De Petit Parisien deelt den inhoud mede van het arbitrage-verdrag tusschen Frank rijk en de Yereenigde Staten van Nooid- Amerika. In de voorafgaande inleiding wordt aan de goede betrekkingen der beide landen herinnerd en, gelijk Reuter reeds in het kort meldde, het besluit der regeeringen gememoreerd, ooi bet be perkt arbitrage-vordrag van 10 Februari 1908 door een algemeen verdrag te ver vangen. Het eerste artikel schrijft voor, om alle geschillen, welke niet langs diplo- matieken weg beslecht kuunen worden, aan het Haagsche Hof van Arbitrage of aan een bijzondere commissie voor te leg gen. De gang van zaken richt zich naar hot, op de tweede Haagsche conferentie op 18 October 1907, overeengekomene voor de afwikkeling van internationale ge schillen, met uitzondering van de artikels 53 en 54. Wanneer echter deze regeling met de gesloten bijzondere verdrageu niet in overeenstemming is, of door deze wordt opgeheven, zal deze gang van zaken niet worden gevolgd. Artikel II heeft betrek king op hot instellen van een gouieugde commissio van onderzoek. De punten van geschil, welke iu het eerste artikel vastge steld zijn, worden eerst naar deze commis sio verwezen, voor zij aan het oordeel van het scheidsgerecht worden onderworpen. Eveneens zullen de geschillen, waarin het eersie artikel niet voorziet, aau de com missie van onderzoek worden voorgelegd. De gemengde commissie van onderzoek zal in den regel bestaan uit drie Ameri kanen en drie Franschen. Zij kau echter in elk afzonderlijk geval anders zijn samen gesteld. De bevoegdheden cn de wijze van weikeu der commissie zullen zich richten naar de voorschriften van do Haag sche overeenkomst, voor zoover dezo toe passelijk zjjn en zij met geen andere be paling in strijd komen. Artikel III regelt de werkzaamheden der gemengde commis sie van onderzoek. Zij ondei zoekt do vraag punten welke haar worden voorgelegd cn stelt een memorie op, welke ten dool heeft, de strijdvragen nauwkeurig te omschreven en alle nuttige wenken te geven. Artikel I\ en V hebben betrekking op do vol machten en den arbeid der commissie. Naar gemeld wordt, is het thans gelukt een dor Fransche „saboteurs" te arresteeren, welke in den laatsten tijd weder meer van zich doen hooren. Te Andeville heeft men een 41 jarigen werkman, Commeignes genaamd, gearres teerd, beschuldigd van verschillendde daden van sabotage. In de maanden Juni en Juli zjjn 85 telegraafdraden doorgesneden; de saboteurs lieten op de plaats van hun mis daad een brief achter, waarin zij zich aan bevolen hielden. Dit korte schrijven heeft Commeigue8 verraden, daar ziju schrift overeenkwam met dat vau het brieje. Een onderzoek bij den verdachte ingesteld heeft tot de ontdekking geleid van een aantal werktuigen, waarmede de telegraafdraden kunnen worden doorgesneden. Commeignes is een ijverig syndicalist en heeft reeds een aantal veroordeelingon achter den rug voor vergrijpen tegen de wet. In een Vrijdag gehouden zitting van den hoogen openbaren gezondheidsraad in Frankrijk heeft Mirman, de directeur van de afdeeling voor gezondheidszorg van het ministerie van binnenlandsche zaken, ver klaard, dat behalve enkele op zichzelf staande gevallen in de departementen Monden van de Rhine en Hérault geen cholera gevallen voorgekomen waren. Allo andere vermelde gevallen zijn bij bacterio logisch onderzoek gebleken geen cholera te zijn. Er zijn strenge voorzorgsmaat regelen genomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met het oog op het choleragevaar, het gaan van pelgrims uit hot departement Hérault naar Lourdes verboden. Rusland. Zooals reeds gemeld is, brak te Peters burg plotseling een staking onder de havenarbeiders uit. Het giste daar al sinds eenigen tijd, daar de arbeidsvoorwaarden slechter en slechter werden en het duurder worden der levensmiddelen het workelijke loon steeds lager maakte. Tengevolge vau de Engelsche zeeliedenstaking hoopte zicli in de Petersburgache handelshaven een enorm getal eohepen op 150 buiten landsche, 1500 binnenlandsche koopvaardij schepen cn ceu gioot aautal kleiuerc vaar tuigen. Daarbij kwain dat het oogsttijd was en dat er 3000 arbeiders bij den bouw van 4 nieuwe Dreadnoughts noodig waren. Daardoor kwamen overal handen te kort, zoodat de arbeiders 't oogeoblik gunstig achtten om bun eischen te stellen. Deze eischen omvatten een nieuwe regeling van den arbeidstijd. Men verlangt een arbeidstijd van 6 tot 6 uur, met een middagpauze van 2*/a uur, verder verhoo- ging van het loon tot 2'/a roebel per dag en 50 pCt voor overwerk. Op het oogeo blik bedraagt bet hoogste loon 2 roebel met inbegrip der overuren. Eiudelijk vroeg men vrouwen buiten den zwaren arbeid der mauuen te houden en het loon der vrouwen op 90 kopeken per dag te verhoogen. 'Toen deze eischen niet werden ingewilligd staakten 12.000 man. Den 3en Aug. was er in het Ministerie van Handel en vergadering van de ver tegenwoordigers der exportfirma's om over den door de stakiog geschapen toestand te beraadslagen. De directeur vau do handelshaven las do eischen der stakers voor en deelde o. a. mede, dat hij van de Hamburgsche firma „Ludwig Kuosch Kop pel" een telegram had ontvangen, waarbij de firma aanbood onmiddellijk duizend Duil8che arbeidswilligen te leveren. Dit aanbod vond echter geen gehoor bij de vergadering, daar de aanwezigen vreesden, door de aanvoer der Duitsclicrs de situatie nog meer te verscherpen. Intusschcn werd reeds den volgenden dag in oen dergc-lijke vergadering besloten, om versterkiog der politie te vragen tot bescherming der arbeidswilligen, en het telegram der Ham burgsche firma zooveel mogelijk bekend te maken, om de stakende arbeiders op de mogelijkheid van invoer van buiten landsche arbeider te wijzen. 0»»r den toestand der staking in de Russische Oostzeeprovincies, wordt nog het volgende gemeld: Den 31n Juli gingen de havenarbeiders van Riga in stakiug waarbij looneischen werden gesteld. De stakiog in de haven werd door de gebrekkige organisatie niet algemeen, maar toch zoo uitgebreid, dat het havenbestuur zich geuoodzaakt zag gevangenen aan te wenden, om hot bedrijf niet geheel te doen stilliggen. Terzelfder tijd gingen ook de haven arbeiders (e Reval in staking. Zij eischten 25 pCt. loonsverhooging, d. w. z. twee roebel per dag in plaats van 150 kopeken. Toen de ondernemers den eisch niet in willigden, legden ze het werk neer. Op alle kolenschepen rustte de arboid. De staking breidde zich ook over do andere schepen uit. Ook in de andere Russische Oostzeesteden is een levendige beweging merkbaar.' Jozef IsraSls. f Zaterdagmiddag is op 87 jarigen leeftijd overleden de groote Bchilder Jozef Israels. Hij was in de laatste dagen, ook door de geweldige hitte, rusteloos en kon niet slapen. Maandag had hij nog van 't terras zijner villa te Scheveningen naar bet vuur werk gekeken en Donderdag was h(j uit j rijden geweest. Maar de eetlust begaf hem en hij wilde geen bezoeken meer ontvangen. Jan Veth was een van do laatsten, die bij hom werd toegelaten. Vrijdag namen zijn krachten sterk af; do geest bleef evenwel helder. Nog dezer dagen werkte hij aan zijn reisindrukken uit Engeland en hjj had pas een paar teekeningen voor de Hollandsche Teeken Maatschappij vol- tooid. Kalm. zonder doodsstrijd, scheidde bij van dezo wereld. Een lang ziekbed bleef hem gelukkig bespaard. Vrijzinnig Democratisch orgaan. „Land en Volk" zal overgaan iu andere handen. Het zal worden uitgegeven als een nieuwsblad voor 's Gravenhage. Mr. Marchant treedt als hoofdredacteur af. Voor de bevordering en verspieiding der vrijzinnig-democratische beginseleu wordt eerlang door het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond eon nieuw orgaan in het loven geroepen. Schoolraden. Op Zaterdag 26 dezer zal in liet Kurhaus te Scheveningen do 9o conferentie worden gehouden van de Ned. Vereeniging voor Volks en Schoolbaden. In den voor middag zullen verschillenden zaken van huishoudeljjken aard worden behandeld en mededeelingen worden gedaan door de af- gevaardigdou van de afdcelingen en aan- gcsloteu vereenigingeu (Amsterdam, Rot terdam, 's Gravenhage, Utrecht, Haarlem. Arnhem, Leiden, Dordrecht, Schiedam, Amersfoort, Apeldoorn en Zaandijk. In den namiddag zullen de volgende voordrachten worden gehoudon: De pest en hare bestrijding, doordr. W. P. Ruysch. Reisindrukken over Volks- en School baden, door mej. A. M. Douwes Dekker. Het uieuwe Schoolbad te 's Gravenhage, door don heer W. van Boveu; terwijl te 3uur, na afloop van de vergadering bij guustig weer per rijtuig een bezoek ge bracht zal worden aan het nieuw opgorichle Gemeentelijke Volksbadhuis aan de Jan van Goyenstrnat, en vermoedelijk aan het nieuwe Schoolbad aan de Nieuwe Haven dwarsstraat. Daarna een gemeenschappe lijke maaltijd in het Kurhaus. De Christen socialisten ovrr de TaRIEFWET. In „Opwaarts het orgaan van den bond van christen socialisten, wordt het stuudpunt vau die partij als volgt samengevat: Ook wij hebben partij gekozen tegen do lariefwet, en wel: 1. Omdat het een systeem van belasting heffing is, waarbjj niet het bezit maar het verbruik de maatstaf is, waai bij armen met groote gezinnen evenredig meer moeten betalen dan meer gegoeden met kleinen kring. J 2. Qradat er een last op het Ncderland- sche svolk gelegd wordt, grooter dan 10 uiillio'ep, omdat behalve aan deu fiscus, ook aan deu binnenlandschen voortbrenger wordt betaald. M. a. w. een onnoodig hooge belasting, waarvan verroweg het grootste deel komt op de „kleine luyden".

De Eemlander | 1911 | | pagina 1