WEERBERICHT. Thermometerstand Land- en Tuinbouw. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 1Ü.50 uur. De Bilt, 14 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 77'2.2 m.M. te Thorshavn, laagste 759.3 te Haparanda. verwachting tot den avond tan 15 Augus tus 1911. Matige tot krachtige N. W.- lijke tot N.O. liike wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Temperatuur: Koeler. Swometerstand le AMERSFOORT 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 8S Laagste hedennachtF. 64 Hedenmiddag 12 uurF. 76 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 14 Aug. des 's morgens 7 uur is 73° F. Daarom juiet bedroeft 't on9 zooveel te meer, dat zulke handelingen komen van rechts, d. w. z. van hon, die zichzelf een brevet van Christelijkheid uitreiken, die allen, zelfs ook dr. v. d. Laar, om van ons niet te spreken bij de paginisten indeelen. Daarom betreuren wq deze uiterst reactionnaire belastingverhooging, omdat de a.-r. partij, bij moude van dr. Kuyper, altijd als haar*meening te kennen gaf, dat een Christelijke regeering „de roest van het conservatisme niet kent". Zoo is het. Het is zoo dubbel hatelijk, dat deze vorhooging van het Tarief, het ergste uitwas vaD het mammonisme, juist van eene Regeering komt, die zich „chris telijk" noemt, en haar bedrijf zon minder weerzin wekken, als de Regeering zich bij baren waren naam kwam aanmelden, en zich „conservatief" noemde, zonder meer. Christenen, d. w. z. menschen, die bet Bijbelwoord betrachten, kunuen onmogelijk de rjjken dor aarde ontzien, om het zwaarste deel der lasten te loggen op de tnisdeelden ia de maatschappij. Christenen zouden zich II Samuel XII herinncreu: „En de Heer zond Nathan tot David. Als die tot hem inkwam, zeide hij tot hem: Er waren twee mannen in ééne stad, de één rijk en de ander arm De rijke had zeer vele schapen en runderen. Maar de arme had gansch niet dan een eenig klein ooilam, dat hij gekocht bad, en bad het gevoed, dat het groot geworden was bij hem, en bij zijne kinderen tegelijk: het at van zijne bete, en dronk van zijoen beker, en het sliep in zijn schoot en het was hem als eene dochter. Toen nu den rijken man een wandelaar overkwam, verschoonde hij te nemen van zijne schapen en van zijne runderen, om voor den reizenden man, die tot hem gekomen was, wat te bereiden; en hij nam des armen mans ooilam, en bereidde dat voor den man, die tot hem gekomen was." Maar dr. Kuyper heeft de verhooging van het Tarief bepleit als christelijke eiscb, en het gedweëe Patiimoniuui kust de boeien, die voor den arbeider worden gesmeed, en verzoekt de Tariefwet aan te nemen, en Nathans, die de rijken der aarde zeggen, waar het op staat, worden niet meer gevooden; wij hebben daarvoor de geestelijke adviseurs in de plaats gekregen. O, chiistendom, wat geschiedt er niet in uw naam. OoGSTVER WACHTINGEN. Uit het overzicht van den stand van het fruit met medewerking der rijkstuinbouw- leeraren, samengesteld naar gegevens, ver strekt door de correspondenten van de directie van den landbouw, nemen wij hot volgende over: Over het algemeen kunnen de vooruit zichten van den fruitoogst niet bevredigend worden genoemd. Reeds in het overzicht van 1 Juni jl. werd medegedeeld, dat de vooruitzichten niet zoo gunstig waren uls met het oog op het slechte fruitjaar 1910 misschien werd verwacht. Ten deele was dit een gevolg van nachtvorsten tijdens den bloei, terwijl ook insecten, vooral blad luizen, veel schado hebben aangericht. Op 1 Juni word reedH overal verlangend naar regen uitgezien en het is dan ook niet te verwonderen, dat, waar regen nog steeds uitbleef, de klacht ovei groote droogte algemeen is. De toch reeds niet guustige vooruitzichten zijn door de aanhoudende droogte, gepaard aan groote hitte, nog veel verminderd, vooral peren en pruimen zullen or dit jaar weinig zqn. Het recd6 geoogste kleinfruit, aal- en kruisbessen en frambozen, heeft over het algemeen reden tot tevredenheid gegeven. De opbrengst is zeer bevredigend geweest, terwijl de prijzen hoog waren. Ook de kersenoog=t gaf, dank zij het droge weer gedurende den pluktijd, bevredigende uit komsten. Appelen. De stand loopt plaatselijk zeer uiteen. Terwql die bijvoorbeeld bij Rossum zeer goed en bij Druten, Ingen, Cotheu, Wijk bij Duurstede en Montfoort goed is, is hij in een deel der Overbetuwe bij Houten en Schalkwijk, vrq slecht en bij Lopik zelfs slecht. Bellefleurs zullen in Gelderland en Utrecht een behoorlijk gewas geven; Goudreinetten lijden er vooral veel van droogte. Gemiddeld zijn de voor uitzichten in Gelderland en Utrecht matig tot vrij goed, op Zuid-Boveland goed op Walcheren goed tot zeer goed, in Noord Holland goed, in Liuibnrg matig, overigens matig tot vrij goed. Peren. Ook de perenoogst belooft zeer ongelijkmatig te worden. Alleen in het Zuiden van Limburg is de stand goed en in het overig deel van Limburg vrij goed, doch overal elders slecht tot matig. Pr ui me u. Deze staan in het zuiden vau Limburg goed tot zeer goed, bij Helden zeer goed, in het midden van Limburg en hg Mierlo goed en in de Streek met Venhuizen, Wijdenes en Schellinkhout vrij goed, in Zeeland, Groningen, Friesland, de Éangert, en bij Winkel en Nieuwe Niedoip matig, overal elders slecht of vrij slecht. Druiven. De kasdruiven zqn in het Westland goed, eveneens de natuurdruiven. Perziken. De perziken onder glas zijn overal goed, van dio in de open lucht loopt de stand zeer uiteen. In het Westland is hij vrij goed, eveneens in Gelderland, in het Zuiden van Limburg en op Walcheren; goed in Overqsel, bij Helenaveen en bij Mierlo; zeer goed bq Delft en Helden; matig bij Renooi; vrij slecht bij Rotterdam; slecbt op Zeeuwsch- Vlaanderen. In de Langstraat en de omgeving van 's-Hertogenbosch, alsmede in Rijnland is de teelt mislukt. Abrikozen. Deze staan goed in Gelderland, Utrecht, Overijsel en in het Noorden van Limburg; vrij goed tot goed in het midden van Limburg; matig in het Zuiden van Limburg en bij Renooi; vrij goed bij Mierlo. Noten. In Gelderland en Utrecht is de stand vrij goed, eveneens in het Zuiden van Limburg; matig in het midden van Limburg, overal elders goed of zeer goed maatschappelijke eu Hygiënische vraagstukken. Kattenbelasting. De gemeenteraad van Münchon heeft in beginsel besloten tot een althans voor Duitsciiland geheel r.ieuw soort van belas ting: een kattenbelasting. Bij het bekend worden van het voorstel, door één der leden ingediend, ontstond eerst groote vroolijkheid, welko echter spoedig in welwillenden ernst en ten 6lette in bijna algemeene instemming veranderde, toen de voorsteller, een geneesheer, zijn nieuwe belasting toelichtte. Hij wees er op, dat op grond van medische ervaringen katten niet alleen alle schaduwzijden van de honden vertoonen. maar ook door het dooden van znngvoeH-, 'i "i -i upl igen eu bladziekten in ile huiid wet ken. Bovendien hadden zeer vele kattenvrien- den onder zijn patiënten den dokter de verzekering gegeven, dat zij met de belasting zeer ingenomen zouden zijn, want een kat, waarvoor belasting betaald wordt, zou beter veizorgd worden dan de nu veelal zonder meester rondzwervende. Ook de veredeling der verschillende kattenrassen zou door de belasting en de daarmede gepaarde verdwqning der wilde katten gemakkelijker kunnen geschieden. De grootste moeilijkheid bq de belasting is echter het aanbrengen van den belasting penning. Een penning aan een halsband zou voor de kat, gewoon aan het klimmen, zeer onaangenaam en zelfs gevaarlijk kunnen zijn. Men merkt echter tegenwoordig wel palingen en trekvogels, het merken der katten zal dan ook wel geen onoverkomelijke moeilijkheden baren. Gelijk gezegd, do gemeenteraad nam het beginsel met overgrootc meerderheid aan. Men zal nu inlichtingen inwinnen in Franscho steden, waar een zoodanige belas ting reeds ingevoerd schijnt, en bovendien deskundigen advies vragen, hoe men op de humaanste wijze een penning of ander merk kan aanbrengen. Naar wq vernemen vergadert morgen avond de roomsch katholieke kiosvereeni ging om haar houding voor de herstemming op a.s. Donderdag te bepalen. Gisteren speelde het tweede elftal van H.V.C. op het concours te Doors tegen S.S.S., welke wedstrqd na 2 maal 7minuut verlenging door de Amersfoor- ters werd gewonnen met 32. Bij loting kreeg H.V.C. n den derden prijs. De adj.-onderoö. C. Bruens, van het Instructie-Bataljon, wordt 16 Aug. overge plaatst bij de Militaire School-Compagnie te Amersfoort. In de bestuursvergadering van den Ned. Voetbalbond zqn de competities ingedeeld. De Amersfoortsche clubs Quick en H.V.C. - zijn opgenomen in de Oostelijke tweede klasse B. De audere clubs van die klasse zijn: Robur et Velocitas (Apeldoorn), P.E.C. (Zwolle) O, D. O. (Arnhem), N. E. C. (Nijmegen), Velox (Wageningen) en V.V.O. (Velp). De serg. majoor-admin. J. van Dor- •nolen, van het 5e reg. inf., wordt 16 Aug. overgeplaatst bij het Instructie-Bataljon, met bestemming hij dat korps te worden bevorderd tot adj.-onderofficier. De serg. le kl. B. \V. II. Klander- mans, van het Instructie Bataljon, wordt 16 Aug. a.8. overgeplaatst bij het 5e reg. inf. met bestemming bij dat regiment te worden bevorderd tot sergeant majoor instructeur. Tot secretaris van de afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Qeheelonth. Bond is gekozen de heer P. Baas. De polowedstrijd, gisterenmiddag tusschcn de. Am. Zwem- en Poloclub en H. V. G. B. uit Haarlem in de zwemin richting alhier gespeeld is onbeslist geble ven. Voor rust had Haarlem wel eenig overwicht maar tot doelpunten kwam het niet, evenmin als bij Amersfoort. Na rnst pakten de Ainersfoorters flink aan. Her- haaldelqk was Haarlem's doel in gevaar, waarop Kco9 Beem verscheidene pracht- schoten loste. Maar Haarlems doelman was op zijn post en het niets passeeren. Ook bet doel van A. Z. en P. C. kwam oog in gevaar, maar ook hier werkte de doelman goed weg. Het eind kwam alzoo met 00. Lotelingen! Het is een gewichtige dag voor u. Ge loot aan of ge loot vrij. Go zult soldaat worden of niet. Dat beteekent veel. Sommigen uwer zullen graag de wijde wereld ingaan, eens wat zien. Hun lacht het militaire leven aan. Anderen zien met angst den tijd tege moet, die hen scheidt van de hunnen. Ze zien er tegen op in de kazerne gedrild te worden. Allerlei verschillende wenschen en nei gingen zijn er. Maar niemand bijna laat die dag koudl Waarom dan zoo'n dag op zoo dwaze wijze doorgebracht. Dat er over 't geheel niet gewerkt wordt, dat is te begrijpen misschien. Maar niet te begrijpen en te billijken is, dat de drank zoo'n rol speelt op lotings- dagen, Als ge verdriet hebt, dan wordt dit er niet beter door. 't Zal wol erger terugkomen! Zijt ge blij, welnu, bewaar die blijdschap! Laat ze niet ondergaan in vechtpartqen of braspartijen. Waarom driLkt ge op dezen dagf Waarom? Zal uw moeder u met meer plezier zien, als ge haar een blqde tqding komt bren gen en ge zijt dronken of beneveld? Zal haar smart verzacht worden, als gij, onder den invloed van sterken drank, haar droevige boodschap brengt? Wie anders, dan de verkooper, heeft voordeel van uw drinken? Is uw geld u gram? Kunt ge het niet nuttiger gebruiken Of meent ge een man te zqn, als ge meedoet aan het drankgebruik? O ja, vo'e mannen drinken in Nederland! Maar dat zijn niet do mannen, waartegen we opzien en naar wie we ons richten. Dat zijn de mannen, met wie we medelij den hebben. In 't waardig dragen en genieten van verdriet en vreugde toont zich de man, niet in 't onwaardig dragen en genieten. Waarom dan zoudt ge drinken? Is het wcn8chelijk, uw geld te vermor sen Uw gezondheid te benadeelen U aan dwaasheden bloot te stellen Uw ouders leed aan te doen? Is dat wenschelijk. Ja, drink dan! Neen drink niet op dezen dag. Nuchterheid is immer een plicht. Op den lotingsdag niet hot minst. Het Amersfoortsch Drankweer Comité. BAARN. De heer jhr. mr. J. W. H. Rutgens van Rozenburg heeft tegen 1 October e.k. eervol ontslag aangevraagd al9 secretaris der Gezondheidscommissie, waarvan do zetel is gevestigd te Baarn. Brand in de Metro. Zaterdag is in den Parqschen ondergrondschen spoor weg, door het in brand geraken van een wagen, een hevige paniek ontstaan. Alle reizigers snelden naar den uitgang. Daarbij werd een dame op de raiU voor den motor wagen geworpen, waarbij haar rechterarm werd verbrijzeld. Tal vau reizigers werden omvergoloopen en min of meer ernstig ge wond. Een vreemde ziekte. Ten plattelande in Drente komt, volgens De Tel. tegenwoordig een eigenaardige ziekte onder de menschen voor. Yerschqnselen van deze ziekte zqn een zwarte ton? en groote lusteloosheid. Ze heeft reedB eenige offers geeischt. Twee millioen gevonden. Een brievenbesteller in do villawijk Grune- wald bij Berlijn, zag op de straat een paket liggen, dat zorgvuldig omwonden was. Bij onderzoek bleek het paket papieren van waarde te zijn, waarvan bq verifieering het bedrag op niet mioder dan 2.300.000 nik. werd vastgesteld. De eerlijke vinder leverde het paket bij de politie in, waar niet veel latei een rentenier uit Grunewald zich aan meldde, die het paket verloren had. Als dank voor het terugbrengen van zijn fortuin, gaf de verstrooido eigenaar, den brieven besteller 500 Mk. Aangehouden! Door de Ant- werpsche politie is de Bossche uitbreker De Haan in de OfferandeBtraat te Antwer pen aangehouden, in gezelschap van zeke ren Vermeulen, zich noemende van Boon, die uit het krankzinnigengesticht te Castri- cum was uitgebroken. Melkoorlog. In verschillende wijken der stadzoo schrijft men aan de Haarl. Ct.hebben de huismoeders zich vereenigd om geen melk te betrekken van boeren, die huu melk op 10 cent per liter gebracht hebben, omdat er nog boeren zijn, die den ouden prqs hielden. Ze hebben inderdaad succes van haar optreden, want bevreesd om zqn klanten te verliezen ia het antwoord van deu boor doorgaans: „Geef den ouden prijs maar, maar zeg niets tegen een ander!" En op deze manier I zijn er verscheiden straten waar de vroegere prqs al gehandhaafd is..

De Eemlander | 1911 | | pagina 2