DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 201. MAANDAG 28 AUGUSTUS 1911. óe OAARGAIMÜ, NIMMERDOR. BUITENLAND. DE EEML ANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Itureau: KLEINE U.a tU G. Telet. Intere. 188. Abonnementsprijs: post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke kortiug). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Adrert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam 't Krachtigste argument dat tegen den aankoop te berde gebracht wordt is wel dit, dat 't landgoed te ver Tan de stad eelegen is. Dat is 'n argument, dat inslaat, doch slechts voor korten tijd bekeerlingen kan maken. Immers als men ter plaatso 'n onderzoek instelt, moet men erkennen, dat die afstand toch niet zoo groot is als men vermoedde. Staande op 't Julianaplein is men even dicht b ij 't station als ver van 't begin van Nimmerdor. Beide af standen .bedragen 10 minuten. Daar komt bij, dat Amersfoort zich reeds tot aan Nimmerdor beeft uitgebreid; de laatste hui zen van Amersfoort stuiten tegen 't land goed. Dan vreest men, dat de animo om op Nimmerdor te gaan bouwen en wonen niet groot zal zgn. Dat is uatuurlgk 'u quaestie van appreciatie. Er zulleu menschen zijn, die gaarne in 'n rustige, schoone streek, in 't prachtige Nimmerdor-Park zullen leven en er zulleu er zijn, die meer houden van 't geroezemoes van de stadsdrukte. Toch wijzen vele teekenen er op, dat de eersten verre in de meerderheid zgn. Wordau in de aloude heerenhuizen in de centra onzer steden niet voortdurend kantoren, bureaus en winkels gevestigd? Zoeken de stadsbe woners niet meer en meer de rustige, van de oude stad vaak verwijderde nieuwe wijken op? Is ook in jAmersfoort niet voortdurend 'n trek, hooger den berg op? Waarom dan de berg nog niet volgebouwd is? Niet ieder's middelen veroorloven op dea borg te wonen, waar de grondprijs misschien 10 X die van Nimmerdor be draagt. Yoor menigeen die thans verblijven moet in 'n revolutie-stadshuis met caricstuur- tuintje, zal 'n lieve, gezonde villa in 't Nimmerdor Park voor den zelfden prijs 'u ideaal gelijken. Thans reeds kunnen wij met de meeste zekerheid zeggen, dateral bouwplannen bestaan, zoo de gemeente tot den aankoop overgaat. Blijkt er waarlijk 'n trek naar Nimmerdor te bestaan, dan zal natuurljjk gezorgd dienen te worden voor 'n goede communicatie met stad en station. Ook vernamen wy reeds by geruchte, dat de nieuwe H. B. S. op 't Yildorsbosch zou verrijzen. En als er dan 'n verbindings weg aangelegd wordt naar Nimmerdor, zal dit op leeraren en ouders 'n groote aan trekkingskracht blijken uit to oefenen. Met dit alles voor oogen, behoort er wel stouthoud too om toch te blijveD staande houden: „er zal niet gobouwd worden." Stoutheid, neen eerder overdreven pessi misme, zwartgalligheid. Bg 't begin eener onderneming bestaat geen slechter raadgever dan 'n pessimist, die letterlijk niets aandurft en overal voor terugdeinst. Aan alles toch is 'n zeker risico verbonden. Op risico steunt elke ouderneming, steunt de geheele handel. Risico beheerscht de toekomst. Zoo er aan Nimmerdor geen risico verbonden was, zou de prgs, door den eigenaar gevraagd, 't 5-, lOdubbelo van thans bedragen. Van risico dient wel te worden onder scheiden roekeloosheid. En slechts in geval van roekeloosheid zou de aankoop van Nimmerdor afkeuring vordienen. Maar van roekeloosheid zal thans toch niemand willon spreken! Amersfoort kan zeer zeker 'n schoone toekomst hebben. In de naaste omgeving vinden wij de schoonste plekjes van de provincie Utrecht. Van den berg heelt men uitzichten, die slechts door weinig andere in ons land overtroffen worden. Helaas, de omstreken zijn nog te weinig bekend en bezocht. Zoo heeft Amersfoort meer, wij noemen slechts de zeer gunstige ligging iu 't centrum des lands, met trein verbinding naar 5 richtiugen, dat onze gemeente tot 'n steeds moer gezocht zomer- en ook en dit hoeft Amersfoort voor boven dorpen als Baarn, Zeist o. d. winterverblijf kan en moet maken. En als er langzamerhand ook meer treinver bindingen met omliggende dorpen komen, gaat Amersfoort beslist 'n periode van groote uitbreiding tegemoet. Natuurlijk zal Nimmerdor uiet binnen 'n paar jaar vol gebouwd zijn maar zou 't niot van dezelfde kortzichtigheid, dio we in onze vaderen afkeuren, getuigen, zoo wij om die reden alleen thanB de geboden gelegen heid voorbij laten gaan? Wat de finauticele zijde van den aankoop betreft, de heer vau der Wal heeft ons op die beruchte vergadering in 't Yalkje klaar en duidelgk voorgerekend, dat hier geen bezwaar kan schuilen. De geviaagde prijs is inderdaad niet te hoog. Wij behoeven dit niet nogmaals met cijfers tc staven; er zijn trouwens maar zeer Reinigen dio den koopprijs te hoog achten. Toevallig vernamen wij nog dezer dagen, dat voor 'n achter- tegen Nimmerdor gelegen stuk grond, wat ligging betreft ongunstiger dan welk gedeelte van Nimmerdor ook, 50 cent per M2 gevraagd werd. In vergelijking daarmee zou men bijna geneigd zijn de 17'/, cent voor Nimmerdor belachelijk laag te noemen. De servituten, die op Nimmerdor ge vestigd blijven zijn van zeer weinig belang, deels |zelfs toe te juichen. Zoo mag bijv- geen tapperij op 't landgoed gevestigd worden. Er zyn er die vrcezen voor belasting- verhooging. In een onzer vorige nuqimers hebben wij aangetoond dat daarvoor geen gevaar bestaat, gelijk trouwens ook duido- lyk door den heer van der Wal betoogd is. 'n Krachtig argument vóór den aankoop is ook gelegen in 't geen daardoor voor komen zou worden. Algemeen bekend is reeds, dat, zoo 't voorstel van 't D. B. niet aangenomen wordt, 'n combinatie van particulieren over den koop in onderhande ling zal treden. Veel natuurschoon is er aan dien kant van Amersfoort niet en er dient du? voor gewaakt te worden, dat althans Nimmerdor ongeschonden blijft. Misschien niet waarschijnlijk, onmogelijk is 't toch niet, dat alle boomen gerooid en 't reusachtige park in bouwland herschapen zou worden. Uit economisch oogpunt moge dit verdedigd kunnen worden, zoolang 'n dergelijke verandering van bestemming niet noodzakelijk is, kan 't geen noodelooze weelde genoemd worden om natuurschoon to behouden, en ongetwijfeld mag 'u ge meente zich daarvoor eeuigo offers ge troosten Maar ook al liep 't zoo'n vaart niet, 'u particuliere onderneming zou toch nog veel schade kunnen aanrichten en veel be derven. Met den aankoop van Nimmerdor is nog 'n andere quaestie annex en dit verklaart de oppositie, die van zekere zgde tegen 't voorstel van B. en W. gevoerd wordt. Nimmerdor behoort gedeeltelijk tot Amers foort, gedeeltelijk tot de gemeente Leusden. Dit gevoegd bij 't feit, dat op Leusdens grondgebied een nieuwe wijk vanAmcrsfoort bezig is te ontstaan, doet 't steeds meer wenachelijk, ja noodzakelijk schijnen over te gaan tot de annexatie van dit deel van Amersfoort, dat door toevallige omstandig heden buiten de grens der gemeente ligt. Ten slotte is er nog 'n groep van perso nen, die over den aankoop zelve geen afkeu rend oordeel uitspreken maar van meening zijn dat andere dingen eorder uoodig zgn. Die menschen hebben toch 'n zeer zonder lingen kijk op do zaak. Er kan immers geen sprake van zijn wat eerder aan de orde moet komen: de aankoop van Nim merdor of bijv. de opruiming van krotten in de oude stad. Wij staan thau6 voor de vraag: moet Nimmerdor aangekocht worden ja of neen? Nu of nooit. Wij kunnen niet zeggen: eerst zullen wij de woningtoestan den eens gaan verbeteren en dan over Nimmerdor nadenken. Als thans 't aanbod afgeslagen wordt, zal 't niet herhaald worden, als dan datgene wal zooveel drin gender voorziening behoeft afgehandeld is. Eu dan moeten we ook wel bedeuken, dat die tegenwerping: „Dit of dat eischt eerder voorziening" altijd gehoord wordt, als er iets aan de orde komt. Op die wijze zou meu alles kunnen tegenhouden entracht men vaak alles tegen te houden. Do hand moet doen, wat haar geboden wordt en niet werkeloos wachten tot er mogelyk iets komt dat haar boter lijkt. Overigeus behoeft door 't voorstel-Nim- merdor geen enkele andero zaak vertraagd te worden; en met name niet de opruiming der krotten. Immers hieranan zou toch nooit 't geld, dat thans tooi- Nimmerdor bestemd is, besteed worden, daar voorschot ten voor dergelijke doeleinden door 't Rijk gerestitueerd worden. Op economisch-politische, op finantieele, op aesthetischo en hygiënische gronden hebben wg ons voorstandor verklaard van Nimmerdor. Toegegeven voor 'n oogenblik, dat wij te optimistisch gestemd zgn, dan gelooven wij nog, dat de voordeelen aan den aan koop verbonden, verre opwegen tegen de nadeelen en desnoods 'n offer, door de gemeente te brengen, alleszins zouden rechtvaardigen. Tegen de miskenning van 'n deel der huidige bevolking op 't welzijn en de er kentelijkheid van 't komende geslacht. V Frankrijk en Duitschlxnd. De jongste berichten uit de Pransohe hoofdstad luidon weder iets guusliger met beirekking tot een spoedige en gelukkige beëindiging der onderhandelingen. In ver schillende kringen acht men het een gunstig voortcekeu, dat de Duitsche gezant te Parijs verscheidene malen met den Minister van Buitenlandschc Zaken geconfereerd heeft. Sommigen gaan in hun optimisme zelfs zoover, dat zij meenen dat men Ki- dcrlen-Waechtcr maar een uitstapje heeft laten maken, ten einde de zaken in zijn afwezigheid een geheel eind te doen op schieten. Het behoeft geen betoog, dat deze meening in het rijk der fantasie thui6behoort. Overigens kan niot zonder reden beweerd worden, dat nu de onder handelingen van een schriftelijke basis uitgaan, eerder een afdoend resultaat te verwachten valt, dat toen alles nog slechts mondeling werd behandeld. Toch, hetgeen Frankrijk in ruil wil gevon voor het afstand doen door Duitschland van allen politieken invloed op Marokko, moet, naar verzekerd wordt, nog tamelijk veel blijven verschillen, van hetgeen door Kidorlen- Waochter daarvoor geëischt is. Aangaande den Ministerraad Yrgdag on der voorzitterschap van Caillaux gehouden, wordt nog het volgende gemeld: De byeen- komst was geheel gewijd aan hot onderzoek der Marokko quaestie. De Selves, Minister van Buitenlandscho Zaken, zette brcedvoorig den stand der onderhandelingen uiteen en de inlichtingen, die Jules Cambon heeft ontvangen met hot oog op do hervatting dezer onderhande lingen. Op een kaart van Frausch Congo heeft de Minister aan zijn collega's aaugeduid welke vergoedingen Frankrijk bereid is toe te staan aan Duitschland, in ruiling van de formeele erkenniug van Frankrijk's rechten op Marokko. Uit het debat is gebleken, dat de Fran- sche regeering eenparig de houding van den Minister van Buitenlandsche Zaken deelt. Een mededeeling aan de pers, over de bijzonderhoden van Frankrijks vragen aan Duitschland en over de aan Duitsch land te vorleenen vergoedingen, werd niet verstrekt. Bklgie. Het Handelsblad van Antwerpen maakt melding van opstootjes iu verschilleudo plaatsjes in de provincie Henegouwen naar aanleiding van het opslaan der prijzen van

De Eemlander | 1911 | | pagina 1