WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. INGEZONDEN STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uar. De Bilt, 28 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 766.5 m.M. te München, laagste 750.0 te Thorshavu. Verwachting tot den avond van 29 Augus tus 1911. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Halt- tot zwaarbewolkt, mogelijk regenbuien met kans op onweer. Temperatuur: Koeler. barometerstand te AMERSFOORT- 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 80 Laagste hedennachtF. 59 Hedenmiddag 12 uurF. 77 oogenblik dat Uwe Exellentie tot het hoogste Staatsambt is benoemd, hecht ik er aan u mijn welgemeende gelukwenschen aan te bieden mei het blijk van vertrou wen, hetwelk uwe medeburgers u daarmede bobben gegeven, en ik verzoek u met mijn vriendschappelijke gevoelens, de ernstige wenschen wel te willen aanvaarden, welke ik koester voor den voorspoed der Portu- geesche Republiek." De Wetgevende Vergadering heeft bij acclamatie een voorstel van den voorzitter goedgekeurd, waarbij aan Frankrijk dank wordt betuigd, voor de erkenning der republiek Portugal. In de wetgevende vergadering heeft dezer dagen onder algomeene goedkeuring, de afgevaardigde, Joao Menezes, de benoeming voorgesteld van eeu parlementaire com missie, die het onderzoek zal leiden der in de huizen van Jezwieten gevonden en in beslag genomen papieren. Menezes deelde mede, dat een voormalig Pauselijk nuntius in Lissabon aan den veldtocht tegen de Portugoo8che republiek had deelgenomen en dat deze thans zijn operaties van uit Rome en Milaan voortzette. Hij verklaarde verder, dat in do in beslag genomen papieren hot bewys te vinden was, dat eenige der voornaamste leden van het Huis Orleans een inval van Jezwieten in Portugal georganiseerd hadden en een bedrag van 200.090 fres. voor een royalis tische campagne hadden verstrekt. De Minister van Justitie deelde mede, dat het bewys was gevonden onder de documenteu in quaestie, dat een aantal personen, dio in intiem verkeer met do Koninklijke familie gestaan hadden, verkapte Jezwieten geweest waren. Bei.astingtermeerdering. AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 28 Aug. des 's morgens 7 uur is 67" F. do eetwaren, hoofdzakelijk van kaas, boter en eieren. De handelaars worden beschul digd gebruik te maken van do droogte en het mond- en klauwzeer, om de prijzen te verhoogen on zoodoende meer winst te maken. Do huisvrouwen hebben overleg gepleegd en saboteeren de koopwaren Al wie weigert zijn boter en eieren voor een bepaalden prijs te geven, kan met zyn voorraden de markt weer verlaten zonder iets te hebben verkocht. Tot nog toe wist do politie vechtpartijen te voorkomen. Frankrijk. De actie der huisvrouwen, te Maubeuge begonnen, tegen de verhooging van de prijzen der eerste levensbehoeften, breidt zich gestadig uit. De vrouwen, die hebben afgesproken slechts door haar vastgestelde bedragen te zullen betalen, loopen iu groote troepen de dorpsmarkten af en saboteeren de koopwaren, die te hoog staan geprijst. De gendarmerie, die overal is versterkt, moet soms de tentjes en wagens der koop lui beschermen tegen de woedende huis vrouwen. In het Saêuc-et-Loiro departement wor den de melkleveranciers, die hun waar hebben opgeslagen, geboycot. Slechts voor zieken wordt een uitzonde ring gemaakt, zoodat de boeren gedwon gen zijn hun melk aan de varkens te geven. Naar aanleiding van het verspreiden van het bekende Fransche anti-militaristisch blaadje de „Son du Soldat", heeft de mili taire overheid van Rennes een onderzoek onder het garnizoen ingesteld. Bij twaalf soldaten, die van don algemeenen arbei dersbond geld gezonden kregen, werden revolutionnaire geschriften gevonden. De soldaten zijn bij wijze van straf, naar gar nizoenen in Zuid-Frankrijk overgeplaatst. Portugal. De president der Portugeesche republiek heeft een revue over de troepen gehouden, waarbij hij door een talrijke menigte met gejuich werd begroet. Camacbo zal, naar gemeld wordt, in het nieuwe ministerie de portefeuille van openbare werken over nemen-, na de vorming van het nieuwe Kabinet gaat het parlement op recés. Het telegram waarmede Fallières A-riaga met zijn benoeming gelukwensclite, en welk telegram tevens de erkenning door Frankrijk van de Portugeesche republiek beteekende, luidde als volgt: „Op het Door B. en W. van Gouda wordt voor gesteld, het maximum to heffen bediag aan plaatselijke directe belasting te verhoogen van f100,000 tot f 150,000. Niet toegelaten. De Raad der gemeente Goor besloot den heer J. II. ten Bosch, arts, niet als Raadslid too te laten, omdat deze als on derwijzer in de gezondheidsleer werkzaam is aan de Rijksnormaallessen te Hengelo. Aan de Gemeente rui». Dat er in de stembureaux nu juist geen honger geleden wordt, blijkt wel uit eenige rekeningen, die het Rotterdamsch Nieuwsblad publiceert over de laatste Raadsverkiezingen te Rotterdam. Eén dezer bureaux, waarvan voorzitter was een anti-revolutionnair Raadslid, maakte maar eventjes de volgendo verteringen 4 kop koffie f 0,60 2 flesschcn melk f 0,30 3 flesschen Drachenquelle f 0,75 1 schotel koude roastbeaf met salade f 1,05 1 schotel lamskotelette f 0,75 2 spiegeleieren met garnalen f 0,60 2 broodjes met kalfsvleesch f 0,60 2 flesschen melk f 0,30 3 halve flesschen Marg. supérieur f 3,45 1 flesch witte port f 2,50 3 flesschen Drachenquellen fO,75 4 Hors d'oeuvre varié f 3, 4 gekookte tarbot f 6, 2 Entrecóte f 1,80 2 porties doperwten f 0,80 4 porties meloen f 1,60 4 perziken f 1,— 4 halve flesschen Marg. supérieur f4,60 4 flesschen Drachenquelle f 1, 4 perziken f 1, Totaal f 33,65 Bediening f 2,50 f36.15 Van een ander bureau luidde de rekening 135.30 't Raadslid Spiekman heeft reeds schriftelijk den burgemeester verzocht, daaromtrent in de eerstvolgende Raadszit ting eenigo opmerkingen te mogen maken. Bij nauwkeurig bezien van deze wasch lijsten krygt men den indruk, dat in het eerstgenoemde stembureau de anti-revolu- tionnaire voorzitter blijkbaar een vierden man broederlijk heeft laten mee-eten; het aantal porties is toch kennelijk op vier man berekend. En verder: wat hadden de heeren een dorst! In bureau I werd gedronken: 4 kop koffie, 4 flesschen melk, 10 flesschen Drachenquelle 7 halve flesschcn roode wijn en een flesch port. Het andere buieau, dat 3 emmers ijs noodig had om zijn dranLen koel te houden, verwerkte 12 kop koffie, 1 flesch Drachenquelle, 1 flesch madeira en 31 fles8chjes bier. Een en dertig halve flesschen; dat is 10 stuks per man. Zou men de pakken stembilletten van deze bureaux niet maar eens opnieuw natellen? vraagt het Vad. Volks- en schoolbaden. De 9e conferentie voor volks en school baden werd gisteren in een der Kurhaus- zalen te Scheveningen geopend met 'n openingsrede, waarin de voorzitter, een overzicht gevende van de Dresdensche Intern. Hyg. tentoonstelling, tot de slotsom kwam, dat ons land bij de omringende landen nog steeds ten achter staat. Daarna bracht de wd. secretaresse verslag uit, waaruit o.a. bleek, dat do minister van Buitenlandsche Zaken zijn medewerking hnd verleend, om het bestuur in het bezit te doen komen van de inlichtingen omtrent het bestaan van zusterverenigingen in het buitenland en hoe daar door staat, provincie en gemeente aan die verenigingen Bteun wordt verleend of zelfstandig volks- en schoolbaden worden opgericht. De voorzitter doelde mede, dat er plannen beBtaan om te geraken tot het houden van een internationaal congres voor volks- en schoolbaden, welk denkbeeld bij verschillende autoriteiten sympathie heeft gevonden. Afwijzend beschikt. Naar het Centrum verneemt, is door den waarn. burgemeester van Leeuwarden afwijzend beschikt op het verzoek van het damescomité om op 24 Sept. de Sobriëtas- bloem op den openbaren weg te mogen verkoopen. Als redenen tot weigering zouden zijn opgegeven: lo. het confessio- neele karakter van het Ariënsfonds, 2o. het niet uitsluitend plaatselijk belang, dat daardoor zou worden gediend en 3o. strijdigheid met een bepaling der Zondagswet van 1815. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Amersfoort, 28 Aug. 1911. M. de R. Het stichten van alle mogelijke en on mogelijke vereenigingen, het als noodzake lijk gevolg daarvan vergaderen en nog eens vergaderen zit ons volk en niet het minst onze medeburgers in hot bloed. Nu zou dit op zich zelf zoo erg niet zyn, wanneer er maar wat meer gedaan werd dan praten. Verder komt het gewoonlijk echter niet. Dit feit konden we Maandag 21 Augustus weder voor de zooveelste maal constateeren, toen er over „Nimmerdor" gepraat werd en niemand, behalve de inleider iets van de zaak afwist. Toch waren er verschei- deneu die hun wijsheid wildeu luchten op een manier, die onze vrywol belachelijk moet maken in de oogen van buiten staanders. Ik vraag me zelf af, mijnheer de redac teur, waarvoor kiezen we nu eigenlijk onze raadsleden, als er voor elk eenigszins belankrijke besluit, vergaderingen belegd moeten worden door hen die buiten den raad staan. Ik veronderstel dat onze raadsleden geen besluit zullen nemen dan na ernstig beraad en dat geen vergadering van wie ook hen tot andere gedachten zal brengen. Ware dit zoo dan zou ik de houding van zulke raadsleden afkeuren. Had de vergadering van Maandag j.l een motie aangenomen waarbij zij te kannen gaf vertrouwen in onze raadsleden te stellen en to verwachten dat zij geen besluit zouden nemen voor of tegen dan na ernstig beraad, dan was er tenminste nog iets uitgevoerd, had de vergadering veel korter kunnen zijn en hadden we ons tenminste verstandig gedragen. Wellicht hebben we van avond weder het zelfde relletje! Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend Joh. H. v. d. Meiden. Afstandbrit AmersfoortGroningen. Ongeveer half negen Zondagmorgen ver schenen op het Stationsplein te Amersfoort do eersten der deelnomers aan dezen toe- ristentocht. We betitelen dezen afstandsrit aldus, om te doen uitkomen, dat hier geen sprake is van wedstrijd. Allen, die de 170 K.M. afleggen en te Groningen zioh mel den tusschen 5 uur en 7.20, ontvangen een zilveren herinneringsmedaille. Spoedig nam het getal ryders toe, en toen kwart over negen de kiek genomen was voor de „Revue der Sporten", beste gen 13 deelnemers hun karretjas om eerst kalm door Amersfoort te trappen en de lange tocht full speed aan te vangen op den weg langs de Zuiderzee. Vooraf had ieder voor contróle een vier tal kaarten bekomen ont te po9ten in Harderwijk, Zwolle, Meppel en Asson, zoo dat de hoer P. T. de Jong, secretaris van den N. W. B., morgenochtend minstens 72 kaarten in zijn bus krijgt. De achttien deelnemers waren: W. Grilles, Haarlem, W. de Jager, Amsterdam, H. J. Welle, Utrecht, A. J. M. F. Baars, Am sterdam, L. Staflen, Amersfoort, E. Hama ker, Amsterdam, P. Th. Andiffred, Uithoorn, C. Pendraat (amatour), Amsterdam, J. de Jong, Amsterdam, P. C. Duermeyer, Rot terdam, D. P. Manvis, Amsterdam, A. P. Ravesteijn, Amsterdam, A. Strüber, Gro ningen, J. Goed, Groningen, D. van Yperon, Gouderak, P. M. T Schiffler, Amsterdam, P. van der Broecke, Amsterdam, J. Pos tuums, Leiden. Zooals men weet, waren 23 deelnemers ingeschreven. De eenige professional,die den rit mee zou maken, P. Straathof, van Leiden, is niet opgekomen. De deelnemers zagen er nog al verschil lend uit. De een had gedacht, vooral geen omslag, geen bevrachting; een ander daar- entegon had gezorgd 'n lange regenjas aan te schieten, een stel reservebanden, als overwinningsbeuling, om den hals te hangen. De „Continental-band" had een auto ter beschikking gesteld, die prompt op tijd arriveerde vóór het hotel Reichmann, tegen over het station gelegen. Nadat de wielrijders dan ook waren af getrapt, volgde deze auto, waarin o.a. de heer P. T. de Jong, secrotaris van den N. W. B. Reeds te kwart over vieren kwam Strü ber „thuis". Hij bad een zeer voorspoedigen tocht gehad. Reeds bij Harderwijk waren eeni ge deelnemers achter gebleven, maar het meerendeel arriveerde toch successievelijk aan den Esserweg te Groningen, waar het eindpunt van den tocht was. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatie-beroep van W. G., huzaar, in garnizoen te Amersfoort, door het gerechts hof te Amsterdam veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, wegens diefstal met braak, van 40 horloges te Freeze (in Duitscbland). De heer H. Mooijen, leeraar aan de Ambachtsschool alhier, slaagde Zater dag te s' Gravenhage voor het examen teekenen M. O., akte M.b. (Hand- en de coratief teekenen). - Do heer J. II. Roog, thans te s' Gravenhage, slaagde Zaterdag voor het examen Boekhouden M. O. (schoolakte). Bij Kon. besluit van 23 dezer i9 met den datum van dit besluit benoemd tot adelborst lste k'asse bij de zeemacht, de adelborst 2de klaase J. F. We6scling. Wegens den lagen waterstand zal de zwemwedstrijd op Koninginnedag zeer waarschijnlijk niet doorgaan. De tweede polowedstryd om het kampioenschap der 2de klasse werd gisteren door de Amersf. Zwem- en Poloclub tegen H. V. G. B. te Haarlem gespeeld. Ook deze strijd bleef onbeslist, het einde kwam niet 1—1. Een derde wedstrijd is nu noodig, tenzij een der partijen zich terug trekt, hetgeoD, naar men ons mededeelt, Haarlem waarschijolyk zal doen. Amers foort verwerft dan bet kampioenschap. Heden nacht tegen 2 uur trachtte een dame een eind aan haar leven te maken door bij de Bloemend.poort in het water te springen. Het koude nat bracht haar blijkbaar tot bezinning; uit alle macht be gon ze althans om hulp te roepen. Iemand, die haar hoorde, ^ekte den hoofdagent van politie de Jager, die met behulp zijner familieleden de drenkelinge weer op het droge bracht. Gisteren is een jongmensch, dat met iedereen ruzie zocht, onder hevig verzet door de politie in arrest gesteld.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2