DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 203. WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1911. 3d JAARGANG. 31 Augustus. buitenland! DE LANDER. Hootdredacteur: Mr. D. J. van Sclianrdeuburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: UI.RINF. HU» 6. Telef. lutere. 18». Prijs der AdvertentiSn: Van 1 tot 5 regelB f 0.40. Voor iederen regel moer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijko korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandeed Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 71-78 Amsterdam Wegens den Natlonalen Feest dag zal dit blad Donderdagavond ■let verschijnen. Geen volk is koningsgezinder dan 't Nederlandsche. Dit staat natuurlijk wel in verbind met den Gormaanachen aard van de bevolking maar er is nog 'n andere reden yoor. Voor 'n goed deel berust de koningsge zindheid in Nederland op de Oranje-liefde van 'tYolk. Nergena vindt men 'n dergelijke gehecht heid aan 't vorstenhuis als in Nederland. Zelfs de band tusscheu Oostenrijk en Habs- burg, welke toch van nog vroeger dateert, is zoo innig als die tusschen Nederland en Oranje. De Oraujeliefdo uit te roeien zal niet spoedig gelukken. Zij zit den waren Neder- lauder in 't bloed, 'n Hollander zonder Oranje-gezindheid maakt 'n on-natioualen indruk. De gehechtheid aan 't Huis Oranje is 'n betere waarborg voor onze nationale zelfstandigheid dan legers en forten. Tevergeefs poogt men van rood- en zwart-internationale zijde die Oranjeliefde te smoren. In eigen, kleinen kring moge dit gelukken, do betere helft der bevolking wil van dit onnationale gedoe niet weten. Dit eene feit staat onomstootelijk vast, dat wij onze geestelijke en nationale vrij heid voor 'n goed deel te danken hebben aan de eerste Oranje's. Dat dezen bun menschelyke gebreken hadden, doet, hoe breed ook uitgemeten en aangedikt, aan de beteekeniB van dit feit niets af. Dit besef, verbonden met de overtuiging dat van alle regeeringsstelsels de constitu tioneele monarchie verre de voorkeur ver dient, vormt de onverwoestbare steunpilaar van 't koningschap in Nederland. Zoolang Nederland en Oranje vereenigd blijven zal ook 't koningschap verzekerd en de mogelijkhoid van 'n republikeinschen regeeringsvorm uitgesloten zijn. Deze laatste is toch al Diet populair bij de Germaausche volken, die te nuchter zyjn om zich to laten verblinden door de oogenschijnlijko voordeelen, er aan ver bonden. Ontegenzeggelijk is 'tkoningschap duurder dan de republiek. Maar daar staat tegen over, dat 'n vorst, die streng constitutioneel is, zich boven de partijen weet te stellen en niet met Yolk en Parlement om springt gelijk bijv. de laatste Portugeeschc koningen gewoon wareD, eerder 't vertrou wen der bevolking zal bezitten dan 'n president, die, na veel geintrigueer en hef- tigen strijd, gelijk in onze dagen van par tijstrijd te wachten staat, uit de toevallig bovendrijvende party gekozen, 'n partijman zal zyn en blyven. 't Telkens terugkeeren van 'n stryd om 't door velen begeerde presidentschap, als kort geleden in Portugal heeft plaats gehad, kan geen verkwikkelijk vooruitzicht heeten. Van 't constitutioneelo koningschap is Koningin Wilhelmina zekor wel een der waardigste representanten. Geen vorst of vorstin is populairder daD Zij, in Nededand en daar buiten. Steeds wetende zich boven do partijen te stellen, hoeft 't Prinsesje en Koningin netje van weleer, als Vorstin naast de liefde ook 't vertrouwen der natie weteu te winnen en als Moedor de dankbaarheid van 't geheele Yolk geoogst. In Koningin Wilhel.nina en Prinses Juliana zien wy voor de toekomst den zekersten waarborg voor onzo nationale zelfstandigheid. Daarom spreken wij de vurige hoop uit, dat de 31e Augustus nog vele, vele jaren de Nationale Feestdag moge blijven. Frankrijk en Duitschland. Er is Dog geeD wyziging gekomen in den toestand, en dat spreekt ook vatizelf, tenzij er, buiten de diplomatieke ouderhan delingen om, iets gebeuren mocht dat den gespannen toestand tot uitbarsting bracht. Geheel onmogelijk is dit laatste niet. Er zijn hier en daar teekenen, dat men onge duldig begint te worden; ook do Engelsche pers slaat een wat hoogeren roon aan, en in Duitschland worden de uitingen van ervernis en ongeduld sterker. Zoo wisselt de stemming van den eenen dag op den anderen af. Veel waardo behoeft men daaraan niet toe te kennen, zoolang er geen onherroepelijke daden uit voortkomen, maar het blijft een feit, dat de toestand hoogst ernstig is. De volslagen onbekendheid van het pu bliek met den stand der onderhandelingen draagt hiertoe bij. Er is eigenlijk maar één ding dat men zeker weet: de heer Cambon is, na een eisch van Kiderlon Wachter, welke 'buitensporig leek, om zoo te zeggen boos weggeloopen, en dc Duitsche regee ring, heeft daarop te verstaan gegeven, dat zy op haar stuk bleef staan. Zeer bemoedigend is dat niet. Intusschen de onderhandelingen zul len hervat worden op een nieuwen groud slag. Wat dit beteekent, kan men wel gis sen. Frankrijk zal nu op zijn beurt een onafwijsbareD eisch stellen: eerst do for- meele verzekering, dat Duitschland ons de vrije hand laat in Marokko, zonder eenig aeder voorbehoud dan het beginsel der „open deur" voor den handel en pas daarna komen de compensaties aan de orde. Nu schynt men van Duitsche zijde daar niets tegen te hebben; edoch, de exorbitant geoordeelde tegemoetkoming in Middeu-Afrika blijft men verlangen. Indien er uit dezen staat van zaken oen uitweg is, dan zien wij er geen anderen dan dat Frankrijk toegeeft; zij 't dan met eenige tegen prestaties en geringe tegemoetkomin gen van Duiische zijde, om voor do Fran- sche diplomaten den schijn te redden en de eer. Dit toegeven kan echter meebrengen dat Frankryk de aansluiting van zijn Midden- Afrikaausche bezittingen aan den Kongo prijsgeeft, en waarschijnlijk zal het dat ook beteekeuen. Dit is een belangrijke opoffering, en de vrijheid om de hand te mogen steken in bet Marokkaansche wespennest kan daarmee duur gekocht zijn. Toch is het waarschijnlijk, dat, alles welbeschouwd, de crisis geleidelijk zou afloopen, zonder ernstig oorlogsgevaar, indien Frankrijk alléén voor deze keus gesteld word. Er is echter een complicatie: het samen gaan mot Engeland. Hot valt niet te bo- twijfelen, dat deze ruggesteun der Frausche regeering de kans op een conflict aanzien lijk vergroot, en niet alteeu wegens hot besef, bij de Franschen zelf, dat zij voor buitensporige eischen van Duitschland niet behoeven te wijken, omdat zij, ook al blijft Rusland ver, kunnen rekenen op een vriend, die niets liever zou doen dan voor goed met Duitschland afrekenen (naar 't volk meent) maar ook omdat elke inmenging van Engeland op dit oogenblik do Duitschers uitermate prikkelt. Indordaad lijkt het gevaar tegenwoordig grooter in de richting Engeland-Duitschiand, dan in de richting Frankrijk-Duitschland. Yolgens de Wiener Algomcine Ztg. is in groote trekken het protocole van de schadevergoeding aan Duitschland voor Marokko door Minister de Selves aan den gezant von Schön medegedeold; von Schön heeft de regeering te Berlijn hiervan op de hoogte gebracht, die de Fransche voor stellen voor niet onaannemelijk verklaarde. Duitschland. Gisteren is te Berlijn een vergadering belegd van den Bond van Duitscho metaal- industrieelcn. De beraadslagingen liepen over do vraag hoe stclliug te nemen tegen de verspreide werkstakingen en uitsluitingen. Yan den uitslag der onderhandelingen zal het afhangen of met kracht zal worden aangestuurd op bijlcgging der verschillende geschillen, dan wel of het toi een omvang rijke uitsluitiog in de metaal-industrie zal komen. Frankrijk. In den laatsten tijd zijn weer talrijke gevallen van sabotage voorgekomen. Zoo werden in den nacht vatf^Zondag op Maan dag bij Wasqueha! in het Noorderdeparte ment acht draden van dc staatstelefoonlijn en de mee6te telegraaf- en telefoondraden van do Noorderspoorwegmaatschappij door gesneden. In de nabijheid van Le Mans worden 21 telegraafdraden doorgesneden. Eu dat in dezen tijd van moeilijkheden met Duitschland! Groot-Britannik. De Daily Mail heeft graaf Posadowsky geïnterviewd over de jongste spoorweg staking. De vroegere Pruisische staatssecretaris van Binnenlandsche Zaken kwam tot do volgende conclusie: Het moderne oeconomische leven heeft zulk een groot aantal politieke, oeconomi sche en sociale problemen geschapen en schept die dagelijks nog, dat wel aens onder het oog gezien mag worden, of En gland's ietwat patriarchale regeeringsvorm, die zich historisch nit veel eenvoudiger omstandigheden ontwikkeld heeft, in alle gevallen voldoet aan de eischen van het tegenwoordige openbare leven. Het ia de quacetio, of, om deze moeilyke probleinou te hunner tyd op te losson, waar de oeco nomische belangen de kern van den ge- hecleu politicken stryd zijn, Engeland's los georganiseerde, gedecentraliseerde, zichzelf regeerende instellingen niet plaats moeton maken voor meer up-to-date bestuursorga nisaties. Sommige takken van het moderne oeconomische leven zijn van zoo groot be lang voor de welvaart en de ontwikkeling van een volk, dat de Staat als vertegen woordiger der geheele maatschappij in staat moot zijn oen controlecrenden invloed daarop uit to oefenen. Oponbare instellingen als de spoorwegen moeten daarom of Staatseigendom zyn of de Staat moet het recht hebben in het be stuur in te grijpen. Do administratieve autoriteit van den Staat moet in het belang van het volk uitgebreid worden. De oude vormen van een onbeperkte zelfregeering en de onbegrensde maatschappelijke onaf hankelijkheid, voornamelijk in die zaken, waarvan het leven dor natie afhangt, moeten verdwynen De vrijheden van het volk behoeven niet ingekrompen te worden, doch wel dienen de rechten van den Staat te worden uitgebreid. De Engelsche regee ring heeft zich tot heden niet weten te moderniseeren, zooals hot een zoo machti- gee industrieelen Staat past, een land zon der boerenstand het sterkste anker van ieder staatsschip. De Duitscher Schultz, beschuldigd van spionuage, is te Plymouth naar den rechter verwezeD. De vertegenwoordigers van het O. M. beschuldigden den verdachte van do poging, een rceka feiten betreffende de Engelsche vloot on do houding van Engeland in de Marokko crisis vast te stellen. Hy' had een aantal schriftelijk geformuleerde vragen aan de beide personen gericht,, die nu als getuigen opgetreden waren, en die de vragen op raad van de politie ook beantwoord hadden. Yoor de inlichtingen had Schultz groote sommen toegezegd. Do eerste, door Schultz gestelde vraag had woordelyk geluid: VYat is de raeeuing van de officieren der Engelsche vloot over don uitslag van een oorlog tusschen Engeland en Frankryk cenerzijds en Duitschland andcizijds nogal een onschuldige vraag zou men zoo zoggen en over de waarschijnlijkheid van een oorlog over het Marokkovraugstuk niet veel minder onschuldig. Noorwegen. Een geval van ernstige muiterij heeft gisteren in het garnizoen van Seeokjaer in Noorwegen plaats gehad. Om een kameraad, die wegens een vergrijp tot '2 dagen arrest was veroordeeld te bevrijden, trokken 500 soldaten met gevelde bajonet naar do ge vangenis, waar zij de wacht afranselden en den gevangene meevoerden. Een Le luite- uant, die hen tot kalmte trachtte 'e bewe gen werd ernstig mishandeld. De muitende soldaten zijn in een kazerne geieoleerd. Spanje. De Spaansche bladen zijn vol geestdrift bij de 'gedachte, dat eeu troepcnafdeeling vau de Canarische eilanden zal vertrekken, om op do Marokkaansche kust, de haven plaats Santa Cruz te bezetten. Spanje grondt zijn aanspraken op Sauta Cruz op de clau- sulcn van hot verdrag van 1910 met Ma rokko gesloten, doch zijnerzijds verklaart

De Eemlander | 1911 | | pagina 1