WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. INGEZONDEN STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bilt, 30 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 768.9 m.M. te St. Hathieu, laagste 749.8 te Hernosand. Verwachting tot den avond van 31 Augus tus 1911. Zwakke tot matige Westelijke tot Z.W.-lyke wind. Gesteldheid van de lucht: Half- tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Dezelfde. .%iroiDeter»tand le AMERSFOOPT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hedenmiddag 12 uur F. 74 F. 59 F. 69 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens- dag 30 Aug. des 's morgens 7 uur is 65' F. nu het Maghzen, dat dit Terdrag duI en van geener waarde is, omdat Spanje het zelf geschonden heeft en wel door het bezetten van El-Ksar en Larasj. Intusschen blijft men in het onzekere verkeeren, wat het Maghzen zal doen, indien werkelijk de ontscheping van Spaan- sche troepen te Santa Cruz plaats zal hebben, en ook wat de houding dor plaat selijke stammen zal zijn, die om hun wei nig toeschietelijkheid bekend staan. Hoe zeer overigens do expeditie van geringe sterkte is, maakt do nabjjheid van Agadir en de onrustige toestand, welke in de streek heerscht, haar tol eene, waarop de belang stelling zich ongetwijfeld vestigt. Radicalen hebben te Barcelona een betooging tegen de doodstraf gehoudeD. Het was bedoelA als een grooto betooging; iitnar er namen niet meer dan 3000 men- rchen aan deel. Zij trokken in optocht naar iiet stadhuis om den burgemeester een een verzoekschrift te overhandigen, en aan het slot geraakten" de betoogei-b in de Calle Casanovas handgemeen met een troep aan hangers van den pretendent Don .Jaime. Er werden verscheidene schoten gewisseld, maar niemand werd gewond. De ministers Canalejas en Prieto hebben met do gezanten van Rusland, Engeland en Duitschland over den interna- tionalcu toestand geconfereerd. Onder voor zitterschap van den Koning zal op 31 dezer een Ministerraad worden gehouden, ten einde den internationalen toestand te be spreken. Italië. De verwoestingen door de cholera aan gericht en welke door de Italiaansche Regeering verheimelijkt werden, hebben in Calabrië aanleiding tot betreurenswaardige tooneelen gegeven, die op het geheele land een diepen indruk gemaakt hebben. Sedert eenigen tijd woedt de cholera bijzonder erg te Verbicaro in Galabrië; al de water putton zijn besmet. Het aantal slachtoffers iB dan ook niet gering; zoo kwamen o. a. Maandag 82 gevallen voor, en 48 met doodelijken afloop. De bevolking was door een en ander zeer verschrikt en naar het blijkt, hebben politieke partijen daarvan gebruik gemaakt, om een paniek in het leven te roepen. Sedert 2 weken kwamen telkenmale wanordelijkheden voc-, waarbij manifestation tegen het gemeentebestuur plaats hadden. De burgemeester drong tevergeefs op bijstand aan by de Regeeiing, tegenover de dreigende houding der be volking, die in haar overprikkeling het er voor hield, dat de Regeering de cholera- microbe deed verspreiden ten einde de bevolking te decimeeren. Zelfs boden zij aan om extra belastingen op te brengen, als de Regeering maar hun leven sparen zou. De procureur van Cosenza besloot ten slotte in te grypen en beval den burge meester, die Verbicaro verlaten had, naar zijn post terug te koeren. Eergisteren was de verbittering hoog gestegen. Tegen den avond ontvingen de ambtenaren van het telegraafkantoor te Marina-Belvedere het volgende telegram uit Verbicaro van den dienstdoenden telegraaf beambte: ik sterf als slachtoffer van mijn plicht, beveel u mijn vrouw en dochter aan.Hier hield het telegram op, daar blijkbaar de draad op hetzelfde oogenbhk doorgesneden werd. Inmiddels was te Verbicaro de bevolking tot ernstigo onlusten overgegaan. Op het stadhuis werden de deuren opongeloopen en de secretaris, Amorosi genaamd, ver moord. Het stadhuis werd vervolgens, evenals andere huizen, in brand gestoken. Ook op hel huis van den burgemeester werd door het woedende grauw een aanval gedaan, doch de inmiddels aangekomen carabiniers wisten een plundering te voor komen en slaagden er in, niet dan na verschillende salvo's te hebben afgevuurd, de rust te herstellen. Naar de Tribuna verzekert, liggen 20 lijkon van choleralijders onbegraven langs den weg. Turkije. Dat het met de vrijlating van den Duit- scheu ingenieur Richter nog niet alles in het reine is, blijkt gaandeweg meer en meer. Toch kan elk oogenblik het bericht van zijn bevrijding, blijkend uit een telegram van hem afkomstig, verwacht worden. Echter bleef tot dusver zulk een afaoend bewijs uit en noch de firma Zeisz, te Jena, iu wiens dienst Richter is, noch de familie van den ontvoerde heeft nog een direct leeken van leven van Richter ontvangen. Als reden hiervoor wordt door de Turksche overheid opgegeven, dat Richter niet telegrafeeren kon, omdat te Elassona (waar hy heet zich te bevinden) slechts telegrammen in het Turksch worden aangenomen. Een goedkoope uitvlucht, naar men meent. In Jena is daarom ook twijfel gerezen aan de echtheid 7an de telegrammen, aan den Duitschen consul to Saloniki gericht, waarin Richter's vrijlating gemeld werd, omdat zoo Richter werke'ijk zich te Elaösona bevinden zou, hij door middel san den Duitschen gezant te Constant! nopel naar Duitschland had kunnen telegrafeeren. Volgens do laatste berichten heeft de familie te Jena 'n telegram van Richter ontvangen. Perzie. Uit de verwarde berichten omtrent den toestand in Perzië schijnt nu toch opge maakt ie kunnen worden, dat de gewezen Sjah Mohammed Ali aan de winnende hand is. Het noorden des lande, van,Kotsjan tot Kidjoer, is in zijne macht en van allo kanten rukken zijn aanhangers langzaam op Teheran aan. Salar ed Dauleh, de halve broeder van den ex-Sjah, is nu op weg naar Ilamadan, het oude Ekbatana, 290 kilometer van Teheran. Denk om uw ekikkkaarten. Binnenkort zullen door de administratie der Posterijen, briefkaarten, die op de adreszijde bedrukt zijn ongevoer als volgt: Dagbl. „De Eemlander" Amersfoort. BRIEFKAART. beschouwd worden als brieven; dezen moe ten dan met 5-cent gefrankeerd worden; zijn ze gefrankeerd met 2'/3 cent dan komt er 7'/a cent strafporto op. De briefkaarten mogen in 't vervolg alleen op de voorzijde bedrukt zijn als onderstaand model: Dagblad „De Eemlander" Amersfoort. BRIEFKAART. Doorschijnende adrksvlakkën. De directeur-generaal der posteryen en telegraphie maakt bekend, dat de termijn, gedurendo welken niet-aangeteekende brief postzendingen onder omslag met doorschij nend adresvak, waarvan het adres niet parallel is gesteld met de zyde van den omslag, welke do grootste afmeting heeft, nog ter verzending zullen worden aange nomen, uitsluitend voor het binnenlandsch verkeer iB verlengd tot 1 October 1912, zulks ten einde belanghebbenden in de gelegenheid te stellen om bij hen nog voorradige briefomslagen als bovenbedoeld zooveel mogelyk op te gebruiken. Mededeelingen mogen beslist niet aan de rechterzijde van den deellijn geschreven worden. In aller belang maken wy dus hierop opmerkzaam. Een oude martelaar van het joürnalisme Over de martelaars van het journalisme in den Kerkelijken Staat heeft do als on- vermoeido verzamelaar van historische curiosa bekende geschiedkundige Paolo Picca te Rome een lezenswaardig geschrift uitgegeven, dat het thema van den aanvang van het journalisme in den Renaissancetijd op gezag van oorkonden behandelt. Daar leest men van verschillende pech vogels die voor de stoute praestaties van hun pen gekerkerd, gehangen en onthoofd zijn geworden, want in die tyden maakte men in hel Patrimonium Petri niet veel omslag, wanneer het gold, lastige critioi onschadelijk te maken. Men geloofde veel eer nog zelfs voor het zielenheil van den litcrairen booswicht te zorgen, wanneer men hem ter dood veroordeelde, biechten liet en onder vriendelijk geleide van een gees telijke op het schavot bracht. Als verzachtende omstandigheid voor deze naar onze begrippen wat al te drasti sche methode kan men slechts la ten gelden, dat de journalisten uit dien tijd ook zeer veel meer op hun geweten had den dan die van tegenwoordig. Yolgens Picca's navorschingen was de eerste martelaar van het journalisme in Rome de uit Benevento afkomstige dichter cd journalist Nicculo Franco geweest. Zijn naam had hij reeds onder Paus Paul IY eer aangedaan, door in een La- tijnsch sonnet een, door een van de familie leden der familie Farnese begane misdaad in 't openbaar te geeselen. Alleen de be scherming van een kardinaal en de dood van Paul IY haddon den vrymoedigen criticus toenmaals voor den dood behoedt; men vergenoegde er zich mee, zijn verzen te verbranden. Hierdoor niet uit het veld geslagen zette Franco zijn satirisch-literaire werkzaamheid voort, totdat Pius V haar in 1570 een plotseling einde bereidde. Deze Paus kon digde den lOen Febr. 1569 een scherpe bedreiging af tegen diegenen, „welke ua- deelige tijdingen van den Paus, do kardi nalen, bisschoppen en andere prelaten schrijven". Franco liet zich daardoor niet afschrikken een bijtend epigram te dichten op de neigingen van de Pausen, met snoe vende opschriften aan door hen gestichte bouwwerken te pralen; den inhoud van het epigram zullen wij onzen lezers maar be sparen. liet was niet moeilijk tegen een man met zoo gevaarlijke tong gronden van ver denking te vinden, die een strafproces voor het inquieitiegerecht mogelijk maakten. Hij werd in de gevangenis bij Tordinona ge worpen, ter dood veroordeeld en denllen Maart 1570 aan de Engelenbrug opgehan gen,nadat hij zijn zonden berouwvol gebiecht had. Een Venctiaansche krant uit dien tijd geeft als grond voor zijn veroordeeling uit drukkelijk aan, dat hij ecoige voorname hecren beleedigd en eenige dienaren der justitie omgekocht had. Een vermelding in het dagboek van een geestelijke orde, wier plicht het was, den ter dood veroor deelde te Rome den laatsten bijstand te verleenen, verbloemt zijn schuld als ketterij. Dat verdient echter reeds daarom geen go- loof, omdat Franco als ketter den vuurdood ondergaan had en niet aan de galg ge storven was. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) M. d. R. Naar aanleiding van het op de beide ver gaderingen in zake-Nimmerdor gesprokene zou ondergeteekende het idee in overweging willen geven, datB. en W. een referendum uitschrijven, opdat de bevolking zelve in deze voor de gemeente zoo hoogst belang rijke zaak zich uitspreke; met dieD verstande echter dat hen, die geroepen zijn hier te handelen, alle vrijheid gelaten wordt te doen zooals zij 't best en meest in hot belang der Gemeente achten. Met dank voor de plaatsing. F. G. L. AMERSFOORT, 30 Aug. 1911. Op Koninginnedag zal door de Amers- foortsche Muziek Vereeniging, des morgens om 7 uur Koraal lluziek worden uitgevoerd op den St. Joiiskerktoren. Yan half 10 tot 12 uur muziek bij de Volksspelen van de Haagbewoners, op 't terrein tegenover de Christelijke School en des avonds van 8 tot 10 uur muziek in de tent in het plantsoen. Bij kon. besluit, van 26 dezer is benoemd Met ingang van 6 September, by het wapen der infanterie, bij het 5de regiment, tot militie-eerste-luitenant, de militie-tweede luitenant J. A. W. Gratama, van het korps. Bij het to Hilversum gehouden ke gelconcours werden o.a. de volgende prijzen behaald: Personeelo wedstrijd, Gde prijs, S. W. Melchior met 43 p., 9de prijs P. Douvil- lier met 43 p., Serie Personeel. 5de prijs, P. Nefkens met 116 p. Personeele wedstrijd mot Hamburger telling, 7de prijs, P. Nefkens met 154 p. Korpswedstrijd, 18de prijs U. D. I. met 280 p. Programma van het concert morgen avond op het terras van Amicitia te geven door het muziekkorps van het le regiment huzaren, directeur de heer \V. H. Scholtens. 1. Oranje Marsch W. H. Scholtens. 2. Ouverture Lustspiel Kélér Béla. 3. La Barcarole. Walzei, n. d. motieven der Op. Hoffmanns Erzahlungen O. Fetras. 4 Andante aus der G. dur SinfoDie F. J. Haydn. 5. Im 7t,n Hiinmel, potpourri O. Fetras. 6. Ouverture „DieNürn- berger Puppe" A. Adam. 7. a. Moment musicale F. Schubert. b. Oriëutalische Bauchtanz R. Vollstedt. 8 Frau Luna, Walzer P. Lincke. 9. Zick-Zack potpourri O. Fetras. Uitslag van de aanbesteding der verbetering en hernieuwing bestrating WostBingel: A. van Daal, le Amersfoort, f4335; G. C. Blanken, te Amersfoort, f4249; G. Wassink, te Amersfoort, f4271.69; Firma W. J. Groenhuizen, te Hilversum, f 45S6 J. Wildeman, te Amersfoort, f 45S1C. Ruitenberg, te Amersfoort, f 4427. Gegund aan den heer G. C. Blanken. Mej. H. H. van Veen alhier is met ingang van 1 September a. s. benoemd als tijdelijk onderwijzeres to LiBse. Uit de dezer dagen op ruime schaal verspreide „Oranjevaan" is het al wel vol doende bekend, wat or alzoo morgen zal te genieten zijn. Zoo we reeds meedeelden moet de zwemwedstrijd vervallen, wegens den lagen waterstand. Behalve de feesten van de Oranjever- eeniging krijgen we ook nog de volks feesten van de Haagbewoners op een terrein aan de Blankenhcymstraat. Evenals altijd hebben de bewoners van Groote en Kleine Haag weer gezorgd voor een prachtvolle versiering. Op tal van plaatsen zagen we eerepooiten en versieringen, maar de Kleine Haag spant toch weer de kroon. Des avonds zal deze straat verlicht worden, het geen ongetwijfeld een schitterend effect zal opleveren. Als nu het weer maar meewerkt, dan zal de dag van morgen zeker aan menigeen weer veel genoegen verschaffen. Het vijfjarig dochtertje van den heer N. raakte gisterenavond aan den Kleinen Koppel te water met het noodlottig gevolg, dat het kind verdronk. Gisteren is door do politie alhier aangehouden een persoon, die nog drie vonnissen met de justitie te verrekenen had. Na betaling der verschuldigde boeten is hij weder in vryheid gesteld.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2