WEERBERICHT. Thermometerstand BliMNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 4 September 1911. Hoogste barometerstand 770.9 m.M. te Vlissingen, laagste 74S.9 te Haparanda, Verwachting tot den avond van 5 Sep tember 1911. Aanvankelijk zwakke ver anderlijke meest Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Licht- tot halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Mogelijk nachvorst, dag temperatuur warmer. ©urometerstand te AMERSFO0PX 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 75 Laagste hedennachtF. 50 Hedenmiddag 12 uurF. 66 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 4 Sept. des '9 morgens 7 uur is 64° F. eenige mannen weder ingetrokken zullen worden. Er bestaat voorts nog vroe9 voor een algemeene werkstakiug in de steenkolen mijnen, waarbij ongeveer een millioen ar beiders betrokken zouden zijn. Finland. Te Viborg (Finland) had een stormachtige protestvergadering plaats tegen de inlijving van twee districten bij het gouvernement Petersburg. Tegen het recht der vergadering in, werd door de politie de piaat«, waar vergaderd zou worden, afgezet, om do meeting te beletten. Toch drongen tien duizend nrbei ders naar de plek door en werd een reso lutie aangenomen. De redacteur van een arbcideisblad, Airola, beklom het dak van het stadhuis en protesteerde tegen het optredon van de politie. Dit protest werd met de kreten „Weg mot de politie" ondersteund. De politie, die naar de blanke wapenen greep, poogde Airola te arresteeren. Dit gelukre echter eerst 's avonds in het bureau van het arbeidersblad.Er heerscht te Viborg groote opwinding. Portugal. In het Portugecsche Nationale Vergade ring deelde de afgevaardigde Menezes mede, dat de commissie, die belast was met het onderzoek van de papiereu der verbannen koninklijke familie, daaronder zeer belang rijke documenten heeft ontdekt. Er zijn 0. a. brieven gevondeD, uit welke blijkt, dat koniDg Luiz, de vader van koning Car los, het plan had gevormd tot een samen zwering met het doel de Spaansche kroon op zijn hoofd te zetten en zich te laten proclameeren als Iberisch keizer. Het blad Novidades bericht, dat er bovendien 6tukken zijn gevondeD, uit welke het bewijs valt to putten, dat ook koning Carlos, onmiddellijk na den dood van Al fonso XII, een begeerig oog op de kroon van Spanje had geworpen. De geheele correspondentie, waarbij ook nog brieven zjjn van thans nog levende leden van de onttroonde koninklijke fami lie, zal in de Nationale Vergadering worden voorgelezen. Het duizenddeelig muntstelsel van Por tugal, dat, behalve dat Turkije, wel het meest achterlijke systeem van Europa is, zal naar de „Fr. Ztg." meldt, du eindelijk gemoderniseerd worden. Reeds in het voor jaar van 1910 had de toenmalige minister van Financiën een ontwerp uitgewerkt, waarbij in de plaats van den Milreis een nieuwe gouden munt gesteld zou worden, de Cruzado ter waarde van 400 Reis, ver deeld iu 100 Cetil's. Door den tegenwoor- digen minister is evenwel een nieuw wets ontwerp voor de muntreorganisatie samen gesteld, dat op de basis van het huidige muntsysteem is opgebouwd. De munteen heid zal de goudeD Skudo zijn, ter waarde van 10 Reis. Naast de gouden Skudo zul len zilveren munten van geljjke waarde geslagen worden. In plaats van het tegen woordige weinig practische fijngehalte van 916 2/3, zal, zoowel voor de gouden als de zilveren munton, een gehalte van 900 worden aangenomen, zooals in de meeste andere landen tegenwoordig het geval is. Voorgesteld wordt verder goudstukken van 1, 2, 6 on 10 Skudo's te slaan, en zilveren stukken van 10, 20 en 50 CeDtavo's en van 1 Skudo. Ten slotte zullen pasmunten in nikkel brons worden geslagen ter waarde van '/a 1, 2 en 4 Centavos. Een voordeel van het thans gekozen systeem is, dat het met het tegenwoordige muntstelsel overeenkomt. Voor de zilveren pasmunten is wederom een gehalte van 835 vastgesteld, terwijl de nikkelbronsmunten uit een logeering van 75 pCt. brons en 25 pCt. nikkel zuIIcd bestaan. Behalve deze nieuwe munten, zullen evenals voorheen de Eugelsche sovereign en halve sovereign in geheel Portugal en zijn koloniën als wettig betaalmiddel fun- geeren. Ook de herdenkingsmunten aan de ontdekking van den zeeweg naar Indië, aan den markies Pombal en aan den Napoleon- ttschen krijg zullen in omloop bljjven. Turkije. De sultan van Turkije heeft dezer dagen een deputatie van vrouwen ontvangen, een tot dusverre ODgekend feit in de Turksche geschiedenis. De dames droegen allen Europeesche kleeding, maar waren zwaar gesluierd. Zoodra zij bij den Sultan toegelaten waren vielen zij op de knieën en verzochten zij den beheerscher der geloovigen eon einde te willen maken aan de vervolging van de leidsters der vrouwenbeweging in Turkije en tevens om het verbod in te trekken, waarbij vrouwenverenigingen verboden zijn. De Sultan beloofde, dat hij alles zou doen wat in zijn vermogen is tot verbe tering van het lot der Ottomaansche vrouwen. Aangemoedigd door dit succes, begaf de deputatie zich naar den groot-vizier Hakki- pasja. Deze liet echter weten, dat hij op liet oogenblik verhinderd was de dames te ontvangen, waarop dezen antwoordden, dat zij dan zouden wachten. Zij werden na eeuigeti lijd dan ook bij den groot vizier toegelaten en Terzochlen dezen toen aan zijn plan om af te treden geen gevolg te geven en tevens om, zoo mogelijk steun te verleenon aan het streven der vrouwem Ilakki pasja verklaarde echter zich noch in het eeu noch in het ander opzicht te willen bindcD. Amerika. De miedaden der beruchte bcude van „De Zwarte Hand" zijn in de ItaliaaDSche kolonie te New York in den laatsten tjjd schrikbarend toegenomen. Er zijn daar in de laatste zes weken niet minder dan veertien bomaanslagen en twee kinderontvoeringen door die geheime bendo gepleegd en Woensdagmorgen hebben we der eenige mannen in een automobiel bom men geworpen voor twee winkels in ver schillende wijken der stad, omdat de eige naars het geld, dat in de dreigbrieven van hen werd geëischt, niet hadden betaald. De 75 Italiaan9che detectives, die aan het departement van politie zjjn verbonden, zij nu opgeroepen tot een conferentie met het hoofdbestuur, ten einde te beraadslagen over maatregelen om met kracht die erge- lijko misdaden tegen te gaan. WaTERNOOD. Men meldt uit Zeeland: Nog nimmer is de nood zoo hoog ge stegen, overal gebrek en in de meeste gemeenten wordt den Gemeenteraad ver zocht in dezen builengewonen tijd te den ken aan watervoorziening, hetzy dan door aanvoer van eldcra, hetzjj door het laten slaaD van nortons. Waar in de weilanden geen eten meer is, waar de scheidingssloo- ten droog staan, daar kan het vee moeilijk in de weiden gehouden worden, en is hier en daar reeds de eenigszins zonderling klinkende vraag gedaaD of er in de polders- geen zeewater gelaten kan worden. Waar geen drinkwater is, daar moet het aange voerd worden uit de leidingen van grootere gemeenten of ook wel rivierwater van de Maas. Men moet met vorwondering con- Btateeren, dat er geen bijzondere ziektege vallen voorkomen door gebruik van min derwaardig drinkwater. Eierhandel Door eeu aantal eierhandelaren uit den Geldnrschen Achterhoek, de Graafschap Zutfen, Deventer en omgeving en de Veluwo worden pogingen aangewend om een ver. eeniging op te richten, die zal trachten verbetering aan te brengen in deD eierhandel. Een voorloopig program van actie bevat de volgende punten: Ie. Rjjkswet, voorschrijvende stempeling van alle buiteulandsche eieren; 2e. Rijkswet, waarbij de verkoop van bedorven eieren strafbaar wordt gesteld; 3e. verbetering van misstanden op bin- nenlandsche markten; 4e. samenwerking met bestaande ver- eenigingen in zake voorlichting der kippen houders, subsidieering van fokstations, enz.: 5e. het oprichten, waar zulks noodig wordt geoordeeld, van markten of mijnen. Wijziging Leerplichtwet. Door de sociaal democratische groep van leden der Tweede Kamer is ter indiening in gereedheid gebracht een wetsvoorstel tot wijziging van de Leerplichtwet in den zin van uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd tot het 14de jaar en zulks iu vor- band met de invoering van een arbeids- verbod tot hetzelde 14de jaar. Vervroegde Winkelsluiting. Het Nationaal Comité voor vervroegde winkelsluiting bericht dat het een Alge meene Vergadering zal houden op Zater dag 9 September 1911, des avonds te 8 uur in café Hollandais, te 's Gravenhago. Op de agenda staat o.a. de bespreking van het Rapport der Studie-Commissie over het Wetsontwerp op de Vervroegde Win kelsluiting van de Staatscommissie voor deu Handeldrijvenden en Industrieelen Midden stand en de vaststelling van het standpunt van het Nationaal Comité ten opzichte van dit Wetsontwerp benevens bespreking der verder te voeren actie. Het rapport is verschonen van de studie commissie, benoemd door het Nationaal Comité. De rapporteurs, de heeren A. Bruuimel- kamp, voorzitter, mr. A. J. Fokker, L. Hoejenbos, A. Pieters, mr. A, Tepe en jhr. inr. B. De Jong van Beek en Donk, tevens secretaris, erkennen dat ook de invoering van het ongewijzigd ontwerp een weldaad voor den winkelstand zou mogen worden genoemd, doch stellen niettemin nog eenige min of meer ingrijpende wijzigingen voor, waardoor de wet h. i. aan bruikbaarheid zou winnen. Ten slotte drukken zij naast elkander af: het wetsoutwerp en een gewijzigd ontwerp, zooals zij dit wetischon. Het bestuur van het Nationaal Comité biedt een en ander ter overweging aan en stelt aan dat comité voor te besluiten: a. dat het Nationaal Comité voor Vervroegde Winkelsluiting zich zal wenden tot de Regeering, met het verzoek te willen overgaan tot de indiening van een ontwerp van wet op de winkelsluiting; b. dat bjj de Regeermg zal worden aangedrongen op: Verplichte winkelsluiting tusschen des avonds negen uur eu des morgens vijf uur. Beperking van het aantal dagen, waarop eerst des avonds te elf uur moet gesloten worden, tot het allernoodzakelijkste, waarbij aan den Gemeenteraad enkel de bevoegdheid te verleeneu, om op ten hoogste 14 dagen in het jaar het sluitingsuur uiterlijk op des avouds elf uur te bepalen. Verplichting van den Gemeenteraad om een sluitingsuur, vroeger dan negen uur des avonds, vast te stellen, wanneer dat verlangd wordt door een meerderheid van der betrokken winkeliers en bevoegd- verklaring van den Gemeenteraad om ook zelfstandig over te gaan tot het vaststellen van zulk een vroeger sluitingsuur. Beperking van den arbeid van het per soneel ten behoeve van het winkelbedrijf in dien zin, dat die arbeid uiterlijk op of kort na het sluitingsuur worde beëindigd. Spoorwegpersoneel. De Nederl. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel bereidt voor een adres beweging onder het Nederlandsche spoor wegpersoneel aan den Minister van water staat voor algemeene loonsverhooging. In dit adres wordt gezegd, dat de onder teekenaars kennis genomen hebben van de reglement dienstvoorwaarden, welke Janu ari 1911 in werking zijn getreden en van het voornemen van den Minister om in den loop van 1912 bedoelde reglementen aan te vullen ten opzichte der bestaande pen- Bioenbepalingen bjj S. S. en H. S. M., en de onderteekenaars Z. E. verzoeken bij deze gelegenheid de bestaande bepalingen te willen herzien, om te komen tot een algemeene verhoogiDg der loonen. Bij het adres is een memorie van toe lichting gevoegd. Aan de besturen van de bestaande spoor wegorganisaties, met uitzondering van den Bond van Orde en Recht en Plicht, is door het H. B. van voornoemde vereeni ging een oxemplaar van het adres toege zonden met verzoek de onderteekening te willen bevorderen. Het hoofdbestuur van do Ned. vereeni ging van spoor- en tramwegpersoneel heeft voorts tot de H. B. van St. Rafaël en den prot. chr. bond van Bpoor- eu tramwegper soneel het verzoek gericht een gemeen schappelijke enquête in te stellen naar de arbeidsverhoudingen van het spoorwegper soneel. Te s'Gravenhage slaagde voor het examen hoofdacte onze stadgenoot de heer G. L. Engels. Bij het te Haarlem gehouden concours hippique werden 0. a. de volgende prjjzen behaald: Klein Springconcours, Springpaarden, die in 1911 geen f300 gewonnen hebben, 16 deelnemers, 1. Luit. baron van Voorst tot Voorst, Amersfoort, met Maayke Meu (0 fouten); 2. luit. J. M. de Kruyff, Breda, met Black Boy (0 fouten); 3. luit. Wes- terouen van Meeteren, Roormond, met Joy (0 fouten); 4. jhr. H. v. Sminia, Heerastedo, met Martena (1 fout); 5. luit. H. Mathon, Amsterdam, met Held (2 fouten); 6. luit. R. van Lutterveld. Venlo, met Valuas (2 fouten). Voor de bekorcoinpetie verloor Quick gisteren te Utrecht tegen U. V. V. met 50. De Amersfoortsche tram vervoerde in de afgeloopen maand Augustus 14561 passagiers tegen 14301 in dezelfde maand van het vorig jaar, alzoo een vermeerdering met 260. De opbrengst vervoer was f 729.25 of wel f 12.75 meer dan in Augustus 1910, toen deze f 716.50 bedroeg. De dagkilometeropbrengst was f 13.06 en de totale opbrengst ditmaal f 770.01 tegon 731.42 in Augustus 1910, alzoo f38.59 meer. De dagkilometerophrengt daarvan bedroeg f 13.SO in de afgeloopen maand, tegen f 13.10 in Augustus 1910. Gisteren speelde 't eerste elftal der„ Am. Voetb. Club H.V.C. in de seriewedstrijden van „Sparta" te Hilversum tegen het pas tot 3e klasse westelijk gepromoveerde „Voorwaarts' uit de Bilt eD won met niet minder dan 60., waardoor zo de volgende week in do demifinale moeten uitkomen tegen de uitschrijvende vereeniging. Wanneer H.V.C. met dit elftal de com petitie ingaat, zal ze nog menige zegen mogen boeken, en do enthousiasten menig maal van schitterend spel laten genie ten. Zandbergen. Het jaarverslag over 1910 van de Maat schappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin Zandbergen herdenkt in de eerste plaats het overlijden van haren vice-voorzitter, den heer J. H. A. A. Kalff. Dan herinnert het aan het nieuwe Tehuis. Mevr. Ortt-Hinlópen te Soest bood aan Zandbergen aan het gebruik van een huis met grooten tuin te Nunspeet, dat in Mei in gebruik ia genomen als Klein-Zandbergen. Twee draaibare lighallen op het grasveld in don tuin zijn overdag de verblijfplaatsen der daar vertoevende kinderen, die aanleg voor tuberculose hebben. Do opgeric.hto Voogdijvereeniging Zand bergen vormt een afzonderlijk lichaam, dat zich ten doel stelt de voogdij te aanvaarden over de staatsweezen. In December werden de eerste voogdij kinderen opgenomen, waarmede een nieuwe groep van minderjarigen haar intrede deed in de Maatschappij. Uit de verzorging gingen zeven en

De Eemlander | 1911 | | pagina 2