DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 209. DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1911. 8e JAARGANG. 'N PYRRHUS-OVERWINNING. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaar14.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Itureun: Hr.EINK ll.tlU Telel. Iuterc. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, on reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitcnlaudsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76*78 Amsterdam Dank zij de bekende taktiek der rechterzij de, epeculeerend op 't gebrek aan samenwer king der linkerpartijen, van welke de vrrj- zinuigen al zeer woinig energie toonde, is de gemeenteraad van Rotterdam bij de laat ste periodieke verkiezingen „om" gegaan. Dat dit volstrekt niet zeggen, wil, dat de Rotterdamsche bevolking zich tot 't poli tieke christendom bekeerd heeft, bewijst wel 't feit, dat de reehterzijde sinds dien, alweer 2 zetels verloren heeft, een aan de liberalen in district II met 'n meerderheid van 1000 en een aan de socialisten in district 1 met 'n meerderheid van 700 stemmen. Veel reden tot juichen over do Rotter- damscho „overwioning", blijkt er voor do rechterzijde niet te zijn. Trouwens uien zit met de overwinning verlegon. Want wel hebben de clericalen alle moeite gedaan om de onbetwist hoogst-verdienate- lijke vrijzinnige wethouders als raadslid te wippen, maar zelf aangewezen om uit hun midden opvolgers aan te wijzen, zitten zc met de handen in 't haar. Een van de weinige leden der rechter zijde, dio voor 't wethouderschap in aan merking kon komen, de heer Gerretsou werd als zoodanig gekozen maar bedankte. Vervolgens viel do keus op den heer van Vessem, die z'n benoeming 24 uur in beraad hield en daarna bedankte. Slechts de r.-k. Buskens, gekozen in de andere vacature, verklaarde de functie te willen aanvaarden. Reeds oonige dagen vóór de verkiezing waren geruchten aan gaande diens candidatuur bekend geworden, maar de N. R. Crt. achtte deze zoo weinig ernstig, dat zij verklaarde den naam van 't lid, dat in aanmerking kwant, uiaar liever te verzwijgen. Dit teekent den opvolger van 'n Van Dorp. Iutusschen staat de rechterzijde nog steeds voor de moeilijkheid van do ver vulling van 't wethouderschap van onderwas. 'n Vrijzinnige zal er niet voor te vinden zijn, daar hij, gegeven de varhouding in den Raad, in 'n onmogelijke positie zou komen. Terecht meldt de N. R. Crt. op: „Voor de verkiezing hebben wij gevraagd weet de rechterzijde, die bet erop toelegt de liberale wethouders als Raadslid te doen vallen, dat zij geschikte plaatsvervangers heeft, die bereid zijn het ambt op zich te nemen? Dat de vraag niet ongerechtvaardigd was, komt thans reeds aan het licht." De rechtsche heeren mogen dankbaar zijn, dat de beide liberale Wethouders, Muller en Havelaar, er 't bijltje nog niet bij neergelegd hebben. Intusschon, duidelijker kon de onmacht van de clericalen om 'n stad als Rotterdam te regeeren niet aan den dag komen. De proef dreigt bij den aanvang reeds te mis lukken. Hoogmoed komt voor den val. Van paedagogischen kant is 't wel eens vaker betoogd, dat men eigenwyze kinderen niet beter straffen kan, dan door ze 'n korten tijd hun eigen zin te laten volgen. De inzet is thans echter wel wat hoog. Twee jaar van Rotterdam's ontwikkeling staan op 't spel. de honoeiisteenkx. In dor. Rijn, maar vooral in de Elbe zijn da zoogenaamde hoogerstcenen voor den dag gekomen, die het voorgeslacht daar in tijden van groote droogt» heeft geplaatst, met welsprekende opschriften, die o. a. verkondigen, dat wie hen ziet, zal weenen. Want op de droogte, dio den oogst geheel of gedeeltelijk deed mislukken, volgde vroeger de hongersnood, en dikwijls op den hongersnood de ziekte, de pest. Deze buitengewone, deze, zooals de Duitsche keizer voor een paar dagen met recht zeide, abuormute zomer heeft het gras, do gropnten doen verdorren op de weiden. Er is behoefte aan voeding voor het vee; men denkt er iu Duitschland aan hooi tc laten komen heel uit Algiers en het vleesch zal duur worden. Maar niet alleen het vleesch dat men desnoods ontberen kan, hoewel het vegetarisme uog niet vele aanhangers heeft. Alles gaat omhoog. Zelfs rijzon de artikels in prijs, die niet getroffen zijn door do wisselvalligheden van het weder. Men vindt het oogenblik geschikt tot eene algemeene prijsverhooging. Tegen honger, gelijk de middeleeuwen gekend hebben en die rnon nog kent in Rusland, zijn wij vrij goed gewaarborgd. De handel zorgt zooveel mogelijk voor de verdeeling van de producten der geheele wereld. Maar wij moeten die duurder betalen en als straks de winter streng wordt, wat niet te hopen is, zal er gebrek ontstaan, nijpender gebrek, naar men vrcezen moet, dan in vele jaren het ge-val is geweest. En wy zijn niet meer daaraan gewoon, gelijk de middeleeuwers, die don nood beschouwden als iets onafwendbaars en als eene straf voor hunne zonden. Men vraagt, of niet de duurto kan worden verholpen en of de staat daaraan niets kan doen. In Frankryk hebben wy nu reeds ern stige proeven. Men plundert bakkerswinkels, men bedreigt do boeren, die aan de markt komen, wat een middel is om den nood nog erger te maken. Er heeft bloed gevloeid. De gewone en bekendo opruiers vaD het volk zijn druk bezig. Burger Yvetot houdt brandstichtende redevoeringen. Ook heeft hij en hebben de andere grooto leiders van de C. G. T. succes. Men trekt onder de roode vlag en onder het zingen van de Internationale op tegon het kapitaal. En de beweging is reeds naar België overgeslagen. In Duitschland is zooiets vooreerst niet te vreezen. Maar het is wel mogelijk dat indien er geene voorziening komt dezen winter heftige loonstrijden met al de ge volgen van dien voor de deur staan. Want de arbeiders zijn ook al door de loonsver- hoogingen die vrywillig en ook wel onder dwang werden toegestaan gewend aan een ruimer leven dan vroeger en als de stijging der prijzen voortduurt znllen zjjn nog meer loon vragen. Het worden trouwens moeilyke tyden voor allen die van oon beperkt in- komen moeten leven. En dat terwijl de huishouding der staten, der gemeenten ook steeds duurder is ge worden. De belastingen ook stijgon en moeten worden betaald. Onder dergelijke omstandigheden ont kiemt welig het zaad der ontevredenheid, dat met ruime hand wordt uitgestrooid in dezen tijd. In Frankrijk en in Duitschland worden trouwens do hooge prijzen der levensmid delen nog kunstmatig verhoogd door den staat, die ouder voorwendsel van bescher ming van landbouw en nijverheid rechten heeft op den invoer ook van levens middelen. Dat is wel een geschikt oogenblik om aan te komen, gelyk onze rogcering wil, met beschermende rechten!... De Duitsche bladen en ook de Temps wijzen op het stelsel van bescherming als zeer geschikt om den niet rooskleurige toestand nog te verergeren en zouden willen, dat men ton minste het invoerrecht op sommige artikelseophief. Maar dat zullen de regee- riugen wel niet doen, want zij hebben veel geld noódig voor pantserschepen en andere dingen en bovendien zullen de nog altijd machtige partijen, die van de bescherming profiteereu, in verzet komen. Er behoort iets te geschieden, meenen de bladen. Maar wat? De regeeringen hebben zoo hare manieren van doen. Als er misstanden zijn, die iedereen kent, laten zij die nog eens door expresselijk inge stelde commissies onderzoeken. Maar ditmaal zal :nen waarschijnlijk die geliefkoosde methode niet kunuen volgen. De ontevredenheid stijgt als de prijs van het vleesch in Duitschland. Frankrijk en Duitschland. De politieke hemel, sinds eenige dagen opklaiend, betrekt opnieuw. Dat blijkt, uit zekere beschouwingen in Duitschland wel duidelijk, waar men zich en terecht ongerust maakt over de strekking van een il to kort-cn-krachtig FraDsch voorstel, den Marokkaanschcn toestand betreffend, omdat de Marokko-politiek van de Fran- schen zoo onontwarbaar saómgeweven is inet zekere economische belangen. Met andere woorden: zoo men Frankrijk de vrije hand wil laten, in't staatkundige; men verlangt waarborgen dat de Duitsche ouder nemingen in Maiokko voortaan eerlijk be handeld, de Duitachers die zich daar ves tigen, behoorlyk beschermd worden. Het is de vraag of Frankrijk op 't oogenblik deze waarborgen geven kan en of hot niet na- geuocg zeker is, dat er onder die omstan digheden spoedig nieuwe conflicten over de behandeliug van Duische onderdanen en belangen in Marokko zullen uitbreken. Deze bedenkingen worden uitvoerig uit eengezet in eeu artikel van de Lokal- Anzeiger, dat wy hier in hoofdzaak laten volgen. Het Borlijnsche blad (dat nog al eens „goinspireerd" wordt) koestert slechts ge ringe verwachtingen van een spoedige op lossing der netelige Marokko quaestie en deelt mede, dat de Duitsche regeering be zig is aan het uitwerken van tegenvoor stellen. (Men bedenke, dat de Fransche regeering pa6 te kennen gegeven hoeft: „verderdan ons te verwachten voorstel aan de Duitsche regeering kunnen wij niet gaan"). De bezwaren liggen niet op eigeulijk politiek gebied. Wij hebben er niots tegen, [dat Frankrijk hot gezag uit oefent in Marokko, maar dan moet het ook de vollo verantwoordelijkheid daarvan dra gen, en zich niet, gelijk vroeger dikwyls, verschuilen achter den „oigenlykon aouve- rein", don Sultan. „Om do quaesties goed te begrypeu (zegt de Lok.-Anz.) moet men tot den oorsprong van do ODderhaudelingeu over Marokko teruggaan, die zuiver plutocratisch is en uit de zucht tot ondernemingen en don byua onbegrensdeu invloed verklaard moetworden, dien een niets ontziende on hebzuchtige oligarchie van speculanten co kapitalisten sedert jaren, ondor alle opvolgende regeo- ringen van de republiek en door middel vau de pers, op het Fransche publiek oefent. „Hoe groot die invloed is, kan hiernaar worden afgemeten, dat ondor den invloed van hot drijven van deze groep,do Fransche regeering zelfs niet den schijn heeft trachten te bewaren, doch op het Algeciras-verdrag reeds inbreuk begon te maken, vóór nog de inkt ervan droog was, hetgeen, niettegen staande den helper aan gene zijde van het Kanaal, een govaarlijke onderneming moest worden. Maar, zeggen wij, juist omdat de pacifi catie van Marokko door Frankryk, precies als indertyd de Boerenoorlog van den kant van Engeland, als een zuiver kapitalistisch- commercieele onderneming moet worden opgovat, kan men onze staatslieden niet genoeg op het gewicht van de zaak opmerkzaam maken, wolkc de nauwkeu rigste waarborgen tot in de kleinste onder deden voor de economische ou commer- cieclo belangen in den tockomstigen staat Marokko vercischt; en dikwijls zal men wenschen, dat in de Wilheliustrasse naast de staatslieden en diplomaten ook eonige ontwikkelde zakenmenschen zaten, die alle trucs en streken van de Fransche concoBsie- jagers kennen en weten hoe mon or tegen te werk moet gaan". Aan de Köln Ztg. wordt uit Berlyn gemeld, dat by de Duitsch-Fransche onder handelingen van den aanvang af het denk- boeld ten grondslag heeft gelegen, dat Duitschland voor zijn economische werk zaamheid in Marokko zokore garantiën zou verwerven, en dat Frankrijk, voor het overlaten van politieke vrijhoid van bewe ging in Marokko, Duitschland op koloniaal gebied zou moeten schadeloos stellen. Ter vervulling dezer wenschen van Duischlaud, heeft Frankrijk, ihans schriftelijk, Maandag een ontwerpverdrag, door den gazant Cambon te Berlijn laten overhandigen. Het ouderzoeken der Fransche voorstellen geeft Duitschland aanleiding om tegen voorstellen te doen, waarover herhaalde malen met zaakkundigen moet geraad pleegd worden, en waarbij op tal van pun ten, in bijzonderheden gaande regelingen getroffen moeten worden. Echter is van dezen voorafgaanden arbeid reeds zooveel afgedaan, dat bij wederzijdschen goeden wij, op een spoedigen uitslag der onder handelingen mag gehoopt worden. Oostenrijk-Hongarije. Ook in Oostenrijk dreigt nu een spoor weg-werkstaking. In een te Meenen ge houden vergadering, waar spoorwegmannen uit alle deelon des lands vertegenwoordigd waren, is een motio aangenomen waarin lotsverbetering wordt geëisebt, of anders een staking in het vooruitzicht wordt ge steld.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1