Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometenstand BINNENLAND. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt roorm. 10.50 unr. De Bilt, 7 September 1911. Hoogste barometerstand 768.2 m.M. te München, laagste 751.4 te Bodo. Verwachting tot den avond van 8 Sep tember 1911. Zwakke veranderlijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot lichtbewolkt, droog weer. Temperatuur: Nacht kouder, overdag warmer. fiftrometerstand te AMERSFOOPX 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 77 Laagste hedennachtF. 55 Hedenmiddag 12 uurF. 75 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder slag 7 Sept. des 's morgens 7 uur ie 64° F. Met de financiën der Oostenryksche spoorwegen is het echter niet gunstig ge- steld en als de loonsverhoogingen worden toegestaan, dan zal de staatsbegrooting met ettelijke millioenen verhoogd moeten worden; want al de Oostenrijksche spoor wegen op een na zjjn Staatseigendom. De Oostenrijksche socialisten beleggen in de verschillende arrondissementen vergade ringen om te protesteeren tegen de hooge prijzen der levensmiddelen. Perzik. Een telegram uit Teheran meldt, dat op éenige kilometers afstand van de Perzische hoofstad, gisteren een beslissende slag ge leverd is. De grootendeels uit Turcamannen bestaande troepen van Strdar Arsjad wer den volkomen overrompeld. Aan de zaak van den vroegeren sjah is daarmede een neksiag toegebracht, waarvan zij zich waar schijnlijk niet herstellen zal; 800 man waaronder Serdar Arsjad zelf worden go- vangen genomen; vier vijandelijke kaoon- nen werden buitgemaakt. Ook overigens hebben do regeeringstroepen rijken buit weten te bemachtigen. Serdar Arsjad, die gewond is, zal worden terecht gesteld. China. Te New-York ontvangon berichten uit Shanghai brengen nog eenige nadere bijzonderheden aangaande de overstroo mingen in het dal van de Yang-tse. Steeds vaker brengt de schrik van de Yan-tse- Eiang, de plotselinge verandering van zijn waterstand, dood en verderf in de vrucht bare provincies Hoepei en Anhoei. De reusachtige modderafzettingen aan de mon ding beletten van jaar tot jaar meer een geregeld verloop van de hoogwater-periode. By de ramp van dit jaar steeg de rivier binnen weinige uren tot tien meter boven het normale peil. Het ongeluk kwam zoo onverwacht, dat honderdduizenden Chinee- sche landbouwers niet meer de redding brengende hoogten in de buurt bereiken konden. De geheele vlakte gelijkt thans een zee van vloeibaar leein, waaronder de oogst van dit rijkste gebied van den Chineeschen landbouw ligt begraven. Herhalingsoefeningen. By K. B. is gezien het K. B. van 7 Febr. 1911, waarbij is bepaald, dat de verlof gangers der militie van de lichtingen 1907 en 1908, behoorende tot de regimenten infanterie, de compagnieën wielrijders en de compagnieën hospitaalsoldaten voor 26 dage voor herhalingsoefeningen in werke- lyken dienst moeten komen; bepaald, dat de duur van die herhalings oefeningen voor genoemde verlofgangers nader wordt gesteld op ten hoogste 49 dagen. De groote manoeuvres. Yan goed ingelichte zijde verneemt De N. Crt., dat wanneer het aanstaande Don derdag nog niet zal hebben geregend, de Geneeskundige Dienst aan den Minister van Oorlog het voorstel zal doen, om in het belang van den gezondheidstoestand der troepen, de groote manoeuvres niet te doon doorgaan. Generaal Baden Pow ell in Amsterdam Gisteren kwam generaal Baden Powell, die in Engeland het initiatief nam tot de oprichting van de padvindersorganisaties, geheel onverwacht te Amsterdam. De gene raal werd officieel ten stadhuize ontvangen. Daarna had een officieele receptie plaats in het paviljoen Vondelpark, waarby de generaal gekleed was in padvinders-tenue. Aan de Kattelaan werden daarna ruim 200 padvinders geïnspecteerd en later op een ander terrein demonstraties gehouden. Aan officieele toespraken ontbrak het natuurlijk niet. Aankwekken van socialistischen geest. In no. 6 van zyne „Studiën en Schetsen" klaagt prof. D. P. D. Fabius over het voortwoekeren niet zoozeer van het socia lisme als van den socialistischen geest, en niet slechts in „neutrale", maar zelfs in Roomsch Katholieke bladen. „Reeds meer dan eens wees ik op het socialistisch gehalte van Roomsche bladen beneden deD Moerdijk, die daar meer eu meer de goede gezindheid onder de arbei ders dreigen to verwoesten". Als „treurig en treffend staaltje'' haalt prof. Fabius dan een artikeltje aan uit het blad „Het Hoog Ambacht", geschreven door den geestelijken adviseur Lambert J. J. M. Poell. De passage die des hoog leeraars haren te berge deed ryzen, is de volgende: We hooren nog altijd prsten en zien nog altyd schrijven over den bloei der industrie; die is 't, waar op gewerkt wordt; en dan wordt die bloei zóó verstaan, dat het is de voordeelige zijde voor den patroon. Nu is 't zeker, dat als 't daar stortregent, 't aan den kant der wevers wel druppelt, of althans dat er de lucht erg vochtig wordt. Maar nog altoos kan men niet zeggen, dat ook de wever, do man die 't 'm eigen lijk doet, bij de industrie" wordt ge rekend. En daartoe moet het komen. Het Vaderland merkt hierbij op: Misschien zijn er onder onze lezers, vooral onder hen die gewoon zijn dergelijke uitspraken te toetsen aan de wetenschap pelyke theorie, die deze uiting niet zoo verschrikkelijk vinden als de conservatieve hoogleeraar. Maar om het even hoe dit zij, is hot een merkwaardig verschijnsel, dat de Roomsch Katholieken die zich zolf als de ware bestrijders van het socialisme plegen te beschouwen, hier worden aangeduid als de gevaarlijkste verspreiders van den so cialistischen geest. En de heer Fabius waarschuwt, dat be schouwingen als die men in het boven staande aantreft, in Christelijke kringen veel meer verbreid zijn dan menigeen wil gelooven. „De geestelijke verwildering, de neiging naar staatssocialisme en socialisme is ook daar groot. Over een vrij groote uitgestrektheid is trots een Christelijken bovengrond de bodem ondermijnd." Indien het inderdaad zoo is, zou bet te betreuren zyn. Maar de verzekering van die zijde, dat het zoo is, heeft hare waarde tegenover de pers der rechterzijde, die zoo vaak beweert, dat het heelkruik tegon het socialisme slechts wast in de schaduw der kerk. Radium in overvloed. Men deelt mede, dat professor Douglas Mawson die deel uitmaakte van de Zuidpool-eipeditie van Shackleton, in Australië (ra Adelaide) radioactieve mineraal-lagen heeft ontdekt. De scheikundige Gautier, onder-voor zitter der Akademie van Wetenschappen, zegt dienaangaande: „Het is zaak te weten, welke de rijkdom aan radium dier mineralen is. Men vindt niet alleen in Australië en in Oostenrijk radio actieve peohtblendeu; de bergen, die Portugal van Spanje scheiden, verbergen onmetelijke lagen, zonder nog te spreken van wat de dag van morgen brengt. Het is eveneens meer dan waarschijnlijk, dat op meer of minder groote diepten radio actieve lichamen in aanzienlijke hoeveelheden voorradig zijü, zoowel als er uitgestrekte goud- en platina-aders bestaan." Een merkwaardig verschijnsel. De ingenieur Cramatzki deelt in de „Umschau" mede, dat het hem gelukt is stof te vinden, die onder bepaalde voorwaarden zich electrisch laadt, en deze lading nog tal van uren behoudt, trots voortdurende intermitteerende aan raking met metalen. Deeltjes der stof, aan fijne draden opgehangen, stootten elkaar krachtig af. Na 1 uur, en trots de lichaampjes meermalen door goede geleiders zijn aangeraakt, is de af- stootende kracht onverminderd. Kleine stukjes der stof springen tegen metaal op en blijven er uren lang aan hangen. Deze feiten zijn zoozeer in tegenspraak met alles, wat de ervaring geleerd heeft op 't gebied der electriciteit, dat Gramatzki, hoewel alles voor electrisehe verschijnselen schijnt te pleiten, wer kelijk In twijfel verkeert, of men hier met een electrisch verschijnsel te doen heeft. Nieuw orkest te Schbveningen. De moeilijke maar eervolle taak om een waardigen opvolger te vinden voor het Phil-harmonisch Orkest vertrouwt de directie van de Maatschappij Zeebad Scheveningen op gelukkige wijze te hebben volbracht. Met den heer Chevillard, president en dirigent van de Association des Concerts- Lamoureux te Parijs is eene overeen komst gesloten, welke, na goedkeuring van de algemeene vergadering der le den van het orkest te Parijs, bepaalt dat het orkest van de Association des Concerts-Lamoureux gedurende het sei zoen van 15 Juni tot 15 September de concerten in de Kurzaal hier zal geven. De jaarlijksche vergadering van het onderwijzend personeel in de Provincie Utrecht, wordt gehouden Zaterdag 16 September, des voormiddags te 101,', ure, in bet Café-Restaurant „Buitenlust", Malie baan. De agenda vermeldt de volgende onder werpen: „Onderwijs in handenarbeid". Spreker: de heer J. Kooistra, Hoofd eener Openbare School te Utrecht. „De epische, lyrische en dramatische poëzie in verband met de leesles op de lagere school". Spreekster: Mevrouw B. Holtrop van Gelder, uit Amsterdam. De schoolopzieners roepen de medewer king in der Gemeentebesturen en Besturen van Bijzondere Scholen in do Provincie Utrecht, opdat zoo mogelijk allo onderwijzers en onderwijzeressen worden in staat gesteld de vergaderiug bij te wonen. De godsdienstoefening voor den Doopsgezinden Kring zal a. s. Zondag ge leid worden door Ds. P. S. Bakels, Eme ritus Doopsgez. Predikant te Haarlem. Het Handelsblad meldt, dat de luitenant kolonel L. baron van Hogendorp van het le reg. veld artillerie 1 November a s. be vorderd wordt tot kolonel. Als de heer H. P. Goossens gisteren avond getuige is geweest van de treurige houding van vele stadgenooten, dan zal hij gewis ook hebben uitgeroepen: En dat gebeurt nu in een centra(l) van beschaving en geestesontwikkeling. En ditmaal zou er niet gelachen zjjn om zijn onkunde, bly- kende uit zijn spreken vaD „een centra", maar menigeen zou hem van harte gelijk hebben gegeven, ten opzichte zijner bedoe ling althans, dat vele Amersfoorters zich hebben doen kennen op een wijze die van een bedroefd schijntje beschaving en ont wikkeling doet bljjken. Wat toch was het geval? Een jonge dame van het genre bakvi8ch, permiteerde zich de weelde eenigs- zins anders gekleed te gaan, dan het moereudeel der jongedames. Meen niet, dat ze zich getooid had in een haremrok, dan was uit nieuwsgierigheid misschien nog een en auder te verklaren geweest. Neen ze was heel gewoon gekleed, maar trok door schrille kleuren in haar kleediDg en een beetje eigenaardig hoofddeksel wat meer de aandacht. En dat nu was voor honderden menschen aanleiding genoeg om deze jonge dame te achtervolgen en het haar door ongepaste nieuwsgierigheid en opdringerigheid lastig te maken. En steeds groeide de massa, telkens werd de stoet grooter en grooter. Gelukkig waren er ook vele menschen die zich ergerden aan deze manier van doen en zich schaamden, dat er nog zoovele Amersfoorters bleken te zjjn, die om een eenigszins bijzondere kleedij meenden alle fatsoen op zij te mo gen zetten, en het een hunner stadgenooten nu eens lastig te mogen maken. 't Was dan ook wel treurig Quick I speelt Zondag op 't Sport terrein Birkhoven een wedstrjjd tegen A.F.C. I uit Amsterdam. Aanvang half drie. SOEST. Tot wethouder (vacature-Kuyper) is gokozen de heer H. van 't Klooster. BARNEVELD. Ter voorziening in de behoefte van goed drinkwater voor het groote aantal troepen dat in de tweede helft dezer maand alhier verwacht wordt, zijn, voor rekening van het Rjjk, in dezen omtrek niet minder dan 16 nortonpompen geboord, welke buizen, na afloop der manoeuvres, weer uit den grond gehaald zullen worden. Reeds nu echter hebben meerdere landbouwers met den aannemer van het werk een accoord getroffen, om de buizen te laten zitten, waardoor de boeren op goeddoope wijze in het bezit van een nortonpomp geraken. De bekende uitbreker Roos schijnt door de emoties van z'n jongste ontsnapping weer krankzinnig geworden te zjjn. De 's H. Ct. meldt, dat by uit de gevangenis te 's Hertogenbosch over gebracht is naar 't krankzinnigengesticht te Medemblik. Een nieuwe oplichterstruc. Dezer dagen vervoegde zich, naar de N. Ct. meldt, te Gouda in een eenvoudig kruidenierswinkel in de Spoorstraat aldaar een onbekend persoon, die iets kocht eu tegelijk verzocht den naam en het adros van die zaak even op te schrijven, opdat het hem gemakkelijk zou zijn, wanneer bij zich gevestigd had een adres te weten waar hij een en ander goed kon koopen. De winkelierster schreef haar adres op en de onbekende nam het mee. Deze ging met dat beschreven blaadje naar den rijwielhandelaar R. om een rijwiel te huren. Toen het bewuste adres werd getoond, had de rjjwielhandelaar geen bezwaar en gaf het rjjwiel mee. De onbekende kwam echter het rijwiel niet terugbrengen en eindelijk ging d9 heer R. op informatie uit bij de eerst genoemde winkelierster, diehem de toedracht de zaak vertelde en toen bleek het den rijwielverhuurder dat hij er leelijk inge vlogen was. Aangifte werd gedaan bij de politie, die het signalement van den oplichter overal heenzond, maar nog geen spoor van den dief kon ontdekken. Het Kanaal overgezwommen. 74 jaar na 't vermaarde kunststuk van kapitein Webb is 't aan den Engelschman William Burgess gelukt van Dover naar Calais te zwemmen. Hij volbracht den tocht over hot Kanaal in 23 uur 40 min. en landde in Frankrijk Woensdagochtend om precies half elf Dit was zijn veertiende poging. De 37jarige koene zwemmer voelde zich gezond en werd door zijn volgers, die gek waren van vreugde, onmiddellijk te slapen gelegd. Verleden jaar fungeerde Burgess als trainer van Heaton, die toen op VI, K.M. van Calais, na 22 uur zwemmen, den strijd moest opgegeven. In Augustus jl. gaf een vriend hem den raad het nog eens zelfs te probeeren. Burgess antwoordde toe»: „Ik verknoei mijn tijd er mee." Zijn vriend hield echter aan. Met het bekende succes,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2