DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. ïïI?R MEURSING'S MACHINALE FABRIEKEN VAN GEBAK. No. 211. ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1911. 8e JAARGANG. Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. HET BEWIJS. BUITENLAND. weet niet hoe smakelijk en gezond, brood kan zijn, voor men geregeld heeft gebruikt het brood van - DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. «Ml tXrtT VvL 1 Bureau: HLGIifE H.tAG 6. Telef. Interc. 1SÏ. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. fö.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentie Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B:j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantor: Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-eu Buitenlandseh Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Er zijn altijd ongeloovige Thomassen zelfs ouder de geloovige roomschen. De Eembode vreest, dat niet iedereen de formidabele ODzin zal gelooven, welke zij over de niet-roomsche pers gedebiteerd heeft. Slechts enkele punten hebben wij aange geven om te doen zien, wat een vreeselijke verwoesting deze pers in de maatschappij aanricht. Om echter de oogen te openen van degenen, die zouden meenen, da' wij de zaak overdreven hebben, laten wij hier iets volgen uit een reeds vóór 20 jaren rond- gaanden brief van het Groot-Oosten aan de broeders der logo's van Italië, door den Moniteur de Rome openbaar gemaakt. Deze circulaire bevatte toen het arbeidsplan dei- vrijmetselaars: de korte inhoud daarvan is 1. De godsdienstige orden moeten allen onderdrukt wordeD. 2. De kerkelijke goederen moeten allen verbeurd verklaard worden. 3. De wereldlijke macht van het Pausdom moet afgeschaft blijven. 4. De openbare geloofsbelijdenis moet door het naturalisme vervangen worden. sic 5. De katholieke mogendheden moeten vernietigd worden, (geen kleinigheid 6. Den Katholiek moet voorgelogen worden, dat de vrijmetselaars niet tegen hen, maar alleen tegen de clericalen krijg voeren, (ivie liegt er nu eigenlijk?) 7. De School moet onder het toezicht der Loge staan. toe maarl Aan deze punten van het vrijmetselaars programma werd Dog toegevoegd dat de algemeene pers moet ingeroepen worden, om de katholieke pers in minachting te brengen. Ook moet het burgerlijk huwelijk, de bcgra*- fenis buiten de Kerk en lijkverbranding worden voorgestaan, en doopen van kinderen verhoed worden. Met vernieuwden hartstocht werd alzoo de pers ten strijde opgeioepen tegen Christus en zijne Kerk. De rots van Petrus moest opnieuw verwoede aanvallen hebben te doorstaan. De tijd was toen reeds gekomen, dat de vrijmetselarij het niet meer noodig achtte zich achter het masker van philantro- pie te verbergen, en te beweren, dat zij niets met politiek en godsdienst te maken heeft. Zij hitste openlijk hare die.uares, de goddelooze pers ten strijde aan, en deze moest haar roeping met des te grimmiger nijd en helscher woede vervullen. Maar toen ook wisten degenen, die zich tot dan toe door deze pers hadden laten voorliegen, zooals het programma zelf aangeeft, wat zij eigenlijk in haar schild voor». Niets wat den Katholiek heilig is, zal zij sparen. Het vermetele stuk der loge moest de oogen van velen doen opengaan, en hun de adder doen zien, die onder hot gras verscholen ligt. Eu ieder rechtgeaard mansch moest erkennen, dat deze pers een vloek is voor de maatschappij. Nu willen wij niet zeggen, dat de Eem bode dit alles uit haar duim gezogen heeft, waaischijnlijk heeft de redactie, misschien via audere ultramontaansche bladen, 't overgenomen uit 'n humoristisch blaadje, maar dan gaat 't toch niet aau 't als volle ernst den lezers voor te loggen en dit is te erger, daar, gelijk wij reeds meermalen aangetoond hebben, de redactie van de Eembode wel degelijk op de hoogte blijkt te zijn van 't peil harer lezers, die vrijwel alles voor zoete koek slikken cd, lichtge- loovig als ze zijn, in 't onderhavige geval zeker niet zullen snappen met 'n mop te doen te hebben. Zoo komen dus de veroordeelen en verkeerde voorstellingen in de wereld; maar 'n blad, dat zulks in de hand werkt, laadt den schijn op zich, dat het z'n lezers niet voorlicht doch voorliegt. Of do hoeren ultramontanen lijden aan vervolgiogswaanzin óf zij zoeken hun vol gelingen met 'n boeman bang te makeD. Nu 't om coalitie-redenen niet meer aaangaat 't Protestantisme al boeman voor te stellen, genieten bij arwisseling de "Vrijmetselarij en 't Jodendom dien eer. Met 'n kinderjuffrouw die haar pleegkin deren vreeselijke verhalen over den boeman opdischt, gaat men geen boom opzetten over 't bestaan van den boeman en zoo behoeven wij ook met de Eembode niet in polemiek te treden over de Vrijmetselarij en 't haar toegedicht program overiuigd als we zijn, dat de redacteur in 'n permauente lachstuip verkeerd moet hebbeD, bij 't neerpennen van dien onzin. „HALF EN HALF". Zeker twee halven maken éen heel. En toch werk dat .half en half" gedaan is, is niet het heele werk, is niet het werk goed gedaan. „Half en half" iets doen is erger nog, is slecht gedaan, is verkeerd gedaan. Nog meer: „half en half' iets doen, is niets. Beter is 't dan, maar in 't geheel niet doen. Als ge aan 't werk gaat, dan rekent men er op, dat ge 't afmaakt, dat ge 't goed afmaakt en ziet als ge 't gedaan hebt, kan men 't overdoen. „Half en half' is niet de geheele raensch. Zij die „half en half" zijn, geven zich nergens moeite voor. Vraag hen zich ergens voor te spannen, zich in te spannen om iets vooruit te helpen, och ze voelen er wel iets voor, maar om aan te pakken, zooals go u dat voorstelt, daarvoor gevoelen ze zich te zwak, daarvoor voelen zij voor wat ook in de wereld niet genoeg, ze loopen nergens warm voor, koeibloedigeu dat ze zijn, lakscheu, die ze altijd waren. Vergelijk hem daarbij, die zich „ge heel" geeft, die aan moet pakken, omdat hij zooveel lauwheid niet zien kan. Eén en geheel is zijn geheele z ij n. Zijn denken, zijn streven richt zich er op, dat het werk goed gedaan zal worden, zoo dat het af is, en voor dien tijd rust hij niet. Lauwen en onverschilligheid, half- menschen ziet naar dat voorbeeld. Hebt ge geen lust in 't werk neem het dan niet op u, doe het niet „hall en half'. Misschien wordt er iets minder gedaan, als ge u terugtrekt, maar wat gedaan wordt is beter, is meer afgemaakt. Door uw aanblijven, omdat ge u niet geheel wilt terugtrekken, blijft de oude sleur bestaan, ingrijpende maatregelen durft ge niet nemen, dat juist doodt de geestkracht van den „geheelen" mensch. Hoe kenschetsend drukten de ouden 'l reeds uit: „Wat ge doet, doe dat goed B. Frankrijk en Duitsculand. De toestand is er weer niet beter op geworden in de laatste twee dagen. In het onderhoud hetwelk plaats had, heeft Kiderlen Wacchter aan den gezant Cambon in groote trokken de bemerkingen weer gegeven, die de Duitsche Regeering voor nemens is op de Fransch voorstellen te maken. De tekst dezer bemerkingen zal onverwijld worden overhandigd. Men heeft den indruk gekregen, dat op het huidig oogenblik nog vrij aanmerkelijke verschillen bestaan tusscbeu het Fransche en het Duit sche gezichtspunt. Uit Parijs wordt geseind, dat men daar in de laatste vier en twintig uur no» terug houdender is geworden, dan to voren, nu er uit Boiliju tegenvoorstellen woiden ain- gekondigd. Alleen reeds dat woord „tegenvoorstellen" heeft te Parijs teleurstelling gebaard en de overtuiging gevestigd, dat de onderhan delingen oog zeer iang zullen kunnen duren voordat een bevredigend resultaat wordt verkregen. Duitschland. In do steden van Duitschland welke telegraafkantoren met nachtdieust bezitten, zullen met 1 October bij wijze van proot „brief telegrammen" worden ingevoerd. Dit zijn telegrammen die op do gewone wijze naar do plaats van bestemming wor den geseind en dan verdor als brief aan den geadresscerao met do gewone postbe stellingen worden bezorgd. Deze brief telcgrammon zullen van 's morgeus zeven uur tot 's avonds 12 uur kunnen worden aangebodon. Het tarief bedraagt 1 pfennig per woord met een minimum vau 50 pfennig por brief-telegraiu. De. bekendo Borlijnsche politie-presi- dent v. Jagow heeft alweer opzien gebaard door een zijnor vorordeningen. Hij hoeft namelijk met straf bedreigd eiken politin- agent die „te laat" van zgn vuurwapen gebruik maakt. Gisteren heelt do Borlijnsche Gemeen teraad in haar eerste zitting na de zomer- vaoantie dit eigenaardige „schiesz erlasr" besproken en de Bprokers van alle fracties protesteerden er ton sterkste tegen, en noemdeu bet oen gevaar voor burgerij en politicagenten. De sociaal democratische fractie, deed het voorstel om den magistraat namens de Bfrlijnsshe burgerij te verzoeken, zoo Bpoedig mogelgk de noodige stappeu te doen om de verordening te doen opheffen. Het voorstel werd mot algemeene stem men ter onderzoek in bandon gesteld van een commissie. Frankrijk. Het gebrek aan r.-Katholieken die voor den geestelijken stand willen worden op geleid wordt na de scheiding tusschen Kerk en Staat steeds grooter. Do bisschop van Montauban spoort de onder hem staande goestelijkheid aan geen moeite te sparen, om baar parochianen op te wekken gees telijke te worden; zij moet de geloovigen er op wijzen dat het een eer is voor eon plebejische, burgerlijke, adelijke, ja vorste lijke familie aan de Kerk een priester te geven. Vreesachtigen weifelden, omdat goddelooze mannen de Kerk beroofd hadden en haar vervolgden, haar in naam der wetten uithongerden en in naam der vrijheid haar de baar toekomende vrijheid weigerden. Deze beangstigde gemoederen moeten gerustgesteld worden door de ver zekering, dat God, die machtiger is dan alle wetgevers, gebiedt, dat er priesters zijn, on dat Hij zijn priesters verdedigen en steunen zal. De praelaat hoopt ten slotte, dat alle joDge lieden, die geloovon en moed hebben, zich aangetrokken zullen gevoelen door het vooruitzicht in het r.-Katholieke leger „luitenant Gods" te worden. Zwitserland. Naar gemeld wordt, is meer dan het vorcischte (30.000) aantal handteekeningen tpo-p» ZÖ mo^erpe ovens met doordringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar versch brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk croquante korsten heeft. Men lette vooral op den nootzoeten smaak van ons brood, een gevolg onzer uitgezochte prima grond- «en onzCj bereiding volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op een groot aanial systematisch door ons verrichte vergelijkende proefnemingen. Door deze bereiding wordt het ypin111 h6 'i ^roo^en(^ee's omgezet in veel gemakkelijker verteerbaarder bestanideelen, waardoor de opname in het bloed vollediger is, eu vooral voor hen die een moeilijke spijsvertering hebben, brnnH K km- v?edingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeft bereikt. Telkens in Februari wordr het 10 pCt. dividend van hot voor oua oa, beschuit, koek, in het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveer f50.— werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1