DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING'S MACHINALE FABRIEKEN VAN GEBAK. No. 217. ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1911. 8e JAARGANG. Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. Steek de parapluie niet op. vóór de bui er is. BUITENLAND. - Men weet niet hoe smakelijk en gezond, brood kan zijn, voor men geregeld heeft gebruikt het brood van - Hoofdredacteur: Jlr. D. J. vnu Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. 1 9,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KMCIXK H.tlU ft. Telel. luiere. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelB f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (B;j abonnemont belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort iu dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hoi Alg. Binnen-en Buiten lundseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoeasfr. 76-78 Amsterdam Zij, die zich niet 1 October abouueereu op dit blad. ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Hoe ik jaan die uitdrukking kom? Uit den volksmood, uit den mond van con oud moedertje, dat, ge stelt het u voor lezer, mij, met opgeheven vinger dio uitdi ukking toevoegde, terwijl ik daar voor haar zat mistroostig mismoedig, omdat een aange vangen werk niet zóo vlotte, als ik graag wilde. Eigenaardige uitdrukking! „Steek de parapluie uiet op, vóór de bui er is." Ik had haar nooit gehoord. Was ze van eigen vinding? 't Zou zoo vreemd niet zijn, heeft ons volk niet dikwijls uitdrukkingen zóo konschetsend raak, zóo zuiver, dat we ons afvragen, van waar, van wie? De uitdrukking teekent! De lucht zwaar bevracht met regenwolken, zal zich zoo ontlasten, de regen zal strootnen. Ge neemt voorzorgen, go blijft liever thuis, maar ge moet er uit; de parapluie zal u bescher men voor het hemelwater. De lucht dreigt Bteeds feller en feller, go wilt uw parapluie vast opsteken, daar klinkt het u uiet lachenden mond tegemoet: „Mijnheer! el eek de parapluie niet op, voor de bui er is" en ge schaamt u, gejslaat de parapluio wrer dicht, gaat vorder. Waarvoor schaam- det ge u? Dat ge voorzorgen naam»? Maar 't is immers goed te zorgen voor den dag van morgen, van jongs af aan heeft men u geloerd te zorgen, dat uw werk af is, dat ge gedaan hebt, wat u is opgedragen,.want na gedaan werk is de rust zoet. Juist, maar nu onze uitdrukking! „Steek de parapluie niet op, vóór do bui er is." Verstaat ge dat laatste, „vóór de bui er is"? Uw paraplu thuis laten, neen, volstrekt niet, neem haar mee, neem die voorzorg, maar gebruik haar niet, voor ge haar iioodig hebt. Onzinnig zult ge zeggen, dat spreekt immers van zelf: niet eerder, nooit vóór dat de bui er is. Wacht even! Steekt ge lezers, werkelijk de paraplu nooit op, vóór het regent. Laat ons eens even nagaan. Er zijn menschen, die we optimisten, andere die we pessimisten noemen, men schen, die zooals do eerslcn alles zieD, door een heldoren bril, auderen, die allee door een donkeren bril zien. De eersten, blijmoedigen die ze zijn, verheugeu zich er al in, als ze aan 't werk gaan, ze zien de resultaten al vooruit. Ondervinden ze soms moeilijkheden, o! ze zullen ze wel te boven komen, 't zal wel gaan, en in hunne nabijheid voelt ge iets van den blijden zin, die ze bezielt, ja hunne opgewektheid deelt zich aan u mee, zelf pakt ge moe aan, het lukt boven ver wachting. Zie nu die anderen? Vraag hun iets te doen. Ze willen zoo graag, heusch ze willen zich wel inspannen, ze willen hun best doen, maaren dan komt het getob. Zal 't wel gaan? Ik kan zoo weioig, 'k heb geen vertrouwen in de zaak, wat zal men wel zeggen, och! je moet je niet zoo op den voorgrond plaatsen, laat een ander er maar mee beginnen enz. enz. Dezulken roept ge toe, lachend om ze niet te kwetsen in hun werkelijk gevoelde bezwaren: „Vrind! denk er om, steek de paraplu niet op, vóór de bui er is", en'k wed, dat die uitdrukking hem tot bezinning brengt, eenvoudig en begrijpelijk als ze is. Vrind, neem je paraplu mee, neem alle voorzorgen, die ge meent te moeten nemen, maar de bui ia er nog niet. Komt die, dan weet ge u te helpen, ge hebt immers de paraplu, uwo voorzorgsmaatregelen megenomen, kgk niet altijd weer, angstig naar de lucht. Als de bui komt, is 't nog vroeg genoeg, ge hebt er op gerekend. En 'k wed, dat hij uw waarschuwiug ter harte neemt. De zwaariillende neemt zgn werk op, als de optimist, en't gebeurt, 't gebeurt misschiou nog beter, dan door hem die niet altijd met de noodige voorzorg, met de noodige achtzaamheid het werk uitvoert. Laten wo allen onze maatregelen nemen, om te doen, wat gedaan moet worden, maar: „de paraplu niet opsteken, vóór de bui er is." B. De aanslag op Stolypin. Over de nadere omstandigheden, waar onder de aanslag op Stolypin is uitgevoerd, wordt nog gemeld: Terwijl Stolypin in de tweede pauzo van de opera: „Tsaar en Sultan" van Rimsky Korsakof, tegen de balustrade geleund met zijn gelaat naar het publick stond, en met hem omringende hoeren sprak, na derde een jonge man, in rok, hem en loste op twee s appen afstand twee schoten uit een Browningpistool. Stolypin greep met de hand naar zijn borst en viel in een stoel. De omstanders droegen den gewonde naar een uitgang, terwijl uit het publiek uitroepen van ver ontwaardiging en afkeuring werden gehoord, en het volkslied werd gevraagd. Nadat het scherm weer was opgegaan, kwam de Tsaar naar den rand dor loge. De medespelende artiesten zongen knielend het volkslied. De schonwburg trilde bij de betooging die den keizer werd gebracht, totdat deze de loge had verlaten. Bij onderzoek werden documenten bij den dader gevonden, waaruit blijkt, dat hij Bagrow heet en secretaris is van een ad- vocaal. De tweede kogel, die den minister president de hand verwondde, trof deu in het orkest ziltenden concertmeester Bergler, die in den voet gewond werd. De Petcrsburgsche correspondent van het „Berliner Tageblatt" seint over den aanslag op Slolypio o. m.: Terwijl officieel verzekerd wordt, dat de toestand van Stolypin niet hopeloos is, zjju hier reeds andere belichten ingekomen, die den toe stand geheel hopeloos uocmen en de vrees te keonen geven, dat de kogels misschien vergiftigd waren en geen geneeskundige hulp hem meer kon redden. Gistermiddag is het volgend bnlletin^uit- gegeven: Aan minister-president Stolypin ziju door een schietwapen twee wonden toegebracht, een aan de rechterzijde van de .borst en een aan de rechterband. De ingang van de eerste wonde ligt tusschen de zeide en do zeveude rib, een uitgangs- opcDing is er niet. Bij het sondeeren bleek dat de kogel onder de twaalfde rib ligt, drie centimeter van den ruggegraat af. In de eerste uren, volgende op de verwon ding, gevoelde de minister zich zeer zwak en leed hij hevige pijn, hij droeg zijn pijn echter met gelatenheid. Officieel wordt medegedeeld, dat men zich uit de tot hedenavond acht uur ont- vangeo telegrammen geen helder denkbeeld kan vormen omtrent de zware verwonding van Stolypin; uit (le berichten valt echter op tc maken, dat de wonden niet zoo ge vaarlijk zijn, als men op het eerste oogeu- blik dacht. Frankrijk en Duitschland. Volgens een telegram uit Berlijn aan de Köln. Zeit. valt in het Fransche antwoord op de Duitsche tegenvoorstellen op verschillende punten tegemoetkoming op te merken. \an Fransche zijde worden eonige wen- scheu geuit, die voornamelijk betrekking hebben op redactiouneele wijzigingen. Er resten echter uog een aant.il quaesties, waarover nog geen overeenstemming ver kregen Ï8. De onderhandelingen worden voortgezet. Te verwachten is, dat ten spoedigste een nieuwe sameuvattiug van de punten, waarovor men het eens is geworden en van die, welke nog oen bespreking oischen, door de Duitsche regeering aan dio te Pargs zal wordon gezonden. Het staat intusschen vast, dat men reeds een flinken stap vooruit is gekomen op deu weg tot overeenstemming. De rede van Brbel. Op de heden gehouden zitting van den sociaal domocratischen partijdag sprak Bebel over de eerstvolgende Rijksdag verkiezingen, waarbij het hoofdzakelijk gaan zal om de bestrijding van het conservatieve en cloricale block. Het centrum toonde zich als een aan het volk vijandige partij van de leelijkste soort, daar hot opkwam voor verhooging van belasting voor militaire ontwerpen en verhooging dor invoorrechten waardoor de prijzen der levensmiddelen tot een bedriegelijke hoogte werden opgevoerd. Hierbg werd het centrum door conserva tieven on antisemieten onderstcuud. De soc.-dcin. partij zal zich beijveren dat bij de eerstvolgende Rijksdagverkiezingen slechts mannen gekozen worden, die stemmen zullen tegen tariefverhoogiug op levens middelen en tegen verscherping van het strafrecht, waardoor het recht van vereeniging voor do arbeiders bonadceld wordt. Het aftreden van Minister von schönaich. In het bad Nap wordt een onzienbarende uiting van minister Yon Schönaich ge publiceerd over diens 'aftreden. Hg ver klaart daarin, daf hij niet vrijwilljg heen gaat. Hij had gaarne do invoering der door hom mot veel moeite en zorg opge stelde legerwetten afgewacht, doch is bij den troonsopvolver in ongenade gevallen. Er zijn, zoo zegt Yon Schönaich, in het leger twee stroomingen. De richtjng, dio door den Keizer werd aangegeven, zag in hem (Schönaich) haar hoofd, want hij kreeg bevelen van den Koizcr, die echter in het kamp van den troonsoprolger mis noegen wekten. Herhaaldelijk kreeg Schö naich last, zich te regelen naar do wenschen van den chef van het militaire kabinet van den troonsopvolgei, vooral bij militaire be noemingen. Dat heeft bij uiot gedaan, doch steeds zich gedragen naar de aan wijzingen van den Keizer. Ook de militaire wetten hadden bij den troon°opvolger misnoegen gowekt; verande ringen waren echter onmogolijk, wildo men niet do vrucht van jarenlangen arbeid op het spel zetten. Zoodia de wetten door den Keizer waren goedgekeurd, brak de troonopvolger elk Terkecr met den minister In onze moderne ovens met doordringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk croquante korsten heeft. Men lette vooral op den nootzoeteu smaak van ons brood, eon gevolg onzer uitgezochte prima grond stoffen en onzer bereiding volgens een verbeterd systeem, hetwelk bernsc op een groot aanial systematisch door ons verrichte vergelijkende proefnemingen. Door deze bereiding wordt het eetmeel grootendeels omgezet in veel gemakkelijker verteerbaarder bestanddeelen, waardoor de opname in het bloed vollediger is, en vooral voor hen die een moeilijke spijsvertering hebben, zen heilzaam voedingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeft bereikt. Telkens iD Februari wordt liet 10 pCt. dividend van bet voor ons brood, beschuit, koek, in het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveer f50.— werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1