SB®!» DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. ""buitenland. binnenland. No. 218. MAANDAG 18 SEPTEMBER 1911. 8e JAARGANG DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1>. J. vau Schaardenburg:. Riireau: KI.KIVF, H iA« Telef. Inter,-. IS». Abonnementsprijs ^§33ih> Prijs der Advertentiën: post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Van 1 tot 5 rogols 10.40. Voor iederon regol moer 1 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B;j abonnement belangrijko korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. 3iune.ii- en Buitonlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 71- 78 Amsterdam Xij, die zich met 1 October «boiineeren op dit blad, ontrau- gen de tot dien datum verschijn neudc nummers gratis. De aanslag op Stolypin. De berichten omtrent den toestand van den Russischen Minister-President zijn sterk met elkander in tegenspraak. Zoo ernstig als de particuliere berichten luiden, zoo optimistisch zijn de officieele verklaringen. Toch schijnt de conclusie getrokken te mogen worden, dat er geen onmiddellijk levensgevaar bestaat. De Petersburgsche correspondent van het Berliner Tageblatt seint: „De aanslag op Stolypin heeft weer eens de ongehoorde toestanden in de Russische geheime politie onthuld. „De politie zelve heeft den dader, als lid van de Ochrana, voorzien van een toe gangsbewijs tot de galavoorstelling. Op deze wijze gelukte het hem in den schouw burg te komen. „Bagros behoorde reeds vele jaren tot de sociaal-revolutionaire partij, was zelfs lid van het centraalcoinité. Tegelijkertijd wa6 hij politie spion. Als scholier en student was hg reeds vier uialcu om politieke redenen verdacht. Hij wist zich echter steeds door verraad te redden. Reeds drie jaren geleden had hij het plan gevormd Stolypin van het leven te berooven. Toen werd de aanslag ontdekt en werd Bagros opgenomen in de Ochrana. „De aanslag op Stolypin is de eerste groole terroristische daad dezer vereeniging van de Russische partij der sociaal-revolu tionairen en den Finschen terrori9tenbond. Deze revolutionnaire vereeniging heeft voor de jaren 1912 en 1913 een reeks van terroristische daden voorbereid. Het eerst echter zou Stolypin uit den weg geruimd worden. De te Petersburg aanwezige leden van de Doema besloten bij de opening van de zittingen een interpellatie in te dienen om te vragen hoe het mogelijk was, dat de gehoime politie zelve den dader een toe gangskaart had gegeven. Hedenmorgen werd de broeder van Bagros, dio te Petersburg woont, gearres teerd. „In de woning van den dader vond men, behalve vele besluiten van het revo- lutionnair comité en bevelen van de Ochrana uit den laatsten tijd, een nauwkeurige opgave van de plaatsen van alle ministers, die in den schouwburg aanwezig waren". Zelfs in de officieuse mededeelingen omtrent Bagros' persoonlijkheid wordt niet tegengesproken, dat hij in dienst was van de geheime politie. Yolgens particuliere telegrammen, te Berliju uit Kief outvangen, is de stemming aldaar zeer opgewonden. Talrijke Jood- sche families verlaten, uit vrees voor po groms, do stad. De autoriteiten verzekeren echter, dat geen ongeregeldheden geduld zullen worden. De „Zwarte Honderd" trachtte reeds pogroms op touw te zetten, die echter bijtijds onderdrukt werden. De Fransch-Düitsche onderhandelingen. Aan de Matin wordt uit Berlyn geseind, dat de voortzetting der besprekingen met vertrouwen kau tegemoet gezien worden. Het jongste onderhoud tusschen Kiderlen Waecbter en Cambon, en de wijze waarop dc Duitsche Minister van Buitcolandsche Zaken de uitleggingen van den Fianschen gezant opnam, hebben eeu aanmerkelijke verbetering in den toestand geschapen. Overigens noemt het blad de gedane be sprekingen een stap ir. de goede richting. Hoezeer omtreut het gesprokene alles strikt geheim is, meent dc Berlijnschc coir. te kunnen verzekeren, dat door het oudoihoud, de verschillen welke tusschen de Fransche en de Duitsche gezichtspunten bestaan, aanmerkelijk zyn vennindeid. Op sommige punten zijn de afwijkende mee ningen blijven bestaan; op andere echter zijn zij verdwenen. Doch alles bijeen ge nomen, schijnen de onderhandelingen op een schikking te zullen uitloopen; en zelfs vrij spoedig wat de Marokkaausche quaestie betreft. Wat aangaat de quaestie van compeuaatie iu groudgebied, kan worden aangenomen, dat daarbij geen onoverkome lijke bezwaren zullen iijzen. En aldus zou het einde van het Fransch-Duitsche geschil tegen het laatst dezer maand tegemoet gezien kunnen worden. De Petit Pariaieu verzekert, dat berichten uif goede bron afkomstig toelaten te ver klaren, dat de onderhandelingen op den goeden weg zijn. Ala gevolg van het jongste onderhoud zouden de regeeringen het eens zijn op de belangrijkste punten. De verschillen die nog bestaan, kunnen voortaan den gang der onderhandelingen niet meer hinderen. De voormalige voorzitter d> r Fransche Kamer, Paul Dcchanel, heeft in zijn kies district een rede gehouden, waarin hij met voldoening er op wees, dat de jongste moeilijkheden bij het Marokkaansch vraag stuk gerezen, tot groote vaderlandlievende betoogingen aanleidiug hadden gegeven Deze betoogingen zouden voor eenige jaren nog voor nationalistisch zijn uitgekreten. Het Fransche volk heeft de onderhandelin gen met groote kalmte gevolgd en zal ook verder deze houding blijven bewaren. Hoe langzaam do onderhandelingen ook vorderen, de Fransche regeering mag zich niet ge dwongen zien, door een binnenlandsche politieke gebeurtenis, als bv. de bij», en- roeping der Kamer, achter de onderhande lingen meerderen spoed te zetten. Het is beter nog wat langer te wachten. Het gaat hierbij als in den oorlog; het voordeel is aan dc zijde van hem, die het het langste uithoudt, nl. die het moest geduld en koelbloedigheid betoont en die het langst meester zal blijven over zijn zenuwen. De Fransche Lichting 1908 naar huis. In tegenstelling met dezer dagen in om loop gebrachte geruchten, heeft de Temps van het ministerie van oorlog de mededee- ling ontvangen dat de voor herhalingoefe- uingen ouder de wapens zijnde lichting 1908 op den gewonen tijd, d.i. de volgende week, naar huis wordt gezonden. De staking in Spanje. Het geschil tusschen werkgevers en arbeiders in het mijndistrict Oviedo is bij gelegd, zoodat de staking aldaar geëindigd is. Te Bilbao is do toestand nog steeds einstig. De stakers aldaar hebben do telephoon- en telegraafverbinding met San tander doorgesneden. Bovendien hebben zij een gedeelte van den spoorweg tusschen beide steden vernield. Do arbeidersverenigingen te San Se- bastiaan hebben hare besturen machtiging verleend de algemecnc staking uit to roepen, zoodra zij van oordeel zijn, dat het gunstige oogenblik gekomen is. Te Barcelona eu Saragossa verzet een deel der arbeiders zich tegou een solidari- teiisataking; te Madrid bestaat eveneens weinig neiging tot stakiug. De werklieden aldaar hebben besloten voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. Te Malaga is de toestand verergerd. Er zijn daar ter plaatse op het oogenblik niet minder dan 1000 gendarmen bijeengetrok ken. Duurte der levensmiddelen in OosTKNRrjK-Hongarije. Zooals men weet, laa' de duurte der levensmiddelen zich ook in Oostenrijk-Hon garije gevoelen en is het vooral de vleescli- nood, die in het Donaurijk zoo drukkende is. Tegenover de, sedert ecnigen tijd reeds, door de Weeusche sociaal democraten voor den dag van heden voorbereide protestbe- tooging tegen de stijging der levensmidde- lenprijzen worden van de zijde der over heden maatregelen getroffen. Er verluidde, dat het geheele garnizoen van Weenen zich tot uitrukken gereed zou houden. Uit Praag wordt nog gemeld, dat in de dorpen bij Budweis opstootjes van het „kaas-eu-broodvolk" daartoe gevoerd heb ben, dat den boeren gevogelte, boter en melk ontnomen zijn en zy met den dood bedreigd werden, voor 't geval daarvan aangifte zou worden gedaan. Kreta. In een nota aan den Koning van Grie- keuland i9 door de beschermende mogend heden medegedeeld dat een nieuwe hooge commissaris (als opvolger van den afgetreden Zaïmis) niet zal worden benoemd en dat het tegenwoordige bestuur van het eiland niet zal worden veranderd. Een nota van dezelfde strekking is door het consulaire corps te Kanea aan de Kretenzer regeering ter hand gesteld Men weet dat Kreta sinds 21 December 1898 bestuurd wordt door een hoogen commissaris der 4 beschermende mogend heden (Engeland, Frankrijk, Rusland en Italië). Den 14en Augustus 1906 werd den Koning van Griekenland het recht toege kend den candidaat voor het hooge com missarisschap aan de beschermende mogend heden voor te stellen. Den 13eu October 190S proclameerde het Kretenzer parlement de eenheid van Kreta en Griekenland en werd cr eeu uitvoercud bewind (een com missie van 3 leden) benoemd, om het eiland te besturen „in naam van den Griekschen Koning". Deze toestand, hoewol een fictie, is blijven voortduren. De Kretenzers beschouwen zich als Griekpn, de Porte en de beschermende mogendheden beschouwen en behandelen Kreta als Turkscb. Het achterwege laten van een benoeming van een hoogen commissaris moet, in verband met do geheele gedragslyn van de beschermende mogendheden in den laatsten tijd, denkelijk worden opgevat als een wenk voor de Grieksche en de Kre tenzer regcering beide, dat de mogendheden voortgaan de souveieine rechten van Turkije onvoorwaardelijk te erkennen. De Cholera in het Oosten. Het geheele Ottomaansche rijk, zoo be richt Reuter uit Konstantinopcl, is besmet met cholera. De slachtoffers vallen by duizenden. In noordelijk Klein-Azië zijn geheele dorpen uitgestorven, in enkele districten vinden de belastinggaarders op hunnen roudgang niemand meer, daar dcgeoeD, die aan de ziekto ontkomen zijn, zich naar veiliger oorden hebben begeven. De ziekte woedt ook te Mekka cu te Medina, hetgeen ook voor andere streken groot gevaar oplevert, daar de tijd nadert voor do pelgrimstochten naar do heilige stad, die dan dooi duizenden by duizeuden vreemdelingen worden bezocht. Onlusten in China. Sedert eenigen tyd zijn er weer ernstige onlusten in Setsjoean (West Chiua), De Eugelsche consul to Tsjoengking, die tevens met de behartiging der Anierikaan- sche belaugen is belast, heeft aan alle En- gelachen en Amerikanen, die zich in het binuenland van Setsjoean ophouden, opge dragen, zich onverwijld in de uaastbijgele- gen plaats, waar hun bescherming kan worden verleond, in veiligheid te ötelien. De taotai van Tsjoenking meldt, dat de toestand in Tsjeugioe hoogst ernstig is en dat de digelyksche aanvoer van rijst is af gesneden. Men vreest dat schaarschte aan levensmiddelen tot onlusten iu de 6tad aan leiding zal geven, die geheel door de op roerlingen is ingesloten. Wie nog twijfelen mocht, dat hiei aan een georganiseerd verzet moet worden gedacht, zal er wel anders over deuken, nu beiicht wordt, dat onder de te Tsjeng- toe gevangen gezette belhamels zich de president en de vice-president vau den provincialen raad van Setsjoean bevinden. De Chineesche regeeriug heeft trouwens zelve, in eeno vermaning tot de bewoners van Setsjoean gericht, erkend, dat de be weging met een omwenteling moet worden gelijk gesield. Sluiting der Statkn-gèneraal. De zitting der Staten Generaal weid Zaterdagmiddag in Yereenigde Vergadering der beide Kamers in naam der Koningin gesloten door minister Heemskerk. Als gewoonlijk was deze vergadering zeer slecht bezocht; van de 2e Kamerleden waren er 21, van onze Senatoren slechts 6 aanwezig, den voorzitter medegerekond. In de gebruikelijke speech kon minister Heemskerk niet op 'n rijken oogst wijzen. Wel werd er 'n hecle reeks van wetten, wetjes en wetswijzigingen opgesomd maar de lengte was onevenredig aan 't belang. Wij laten de redo vau Minister Heems kerk hieronder in haar geheel volgen: Mijne Heeren! Het heeft Hare Maje-teit de Koningin behaagd mij op te dragen, de zitting van de Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Dank zij Uwe medewerking, kwamen in het afgeloopen zittingjaar onderscheideno wettelijke voorzieningen tot stand. Goedkeuring werd gehecht aan de Lou- densche verklaring van zeeooi logsrecht, aan een wetsvoordracht betreffende toetreding tot de Berner-conventie en sluiting van

De Eemlander | 1911 | | pagina 1