WEERBERICHT. Thermometerstand Rechtzaken. STADSNIEUWS. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 18 September 1911. Hoogste barometerstand 773.1 m.M. te Lahogue, laagste 748.1 te Bodo. Verwachting tot den avond ran 19 Sep tember 1911. Zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk enkele regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. (Barometerstand te AMERSFOOp.T. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 769 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 62 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR Tan het water op Maan dag 18 Sept. des 's morgens 7 uur is 60* F. soortgeljjke verdragen, aan een verdrag mei Zwitserland nopens overneming van onderdanen en oud-onderdanen, aan een verdrag met Argentinië nopens genees kundige hulp aan onvermogenden en aan een verdrag tot regeling van het verkeer van gedistilleerd OTer do Duitsch-Neder- landsche grens. Do classificatie der kantongerechten werd beter geregeld. Tot bestrijding van de zedeloosheid werden wettelijke bepalingen vastgesteld. In de onzekerheid ten aanzien van den vorm, waarin eedcn, belofteu en bevesti gingen moeten worden afgelegd, werd bg een wet voorzien. Een wet kwam tot stand ter verzekering van de, naleving der Conventie van Genève van 6 Juli 1906 voor de verbetering van het lot dor gewonden en zieken in de legers te velde. Wettelijke bepalingen tot regeling van de banken van leening werden vastgesteld. In de drankwet en de wet houdende regeling der samenstelling en bevoegdheid van den Raad van Stato wordeu wijzigingen aangebracgt. Een wijziging van de wet tegen besmet telijke ziekten verkreeg Uwe goedkeuring. Tot het aangaan van een geldleening ten laste van den Staat werd besloten. De heffing der rechten van successie en van overgang bij overlijden werd nader geregeld. Wettelijke voorzieningen werden getrof fen tot bevordering van het verkeer te land en te water in ondersche'dene ge deelten van het Rijk. Een regeling van het octrooirecht voor uitvindingen kwam tot stand. Het Staatsmijnveld werd uitgebreid. Bepalingen werden vastgesteld betreflende het maken van kaas, afkomstig van aange slotenen bjj een kaascontrólestation, hetwelk zich onder Rijkstoozicht heeft gesteld. Voorschriften kwamen tot stand tot wering en bestrijding van ziekten van cultuur gewassen en van voor cultuurgcwassen schadelijke dieren. Een wet tot wijziging van de Indische Mijnwet, ten einde de inkomsten van den Staat uit don mgnbouw te vermeerderen, kwam tot stand. De wijze van beheer en verantwoording van de geldmiddelen van de koloniën Suriname en Curasao werd bij de wet geregeld. Een wetsontwerp betreffende het terug brengen van particuliere landerijen op Java tot het Staatsdomein mocht Uwe goedkeu ring verwerven. Ten behoeve van een reorganisatie van den burgerlijken geneeskundigen dienst in Ned.-Indië en tot terugkoop van het par ticuliere land Indramajoe West werden de noodige gelden beschikbaar gesteld, even eens voor den aanleg van een spoorweg en van stoomtramwegen. De Koningin heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heercn, Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en voor Uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. Buitknlandsche Officieren bij de Manoeuvres. Te Apeldoorn zijn reeds aangekomen de hoofdofficieren der vreemde mogendheden, die van Regeeringswege tot bgwoning der manoeuvres zijn uitgenoodigd. Bedoelde officieren zijn een Belgische kolonel, een Fransche stafkapitein, een Duitsche majoor van den generalen staf, een adjudant van den koning van Italië en een Engelsche officier. Revue te Putten. Uit Apeldoorn meldt men aan het N. v. d. D., dat de troepen, die thans op de Veluwe divisie-manoeuvres houden,alvorens Woensdag naar de groote logermanoeuvres te vertrekken, aanstaanden Dinsdag een revue zullen houden te Putten. Voorts wordt bericht, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins voornemens zijn die revue per auto gade te slaan. Overtreding Drankwet. Te Heerenveen, Gorredijk en andere plaatsen in Friesland zijn de laatste dagen tal van drogisten bekeurd door een inspec teur en kommies der belastingen, omdat zij naast brandspiritus ook verkochten: citroenspiritus, Eau de Carmen en Hof- manndvuppels. Deze drie laatsto artikelen bevatten alcohol, worden voor consumptie gebruikt en aldus was deze verkoop in strijd met de Drankwet De drogisten keken vreemd op, daar hun door vorige autoriteiten, die den toe stand kennen, nooit eenige aanmerking was gemaakt. Bij de inwerkingtreding der gewijzigde Drankwet hadden sommige drogisten nog aan den rijksontvanger en ambtenaren gevraagd, of ze ook iets moesten aanvragen, waarop met schouderophalen geantwoord werd. De zaak zal nu omdat do inspecteur eeu uitspraak door den rechter wenscht voor het kantongerecht behandeld worden. Fleschjes met brandspiritus, Eau de Car men enz. zijn in beslag genomen. KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Nachtelijk burengerucht verwekken. J. R. te Baarn f 5 of 3 tl. Openbare Dronkenschap. G. v. d. K. te Soest f3 of 3 d. G. v. G. te Utrecht f 3 of 3 d. G. B. L. te Hilversum f 3 of 3 d. A. E. f 5 of 3 d. H. J. S. f 5 of 3 d. bei den te Amersfoort. Het vervoer door een trekdier doen plaats hebben op eene noodelooa pijnlijke wijze. L. H, f2 of 2 d D de G. f2 of 2 d. aeiden te Spakenburg. Op verboden grond loopen. M. M. te Maarn f 5 of 3 d. W. S. te Amersfoort f2 of 2 d. C. M te Soest f 2 of 2 d. Overtreding Visscherijwet. K. J. f 2 X 1 of 2 X 1 d. J. de G. f 3 of 3 d. J. d. G. 15 of 5 d. M. J. H. Vrijgesproken allen te Amersfoort. Wieltijden zonder licht. M v. V. te Voorthuizen f 2 ol 2 d. M. P. f 2 of 2 d H. K. f2 of 2 d. beiden te Eomnei. F. K. f 2 of 2 d. W. R. f 2 of 2 d. beiden te Spakenburg. Koe leiden over rjjwielpad. G. S. te Laren (N. H.) f 3 of 3 d. Wielrijdeu zonder licht. G. H. II. te Laren f 2 of 2 d. Niet op vordering dor politie stilhouden. G. H. II. tc Laren f 10 of 10 d. Rijden met voertuig zonder licht. J. v. E. te Laren f2 of 2 d. Met auto rijwielpad berijden. M. J. Baron v. P. te Arnhem f 3 of 3 d. Wielrijden zonder bel. N. H. te Soest f2 of 2 d. Niet op vordering stilhouden. N. H. te Soest f 5 of 5 d. Wielrijden zonder licht. W. T. f2 of 2d. E. A. f 2 of 2 d. G. v. K. f 2 of 2 d. al len te Soest. J. J. H. f 2 of 2 d. J. C. de B. f2 of 2 d. F. J. R. f2 of 2 d. H. F. v. W. f2 of 2 d. II. B. S. f2 of 2 d. A. M. L. D. f 2 of 2 d. II. D. f 2 of 2 d. D. B. f2 of 2 d. allen te Baarn. Rgden met auto op rijwielpad. A. V. S, f 3 of 3 d. P. J. P. M. f 3 of 3 d. beidon te Amsterdam. Rijden met motorrijwiel zonder nummer en rgbewijB. G. A. v. L. te Amersfoort. Wielrijden zouder licht. Jkvr. A. J. S. v. R. V. f 2 of 2 d. C. H. f2 of 2 d. H. G. f 2 of 2 d. J. L. f 2 of 2 d., allen te Amersfoort. Zonder vergunning sterken drank in het klein verkoopen. J. E., te Amersfoort, f10 of f 10 d. Overtreding Leerplichtwet. A. v. d. H., te Hoevelaken, f 3 of 3 d. Overtreding arbeidswet. R. B., te Bar- neveld, f 5 of 5 d. Op hondenkar zitten. J. K. te Amers foort, f 2 of 2 d. W. H., te Bunschoten, 2 X gepleegd, 2 X f 3 of 2 X 3 d. Rgden met honden zonder halter. C. de B., te Eemnes, f 3 of 3 d. Vee vetvoeren dat door een besmettelijke ziekte is aangetast. K. H., te Spakenburg, f20 of 10 d. Te Soest met auto op daarvoor verboden weg rijden. M. A., te Amsterdam, f 5 of 5 d. Te Scherpenzeel ongekeurd vleesch in voeren. F. W. F., te Amersfoort, f 5 of 5 d., met verbeurdverklaring vau het in be slag genomen vleesch. Op spoorweg loopen. H. N., te Amers foort, f 2 of 1 week tuchtschool. Wielrijden zonder licht. F. E. G., te Baarn, f 1 of 1 week tuchtschool. A. F. te Barneveld, f 1 of 1 week tuchtschool. Zich met afdraaier in het veld bevinden. J. J., f 10 of 4 d. C. v. d. B., f5 of 2 w. tuchtschool, beiden met verbeurdverkl. en bevel tot vernieling van de afdraaier, beiden te Stoutenburg. Overtreding Motor- en Rijwielwet. J. D. S., te '8 Ilage, vrijgesproken. Niet keonisgeven van het uitbreken eener besmettelijke ziekte onder zijn rundvee. N. v. d. B., te Hoogland, vrijgesproken. Donderdag. 14 September j.l. verga derde de Afd. Amersfoort e.o. van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers in de „Vergulde Zwaan". Onder meer werd besloten met het bestuur der „Lichtbeel- denvereeniging" te Amerterdam in corres pondentie te treden, welke vcreeuiging zich ten doel stelt, om voor leerlingen der Lagere school door lichtbeelden aardrijks kundige lessen enz. te verduidelijken. Getracht zal worden voor Amersfoort eon lichtbeeldenavond te organiBeercn, waarop behalve schoolgaande kinderen ook zullen worden uitgenoodigd Rijks en Gemeente lijke onderwijzersautoriteiten. Tevens werd aangenomeu een bestuurs voorstel, strekkende tot wederoprichting van een cursus voor volwasseneu. De kapt. H. A. Ruysch Lehman de Lehnsfeld, van het le reg. veld-arr., is van zijne detacheering bij het 5e reg. inf. te Amersfoort bij zijn korps teruggekeerd. De le luitenant A. H. Schimmel van het 2e reg. vesting artillerie te Am sterdam, die 2 Oct. a. s. is overgeplaatst bij het le reg. veld art. te Amersfoort wordt op genoemden datum gedetacheerd bij den rijcursua te Borgen op Zoom. De concert-directie Stoker en Red- dingius zal, bg voldoende inteekening, in het a.s. concertseizoen in Amicitia weder oen 4-tal abonnnementsconcerten organt- seeren, Deze zijn vastgesteld als volgt: 10 Oct., Aldo Antonietti, viool; 30 Oct., de dames Freule Repelaer en Hillv Tibo, liederenavond30 Nov., Mevr. Noordewier Reddingius, Mevr. de HaasManifargcs en Anton B. II. Verhey, liederen- en duetten- avond; 9 Jan. 1912, Percy Grainger. Ons dunkt, iedere aanbeveling is hier overbodig. Wanr zooveel goeds geboden wordt, zullen de Amersfoortscho kunst liefhebbers zekor hun belangstelling wel tooncn. Do inteekeuing is opengesteld in VulkhofTs Boekhandel. Lijst van onbestelbare Brieven en Brief kaarten verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de le helft der maand September 1911. Brieven Biunenland. Mej. B. Hielgersen Amsterdam. Callenbach Ngkerk. Briefkaarten Binnenland. Koremans Amsterdam. Mej. v. Rooijcn Arnhem. J. van der Maas Den Haag. J. M. Hardeman Den Haag. Wed. v. d. Putten Den Haag. P. H. B. Oomens Rotterdam. H. H. Slothouwer Rotterdam. Mevr. Thij8ser. Zantvoort. Drie blanco. Briefkaarten Buitenland. Teo Duffel Alten EsBen. A. Attema Homberg. 20 drukwerken. Vliegen te Soesterberg. De belangstelling voor de vliegdemon- straties was, in weerwil van de zeer gun stige bepalingen, waardoor menigeen gratis toegang tot een der rangen verkreeg, niet bijster groot. Nu was het weer niet erg gunstig en de namen der aviateurs hebben nog niet dien klank, dat menigeen reeds daarop afkomt. Wijnmalen trok, Koolhoven ook, heel kort echter maar; Van Meel en Hilgers zjjn echter nog vrij wel onbekenden. Gisteren mochten we echter eenige staaltjes van hun vliegkunst zien, die ons het beste doen verwachten. De rukwindjes maakten het nu juist niet eig veilig in het lucht ruim, maar niettemin bleken beide aviateurs hun machine volkomen te beheerscheu. Slechts nu en dan een schommeling, maar overigens dreven de luchtvogels, zij het dan niet hoog, etatig boven de reeds dor rende heide. Na hun eerste vlucht gisteren werd den vliegers een krans aangeboden. Zaterdag heeft Hilgers een vrij ernstigen val gedaao, waarbjj hg zelf echter zoo goed als geen kwetsuur opliep. Slechts een schram op zjjn voorhoofd is hem bij het vliegongeluk toebedeeld. Naar men ons meedeelde vloog hij met een monoplan met te zwaren motor. Op een 20 M. hoogte stortte de machine plotseling omlaag en werd vrij wel aan splinters geslagen. Alleen de motor kwam er vrij goed af. Gisteren zagen we de ruïne van de zoo sierlijke machine. Wat splinteren kon is versplinterd, wat buigCD kon is verbogen kortom de geheele luchtvogel was kort en klein. Zoo gezegd kwam Hilgers er best af en gisteren vloog hij dan ook al weer met succes. We vernamen, dat Koolhoven ook nog een bezoek aan het vliegkamp heeft ge bracht. Iu don nacht van Zaterdag op Zondag moet hij nl. met eenige personen, zijn machine, eeu Hanriot-eendekker, heb ben laten weghalen. Terwgl allen ter ruBte waren, schijnt hij dezen inval een uittocht te hebben uitgevoerd. De H. Ct. vertelt ZondagmorgenRustige, zacht mijme rende natuurKoesterend zonnetje Zacht suizend windje door de boomen Onberispelijk agentknoopen als zil veruniform correcthand fier zelf bewust op sabelknoprytmisoh in afge meten pas Kranenburgerweg af Plots geklikklak van hakken tegen el kaarhalt en front op het trottoirband... borst voorait, buik ingetrokken zonder stijf heidElegant gehandschoende hand in breed Engelsch gebaar opgeheven... Ver keerzegge één fiets stoptVerschrikt afstappen bereiderKernachtige, veelzeg gende handspreekgebaren van agent... Be dremmeld staan van fietsrijderDriugen- der handmanipulaties van den agent Fietsrgder begrijptzwembroekje, dat op stuurstang te drogen hing, wordt ver wijderdAgentvoldaan af.. Strenge toepassing Zedelijkheidswet. Te galante tramconducteurs. De directie van de Amsterdamsche gemeen tetram heeft het noodig geoordeeld de volgende kennisgeving aan de conducteurs te zenden: „Er wordt door vrouwelijke passagiers geklaagd over onnoodige hulp, die sommige conducteurs, door het aan den arm vast- hnudeu der betrokkenen, bij het op den wagen stappen meenen te moeten verlee- nen; al kan deze hulp bij oudere passagiers of kinderen zeer gewaardeerd worden, zij zal toch door vele jongere vrouwelijke passagiers dikwijls als een ongewenschte vrijpostigheid worden beschouwd. Ik ver zoek dus dringend zoo op te treden, dat deze verkeerde indruk worde voorkomen," Luchtpost. Gistermorgen wer den de eerste briefkaarten per luchtpost

De Eemlander | 1911 | | pagina 2