WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 21 September 1911. Hoogste barometerstand 773.5 m.M. te Horta, laagste 744.0 te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 22 Sep tember 1911. Meest matige Z.W.-lijke tot N.W.-lyke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien. Temperatuur: Koeler. Barometerstand te AMERSFOOPX Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 748 m.M. Vorige stand te 12 uur 754 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 59 De Fransch- Dditschk onderhandelingen. De Matin welks artikelen over de onder handelingen, veelal een officieus karakter dragen, publiceert thans een artikel, waar boven het volgende is afgedrukt, dat als de samenvatting van den inhoud kan be- schoawd worden: „Men is het eens geworden over twee punten; 1. Frankrijk's politieke vrijheid in Ma rokko is erkend; 2. Duitschland zal de economische gelijkheid aanvaarden. „Wat er te regelen overblijft: le. Wij vragon, dat de mogendheden er van afzien opoieuw beschermelingen in Marokko te hebbeD; 2e. wy vragen opheffing van de consulaire rechtspraak. Duitschland heeft deze onmisbare voorwaarden voor een over eenkomst nog niet ingewilligd; 3c. de ver goeding in Congo moet nog vastgesteld worden". Dan gaat het blad na, hoe de thans door Cambon en Kiderlen-Wachter gevolgde methode om zooveel mogelijk do zaken mondeling toe te lichten, de voorkeur verdient boven schriftelijk onderhaodelen. Ook de Matin constateert dan, dat het verschil tusschen de beide standpunten gaandeweg geringer wordt. Echter, er blijft nog een belangrijk punt van politieken aard over, te weten de conventie van Ma drid van 1880. Volgens deze conventie, in de Spaansche hoofdstad onderteekend door Frankrijk, Duitschland,de DoDau-monarchie, Engeland, Italië, Busland, de Vereenigde Staten, SpaDje, Nederland, België, Zweden, Noorwegen en Denemarken, hebben deze landen het recht in Marokko er twaalf be schermde inboorlingen op na te houden. Bovendien op een onbepaald aantal „asso ciés agricoles", te weten inboorlingen, waar van de persoon docb niet de goederen door een buiteolandscbe mogendheid geprote geerd kan worden. Ten slotte mag elk handelshuis, hetzij al dan niet in Marokko gevestigd, twee makelaars hebben; het aan tal dezer handelshuizen is onbeperkt. Al die goprotegeerden, makelaars en „associés agricoles" zijn wanneer het hun persoon betreft, niet onderworpen aan de Marokkaansche wetgeving, maar aan een rechtbank, samengesteld door het consulaat van de mogendheid, onder wier bescher ming deze Marokkaan staat. De plaatselijke overheid heeft hierbij geen recht tusschen- beiden te komen. De handhaving nu dezer conventie, is in elk opzicht in strijd met de vestiging en de uitoefening van een Fransch protectoraat over Marokko. Elk gezond denkend Duit- 8cher zal begrijpen, dat afschaffing der conventie volstrekt noodzakelijk is. De Fransche regeering heeft zulks dan ook aan de Duitsche voorgesteld. Evenwel heeft deze laatste nog niet toegestemd. Indien Duitschland bij de conventie van Madrid presisteert, zal geen overeenkomst mogelijk zijn. Eerst na verkregen over eenstemming, zullen de beide regeeringen over de vergoeding, welke Frankrijk aan Duitschland aan grondgebied in den Congo zal geven, de onderhandelingen kunnen openen. In bevoegde kringen, zoowel te Parijs ah te Berlyn, schijnt men, verzekert de Matin teD slotte, de meeuing te zijn roegedaan, dat de besprekingen over deze quaestie niet lang meer zullen duren. Het Berliner Tageblatt van gisteravond meldde, dat ten gevolge van de officieuse Partjsche en BerlijnBche communiqué's reeds voor het begin van de Berlijnsche beurs heden de doposito- kasseu van de banken bestormd werden met verkooporders. Een nieuwe zeer aaumerkelyke daling der koersen was te voorzien Dientengevolge stelden de groote banken zich in verbinding met het ministerie van buitenlandsche zaken en vóór het begin van de beurs had een onderhoud plaats tusschen den onder-minis ter Zimmermann en de directeuren van de „Berliner Handels Gesellschaft", van de National Bank, van het huis Bleichröder en nog enkele leden van de financieele wereld. Bij dit onderhoud verklaarde de onder-minister Zimmermann: „De Marokkaansche quaestie zal binnen 2 of 3 dagen in gunstigen zin opgelost zijn". De vertegenwoordigers van de banken vroegen, of zij van deze verklaring gebruik mochten maken en de onder-minister ant woordde: „Ja, welk gebruik gy wilt". De bankdirecteuren deelden dit antwoord aan de beurs mede, waardoor een groote koersdaling werd voorkomen. Reuter meldt echter dat minister Zim mermann zich wel gunstig uitliet maar geen termijn van 2 of 3 dagen noemde. De staking in Spanje. De berichten uit Spanje luiden minder onrustbarend. Minister-president Canalejas zeide tot den berichtgever van de Temps, dat nie mand geloof hecht aan de beschuldiging van eenige anti-Fransche bladen, dat do opstand door Frankrijk aangestookt zou zijn. Weliswaar hebben eenige Fransche op ruiers aan de voorbereiding medegewerkt, maar do bewering, dat Frankrijk de hand in het spel zou hebbeu gehad, verdient niet het minste geloof. De regeering is van meening, dat de be weging Maandag a. s. geëindigd zal zijn. De algemeene staking, die tegen morgen aangekondigd is, zal slechts een gedeelte lijke zijn en de spoorwegstaking vindt ernstige bestrijding onder de arbeiders zelve en zal dus vermoedelijk mislukken. De typografen zullen twee dagen staken, maar de bladen verschijnen toch te Sara gossa en Valencia, daar een aantal werk willigen de plaatsen der stakers hebben ingenomen. De staking in Ierland. De Iersche staking blijft ernstig. Slechts twee treinen verlieten heden Dublin naar liet Zuid-Westen aan Ierland. Alle signaal wachters van do Great Southern te Cork staakten. Een paar treinen loopen nu zonder signalen. Een aantal steden in de provincie beginnen gebrek te krijgen aan levens middelen, vooral aan boter. Do eenige gunstige factor is, dat de staking zich niet uitbreidt buiten de maatschappijen, waarbij zij oorspronkelijk uitbrak. De Engelsche spoorwegmaatschappijen melden, dat zij den dienst in Ierland niet kunnen waar borgen. De toestand te Weenen. Volgens berichten uit Weenen is hot gisteren in do hoofdstad den geheelen dag rustig gebleven. Het spoorwegministerie heeft behalve de reeds toegestane vrachtverlagingen voor vee en vleesch, thans bekend gemaakt, dat ook voor aardapppelen, groenten peulvruch ten op alle lijnen der Oostenrijksche Staatspoorwegen de vrachtprijs met de helft verlaagd is. Hetzelfde lapmiddel dus alB in het bond genootschappelijke en eveneens agrarisch geregeerde Duitschland. Voorzitter der Tweede Kamer. Tot Voorzitter van de Tweede Kamer is bij K. B. herbenoemd rnr. W. K. T. K. graaf van Bijlandt. Obstructie in de Kamer. 't Is gisteren zeer rumoerig toegegaan in de Tweede Kamer, rumoeriger dan wij in Nederland ooit gezien hebben. Maar 't dient meteen gezegd, er was ook reden toe, want gisteren heeft de rechterzijde op ongohoorde wijze misbruik gemaakt van haar machtspositie om 't debat te smoren. De socialistische fractie had ingediend 'n voorstel om do Openingsrede ditmaal met 'n adres der Kamer te beantwoorden. De voorzitter wilde dit voorstel overeen komstig 't reglement van orde van 'n schriftelijke toelichting voorzien, doen druk ken en ronddeelen om de behandeling nader te bepalen. Onmiddellijk kwam er oppositie van rechts, waar men 'n antwoord op 'n ope ningsrede onmogelijk achtte. Lohman stelde zelfs voor om te beslissen dat 't voorstel niet eens in behandeling zou komen. Hier tegen verzetten zich de voorzitter, op grond der beleefdheid, die eischt dat 'n behoorlijk ingediend voorstel behandeld wordt, Troel stra, die opmerkte, dat men nog niet eens de toelichting van 't voorstel gehoord had terwijl hy er aan herinnerde dat 't Adres van Antwootd slechts als plichtpleging af geschaft was, doch niet als men werkelijk wat te zeggen had, Schaper, die do moge lijkheid van soc.-obstructie liet doorscheme ren, de Beaufort die alle moeite deed om Lohman tot andere gedachte te brengen, totdat eindelijk Duys 't woord vroeg en.... de obstructie inleidde door 'n uiterst lang zaam uitgesproken rede tegen 't voorstel Lohman, daarby bijv. breed uitspinnende over 'n vraag als: „Wat is 'n Troonrede?" welke vraag hy splitste in 2deelen:„Wat is 'n troon?" en „Wat is een rede?" Eindelijk werd 't Lohman te kra9 en stelde hij voor de discussie te sluiten, welk voorstel aangenomen werd. Daarna kwam 't eerste voorstcl-Lohman om 't voorstel-Troelstra op zij te leggen in stem ining en werd eveneens aangenomen; tegen stemden do geheele linkerzijde en de voorzitter. Toen begon 't spectakel eerst recht. Onder bevig rumoer voerde Troclstra nog- raaals 't woord, nocuide de beslissing 'n disqualificatie der socialisten als gelijkge rechtigde kamerleden en van „zeer groote en noodlottige beteekenis". Zijn laatEte woorden wareD: „Schande over uwe beslis sing, gij zult ods leeren kennen. Onder gejoel en getier, terwijl Duys z'n ouden toon weer terugvond ging de ver gadering uiteen. De obstrnctiegcest is wakker geroepen! Vrijdagmorgen om 5 uur 16 vertrekt II. M de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden, met gevolg, met den konink lijken trein van Hot Loo naar het terrein dar manoeuvres. Do trein arriveert om 5 uur 57 te Amersfoort en vertrekt van hier om 6 uur via Utrecht en Geldermalsen naar Ti el. Op de Begrooting voor Binnenl. Zaken komen o. a. subsidies voor, voor herstellingen aan het St. Pieters- en Blok- landsgasthuis en aan den O.L. Vrouwetoron. Bij Kon. besluit van 18 dezer is aan den luit. kolonel H. J. Iudewey van het 5de reg. inf. vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de Ordetee- kenen van officier in de orde van het Le gioen van Eer. De nieuwe benoemde 2e luitenants, herkomstig van den hoofdcursus, zullen den 30 September a.s. 'oeëedigd en in fanctie gesteld worden. De Asser Ct. verneemt, dat de mili. ciens der lichting 1907 en 1908, die sedert 16 Augustus jl. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn, aan het einde dezer weok in het genot van groot verlof zullen gesteld worden. In ons blad van 11 dezer namen we een ingezonden stuk uit de N. Rott. Crt. over van den heer W. Croockewit W. Azn. onder het opschrift: „Hoe men een monu ment verknoeit". De heer Herm. Kroes, architect alhier, dient in de N. Rott. Crt. van gisteravond den heer Croockewit op de volgende wijze van antwoord. U zult my zeer verplichten, onderstaand schrijven in uw blad te willen opnemen, als antwoord op het schrijven van den heer W. Croockewit W. Azn. te Amersfoort, getiteld „Hoe meneen monument verknoeit". Hoewel ik eerst geen voornemen had, om op dergelijk schryven van een niet-des- kundige te antwoorden, heeft de handelwijze van voornoemden heer op Zaterdag 16 September j.l., mij genoodzaakt hierop een uitzondering te maken, terwijl ik mij voor behoud geen enkel volgend schrijven van hem te beantwoorden. Ter verdediging van de verdachtmaking in voormeld schryven bedoeld, diene het volgendo: De oude gevels van de Vrouwenzaal en het kapelgedeelte aan de straatzijde, ge metseld van zeer zachte steenen, zijn voor ruim twintig jaren geleden met een laag Portlandsche cement bezet ter dikte van ongeveer 2 c.M. en samengesteld uit gelijke deelen cement en zand, vermengd met een weinig kalk. Voor men echter daartoe is overgegaan, zijn de steenen, voor zoover althans het kapelgedeelte betreft, diep weggekapt, de waterslaglijst bijna geheel weggeslagen en een zeer groot gedeelte der muren en contreforten met pan en tegelstnkken opgedikt. De gevel van de Vrouwenzaal schijnt in beteren toestand te hebben verkeerd, althans de steenen daarvan zijn niet zoo diep weggekapt, alleen het bovengedeelto was blijkbaar te slecht om te behouden, vandaar dat dit gedeelte, dat door den heer G. als oud wordt aangezienis ver nieuwd geworden en wel met hardere steenen als de ouden. Hot is bekend, schryft de heer C., dat cement zich soms zoo vast met baksteen verbindt, dat een goede cementlaag be zwaarlijk anders dan door afkappen kan verwijderd worden. Ik wil hieraan toevoegen, dat het ook bekend is, ten minste aan deskundigen, dat een goede cementlaag zich dikwyls niet anders van baksteen laat verwijderen, dan mot medeneming van een gedeelte der steenen, althaus als deze niet van harde kwaliteit zijn. Het schryven hieromtrent van den heer C. strookt niet met den raad, welke hij aan de werklieden gaf, om de cementlaag met een vlak en scherp schilderBtnes (zeker plamuurmes bedoeld) af te schuiven. Dat do afkapping van de cementlaag met zorg is geschied, valt niet te loochenen, als men het werk met oordeel beschouwt, want niet alleen aan het bovenste gedeelte, zooals de heer C. schryft, doch de geheele gevel met contreforten der vrouwenzaal is zoo goed mogelijk behouden gebleven. Dat zulks niet met het kapelgedeelte kon geschieden, is te betreuren, doch do oorzaak daarvan is niet, zooals de heer C. schrijft, omdat dit te tijdroovend werk was, maar omdat de cementlaag zelfs met de metselstoenen en beklamping grootendoels bij de minst mogelyke aanraking los liet, zoodat er van behouden der fraaie gloed van den prachtigen baksteen, aldus de heer C., geen sprake kon zijn. Alle bewijsstukken zijn nog op het werk aanwezig en dat er juist voorzichtig en met oordeel wordt pewerkt, kon men zien aan één der contreforten, waarvan eén der zijden moest worden weggekapt, terwijl de beide andere zijden zijn behouden gebleven. Ook is zulks merkbaar aan het sparen van de profielstcenen en andere fragmenten. Ter verdere geruststelling van den heer C., dat er geen knoeiwerk zal worden ge leverd, deel ik hem mede, dat voor het invullen der bestaande gevels en voor de nieuwe gevels geen jdanlooze moderne Bteenen, zooals hij schrijft, worden gebezigd, doch handvormsteenen, geheel overeenstem mende met de steenen, waarvan het be staande gedeelte van het eebouw is opge trokken, met toepassing van eveneens uit de band vervaardigde profielsteenen. Ton overvloede kan ik nog melden dat, naar aanleiding van het door den heer C. geschrevene, onmiddellijk een onderzoek van overheidswege is ingesteld, in hoeverre zijn protest en zijn aansporing tot waak zaamheid op waarheid berustte. He resultaat hiervan is geweest, dat het uitgevoerde werk door den met het onderzoek belast zijoden architect werd goedgekeurd. Om nu den heer C. persoonlijk te over tuigen van zijn onoordeelkundig schrijven, noódigde ik hem en tegelijkertijd den heer Ad. Mulder, rijksarchitect te's Gravenhage uit, om jl. Zaterdag 16 September 's mor gens te 11 uur aan het gebouw te willen komen. Na eenige tegenwerpingen nam de heer C. deze uitnoodiging aan onder voorwaarde,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2