DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. m OORLOG, No. 230, DINSDAG 3 OCTOBER 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. I>. J. vau Schaardenburg. Bureau: ill .KISIK U Telel. lottere. 18». Aboiinementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlyke nummers f 0.05. Prijs der Advertentie»: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f U.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, vaii buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiteulandsch Adrert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Wederom zal de beschaafde wereld ge- durcDde ettelijke weken, wellicht zelfs maauden, telken ochtend opgeschrikt worden door ontzettende tijdiDgen van 't oorlogsterrein. Hoo moeilijk laat 't zich denkeu, dat in onze verlichte 20e eeuw 'n Europeeache natie, nog wel' liberaal en democratisch geheeten, de verschrikkingen des oorlogs ontketent, zich bezoedelt met die schand vlek der menschheid, op zich laadt die hoon aau de moderne beschaving; en dat in 'n tijd, waarin aan do verwezenlijking van de door edele aandrift in 't leven ge roepen en door geheol de wereld gepropa geerde vredesidee alom, ook door do regee ringen medegewerkt heet te worden! Is er iets onmenschelijker denkbaar dan 'n oorlog, zooals deze in onze dagen gevoerd wordt? Wanneer 'n schip door zelfontbranding van 't kruit of door een ander noodlottig toeval, vernield wordt en honderden men schenlevens verloieu gaan, heerscht de diepste verslagenheid in de havenstad, waar de ramp zich afgespeeld heeft, gaat er 'n rilling door geheel de menschheid en zenden de staatshoofden hun rouwbeklag aan de getroffen natie. Maar als opzettelijk en moedwillig 'n vijandelijk oorlogsschip in den grond geboord wordt en de opvarenden hun doodstrijd in de golven eindigen, gaat er 'n krijgsgejuich op onder de mannen, die dez» „heldendaad11 verricht hebben, en terugkeerend, dronken van „oorlogsroem1', worden zij ingehaald onder gejubel vau 't volk, dat z'd „erkentelijkheid" wil toonen. Als Jn man, gesard en getergd in wilde woede zich aan doodslag schuldig maakt of in dronkeman^ ruzio z'n kameraad, 'n dronkelap, doorsteekt, wordt hij eenige jaren, als gevaarlijk voor de maatschappij, in !n donkere kerker opgesloten. Maar als 'n veldheer in koelen bloede M slachting op groote schaal weet te be werken, of als z!n manschappen van uit de verte, van 'n veilige hoogte 'n projectiel zoo weten te rnikkeu, dat 'n aantal jonge kerels als 't ware weggemaaid worden, dan wacht de bedrijvers van deze „roemrijke" daad, bij hun terugkeer 'n luisterrijke ont vangst en 'n spontane ovatie der bevolking; en Jn schitterende positie zullen zij zich verwerven in die zelfde maatechappij, waaruit die andere moordenaar gebannen moest worden. En zij, die den oorlog uitgelokt hebben en op hun geweten dragen alle ellende ervan, den dood van duizenden onschuldige (Telegr.) Volgens den romeinschen corresp. van 't Berliner Lokal Auzeiger heerscht te Ruïne een naïef uitbundige vreugde over het vernietigen van de Turksche torpedobooten. Het volk houdt geestdriftige betoogiugen. vreemdelingen maar ook van duizenden landskindereu, zij die dus hot volk beroofd hebben van de beste werkkrachten, die duizenden gezinnen in rouw gedompeld, die hun land op millioeucn onkoBten gejaagd hebben, inillioenen die nooit gevonden konden worden, toen dringender, nuttiger doeleinden er om vroegen, die staatslieden worden met eerbewijzen overladen, zoo de „expeditie" succes heeft, terwijl zij iu 'i tegenovergestelde geval, zoo door allerlei omstandigheden, vau hun beleid onafhau- hankelijk, !t gehoopt succes uitblijft, de geheele verbitterde natie tegenover zich gekeerd vinden en kort en goed aan den dijk gezet worden. Er zijn slechts weinig oorlogen geweest, welker ontstaan zoo ondubbelzinnig te verklaren is uit hebzucht der aanvallende party, als de Tripolitaausche oorlog. Wel beklaagt Italië er zich over, dat z'u belangen tegengewerkt werden door Turkije, dat trouwens T bestuur van z'u Afrikaansche provincie Tripoli schromelijk verwaarloosde, zoodat Italië zich wel ge noodzaakt acht èn voor zich zelf èn in 't belang vau 't gewest in te grijpen, maar deze omstandigheden kunnen nooit de onmenschelijkheid van een oorlog, !n roof- oorlog rechtvaardigen. En waar Italië zich opwerpt als willende beschaving brengen aan de barbaarschc volksstammen in Afrika, zouden wij kunnen opmerken, dat 't dan maar eerst beginnen moet eigeu land te beschaven en de be schaving te doen doordringen in de binnen landen van !t Apennijnsche schiereiland, waar 't rooverwezen nog bloeit cn de be volking geboeid ligt in dom bygeloof. De afloop van 't Italiaansche avontuur is niet te voorspellen, maar zal in elk geval treurig zijn, want duizenden menschenleveus zullen ten offer gebracht zijn en '11 aan moediging, ja bevel om z^ medemen schen te verdelgen, kan niet anders dau demoraliseerend werken. Opmerkelijk is 1t, dat toen kort geleden !n Franscli-Duitsche oorlog dreigde, geheel Europa in angrtige spanning verkeerde en de beide mogendheden onderhandelden en nog eens onderhandelden, om den oorlog te voorkomen. Nu echter Turkije betreft heeft Italië korte metton gemaakt ou elke onderhandeling afgesnoden. Eu de tijding van den oorlog heeft wel veel ontroering en verontwaaidiging gewekt maar die ontroering is toch niet zoo groot, als ze geweest zou zijn, zoo tusschen Frankrijk en Duitschland 'n oorlog uitgebroken ware. De Oorlog. Er zijn heden zeer weinig berichten van het oorlogstooneel; eendeels is dat te wijten aan de zeer strenge censuur in beide oor logvoerende landen, anderdeels aan het door den storm onklaar geraken van de toestel len voor draadloozc telegrafie. De berichten, die er zijn, spreken elkaar daarenboven nog tegen. Toch mag tnon wel als zeker aannemen, dat de Italianen noch te Preveza geland zijn, noch Tripoli gebombardeerd hebben. Tittoui verklaarde gisteravond aao De Selves, dat de kruisers naar Preveza zijn gegaan, omdat de Turksche vloot de Ita liaansche havens en 6chepen in de Adria- tische zee wilde aanvallen. Italië zal tot geen prys don toestand in den Balkan verontrusten, en geen troepen aan land zenden in Europeesch Turkije. Italië is nog geueigd te onderhandelen, en bereid alle moreele en materieele vol doening te geveu bij den afstand van Tripoli. Op dcnzelfden toon spreekt de Tribuna: Is de Tripolitaanvche quaes'.ie eenmaal opgelost, dan bestaat er geen qnaestie meer, waarin de Italiaansche en Turksche belaugen met elkaar iu botsing komen. Het hangt slechts van Koustautiuopel af, of wy morgen weder vrienden zullou worden! Het bericht, dat de haven van Rechadie door Italiaansche schepen beschoten zou zijn, wordt uit Rome tegengesproken. Uit Roaie wordt aan de Temps geseind: Hier loopt het gerucht, dat de Italiaansche kruisers „Vettor Pisani" en „Lombardia" door twee Turksche torpedobooten in de Albaneesche haven Maurzooi vernield zou den zijn. Aan de „Tiibuna'1 wordt uit Malta ge mold, dat een stoomschip de tijding bracht, dat het transportschip Derna in de haven van Tripoli beschoten werd en zonk. Als gevolg van hot buitmaken van een schip, met Turksche soldaten en munitie aan boord, zal het prijzenrecht te Rome worden samengesteld. Dit zyn de voornaamste beriohten die tot heden morgen verschenen. Voor even tueel latere verwijzen wijnaar de rubriek laatste berichten. Er loopen geruchten van bemiddeling eu het is hartelijk te hopen, dat deze juist zijn Het zou geen wonder ziju als de Duitsche Keizer, begrijpende dat Turkije na al de bestaande vriendelijkheden het recht heeft, zich op hem te beroepen, nogmaals ernstige pogingen iu dien geest had aaegowend. De Neue Froie Presse verneemt uit Konstantiuopel, dat het antwooid van den Duitachen keizer op het telegram van deu Sultan tot interventie luidde: „De eerste poging van de Duitsche regeering tot bemiddeling heeft helaas geen succes gehad. Doch ik heb mijn regeering bevel gegeven door te gaan met de pogingen tot herstel van den vrede. In Rome doen ook geiuchtcn te londe dat Turkije ge vraagd heeft om een wapenstilstand. De algemeeue overtuiging is, dat, wan neer niet op een of andere wijze de vrede spoedig wordt hersteld, Italië in Tripoli en Barca een guerilla-krijg wacht, die het zijn overhaasting nog wel eens zou kunnen doen berouwen. Dat het, na Tripoli (stad) ook met de bezeltiug van de andere kust plaatsen, als Misrata, Benghasi, Derna weinig moeite zal hebben, staat wel vast, maar ook dat dan eerst de eigenlijke strijd zal beginnen, die voor Italië wel eens een zelfde treurig verloop als in Abessynië zou kunnen hebben. De communicatie van de 1000 mijlen lange kust, die onmogelyk afdoende te blokkeeren valt, is reeds in gewone tijden zeer moeilijk; veldtelegraaf- posten zullen door de inlandschc stammen gemakkelijk geuoeg vernietigd worden; urn elk der kleine oasen zal zonder ophou den gevochten moeten worden, en het instandhouden van een verbinding daar tusschen zal, bij de geweldige lengte der operatie basis niet alleen voel tijd maar ook veel offers kosten. De kust in Itali- aansch bezit door de bulp der scheepska- nonneu, doch het achterland in bezit der Turksche troepen en de uit het binnenland toegestroomde fauatieke Arabieren; zoo zal waarschijnlijk langen tijd de toestand in Tripoli blijven. De vraag: hoe aan ammunitie te kouieu behoeft iu deze voor do Turksche verdedi gers geen onoplosbare te zijn. Muuitie heeft haar weg in de Sahara nog altyd kunnen vinden. Welk een moeite hebben de Franschen niet gedaan, doch vergeefs, om aan den munitie smokkelhandel naar Wadai een einde te maken! En den Ita- liaucu zal dit in Tripoli al evenmiu lukken. Eerstens kan de smokkelhandol aan de N. kust zelve plaats hebben; en verder door Boven Egypte eu Koefra; dat aan dezen smokkelhandel door de Eugelschen iu Egypte groote moeilijkheden in den weg gelegd zullen worden, is niet waarschijnlyk en zeker niet wanneer, zooals natuurlijk T geval zijn zal, Engelsche firma^ daarbij belanghebbende party zijn. Gejubel over eek llvksche overwinning Do vrijzinnige Duitsche bladen juichen over den reeds gemelden uitslag der Rijks dagverkiezing te Dus6eldorf, waar de sociaal democratische candidaat Haberland, die er in hestemming kwam mot den centrums- candidaat dr. Friedrich, gokozen werd mpt een meerderheid van ruim 3000 stemmen. „De toorn van het volk tegen het zwart blauwe wanbestuur", zegt het Berliner Tageblatt, „is niet te suBsen. „De goede verwachtingen, door de ver kiezing van Kempten-Immestadt gewekt, zijn thans door den uitslag van Dusseldorf op verblijdende wijze versterkt. Tegen den vereenigden aanval der arbeiders en vrij heidslievende burgers zijn ook de sterkten van het Centrum niet bestand. Dusseldorf zal een vlammonsein wezen voor de alge- mceno verkiezingen. Wat hier mogelijk was, zal te Keulen en Essen, te Krefeld en iu het Keulsche land niet onmogelijk zijn!" Het Centrum heeft deze voorname sterkte, die het sinds 1871 onafgebroken in bezit had en waar het aautal kiezers voor 61 percent uit Katholieken bestaat, zeer hard nekkig verdedigd, maar alle moeite is vruchteloos geweest. „Moge ook de regeering11, zoo besluit het Tageblatt, „uit het feit leeren erkennen, dat de volksziel niet genegen Is, het onna tuurlijke juk van Ridders cn Heiligen lan ger te dragen." De ramp op de Libicrté. De Matfn verneemt uit Toulon, dat de commissie, die onderzoek zal doen naar de oorzaak van deu ondergang dor Liberté, vooral zal nagaan, wat er waar is van de lezing, volgens welke twee matrozen, be last met de bewaking en verzorging der munitie kamers, een uur vóór de ontploffing hun dienst hebben verlaten. Twee matrozen zouden bereid zijn onder eede te verklaren,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1