WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 3 October 1911. Hoogste barometerstand 772.3 m.M. te Thorahavn, laagste 749.0 te Kopeohagen. Verwachting tot den avond van 4 October 1911. Zwakke tot matige Westelijke tot Z.W-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, mogelijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. tewometerstand te AMERSFOOP.Ï 758 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 56 Laagste hedennacht. F. 44 Hedenmiddag 12 uurF. 53 dat deze beide mannen zich in een klein bootje naar wal begaven. Verder verklaart een officier, dat hij op de kade te Toulon, kort voor de ontploffing, twee matrozen, die dan dezelfde zouden geweest zijn, in een bootje heeft zien aankomen. Hierdoor komt de hypothese van kwaad willigheid weer naar voren. Weer een Samenzwering. Juist nu men in Portugal aanstalteu maakt om den eersten verjaardag der Por- tugeesche republiek (5 October) met groote feestelijkheid te vieren, is ie Oporto een nieuwe koningsgezinde samenzwering ver ijdeld. Het plan dor samenzweerders die zicb vereenigde onder de leuze: „laat ons met God zijn" was een infanterie-en een artillerie-kazerne te bezetten, waar zij velo onderofficieren op hun hand hadden. Een troep samenzweerders trachtte de stad binnen te komen over den Luiz brug,anderen wisten in de tuinen en zelfs in de gebou wen van het Glazen Paleis te komen. Zij hadden ook de agenten van een politiepost op hun hand, die naar hen overliepen cn de telefoonleidingen afsneden. Maar het complot werd ontdekt en politie en militairen macht traden met kracht op. De medeplichtige onderofficieren werden in den vroegen morgen gevangen genomen en ook in het gebouw der Katholieke club nam men vele samenzweerders in hechtenis. De villa Nova de Gaya, even buiten de stad, waar zich vele samenzweerders bevon den, werd omsingeld en na een hardnekkig gevecht ingenomen. Ook daar nam men vele konigsgezinden gevangen. Maar toen de troepen het Glazen Paleis binnendrongen, waren de koningsgezindeu al door een achterdeur gevlucht. Politieke ommekeer in Zweden. Tengevolge van den uitslag van de ver kiezingen in Zweden cn de verpletterende nederlaag van de konservatieven, is het ministerie Lindmann afgetreden, net zal door een liberaal ministerie, onder leiding van den heer Staaff, worden opgevolgd. De Marokko Quakstie. Do Temps spreekt de hoop uit, dat spoedig overeenstemming zal worden bereikt. De Liberté zegt, dat nu alles wat tot ernstige meeningsverscbillen aanleiding kan geven, uit den weg is geruimd, de sluiting van het verdrag over Marokko spoedig is te wachten, zonder twijfel vóór het einde dezer week, daarna zal men overgaan tot verdere behandelidg van de overeenkomst omtrent den Congo waarover de' onder handelingen zijn gestuit op een ernstig verschil van meening Verder zegt de Liberté, dat Frankrijk en Duit8chland besloten hebben, aan het Haagsche Hof van Arbitrage do oplossing te onderwerpen der eventueelo moeilijkhe den, welke zich kunnen voordoen op het oogenblik, dat de verschillende bepalingen van het Fransch-Duitsche verdrag betreffen de Marokko in werking treden. H. M. de Koningin naar Bruinisse. II. M. de Koningin vertrok hedenmorgen te 6.50 per extra-trein van het Loo uaar Oudenbosch, om van daar per auto een bezoek te brengen aan hot door den storm geteisterde Bruinisse. Aankomst Oudenbosch 9 43. 'Vertrek van Oudenbosch 3.06. Terugkeei Het Loo 5.58. Inkomstenbelasting. Do Bond van ontvangers der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen (oud- surnumerairs) vragen in een adre9 aan de Tweede Kamer, het daarheen te willen leiden, dat de ontvangers eventueel deel zullen hebben aan hei tot stand komeü van de aanslagen, op te leggen krachtens de onlangs ingediende wet tot heffing van een inkomateabelasting. Door hen ambtshalve lid te maken van dc volgens dat wetsontwerp in het leven te roepen schattingscommissiën en commis- siën van aanslag, zou, zoo zegt adressant, partij kunnen worden getrokken van de locale kennis, door deze ambtenaren ver kregen. Federatie van Ambtenaarsbondkn. Te Utrecht heeft de Federatie van amb tenaarsbonden S S. weder vergaderd. De statuten werden vastgesteld en zullen aan het Centraal Bureau voor Sociale Ad- viezeu worden opgezonden, waarna dan de Koninklijke goedkeuring zal worden aan- gevi aagd. Het doel der Federatie is om door samen werking algemeene en bijzondere belangen van de leden der by de Federatie aange sloten vereenigingen te behartigen. Zij tracht dat doel tc bereiken langs wettigen weg met uitsluiting van politiek en godsdienst en wel o.m. door het bevorderen van een goede samenwerking bij de uitoefening van den dienst en door het behartigen van de belangen genoemd in het program van actie bij de directie of daar waar zulks noodig of wen9chelijk wordt geacht. Eeu commissie werd benoemd om de bespreking bij te wonen in zake de door verschillende spoorweg-organisaties aanstaan de te voeren loonactie. Tot plaatsvervangend hoofdredacteur is aangewezen de heer Lijfering, voorzitter der Federatie. liet Federatiebestuur had een afgevaar digde gezonden naar de vergadering voor oprichting vau een neutraal "Vakverbond. Cholera aan boord. Naar aanleiding van berichten omtrent cholera aau boord van de „Koningin dor Nederlanden" meldt de directie van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" dat zij de 2en October een telegram heeft ont vangen van den gezagvoerder der „Koningin der Nederlanden" te Colombo, luidende, dat, de gezondheidstoestand de passagiers, der bemanning en van de leden van' het deta chement troepen en sohepelingen, goed is. Arbeidswet. Het voornemen is, "Woensdag met de behandeling der Arbeidswet euz. in open- bore vergadering van de Eerste Kamer te beginnen. Gaarne maken wij onze lezers attent op het IniiezoDden 6tuk iu dit blad van de „Nederlaudsche Natuurhistorische Vereeni- ging", welke iD den loop van deze maand hier ter stede 'n afdeeling hoopt op te richten. Daartoe zal Zaterdag 21 October 'n vergadering belegd worden. Het Dispuut CroockewitKroes. In de N. Rott. Crt. schrijft de heer Croockewit: Het was aanvankelijk niet mijn voorne men het opgewonden proza van den heer Herm. Kroes, over bovenstaand onderwerp in uw Avondblad B van 20 September j.l. nog te beantwoorden. De drift-zelf van den a«tcur pleitte al te zeer tegen hem. Sedert ontving ik echter een schrijven van den secretaris van het Genootschap „Architectura et Amicitia" te Amsterdam, mij verzoekende in het orgaan van het genootschap nader op de zaak te willen ingaan. Na het blijkt, dat men in architec- ten-kringeD vooral belang stelt in het geval, wil ik gaarno mijn meening nog eens toe lichten, maar dan ook bij voorkeur voor het publiek, dat tot heden getuige was van den strijd, en dus verzoek ik, geachte Redactie, nog eenige plaatsruimte in uw blad. Met opzet heb ik mijn eerste stuk goene □amen geuoemd om te voorkomen, dat een principieel verschil tot een personenkwestie zou outaarden. De zoo persoonlijke aaoval van den heer Kroes noopt mij thans tot mijn leedwezen te beginnen met in te gaan op dingen, die van geheel bijkomstigen aard zijn. Vrijdag 15 Sept. jl. kwam de heer A. van Daal Tzn., uitvoerder van het metsel werk bij de restauratie van het St.-Pieters- en Blocklandtsgasthuis, alhier, mij verzoo- ken den volgenden dag op het werk te willeo komen, ooi daar de heeren Ad. Mulder en Kroes te ontmoeten, die mij zouden aantoonen, dat het verwijderen der cementlaag van de oude kapelmuren niet anders had kunnen geschieden, dan op de ruwe wijze, die >k gispte. Ik bad weinig lust iu hel door mijn tegenpartij geprepareerde bezoek, o.a. om dat de verknoeiing van het metselwerk reeds een voldongen feit was en de vroe gere toestand toch niet meer te conslateeron was. Beleefdheidshalve stemde ik echter ten slotte toe, doch onder het uitdrukkelijke beding, dat het onderhoud het karakter zou dragen van een welwillende bespreking en dat van het daarbij verhandelde geen gebruik zou worden gemaakt voor publicatie in dagbladen eDZ. om do begrijpelijke reden, dat ik de openbaarmaking van het geen in een particulier gesprek door mij zou z(jn gezegd, niet wenschte over te laten aan uiijue tegenstanders. Ik voegde hieraan toe, dat ik in geen geval kwam om mij te verantwoorden, en dat do heeren, indien deze voorwaarden hun niet aanstonden, inij in een dagblad ter verantwoordiug konden roepen. De lezers kon reeds zien hoe men zich aan deze afspraak heeft gehouden!.... Daar ik onmiddellijk na het onderhoud, voorzichtigheidshalve het gebeurde op schreef, ben ik voor mij in staat een nauw keurig verslag er van te geven. Bij mijn komst op het werk. werd ik door den heer Ad. Mulder begroet met de woorden (ik, die daar toch op hun verzoek verscheeu): „Er is voor u bepaald moed toe noodig om toch te durven verschijnen Na een korte bespreking, werd mij ver volgens door den heer Mulder verweten dat ik iu de krant had durven schrijven (sic), zonder eerst bij hem om inlichtingen te zijn gekomen, en de hear Mulder ver- ooiloofde zich toen een mijns inziens zoo'n ongepasten toon, dal ik niet bereid was mij langer aldus te lateu toespreken en aan het onderhoud een einde maakte met do opmerking, dat ik niet gekomen was om verantwoording af te leggen cn zoo de heeren, indien zij meenden mijne grieven te kunnen weerleggen, dat in de courant konden doen, waarop ik dan wel zou ant woorden. Na deze uitweiding, door de teudentieuze voorstellingen van don heer Ktoes noodig geworden, kau ik eindelijk tot dc zaak zelf overgaan. Ook hierover geeft de heer Kroes eene geheel verkeerde voorstelling, gelijk reeds dc aanhef van zijn stuk, waarin hij mij deskundigheid ontzegt, doet zien dat hij zelf gevoeld heeft hoevele argumenten hem ODtbreken. In een feitelijk geschil zich be roepen op zijn gezag geeft wel blijk van bedenkelijke zwakte. Door mij werd betoogd, dat de zuidoiuur van de kapel en de asugrenzende vrouwen zaal noodeloos waren vernield en ik beriep mij, om dit te bewijzen, op eenige gaaf ouder dc cementlaag bloot gekomen lagen. De heer Kroes beweert, dat deze lagen van latere, hardere steen zijn dan de rest van deu muur. Maar hij geeft daarmede moedwillig een verkeerde interpretatie van niyn argument, want het is duidelijk, dat ik niet deze nieuwe lagen in de Oostelijke traveeën op het oog had, doch de oude in de Westelijke travee der vrouwenzaal. In dien de heer Kroes ook deze voor nieuw wil verklaren, zal hij van zijne deskundig heid moeten afstand doen. Ook des heeren Kroes' beweriug dat de waterlyst „bijna geheel weggeslagen was", houdt geen steek. Niet alleen heb ik be langrijke stukken van deze lijst, nadat de sloopers reeds duchtig hadden huisgehouden, nog aanwezig gezien, maar ook is op foto's, vóór het begin der „restauratie" gemaakt, deze lyst zichtbaar. Het zal wel geen betoog behoeven, dat juist de zachtere steen van den zuidelijken muur der kapel tot bijzonder voorzichtige behandeling had moeten leiden. Niet met een scherp schildermes" (gelijk de heer Kroes mij ten onrechte laat zeggen) zal men hier te werk moeten gaan, dat geloof ik gaarne. Doch men zal in stede van het cement met ruwe slagen af te beuken, moeten trachten een daartoe geëigend werktuig zooveel mogelijk vertikaal tusschen cement en baksteen te brengen, opdat vau het buitenvlak der laatste zoomin mogelijk wordt meegenomen. Waar de muur dus vroeger reeds beschadigd cn met pan- en tegelstukken was opgelapt, zal men enkele nieuwe eteenen moeten invoe gen; dit raadde ik in mijn vorig stukje reeds aan. Alleen wie ten volle voelt de eigenaar dige bekoring van oud-metselwerk, wie de mooie kleurschakeeriogen der warmroode oude baksteen liefheeft, wie oog heeft voor de charme van het altijd ceuigszins onregelmatige in voegen en verband van een ouden mnur, alleen hij zal lust hebben zorg te dragen dat de verwijdering van de cementlaag met zoo'n groote zorg geschiedt, als in dit geval noodzakelijk was. De heer Kroes, die voldaan komt ver klaren, dat voor passende nieuwe hand vormsteen is gezorgd, voelt blijkbaar niets voor dit alles. En het zou dus vruchteloos zijn daarovor langer met hem te rede twisten Helaas zijn er nog al te veel architecten, ook onder de z. g. „deskun digen", die te kwader uur met restauratie werk worden belast, die ineenen dat alles goed is, indien een oud profiel netjes is nagemaakt, ook al is geheel de toon, de stemmiog vau het oude verloren gegaan. Behalve deze matoriëele is er nog eene ethische kwestie. Wanneer men, zooals hier 't plan is, een nieuwen muur tegou het overgebleven oude muurwerk gaat aan metselen, ziet men van buiten het oude gebouw niet meer, men blikt niet meer op ecu ouden muur maar op eeD namaaksel, een surro gaat, van wat er eens stond; men staat dan voor het terecht zoozeer verafschuwde vieux neuf. De bekoring die van een oud bouwwerk om zoo te zeggen uitstraalt, vindt daarin hoofdzakelijk haar oorsprong, dat men voelt een getuige van vervlogeu eeuweD voor zich te hebben. Zulk een emotie kau eeu spiksplinternieuwe gevel, al neemt die oude allure aan, nooit teweegbrengen. Het is daarom de plicht der oudheid kundigen tegen deze schennis vud de oude gebouwen op te komen. Ik herhaal dan ook, dat ik hoop, met de aandacht te vestigen op dit speciale geval, er toe te hebben bijgedragen, dat ook van overheidswege voortaan nauw lettend op restauratiewerk worde toegezien. Een Ontslag. Naar aanleiding van ons bericht omtrent het ontslag van den heer Schriel ah onder wijzer aan het Rijksopvoedingsgesticht, vernemen we uit goede bron, dat er geen andere redenen voor het ontslag zijn, dan het niet afnemen van ziju hoed bij het zingen van een vaderlandsch lied. Dat de lieer Schriel om zijn politieke boginselen zou worden vervolgd, moet beslist onjuist ziju, zoodat den Directeur der inrichting geen blaam treft. Overigens mag de straf zeker buitengewoon zwaar worden ge uoemd. De afdeelingen van den Gemeente raad vergaderen deze week voor het onder zoek der Gemeentebegrooting. In de ledenvergadering van de afd. Amersfoort der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst is tot ondervoorzitter her kozen de heer W. A- van den Boveukamp en is tot secretaris gekozen de heer uir. R. P. van der Mark. De heer E. ten Kate, commies der posterijen en telegraphie is verplaatst van Amersfoort naar Rotterdam. Zondag S October a.s. krijgt Quick op Birkhoven bezoek van P. E. C. uit Zwolle terwijl H. V. C. naar Yelp gaat om V. V. O. te bekampen De administrateur van het mil. hosp. 3e kl. te Kampon H. Verschoor wordt met 1 Nov. overgeplaatst bij het rail. hosp 2 kl. te Amersfoort. Door den heer Kolouel Commandant

De Eemlander | 1911 | | pagina 2