WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELLNGEN YAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uar. De Bilt, 6 October 1911. Hoogste barometerstand 772.3 m.M. te Stockholm, laagste 757.8 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 7 October 1911. Zwakke tot matige winden uit Oostelijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Hall- tot lichtbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Dezelfde, mogelijk nacht vorst. CteraBMtirttand U AMERSFOOP® 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 55 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 54 Melknood in Parijs. Parijs wordt bedreigd met een melknood. Naar verhouding van den verminderden aanvoer is de pry's van de melk gestegen van 25 tot 30, nu binnenkort tot 35 cen times De dagelijksche aanvoer bedraagt 1,100,000 liter, sedert het einde van Juli is er een vermindering van 200,000 liter. In de afgeloopen zomermaanden is dit niet zoo erg gemerkt, omdat zooveel duizenden Parijzenaars naar buiten waren; nu ze weer thuis zijn wordt het te duidelyker bespeurd. Sedert Zondag 1.1. kannen ver schillende melkleverancier8 hun klanten niet voldoen. Sommigen hunner krygen maar twee-derden van vroeger. De prefect van politie heeft een onder houd gehad met do voornaamste melkver- kuopers om maatregelen te beramen. Twee redenen hebben tot den toestand bijgedragen: de droogte en het mond- en klauwzeer. Vooral in Noord-Frankrijk en Normandië is het vee door de ziekte zwaar geteisterd en de koeien die niet bezweken, gaven geen melk. Tal van dieren zijn trouwens naar de slachtplaats gebracht zoodra de eerste teekccen van de ziekte zich vertoonden De groote melkverkoopere nemen aan, dat de opbrengst feitelijk met een derde, is verminderd. Zij hebben in do behoefte trachten te voorzien door melk te betrek ken van andere plaatsen, veel verder van Parys dan vanwaar ze haar gewoonlijk betrekken. Zoo hebben ze den aohterstand verminderd tot een vijfde. Er worden nu maatregelen genomen oen de verbruikers, door het bepalen van een maximum, op een melkrantsoen te zetten, maar daar by wordt onderscheid' gemaakt voor ge zinnen met kleine kinderen. Door deze maatregelen zal de melknood te Parys worden bedwongen. Men kan er zich mee troosten dat de melk er oog lang zoo duur niet is als in de andere groote steden. Te Londen is nog onlangs de prijs verhoogd tot 5 pence bet „quart", wat overeenkomt met 44 centimes pet liter. Schadeloosstelling aan dienstplichtigen. Herhaaldelijk is vooral in de sociaal democratische pers er op gewezen, dat het vaak voorkomt, dat militieplichtigen bij hun indienet treden, hetzij hun betrekking verliezen, hetzy op andere wijze nadeel ondervinden. Thans heeft de conservatieve Luzerner regeeringsraad Walther den Bondsraad opgewekt, dit vraagstuk aan een ernstig onderzoek te onderwerpen en na te gaan of hot wellicht billyk zou zijn miliciens, die door de vervulling van hun plicht als staatsburger in de maatschaypy benadeeld waren, schadeloos te stellen. De sociaal-democraten hebben weliswaar be weerd, omdat hot voorstel van katholiek- conservatieve zyde gedaan is, dat het slechts een verkiezingsmanoeuvre washet parle ment heeft echter in zijn laatste zitting be sloten de zaak in onderzoek te nomen. De voorsteller heeft als zijn mcening te kennen gegeven, dat men by een even- tueele wettelijke regeling van de quaestie het benoodigde gold moest halen uit de opbrengst van de bestaande weerbelasting. De tegenstandêrs voeren aan, dat het een verkeerde grondstelling is, op den staat alle nadeelon te verhalen, welke staats burgers ondervinden by de nakoming van hun verplichtingen als zoodanig. De Internationale Toestand. De Engelscho minister Churchill heeft in een redevoering te Dundee een beschou wing over den internationalen politieken toestand gegeven, waarin hij o.a. zei: „De Europeesche toestand liet zich in den laatsten tijd bedenkelijker aanzien dan «edort jaren het geval was geweest. Er ging een rilling van ongerustheid door de grooto vloten en legers waarmede de natiën zijn bezwaard. Kracht en geweld speelden zeker geen minder overwegende rol in de politiek der natiën, of bij hot eveuwicht tusschen de volken onderling. Maar toch moeten wij bt merken dat de volken der 20e eeuw, als zij oorlogzuchtige aanvech tingen krijgen,zicli saamverbonden gevoelen door een sterk netwerk van nijverheidsbe langen, hand Isovereenkonisten, verzekerin gen over en weer en vriendschapsbetrek kingen. Zij staan tezamen op eeu hooge stellage van internationaal crediet en ineen- grijpende nijverheidsbelangen en als dio stellage omverstoitte, zou zulks gevolgen hebben, die door geen mensch voorzien konden worden. „In elk geval is het een verblijdend feit, dat do kracht van zelfbeheersching het sterkst is bij de sterkste naties en dat Qroote-Brittanië, Duitschland en Frankrijk, de voornaamste mogendheden, die in don vollen zonneschyn en glans der moderne wereld staan, juist die mogendheden zijn voor wie het 't moeilijkst zou wezeo, den onderlingon vrede te vei breken en die de grootste schade zouden lijden als het tot een breuk mocht komen. „Ondertusschen maken wij angstige, hachelijke tijden door; maar dio zouden nog veel bedenkelijker zijn, als niet de Britsche vloot, dank zy de ruime wijze waarop het Lagerhuis voorzag in de behoef ten, sterk genoeg ia om ons de onbetwist bare heerschappij ter zee te verzekeren." Spi ekeude over deu Turkscli-Italiaansche oorlog, zeide de minister dat dit iucidcnt helaas in een stadium gekomen is, waar woorden geen nut meer hebben. Gevaarlijk Kruit. Het kruit B, aau welks zelfontbranding de ramp van het Fransche pantserschip Liberté wordt geweten, is, gelijk reeds bericht werd, uit de schepen van het tweede en het derde Fransche eskader verwijderd. Maar het eerste, voornaamste eskader, de Dreadnoughts, onder bevel van admiraal de Lapeyrère, in do Golf Juan, hoeft, naar de Matin verzekert, nog oud kruit, uit het jaar 1898, aan boord. Men heeft daar alleen dat kruit uit de bergplaatsen gehaald en het op de geschutsdekken geïsoleerd. Dat is, zegt de Matin, een voortdurend gevaar voor liet voornaamste eskader der Fransche vloot en hel blad dringt er op aaD, dat men het gevaarlijke kruit ten spoedigste in bet water werpen zal. Beieren. Het opperste landgericht in Beieren heeft in laatste instantie drie personen, die eene processie niet hadden gegroet, wegens verregaande onwelvoeglijkheid veroordeeld. Hierbij is het gerecht niet ingegaan op de vraag, of er in 't algemeen verplichting bestaat, voor eene processie den hoed af te nemen, en of in 't algemeen gesproken, het nalaten van een dergelijk eerbetoon als een strafbare behandeling moet worden beschouwd. Het heeft zijn oordeel beperkt tot de vraag, of in het gegeven geval de handeling van deu aangeklaagde alsstrafbare onwelvoeglijkheid diende te worden opgevat. Deze vraag heeft het opperste landsgaricht bevestigend beantwoord Waardoor dus voor Beieren beslissend is uitgesproken, dat wie voor een processie den hoed niet afneemt, in de termen kan vallen, straf rechtelijk te worden vervolgd. De Arbeidswet in de Tweede Kamer. Twee belangryke beslissingen heeft de Eerste Kamer gisteren genomen, 't Ontwerp Arbeidswet en 't ontwerp Steen- houwerswet zjjn beide door de Kamer aan genomen. De Minister van Landbouw, de heer Talma, beantwoordde de sprekers van den vorigen dag. De opvatting van den heor Pelinck, die één algemeene Arbeidswet wilde, noemde de Min. terecht, niet zeer practisch. Wat 't gewraakte verbod van arbeid betreft, spi-, is van oordeel, dat 't rechtsgevoel niet gekrenkt wordt, zoo 'n bepaalde vorm van arbeiden strafbaar geBteld wordt. Op 't bezwaar van 't al te veel overlaten aan algemeene maatregelen van bestuur wil de Min. niet al te diep ingaan, daar 'n reeds jaren lang gevolgde praktijk moeielijk als ongrondwettig bestempeld kan worden, zonder 'n blaam te werpen op tal van bekwame Mtuisters. Reeds de spoorweg wet van 1875 liet zeer veel over aan alg. maatregelen van bestuur. De heer Laan heeft volgens spi. uit 't oog verloren, dat het hier 'n wijziging dei wet betreft; al z'n bezwaren zouden ook tegen de bestaande wet van 1887 gericht kunnen worden. De Min. erkent dat bescherming tot zorgeloos heid leidt, maar zou men dan bijv. de politie en de wachthuizen langs de spoor baan maar liever moeten afschaffen? Ook spr. acht 'n bloeiende industrie noodig en darrom dient ernstig rekening gehouden te worden met de belangen van de nijverheid, maar evenzeer met de belangen dor arbei ders. De Min. is eohter overtuigd dat de industrie ouder de nieuwe wet niet zal lijden. De heer Laan zei: geef don arbeider» kennis Zeker, maar hoe meer kennis de arbeiders krijgen, hoe meer zy zich reken schap geven van het „waarom", hoe meer de arbeiders verlangen dat de Regeoriug van Nederland ontvankelijk zy voor billyko eischen en bovenal voor do overtuiging dat er moet opgroeien een jong Nederland, waarbij het jonge leven tot zooveel moge lijk ontwikkeling worde gebracht. Na repliek der opposanten werd 't ont werp Arbeidswet ten slotte aangenomen met 30 tegen 10 stemmen. Vervolgens werd 't Ontworp Steenhou- worswot aangenomen met 19 tegen 16 stemmen. De heerVan der Fe'tz, de eenige afgevaardigde, die hierover 't woord voerde, haJ vooral grondwettelijke bezwaren en keutdc sterk af de machtsdelegatie aan de arbeidsinspectie, waartegen de minister zich weer beriep op de reeds vroeger ten opzichte van andere wetten gevolgde ge dragslijn. Een r kath. gymnasium te Batavia. Trots de tegenspraak van het Bat. Hbl. kan 't Onderwijs tnedcdoelon, dat de stichting van een r.-k. Gymnasium te Batavia vast staat. De Provinciaal van den overste der Jezuieten is opzettelijk voor deze zaak uit Nederland overgekomen. Behalve een reeds aaugekocht huis en erf wordt nog onderhandeld over den aankoop van 55.000 M'. bouwterrein in de onmiddellijke nabijheid daarvan. Het personeel voor de wis- en natuur kundige vakken benevens dat voor de oude talen is reeds gevonden en zal ge leverd worden door het Cauisius college te Nijmegen; leeraren voor de modeine talen schynen nog niet beschikbaar te zijn. In de bedoeling ligt aan de icrichting een beperkt internaat op beslist katholieken grondslag te verbinden. Het onderwijs op de school zal neutraal zijn, zegt 't Onder wijs. Politiehonden bij de Marechaussee. Het legerbestuur is voornemens politie honden in te voeren by het wapen der marechaussee. Invaliditeits- en ouderdomsverzekkring. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspcnsionneering heeft een adres gezondeu aan de Tweede Kamer, waarin het o.a. zegt, dat het met gemengde gevoelens heeft kennis genomen van het wetsontwerp op de invaliditeits en ouderdomsverzekering eu vraagt, te willen overwegen of de sommen, bij het wets ontwerp uit te schatkist toegezegd, niet op andere, minder omslachtige, niet één klasse en-in hoofdzaak-een-sykse-bevoorrechtende wijze zijn aan te wenden tot leniging van don stoffelijken nood by ouderdom, zoodat de Kamer wellicht tot het besluit zou kunnen komen bij den Minister aan te dringen op een zoodanig gewyzigd wetsontwerp, waardoor, zonder premiebe taling, alle Nederlanders, vrouwen zoowel als mannen, tegen armoede, als gevolg van ouderdom, gewaarborgd zijn. Invoerrecht tan versche vruchten en brok- en mineraalwater. In 't ontwerp van wet tot vaststelling van het tarief van invoerrecht wordt voor gesteld voor den invoer van appelen, sinaas appelen, citroenen en kokosnoten een hooger recht dan 't bestaande te heffen en bron- en mineraalwater aanzienlyk hooger te belasten dan nu. Door het Hoofdbestuur van den Volks bond tegen drankmisbruik is tot de Tweede Kamer een adres gericht met het verzoek het daarheen te willen richten dat genoemde vruchten van invoerrecht worden vrygesteld en de van bron- en mineraalwater te heffen rechten aanzienlijk worden verlaagd. Gisteren had de Groote Nationale Raid plaats van Arnhem via EdeLunteren BarneveldPuttenAmersfoortHuis ter Heide Woudenberg RenswoudeEde en terug naar Arnhem. De gebeele afstand bedroeg 132 K.M. De volgorde van vertrek uit Arnhem was als volgt: 1. Luit. Roelfaema vertr. 6 u., 2. de heer Blauw vertr. 6. u. 3 m., 3 Luit jhr. Marees van Swinderen vertr. 6 u. 6. m. 4. de heer Fentener van Vlissingen vertr. 6. u. 9. m., 5. Luit. jhr. Quarles van Uffoid vertr 6 u. 12 m., 6. Baron van Voorst tot Voorst vertr. 6 u. 18 m., 7. Luit. Everwyn Lange vertr. 6 u. 18 m., 8. baron d'Aulnis de BourouiU vertr. 6 n. 21 m., 9. Luit. Schildorman vertr. 6 u. 24 m., 10. Luit. Hinlopen vertr. 6 u. 27 m., 11. Luit. Knel vertr. 6 u. 30 m. Te Amersfoort kwamen de ruiters aan als volgt: Luit. Quailes van Ufford 10 uur 1 luitns. van Voorst en Everwijn Lange te 10 uur 11; luitn. Knel en luitn. Hinlopen te 10 uur 14; de heer Blauw te 10 uur 20; de ijheei' Fentenor van Vlissingen te 10 uur 27; baron d'Aulnis te 10 uur 33; luitn. de Marees van Swinderen te 10 uur 34 en luitn. Roelfsema te 10 uur 45. Daar alle paarden aan de voorwaarden hebben voldaan, is de officieele uitslag als volgt: 1. luit. Knel met Silvertail, gebruikte tyd 7 u. 32 min., temperatuur by vertrek 38 1, 3 uur na aankomst 38.4. 2. luit. Hinlopen met Hobnelia,gebruikte tyd 7 u. 531/, min., temperatuur bij ver trok 37.7, 3 uur na aankomst 38.1. 3. luit. baron van Voorst tot Voorst met Maayke Meu; gebruikte tijd 8 uur 31 min., temperatuur bij vertrek 38,2 3 uur na aankomst 39.4. 3a. luit. Everwijn Lange met Rosegrove, gebruikte tijd 8 u. 31 min., temperatuur bij vertrek 37.9; 3 uur na aankomst 38.6. 5. luit. jhr. Marees van Swinderen met Saranick, gebruikte tijd 9 u. 22 min., temperatuur bij vertrek 38.2; 3 uur na aankomst 37.5. 6. Fentener van Vlissingen met Goeden Avond, gebruikte tijd 9. u. 19 min., tem peratuur bij vertrek 37.9; 3 uur na aan komst S9.1. 7. baron d'Auluis de Bourouill met Devil, gebruikte tyd 9 u. 27 min., tempe ratuur bij vertrek 37.6; 3 uur na aankomst 38.6. 8. luit. Schilderman met Black, tijd van aankomst niet opgenomen, evenals de temperatuur. Vertrokken te 6 uur 24 min. van Arnhem met temperatuur 38. Luit. Jhr. Quarles van Ufford met Tom Tuoker, gebruikte tijd 7 uur 557, m'D-, temperatuur bij vertrek 37.9. 3 uur na aankomst 38.6; werd wegens kreupel zijn van zijn paard de derde prijs niet toegekend. Luit Roelfsema te 6 uur vertrokken met Anita heeft den strijd opgegeven. De heer Blauw, die met 3 paarden aau den rit heeft deelgenomen, heeft den ge- heelen afstand afgelegd in 7 uur 41 min. De heer P. J. Dammers, commissaris van politie in de lc afdeeling te Utrecht, zal den 14 dezer maand 25 jaren lang de betrekking van commissaris van politie vervuld hebben. Zooals men zich zal herinneren was de heer Dammers hier ter stede commissaris van 1886 1894. Met Stct. No. 234 zijn verzonden de- Statuten der Tooneelvereeniging „Wilhel- miua" te Amersfoort.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2