DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 241. MAANDAG 16 OCTOBER 1911.8e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredactpur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaar14.Franco per post id. f &.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: ICI4BIWF H.V.iti TTelet. lintere. l.SS. Prijs der AdvertentiPn: Van 1 tot 5 rogcis f 0.40. Voor iederon regel moer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlaudsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 71-70 Amsterdam V erkiebingszkden. De .Amsterdamsche correspondent van de N. R. Crt. schrijft: Het verkiezingswork is de laatste jaren fan karakter zeer veranderd en dat daarbij gaandeweg middelen wot den iu practijk gebracht, die niet altoos van hot zuiverste gehalte zijn, zouden wij niet durven ont kennen ook zonder dat men daarbij dadelijk heeft to denkeu aan omkooperij met geldl Het ligt voor de hand, dat sinds een caudidatuur, ook Jvan de edeleteu en he- kwaamsten, geonerlei kans van slagen meer heeft, als niet de kiezers door persoonlijk bezoek van, al of niet betaalde, verkie zingsagenten bewerkt worden de deur wordt geopend voor allerlei misbruik. En het is voorwaar geen wonder, dat het &1 moeilyker wordt, de uieest waardigén voor de aanvaarding van eeue caudidatuur bereid te vinden, sinds niet moer talent eu ver dienste on vooral: |k a r a k t e r den door slag geven bij het slagen, maar de licht vaardigheid en driestheid, waarmede men in verkioziugsspeeches de goegemeente met beloften en verzekeringen paait en de maatregelen van verkiozingscoinitó's om de kiezers op te zweepon en naar de stembus te dryven. Dat dit leidt tot een ernstig verlies van de beteekenis onzer staatkundige instellin gen, tot een verlaging van het gehalte onzer vertegenwoordigende bestuurslichamen wenschen wij niet to verzwijgen, al zal de erkenning hiervan sommigen ouderwetech en anti-democratisoh tooklinken. Candidaturen van mannon als eon jhr. mr. Joan Röell en zijns gelijken hebben onder de tegenwoordige omstandigheden nauwelijks meer kans van slagen. Iemand, die, gelijk onze voormalige Tweede Kamer voorzitter, voor do kiezers optredende, iu stede van zijn rede te besluiten met ceu schetterende peroratie, eindigt met de verklaring: „geen bepaalde belofte op welk stuk to willen doen", daarbij voegende: „dat wie dit beslist wenschen, hem niet moeten stemmen', verspeelt bij voorbaat zijn kans. Ik denk hier ook aan het woord, eens door mr. J. A. Lovy zijn kiezers toege voegd: „Indien het nyj een eer is door u te worden gekozen, moet het u een eer zijn door mij to worden vertegenwoordigd". Het kan zyn, dat Thorbecke's eisch: „vrij gekozen Volksvertegenwoordiging, zelfstandig, naar eigen inzicht en oordeel besluitende, zonder eenigen band met de kiezers" tot een orde vau denkeu is te verwijzen, die niet meer van onzen tijd is, maar men moge dan toch wakeD togen een ander uiterste: de afgevaardigde werk tuig van de kiezers, hetwelk eerst recht heillooze gevolgeu in zijn 6choot zou voeren. De Oorlog. De Matin outving een bericht uit Rome meldend dat volgens gerucht de bij Derua gelande matrozen wederom zich aan boord moesten begeven, tengevolge van de aan vallen der Turken. Volgens eeu mededeeling van het mini sterie van oorlog hebben de Italianen de- aanvallen der Turken bij Gararesj (bij Tripoli) afgeslagen, maar leden zy grooto verliezen. Volgens den hoofdman Djami uicFezzan zonden 20.000 man uit Djebel Garb (in Ly'oië) gereed staan om naar Tripoli op te rukken. Stammen uit Egypte komend zouden reeds tot iu de nabyheid van Ben ghazi zijn opgerukt Do Con iera d'ltalia ontving een telegram uit Smyrna, meldend, dat 200 Italianen zijn uitgezet. De spoorwegdienst is geheel gedesorganiseerd. Alle Italiaanscho arbei ders in de haven werden geboycot. Napolitaansche visschersschuiten zijn in beslag genomen. De verkiezingen in Belgie. Tot dusver zijn bij de gemeentelijke verkiezingcu geen iücideDten voorgekomen, er zijn althans nog geen berichten over ontvaugon. Inzet van den verkiezingsstrijd was het schoolwet-ontwerp der regeeriag. Liberalen en socialisten werkten samen. Te Brussel verkreeg de eandiJatenlijst van het liberale socialistische blok 25,215 stemmen, tegen 13,133 op de katholieke lyst. De candidaten van het liberaal- socialistische blok wonnen eveneens te Luik, Namen, Charleroi, Bergen, Antwer pen, Brugge, Geut, Verviers, Leuven. De oud-minister Schollaert. de ontwerper van de nieuwe schoolwet, leed te Louven de nederlaag. Db opstand in China. In aansluiting op het leeds medegedeelde, laten wij nog enkele bijzonderheden over de revolutionnaire beweging in Hoe-Pei en aangrenzende provincies volgen. Sun-Yat-Sen, de opperste leider vau den opstand, heeft reeds militaire bevelhebbers voor de verschillende provincies benoemd; o. a. den 24-jarigeu studeDt Hoe, die de revolutionnaireu in Hoe-Pei aanvoert. Deze heeft iu een manifest de vreemdelingen volkomen veiligheid verzekeid, mits zij zich onzijdig houden. Zoowel in Hoe-Pei als in de andere provincies verkeeren de vreomdclingen dan ook, volgens eensluitende berichtgeving, niet in gevaar. In de plaatsen, die reeds in het bezit van opstandelingen zijn, als Woetsjang eu Hankow, wordt dus streng de orde ge handhaafd. Plunderaars en brandstichters worden onmiddellijk gestraft: eorgistoren- nacht werden er vijf terechtgesteld. Tegen do Mandsjoes en de mandarijnen schijnen zij echter zéér verbitterd op te treden. Volgens een telegram uit Hankow zouden zij in genoemde plaatsen verschillende Mantsjoe gezinnon hebben vermoord en huizen van mandarijnen in brand hebben gestoken. Volgons een bericht van de Agence d'Ex- trémo Orient bleven te Woetsjang slechts 2000 man den onder-Koning getrouw; of er spoedig nieuwe regeerin^stroepen te Woetsjang zullen kunnen aankomen, schijnt zeer de vraag. De regeeriug te Peking schijnt weinig lust te hebben de hoofdstad van troepen te ontblooten; en tusschen Petsjili, waar thaDS manoeuvres worden gehouden, en Hoe Pei ligt de provincie Honan, waar de revolutionnairen gedreigd hebben den spoorweg op to breken, ingeval de regeering troepen naar Woetsjang zendt. "Volgens de Agence d'Fxtrème Orient hangt alles op 't oogenblik af van de houding der troepen iu Petsjili. Wanneer ook deze zich bij de revolutie aansluiten, is het met de Mantsjoe dynastie gedaan. Aan munitie-voorraad en geld schijnt het den revolutionnairen voorloopig niet te zullen ontbreken. Te Woetsjang hebben zij het gohoole arsenaal tot hunne beschik king en to Hanpaug hebben zij oen provin ciale kas met 2 millioen tools (zilver) buitgemaakt. Volgens een telegram uit Shangai, te Londen ontvangen, is, nadut de republiek te Woetsjang uitgeroepen werd, door de opstandelingen de rood-wir-blauwe vlag geheschen te Woetsjang, Hankow en Han- wang. De onlusten zouden zich hebben uitgebreid tot Tien Tsin en Pao-Tiug-Foe. Eon telegram uit New-York meldt, dat Ilankow in brand staat. Do vreemdelingen zyn in veiligheid aan boord vau de oorlogs schepen. 1500 Chiueosche soldaten zouden gemeene zaak hebben gemaakt met de opstandelingen. Een Merkwaardig Proces. Wy hebben onzen lezers dezer dagen in 't kort de geschiedenis meegedeeld van de anarchisten of wel „libertaires" voor het Hof te Parys. Zy behooren tot den kring van het blad, de „Guerre Sociale". Van dit blad is de bekende heer Hervé, groot bestrijder in do eeiste plants van het militarisme, van het vaderland en vervolgens van de ge heele maatschappij, de hoofdredacteur. Het is daar bij de Guerre Sociale een wonderlijk gezelscbap. Het ia alsof men eeu Apachenkclder betreedt; een dier mi8dadigoraverblijvcn, waar men dieventaal spreekt, veel absinth drinkt cn gaarne het mes of de revolver hanteert. „Er zijn altijd revolvers bij de Guerre Sociale", zeide een der beklaagden en men maakt er gebruik van ook. Zyn wij in Rusland of in Frankrijk Tc Petersburg of in de hoofdstad der be schaving, de lichtstad aan do Seine Dat vraagt men zich telkens uf als men het verslag dier rechtzaak leest. Wc hebben reeds gemeld, dat de leden der revolutionnaire rechtzaak zijn vryge sproken. En zoowaar, die vrijspraak is bijua algemeen toegejuicht, nergens afgekeurd, zelfs niet door de conservatieve, bladeu. Waarom? Omdat ten processe gebleken is, dat do strafbare handcliugen waaraan deze revolutionnaire oigenrechters zich schuldig gemaakt zouden hebben, bijna alle gepleegd zijn jegens hot verachtelijke ras der politiespionnen, die als revolutiounairen onder de gelederen der kameraden waren binnengeslopen. Het getuigenverhoor bracht zulke waarlijk Russische staaltjes aan het licht vau de werkwijze der Parijsche poli tieke politie, dar, vooral na de vernieti gende woorden van Rochefort, Presscnsó en Willm, als getuigen tegen bet politie- spinnendom on na de glansrijke verdediging van Almoreyda, den hoofcibeklaagde, men algemeen de vrijspraak verwachtte. Vrouwenkiesrecht in Californie. Uit New York wordt betreffende den thans bijna volledig bekenden uitslag der stemming, en wel in tegenspraak met een blijkbaar te vioeg verzonden telegram, ge- seiud, dat een meerderheid van 3000 ten gunste van vrouwenkiesrecht is uitgebracht. In al de plattelandsdistricten was de meer- perheid aanzienlyk. Daar Californië de bo langrykste staat van het westen is, is deze uitslag van te meer beteekenis voor de aanstaande presidentsverkiezing, daar Taft verklaarde voorstander van vrouwenkies recht te zijn. Latere beriohten omtrent den volledigen uitslag meldeu echter dat 't voorstel toch verworpen is. De spoorwegarbeiders in Oostenrijk. De spoorwegarbeiders hebben, gelijk be- keud is, gedreigd, om wanneer hun eischen niet worden ingewilligd, te begiunen met hun „pa8sicvon tegenstand". De gedelegeerden der spoorweg-organisa ties waren nogmaals bij den Minister president Gautsch op audiöntie gegaan, om hem te vragen of hij geneigd was de spoorwegmannen nog verder in hun eischen te gernoet te komeu, dan reeds was geschied. Ook verzochten zy, dat de Miuister het verband tusschen de salaris- verhooging en de nieuwe belastingontwerpen niet langer zou handhaveD, omdat de belaitiugverhooging die word voorgesteld als te moeten dienen tot dekking van de meerdere uitgaven, door do salarisverhoo- giug veroorzaakt, by de burgery zeer impopulair was. De Minister-president weigerde beslist nog verdere concessies to doen. Alleen zouden de loonen nog eenigszins worden verhoogd, maar dan moeBteu eerst de belastiug-ontwerpen worden aangenomen. Verder waarschuwde hy do gedelegeerden, dat hij geen vergrypen tegen de discipline zou dulden en deze zwaar zou doen straffen. Met groote spauning wordt afgewacht wat de spoorwegarbeiders nu zullen doen en of zij al dan niet den passieven tegen stand zullen beginnen. De toestand in Portugal. Volgens een officieel telegram, uit het hoofdkwartier der 6c legerdivisie te Villa Real, zijn de monarchisten gekampeerd te Tarozzo (Spanje) De Spaansohe regeering heeft aan de carabiniers orders gestuurd om ban te ontwapenen. Iu de grensstreek heerscht rust. Do Excelsior "deelt eeu telegram uit Lissabon mede, uit Engelsche bron afkom stig, meldend, dat een bloedige Rlag is geleverd nabij de grens tusschen monar chisten cn republikeinsohe troepen. De monarchisten werden na een verwoed gevecht teruggeslagen, met verlies van talrijke dooden en gewonden. Een Protest van Nederlandsche trouwen. De Nederlandsche vrouwen zullen 'n protest tegen den oorlog zenden aau Konin gin Helena ran Italië. Voer nadere bizon- dorheden en toelichting verwijzen wij naar het ingezoudeu stuk in ons blad van morgen. Het protest luidt Mevrouw, Nederlandsche vrouwen hebben zich ver- eenigd tot een krachtig protest tegen den oorlog, die thans tusschen Uw Rjjk en Turkije is uitgebroken, zonder dat vooraf van den daartoe openstaanden weg tot arbitrage is gebruik gemaakt. Met den meesten eerbied veroorloven wy ons dit ter kennis van Uwe Majesteit te

De Eemlander | 1911 | | pagina 1