WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt Toorm. 10.50 unr. De Bilt, 18 October 1911. H»ogste barometerstand 775.9 m.M. te Neu ïahrwasser, laagste 758.0 te Coruna. Verwachting tot den avond Tan 19 October 1911. Zwakke tot matige Oostelijke tot Z.O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Helder tot lichtbewolkt, droog weer. Temperatuur: Waarschijnlijk nachtvorst, dezelfde temperatuur. ©wrometerstand te AMERSFOOP® 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. to Amersfoort. Hoogste gisterenF. 55 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 53 Lichtvaardigs stakingen. In de Cambrian Trust Collieries jto Clydach Vale is een mijnwerkersstaking uitgebroken, die, wanneer de toelichting Tan de zyde der directie juist is, een nieuw bewys leTert, op hoe lichtvaardige wijze in Engeland den laatsten tijd tot de „ultima ratio" der staking wordt overgegaan. In de mijnen der Cambrian Trust wer den, de laatste dagen de ponies bij bet bedrijfswerk herhaaldelijk mishandeld. Vooral een ophaler werd beschuldigd, dat hij die dieren op de meest schandelijke wyze mishandelde. Maandag jl. werd des wege procesverbaal tegen hem opgemaakt, en word hem door de directie ander wetk opgedragen. De andere mijnwerkers ver zetten zich daartegen en eischten, dat hem zyn oude werk weer zou gegeven wordeu; de directie hield echter voet bij stuk en weigerde den man zonder toezicht met ponies te laten werken. Het gevolg was dat alle ophalers in staking gingen en thans de geheele mijn stilligt, en vierdui zend arbeiders werkeloos zijn „Er is", toekent de Westminister Gazette bierbij aan, „maar een commentaar op deze staking te geven. Wanneer de feiten inderdaad zóó zijn, dan gelooven wij niot, dat er ook maar iemand, man of vrouw zal zijn, die de geringste sympathie ge voelt voor de mannen, die hun werk heb ben neergelegd. Zelfs onder de gunstige omstandigheden is hot leven der ponies iu de mijneD nog afschuwelijk genoeg, en elke bescherming die aan deze dieren wordt verleend, moet onze instemming hebben. Dat er nog mannen worden ge vonden, die zichzelf en hun vrouwen en kinderen willen opofferen om dierenwreed- heid iu bescherming te nemen, is zoo ongelooflijk dat wij verdere inlichting over deze zaak afwachten. Annexatie van Egypte Het „Berliner Tageblatt" meldt: Aan do Berlijnsche beurs word gister het bericht verspreid, dat Engeland op 't punt stond Egypte te anneseeren. Dezo mogelijkheid is reeds twee weken lang herhaaldelijk besproken en het is duidelyk, dat zoo'n maatregel van Engeland niet uitgesloten is. Nadat Engeland in 1904 door een verdrag Frankrijk tot zwijgen heeft gebracht, kan het ei nu wet aan denken in Egypte schoon schip te maken. Zeer opmerkelijk was het reeds dat men den besten en meest gevierden Engelschen legeraanvoerder Kitchener, een poos ge leden naar Egypte zond. op een post, oogenschijnlijk te onbelangrijk voor een man van zyn beteekenis. Doch tot nu toe is hot gerucht niet bevestigd. Misschien wil men de wereld weer plaatsen voor een voldongen feit. De torstand in Portugal. De corr. van de „Hatin" seint uit Oporto, dat in alle plaatsen, die hij bezocht, na melijk in Tuy, Valencia de Minho en Yianna de Castro volkomen rust heerschte In tegenstelling daarmede, wordt uit Chaves gemeld, dat volgens vertrouwbare berichten de koningsgezinden hun weg naar het westen voortzetten. Couceiro zou gisteren met 500 man, 10 kilometer noordelijk van Montalegre op Spaansch grondgebied overnacht hebben. Camacho staat met 1000 man bij Tourem. Het plan schijnt te zyn in do provincie Minho te vallen. De Militiewet. Gisteren zijn de beraadslagingen over de militiewet in de Tweede Kamer aange vangen onder matige belangsteliDg; tegen den middag bleek uit een stemmiug over de vraag of men hedenavond vergaderen zou, dat er slechts 56 leden aanwezig waren, tegen vier uur was de heer Ter Laan er in geslaagd de helft vau dat aantal weg te redeneeren. De voorgesteld» wijzigingen in de militiewet komen iu hoofdzaak neer op: uitbreiding van het contingent van 17,500 tot 23,000 man; inkrimping van [den diensttijd van 8 tot 6 jaren, |met 2 her halingsoefeningen; afschaffing van de viermaanders; - invoering van een groep militaire werkers; opkomst der lichting in 2 ploogen, respectievelijk :3 en '/s der lichting, met behoud van 81/.. maand eersten oefeningstijd en met samenstelling van het blyvend gedeelte groot 4000 man voor den tijd van 4 maanden; afschaffing van het voorbereidend militair onderwys; iuvoering van kaderplicht, ook voor officier; en invoering voor keuring en ruimer» vrystelling van kostwinners. Gesproken hebben alleen nog maar de UDie-liberaa) Verheij en de sociaal-demo- oraat Ter Laan. De eerste heeft kort en zakclyk gezegd wat hem aan- en tegenstond in dit ontwerp, de ander heeft een speech gehouden van ongeveer vier uur, waarna door hem de volgendo motie van orde is ingediend: „De Kamer, overwegeude, dat de geldelijke lasten, voortvloeiende uit de aanneming der wijzi gingen in de Militiewet, zeer belangrijk zullen zijn, en dat ten gevolge der inrichting van ons belastingstelsel on der desbetreffende plannen der Regeering, deze lasten voor namelijk zullen drukkeu op de arbeidende klasse en den middenstand, die reeds zeer zwaar zijn belast, acht het wcnschelijk, dat bedoelde nieuwe uitgaven door middel van een nieuw in te stellen speciale belasting worden omgesla- geu over hen. die oen inkomen genieten van ten minste drieduizend gulden en verder naar mate van de draagkraohl der aau- geslagenen. Lamoureux Orkest tb Schevkninqen. Naar aanleiding vau 't bericht, dat de loden van het Lamourcux-orkest te Parys besloten zouden hebben niet naar Scheve- ningen te gaan, brengt de Directie van do Mij. Zeebad Scheveningen ter konnis, dat het contract jl. Zaterdag geteekend is en de komst van hot orkest gedurende het seizoen te Scheveningen voor 'n reeks van jaren verzekerd mag heoten. Zonderling beleid. De Vaderlander sshrijft: „De Staatscourant kwam weinige dagen geleden melden dat generaal-majoor Neete- son, commandant der le divisie, op ver zoek met 1 Nov. a.s. op pensioen wordt gesteld. Dit was in militaire kringen geen nieuws; men wist dat deze opper-officier weldra den dienst zou verlaten. „Wat echter wel verwondering mag wekken is, dat bij de plaats gehad hebbende groote manouvres aan genoemden generaal 't oppercommando over éóno der oorlog voerende partyen is toevertrouwd. Waar dergelijke manoeuvres toch de leerschool zijn en moeten zijn voor de hoogere bevel voering, mag het zonderling beleid genoemd worden, dat men die leerschool heeft laten dienen tot bekwaming van iemand, van wien hot vaststond, dat hij het leger ging verlaten, en waarvan het vaderland dus geen dienst meer zou hebben, welke be- kwu luiheden hij ook bij de manoeuvres hart opgedaan. Waarom worden dergelijke oppercommando's niet toevertrouwd aan die mannen, die pas generaal geworden zijn of het weldra zullen worden? De ma noeuvres kosten waarlijk genoeg om den eisch te stellen, dat ze van het hoogst mogelijke profyt voor ons leger zijn zullen. Niet de heer G. Priem maar de heer G. Prins is gekozen tot secretaris der Coöperatieve Winkelvereeniging „Ons Voordeel". Bij Kon. besluit van 16 dezer is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aau mejuffrouw C. M. F. Wes- seling, te Amersfoort, wegens de door haar met levensgevaar verrichte redding van een dronkeüng uit het water van de Beek al hier op 5 Augustus van dit jaar. Bij het nationaal schietconcours op buks, uitgeschreven door de Vereeniging tot vrijwillige oefening in den Wapenhandel te Deventer behaalde de schietvereeniging Wilhelmina te Amersfoort in den korps wedstrijd I den zevenden prijs met 468 p. Zondaag behaalde P. Scheuter te 't Loo met 100 punten den dagprys na loting o a. met onzen stadgenoot H. v. d. Vlugt. Het examen voor aspiranten naar de betrekking van inspecteur van politie sedert eeuige jaren ingesteld door den Bond van Inspecteurs van Gem, Politie in Neder land, zal dit jaar plaats hebben te Amster dam op 29 en 30 November en 1 Decem ber. Als voorzitter der examencommissie zal fungeeren de heer A. Nyhoff, commis saris van politie alhier. Naar wjj vernemen, hebben B. en W. afwyzend beschikt op 'n adres van de bewoners van de iKrommestraat, waarin zy B. en W. verzochten het booglicht zooaL de Arnhemsche-, TTtrechtscke Lange- en Kampstraat dit thans hebben, ook aan te brengen in de Krommestraat. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Over dit onderwerp sprak gisteravond in eer. openbare vergadering in de Arend Dr. H. E. Greve uit Den Haag. Het initiatief hiertoe was genomen dooi de afdneling Amersfoort o o. van den Bond van Nederl. onderwijzers. De Voorzitter, de heer T. Bovorloo, heette de aanwezigen welkom en dankte voor de goede opkomst Hij gaf een uiteen zetting vau het plan om de zaak een stap nader tot de oplossing te breugen. Na afloop der vergedering hoopte hy, dat velen zich zullen opgeven om een comité te vormen, en dat hieruit weer een comité van actie zal worden gekozen. Nu verkreeg Dr. Greve het woord, die ongeveer het volgende zeide: Met genoegen heb ik de uitcoodiging aaugenomeu om over dit onderwerp te spreken, om doel, werking en streven van Openb. Leesz. en Bibliot. uiteen te zetten. Vaak heorschen er verkeerde meeningen en misverstand. Door bespreking kan dit verkeerde wordon weggenomen.Het doel is, te zorgen, dat intellectueel geuotzoekeuden boeken, tijdschriften, vakbladen en wat ze verder op dit gebied noodig hebbeo, kun nen bekomen. Dit heeft een practi6ch nut voor de GemeeDte: 't Is geen modegril, ol philantropie of liefhebberij. Do Openb. L. on B. moet zyn een magazijn van verschillende soorten literatuur en mag in geen enkel opzicht partijdig zijn, ook niet eenzijdig en ook geen pro pagandt maken voor een bepaalde richting op politiek of godsdienstig gebied. Een ieder moet er dan ook wat van zyu gading vinden: de liberaal, de anti-revoluiionnair, de katholiek of wie ook. Do leeszaal moet een ooderriebtend karakter hebben. Do keuzo der lectuur is niet vry, doch moet zich schikken naar de behoeften der lezers, maar tevens ook gebonden zijn aan een censuur, voortkomende uit de verant woordelijkheid der beheerders tegenover de lezers. De lectuur moet beantwoorden aan de volgende eischen:] le. PractiBch nut. 2e. Moraliteit. 3e. Ontwikkelend gehalte. Onze tegenwoordige leeszalen beantwoor den nog niet aan dit doel en kunnen dit nog niet, doordat ze nog te jong zyn. Om hot groote dool te bereiken, moeten alle politieke en godsdienstige richtingen ver tegenwoordigd zijn. De instelling is waard, dat alle partijen er zich moeite voor geven. In kleine gemeeuten is men dikwyls niet in staat zich op do hoogte te stellen en te houden van wat er in de buitenwe reld omgaat. Voor handelscorrespondentie wenscht meu vaak inlichtingen en men kan ze dikwijls moeilijk machtig worden. By gemeente begrootingen, by bestek ken, bij het onderwijs, by alle takken van dienst heeft men vaak iets, waarover men nadere inlichtingen wenscht. De weten- schappelyke menschen in kleinere plaatsen klagen dikwijls, dat ze veelal in de onmo gelijkheid zijn om zich lectuur, hun vak betreffende, te kunnen verschaffen. Het is derhalve van groot practisch nut, dat der gelijke boeken te verkrijgen zijn. Ook voor den arbeider is de O. L. van groot nut. Na zyn twaalfde jaar ontvangt hij geen onderwys meer, vergeet byna alles en heeft ten slotte geen belangstelling meer in het openbaro leven. Is er een Op. L. dan kan hij zich zelf verder ontwikkelen, vooral als ook zyn vakstudie uitgebreid wordt. De Openb. Leeszaal en B. wordt wel eens volksleeazaal en volksbibliotheek ge noemd. Dit is niet geheel juist, omdat de openbare leeszaal veel verder gaat en veel uitgebreider is en dit ook moet zyn; ze helpt niet alleen het volk, doch iedereen aan lectuur. De jeugd, de schoolbevolking in éen woord kan veel profyt trekken van dezo inrichting. Dit zien we byv. in Amerika, waar do onderwijzer met zyu leerlingen naar do leeszaal gaat, ten einde de boeken en plaatwerken te vragen die op de les betrekking hebben. Wanneer we ons voorstellen, wat een bevolking van Amersfoort bijv. noodig heeft, zooals politieke bladen, vakbladen, plaatwerken, een verslag bibliotheek, zoo als adresboeken, codes, enz. dan begrypen we wel, dat het Comité veel geld noodig heelt van het begin afaan. De vraag is nu, hoe aan dit geld te komen Wat is hiertoe de beste wegf In Holland heeft men een vrij goede methode, die nogal eens resultaten heeft ]opgeleverd, n.l. hot particulier initiatief en dau subsidies. Do beginuitgaven zyn reeds talryk, als daar; zijn uitgaven voor boeken, tijdschrif ten, huishoudelijke uitgaven, een gebouw, een bibliothecaris, die vast salaris geniet, desinfnetie, plakwerk, enz. enz. Alles samen moet men 3 a 4000 gulden als minimum stellen, waarop de exploitatie zal komen. Deze som keert jaarlijks terug. De zaak moet niet te licht opgevat worden. De ondervinding heeft geleerd, dat klein beginnen zeer verkeerd is. Met gering» middelen de zaak aanpakken, is haar reeds to voren ter dood veroordeelen. De belangstelling stijgt dan niet, maar ver flauwt allengs, ook omdat er geen geld is nieuwe tijdschriften, eDz. aan te schaffen. Begin niet voor er de zekerheid is elk jaar 3 a 4000 gulden te hebbeu. Is de publieke belangstelling er nog niet, Iaat de zaak dan voorloopig met rust. Wacht liever een paar jaar. Er wordt over gesproken en gedacht en de behoefte ontwaakt wel. Op welke wijze moet het geld bij elkaar komen Dat kan verstrekt worden door particulieren, door gemeente- en rykssub- sidie. Het rijk geeft subsidie als de ge meente het geelt en wel tot een gelyk bedrag. Hier te Amersfoort stel ik me voor to ontvangen f 1000 van de Burgery, f 1000 van de Gemeente en een gelijk bedrag vzn het Ryk. Welke andore eischen, behalve die van de lectuur, moeten nog aan de O. L. ge steld worden P Het gebouw moet een be hoorlijk gebouw zyn, dat aan alle redelyke eischen voldoet; als 't kan een eigen gebouw zijn, in 't centrum der stad gelegen. Ligt het te ver weg, dan kan er dikwijle geen gebruik van gemaakt worden. Dan moet het zooveel mogelyk geopend zijn, liefst van 9 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. In kleine gemeente minstens acht uur per dag. De toegang moot zooveel mogelijk vrij zijn; maak haar toegaDkelyk voor de kleinste beurs. Geen andere eischen dienen gesteld dan onderwerping aan het reglement en het bereiken van een zekeren leeftyd, nl. 18 jaar. Hooge contributie is goed voor de kas en wanneer gefortuneerde personen er ook gebruik van willen maken dan kunnen ze dit natuurlijk doen en de kas styven. Do Op. Leeszaal gaat in ons land een toekomst tegemoet, die nauw verband houdt met het onderwys in dien zin, dat zy aanvult, wat de school niet kan geven. Deze kan nl. aan zelfopvoeding weinig

De Eemlander | 1911 | | pagina 2