DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. 31 OCTOBER. No. 254. DINSDAG 31 OCTOBER 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hooidredacteur: Dir. D. J. van Schaardenburg. Abonuemeiitspri js Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KINK U ttCI «5. relet. latere. IS». Prijs tier Advertentii'n Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, on reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen* en Bnitenlaudsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Waruioesstr. 7b- 78 Amsterdam In de geschiedenis der Christenheid, ja, der meuschhoid, zal de 31e October steeds met gulden letters aangeteekond blijven, 31 October, Hervoi miugsdagEr is wel geen datum in 't jaar, die zoozeer tot ons spreekt als do laatste der Wijnmaand. Is zoo zal misschien iemand vtagen 't feit dan zoo belangrijk, dat 'n mon nik, 'n hoogloeraar den 31en Octobei 'n 95 tal stellingen aanplakte aan de slot kapel te Wittenberg, gelijk zoo vaak ge schiedde? Kan die gobcuitenis wereld schokkend genoemd worden, omdat dio monnik, die hoogleeiaar dr. Martin Luther was, 'n geloofsheld wel is waar, maar 'u geloofsheld, gelijk er meer geweest zijn, die toch niet telken jare herdacht worden als wereldhervormers? Of ligt de boteeke- nia in den inhoud der stellingen, die thaus ook de theologische wetenschap is in middels 4 eeuwen vooruitgegaan nog slechts door weinigo theologen aanvaard zullen worden? Zeker, dit alle» is volkomen waar. De beteekeni8 van hetgeen t'eu 31en October 1517 geschiedde, ligt noch in de aanplak king der {stellingen, noch in hun theologi sche waarde, noch in don persoon van Luther. Wij willeo nog 'n schrede verder gaan en beweren, dat zelfs het bestaan van Maarten Luther voor de geschiedenis der meuschheid niet noodzakelijk geweest is. Zoo Luther niet geboren was, zouden er andere mannen opgestaan zijn, die ons geschonken zouden hebben, wat wij thans aan den grooten hervormer te danken hebben. De oogst was rijp, wachtte slechts op den plukker. De Hervorming had niet kunnen uitblijven. Hot morgenrood gloorde reeds lang. De dag moest aanbreken. Onjuist is 't dus de Hervorming voor te stellen als het werk van Luther. Evenmin was Luther de eerste Protestant. Protes tanten zijn er altijd geweest, zoolang de verbastering der Kerk duurde. Al gaan wij minder ver terug don die roomsche poli- mistjes, die Judas iech Kariot en Kaïn, die Abel doodde, de eerste Protestaoten noe men, met alle recht komt die naam toe aan Savonarola, Dante Alleghieri, Johannes Hubs, Hierooymus van Praag en alien, dio protesteerden tegen het roomsche bijgeloof en de roomsche verbastering van het Christendom. Hun optreden heeft geen rechtstreeksche gevolgen gehad. Het was alB het kraaien van den haan, die wel den naderenden ochtendstond aankondigt, maar niet vermag het nachtelijk duister te doen wijken. De Hervorming is niet 'n „uitvinding" van Luther en staat of valt niet met hem. Daarom is tevergeefsch alle Lutherlaster waarmede van roomsche zijde de gemoede ren vergiftigd worden. Alle schandelijke ltugens omtrent Luther's leven (hij zou 'u dronkelap en wollusteling geweest zijn) alle tegenstrijdige voorstellingen van z'u dood (hij zou zelfmoord gepleegd hebben, geslikt zijn in den drank of bezweken aan 'n walgelijke ziekte) getuigen slechts van machteloosheid, maar treffen noch de Hervorming, nocli zelfs de persoon van Luther, die door 'n dergelijke bestrijding machiiger en in voller majesteit voor ons verrijst. Op dezen dag, den Sisten October, eeren eo herdonken wij in daukbaarheid den grooten hervormer, den moedigen ge loofsheld, niet den „uitvinder" van het Protestantisme maar den man, die het eerst zich vertoonde in het schitterend licht van den nieuwen dag. Meer echter dan den man, herdenken wij heden dien nieuwen dag, die langzamer hand aangebroken, thans in de 20e eeuw z'n middaghoogto nog niet bereikt heeft en z'n stralen nog niet overal heeft doen doordringen. Maar vele zjjn z'n zegeningen en talloos degenen, die deze zijn deelachtig geworden. Do zogeningen der Hervorming bestaan niet alleen voor de Protestanten maar voor alle Christenen, ja haar grootste beginsel, de gewetensvrijheid, komt de geheelo mentchheid ten goede. De Hervorming heeft on» verlost van 't denkbeeld, dat de kerk 'n schaapskooi wezen moet, verloBt van de tneening, dat de dommelachtige schaapskooirust hot heer lijkste is, wat men zich denken kan.j Toen Luther uitsprak, wat^z'n heiligste zielsovertuiging was, ook al bleek het, dat die in lijnrechten strijd met de kerk was, toen heeft hij 't heerlijke en heilige recht heroverd, dat de roomsche kerk dacht voor goed vernietigd te hebben, het recht der persoonlijke, zelfstandige godsdienst- overtuiging, het recht van eigen geloof, naar inspraak vau het geweten, niet 'n geloof, zooals de kerk dat decreteert, maar 'n geloof, zooals God dat ingeeft. Een van beiden, óf 'n mensch is 'u schaap, 'n onnoozel dier, óf 'n mensch is 'n denkend redelijk wezen. Is hij dit laatste dan heeft niemand het recht hem te dwingen 'n schaap te zijn; allerminst in zaken, die het geweten, die den ziel, die het goddelijke in ons raken. Dau heeft niemand het recht tot hem te zeggen, ,zwgg" als hij spreken wil, „slaap" als hij wakker wil zg'n,,dommel" als hg denkeu wil. Aan Luther is het gegeven geweest de rust van de schaapskooi te verstoren en 'n menschelijk recht in eere te horstellen. De Hervorming heeft ook de priester macht gebroken. Priestermacht, contra dictio in terminis! Het beginsel van priestermacht, belichaamd in Rome's kerk is verderfelijk en onchristelijk van wege den gewetensdwang, die het gevolg er van is. Waar de priester niet meer leidt maar heerscht, heerscht in de slechte beteekenis van 't woord, heerscht door de biecht en andere middelen, die de kerk hem ver schaft heeft, daar gaat do heiligste vrijheid kwijnen, sterven. Daar gaat een van de schoonste beginselen van het Christendom verloren. Daar onstaat 'n gemeente van slaven inplaats van 'n gemeente van kinderen Gods, die hunnen God lief hebben en vereeren, niet omdat eo zooals hun priester dat commandeert maar uit innige, vrije, heilige overtuiging. Een van de grootste zegeningen der Hei vorming is wel dat zij ons uitgeleid heeft uit het geestelijke diensthuis. De Oorlog. De gouverneur van Tripoli Bokir Serni- Bey vertelde den correspondent van het Berliner Tageblatt, dat voor Tripoli thans 30,000 Arabieren kampeerea. In de geheele provincie zgn ongeveer 100,000 Arabieren als vrijwilligers gemo biliseerd. Er zijn weder gunstige berichten ont vangen van tiet oorlogstooneel. Bijzonder heden ontbroken echter nog. Daar do zee dezer dagen aan deTripoli- taansche kust zeer stormachtig is, vielen de Turken Je Italianen tegelijkertgd aan in Tripoli, Homs, Beughasi en Derna. Volgens de Carrière della Sera zijn gisteren uit Rome 40 veldkanonnen, kaliber 75, schaep gegaan naar Tripoli. De minister van oorlog hoeft een aantal reserve officieren opgeroepen voor don gar nizoensdienst ter vervanging van de naar Afrika gezonden officieren. Troepen zgn vertrokken uit Florence, Bologna, Milaan en Turgn. Het bericht, dat een nieuw expeditie corps gevormd zou worden, schijnt hierdoor bevestigd. Do Avanti meldt, dat Zoodag j.l. een deel van het Italiaansche eskader met succes een aanval heeft gedaan og Rhodus en Mytilene. De censor verhiuderde den correspondent van dit blad bijzonderheden mede te deelen. Dat zou dus de uitbreiding vun het oorlogstooneel zijn. De toestand in Chlva. De Keizer heeft 'n edict uitgevaardigd waarin de Kroon verontschuldigingen maakt voor haar in het verleden begaüe ver zuimen, en de onmiddellijke invoering van eon grondwet toestaat; ook de instelling van een (verantwoordelijk) Kabinet, waar in geea vertegenwoordigers van den hoogen adel (krachtens hun adel) zitting zullen hebben. Voorts wordt iu het Keizerljjk decreet amnestie toegezegd aan de op staudelingen en aan hen, die zich aan politieke vergrijpen hebben schuldiggemaakt. Mishandeling tan Gevangenen. Een deputatie, die te Madrid door den Spaanschen eerste-minister Canalejas werd ontvangen, heeft geklaagd over mis haudeliugen van gevangenen. De menschen die bij het jongste oproer te Cullera waarbij eeo vrederechter en een politiebeambte werden gedood in hechtenis werden genomen, moet men in de gevangenis op zeer barbaarsche wgze mishandeld hebben, oen hen tot bekentenis te dwiugen. De afgevaardigde Azzati, die de gevange nen bezocht in de gevangenis te Valencia, waar zij zich thans bevinden, zegt, dat hg zich van do waarheid der beweerde mis handelingen heeft overtuigd en dat hij de zaak in de Kamer ter sprake zal brengen. Hij beeft de muts van een gevangene in zijn bezit, die met bloed bevlekt is door ernstige hoofdwonden, die men den man door slagen heeft toegebracht. Minister Canalejas heeft terstond last gegeven tot een onderzoek en men ziet de uitkomst daarvan met gespannen verwach ting tegemoet. De beweringon hebben algemeen opzien gewekt en zij worden in de bladen, die voor een uieuw internationaal schandaal als van de zaak Ferrer vreezon, druk be- sprokon. Het Buskruitschandaal. De „Matin" meldt, dat de nieuwe Fran- sche panteerschepen Mirabeau eu Condorcet huu schietoefeningen hebben moeten staken, daar geconstateerd werd, dat ten gevolge vau oen „vergissing" in de kruitladingen, de voorgeschreven verhouding iD de draag wijdte van het 24 c.M. en hot 30 c.m. geschut niet bereikt kon worden. De com mandant van het „Dreadnougt"-eskader, admiraal Lapèyrère, gelastte daarop de schietoefeningen te staken en niet te her vatton, voor aleer het geval zich geheel zal hebben opgehelderd. Inmiddels zal het eskader de reis naar de Algergnsohe wateren moeten aanvaarden! De „Libre Parole' eischt, dat voor de verongelukte Liberté zoo Bpoedig mogelgk een ander pantserschip in de plaats kome en dringt er bij de regeering op aan, dat zij van de Braziliaanscbe republiok een harer Dreadnoughts, de Minas Geraes of de Sao Paulo overneemt, welke schepen, zegt het blad, toch maar luxe voor Bra zilië ziju. Home-Rule. De Daily News weet weer te geven hoe het outwerp-Home Rule voor Ierland, dat naar men weet na afhandeling dor verzekeringswet aan de orde komt er in hoofdzaak zal uitzien. Ierland krggt een eigeu Hooger- eu Lagerhuis, die te zameu de zuiver Iersche aaugelegouheden, zullen regelen, echter onder bohouij van de oppermacht van het Rijksparlement, dat o.a. het recht blijft bezitten ook wetten voor Ierland te maken. Het Rijksparlement behoudt o.a. aan zich buiteulandsche zaken, leger, vloot, munt- wezou, invoerrechten en accijnzen. Ook zal Ierland geen recht krijgen zijn eigen handels politiek te bepalen. Het Iersche Lagerhuis zal gekozen worden volgens 't algemeen kiesrecht d.w.z. zonder algemeen vrou wen-kiesrecht. Wellicht wordt dit later in gevoerd, als hier in Ierland een meerder heid voor blijkt te zijn. Of evenredige vertegenwoordiging zal worden ingevoerd staat nog niet vast. In het Ierscho Hoogerhuis zal, voorloopig althans, een deel der leden niet gekozen, maar benoemd worden. De financieele quaestie zal in dien zin opgelost worden, dat Ierland oen flinke som ter beschikking krijgt, om het eigen be heer goed op te zetten. Later zal betook

De Eemlander | 1911 | | pagina 1