DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 257. VRIJDAG 3 NOVEMBER 1911. Se JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. I». J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per poet id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Rureiiii: KI.KIFÏR H v 4« TeFef. Tnferc. 1SX. Prijs der Adyertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten hot Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-eu Buitenlandsch Advert.-bureau D, 4. ALTA, Warmoesstr. 76- 18 Amsterdam Gereformebrdb Paidologig. In „De School", ons door vriendelyke hand toegezonden, lezen wij: In Nunspeet, 't schoone Vcluwsche dorp, zijn drie lagere scholen: de openbare, de Christelijke en de Gereformeerde. Do leerlingen dier scholen bewegen zich, voor, tusschen en na schooltijd, als in allo andere 6teden en dorpen, langs 's Iiee ren wegen en veroorzaken daar wel eens eonigen overlast. Nu is daar echter opge merkt wat, meenen we, ook elders wel opgemerkt werd dat het gedrag der Ghristelijko cn, naar 't schijnt, meer be paaldelijk der Gereformeerde kinderen, op straat ongunstig afsteekt bij dat der leer lingen van de openbare school. Dat oordeel komt van een onwraakbaar getuige: van niemand minder, dau van den burgemees ter. En die burgemeester is geen vijand der Christelijke school, wien 't lust kwaad van haar te spreken; zijn naam duidt reeds het tegendeel aan. Baron Mackay staat aan het hoofd der gemeente Ermelo, waar toe Nunspeet behoort. Nu werd daar de voorgaande week een nieuw gebouw voor de Gereformeerde school ingewyd*) eD de burgemeester was bij die plechtigheid tegenwoordig en sprak zijn blijdschap en dankbaarheid erover uit, dat deze nieuwe school verrezen was. Hij herinnerde de onderwijzers aan hun ver antwoordelijkheid en hun hooge roeping en wees hen op hun plicht, de kinderen te brengen tot Hem, die gezegd heeft: Laat de kinderen tot My komen en verhindert ze nietl Wij vermelden een en ander, om duide lijk te doen uitkomen, dat hier geen paga- nist aan het woord was, een wetenschap die de lezer tot recht verstand van 't geen volgt, noodig kan hebben. Voortgaande toch sprak de burgemeester de hoop uit, dat men de vruchten van het Christelijk onderwijs, in deze school te geven, ook hierin zien zou, dal op den openbaren weg de leerlingen zouden uitmunten door hun gedrag, zoodat iedereen 't kon zien, dat dat kinderen waren, die Christelijk onder wijs genoten. Nu was 't vaak andersom, en waren de leerlingen der Christelijke school op straat vaak de lastigste. 't Is te bcgrypen, dat deze woorden, uit zoo achtbaren mond gesproken, den aanwezigen niet aaogenaam in de ooren klonken, evenmin als 't te verwonderen is dat een der volgende sprekers daarop rea geerde. Aan het eind der samenkomst kreeg het hoofd der school, de heer Fiju- vandraat, het woord, en aan het eind van zyn toespraak richtte hij zich tot den burgemeester. Wat zeide hij? Ontkende hij het feit, of, waar dit tegenover den burgemeester allicht moeilyk was, verzachtte, vergoelijkte hij het? Wees hij misschien op het maat schappelijk milieu, waaruit zfin leerlingen getrokken worden? Beloofde by, met zijn onderwyzers, al zijn best te zullen doen, die klachten te doen verstommeu? Niets van dat alles. Hij erkende het feit volmon dig» ja» ga' er eeu nie' geringe uitbreiding aan door de verklaring, dat in het algemeen de leerlingen der Christelyke scholen op straat ondeugender waren dan die van de Wij gebruiken hot uitvoerig verslag in de Nunspeetsehe Courant van Woensdag 18 October 1.1. opeubare school. Het feit was lieni dus blijkbaar ook opgevallen en niet te Nun speet alleen, maar waarschijnlijk ook op andere plaatsen, waar hy bet Gereformeerde onderwijs gediend had. 't Spreekt van zelf, dat hij over dat feit had nagedacht en als goed paidoloog er een vorklaring van ge zocht eu gevonden had. Hij wees er den burgemeester op, dat waar Gods Woord in de school gebracht wordt, de Overste dezer wereld zijn uiterste, best doet, om het uitgestrooide zaad in de jonge kindei- liarteu te verstikkeu, iets wat Satan met do leerlingen der opeubare school niet hohoeft te doen, omdat daar het Woord Gods niet geplant wordt en dat het door die machtige werking des Satans volstrekt geen wonder was, dat de leerlingen der Christelijke school zich op straat ongunstig onderscheidden van die dor openbare school. Op een feestelijke samenkomst, als het hier gold, debatteert men niet, en zoo zweeg derhalve de Burgemeester, maar het was ons wat waard geweest, het gelaat van Z.E.A. te bespieden, op 't «ogenblik, dat hem deze zonderliugc verklaring werd voorgediend. Zij wil toch zooveel zeggen als: Wij knnnen er niets aau doen; de straatschenderij is een noodzakelijk en on ontkoombaar gevolg van ons Christelijk onderwijs. Hier op school, zoo moet onge veer do gedachtengang van den spreker geweest zijn, heerscht het Woord Gods, maar daar buiten is het ryk van den 07er- ste dezer werd. Do kinderen der openbare school laat hij natuurlijk met rust; die zijn reeds aan hem verkocht eu zullen hem op tijd wel geleverd worden, maar, venijnige bedrieger die hij is, zoekt hij zijo prooi juist onder de leerlingen der Christelijke scholen. En hij doet dat blijkbaar met lucces. Hij staat op den loer; zoodra gaat om twaalf of vier uur de schooldeur niet open, of de trawanten van zijn helsche majesteit gaan rond, zoekende wie zij zou den mogen verslinden. Nog niet lang geleden gaf Du School met den B ij bel een stichtelijk stukje te lezen, waarin aangedrongen werd, ernst te maken met het geloof aan het per soonlijk bestaan van den Duivel. Dat «chiet ons in de gedachte nu wij de uitlatingen van onzen Nunspeeter collega onder de oogeu krijgen. Alleen onder erkenning, het in de denionologie lang zoover niet gebracht te hebben, als onze Gereformeerde ambtsbroeder moet ons een vraag van hot hart. Ze is deze: Heeft de Satau het alleen op kinderen gemunt? Wij veronder stellen van neen; waarschijnlijk bestookt hij ook jongelingen, ja zelfs volwassenen. Gaat de' redencering van den heer Fijn- vandrant ook hier door en kiest de duivol het liefst zijn prooi onder de Christenen, heeft hij misschioD zelfs een onheilige voorkeur voor Gereformeerd meuschen- bloed? Mag meE de kerk der volwassenen bij de school der kioderen vergelijken, dau moet ons de oprechte verklariog van het hart, dat wij maar misschien zijn onze oogen voor de waarneming daarvan niet recht geopend nooit iets van die sata nische streken gemerkt hebben bij het uitgaan van een Gereformeerde kerk. Als wij 's Zondags uit de kerk komen, voert onze weg ons dikwijls door de scharen, die uit een Gereformeerd bedehuis siroocuen de dominee preekt daar blijkbaar een half uur langer dan bij ons en nu meenen wij wel heel zeker, te hebben opgemerkt, dat de stemmigheid onder ouzo Gereformeerde broeders eu zusters riog altijd iets grooter is, dan in onze eigen omgeving. Laat u niet bedriegen, zal misschien de heer F, antwoorden, ook onder die stroeve stommigheid werkt Satan; dat is niet te zieu, zoolang de kerkgangers nog op slraat zijn, maar als ge eens mee kondt gaan in de huizen, daar niet alleen den Zondag, maar ook den Maandag en de volgende dagen der week kondt door brengen, ge zoudt wel anders oordeclon. Al wederom, iu volle oprechtheid: dat ge- looveu wij niet. Wij liebbon te goed en te lang in die kringen verkeerd, om niet met alle beslistheid te durven zeggen, dat dit öt laster óf schadelijk bijgeloof is. Onder Christenen en niet-Christeucn komen afkeurenswaardige gedragingen voor, maar ei is niets, dat ods recht zou kunnen geven, het leveusgedrag der Gereformeer den meer iu 't bijzonder dooi» den duivel beïuvloed te achten, 't Is eeno zeldzame positie, waarin wij hier verkeeren, maar we moeten het tegen onzen Gereformeer den oollega iu allen ernst voor zijn geloofs genooten opnemen. Zij zijn, uit heel ge woon maatschappelijk oogpunt beschouwd, volstrekt niet slechter dan htinno mede burgers. Laat ons tot de kinderen terugkeeren. 't Is voor de rust der Nunspeeter burgerij cu voor de talryke vreemdelingen die daar 's zomers verblijven, te hopen, dat liet Christelijk onderwijs zich in dat dorp niet te veel uitbreide. Dan toch moet, volgons het eigen getuigenis vau het hoofd der Gereformeerde school aldaar, de straat schenderij toenemen. Het mag waar zijn, dat er dan meer kinderou cn volwassenen voor een volgend leven zullen behouden worden, maar wij vreezon, dat de burgerij dat slechts een zwakken troostgrond zal achten. Maar ten allerleste: hebben wy niet herhaaldelijk in de Christelijke schoolpers het betoog ontmoet, dat uitbreiding van hot Christelijk onderwijs ook voor deze onze aardsche bedeeling zoo uiterst nuttig en neodig is? De Christelijke school leidt toch niet alleen voor den Hemel op? Heeft de godzaligheid dan niet meer de beloften des tegenwoordigen levens? Hoe hebben wij het? Sprak dat Nun speeter schoolhoofd alleen op eigen verant woording en wordt zijn mcening door zijn geestverwanten verworpen? Dao ware het toch wcnschelijk, dat daarvan getuigenis gegeven worde. Db Oorlog. De National Zeitung verneemt uit Kon- etantinopel, dat 4000 Egyptenaren, wel voorzieu van ammunitie enz., zich bij de Tnrksch Arabische macht hebben gevoegd. Do Italiaansche bladen blijven aandringen op een uitbreiding van het oorlogsterrein tot de Egeische zee, om aldus Turkije tot rede te brengen Volgens de Stampa zou de Italiaansche regeering hiertoe reeds besloten hebben. De Turksche pers spot met dit dreigement: de Eugelsche zee met haar vele eilanden en eilandjes is veel te gevaarlijk voor de Italiaansche schepen: de Turksche torpedojagers zonden het deze daar veel te lastig maken. De Italiaansche Stampa bericht, dut het 79e regiment reeds bevel heeft gekregen zich voor vertrek naar Tripoli gereed te houden, evenals het 80e infanterie- en het eerste Bersnghlieri regiment. Uit Venetië zullen vandaag of morgen 800 man naar bet oorlogsterrein ingescheept worden. Volgens de Avanti gaan er nog een heele divisie infanterie heen, twee batterijen veld artillerie en ook de Alpenjagers van de lichting 188S. Do Secoio stelt in een hoofdartikel va9t, dat de geheele Europeescho pers tegen Italië is. Volgens de Secoio dient dit uit twee redenen verklaardeen deel der Euro- peesche pern is uit moreele overwegingen Italië vijandig gezind, het andere deel, omdat de matcricele belangen van haar land door den oorlog worden geschaad. De Stampa toornt tegeu de pers van het bondgenootschappelijk Oostenrijk,omdat die óók al geen sympathie voor Italië heeft: dat is de schuld der Oostenryksche journa listen, die in dienst staan van Joodsche uitbuiters en roofzuchtige kapitalisten. De Italiaansche journalisten zou zulke indivi duen tegenover wie zij maar één gevoel kunnen hebbon. dat van walging, niet als collega's moeten erkennen, en de Oosten- rijksche Regeering zou aan bun laaghartige porscampaguo een einde moeten makeD. Bij Lodi is gisteren een bom geworpen naar den sneltrein uit Rome, gelukkig zouder ongelukken te voroorzakeD. Alleen een wagon werd beschadigd. In den trein waren een aantal officieren en soldaten, die naar het oorlogsterrein gingen. Men ziet er een nieuwe anti-militaristische uitiDg in. Te Malta is bericht ontvangen, dat bijna alle Italiaansche oorlogsschepen van Tripoli naar de Turksche wateren zijn vertrokken. Zou dit uitbreiding van hetOorlogstooneel beteckenen? Uit Koustantinopel word: aan het Berliner Tageblatt geseind: „Naar verluidt, worden reeds tusschen verschillende Europeesche kabinetten be sprekingen gevoerd over een eveutueelen wapenstilstand tusschen Turkije en Italië. Turkije zon geneigd zijn eeu wapenstil stand te sluiten en vredesonderhandelingen te openen, wanneer Italië afziet van poli tieke ei3chen in Tripoli. Turkije is bereid aau Italië in Tripoli belangrijke concessies te doen van econo- tnischen en commercieeleu aard." Het Buskruit-Schandaal. In een artikel over het „kruit schan daal" wijst do senator Gervais in de Matin er op, dat bet kruit B zelf uitmuntend is, dat het een ontdekking is die Frankrijk tot eer strekt cn dat het Frnusche kruit een voortreffelijke kracht blijft bij de lands verdediging. Maar bij het gebruik van het kruit, bij de fabricage, het toezicht, de administratie, zijn verzuimen gepleegd. .Overal was wanorde, nalatigheid, nayver, tuchteloos heid

De Eemlander | 1911 | | pagina 1