DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING'S MACHINALE FABRIEKEN VAN GEBAK. No. 258. ZATERDAG 4 NOVEMBER 1911. 8e JAARGANG. Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. VOLHOUDEN, BUITENLAND. Men weet niet h e smakelijk en gezond, brood kan zijn. voor men geregeld heeft gebruikt het brood van - DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco por post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HM1ING HA..4G 6. Telef. Interc. 18S. Prijs der Advortentiën: Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniteu bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam 'k Zat deze week in het lokaaltje, dat over de Veluwe sukkelde, 'k Bewonderde de noeste vlijt, die van de dorre beide- en zandgronden akkers had gemaakt, waar de koeien graasden, waar het koren wolig had gegroeid. Aan één van de kleine halten stapte een man in, blijkbaar een daglooner. Zie daar dacht ik, een Tan die stoere werkers, die door aanhoudenden arbeid, die dorre Telden ontginnen. Het prettige, opgewekte gezicht deed me een praatje maken en ja, 'k had goed gezien. Met blykbaar welgevallen vertelde hy me al spoedig, hoe hy was begonnen en hoe 't hem was gelukt, boven verwach ting, zoodat hy tevreden en rustig kon doorgaan. Maar, zie je, mynheer, ging hy voort, je moet volhouden, niet opgeven en wanneer dan een beetje zegen op 't werk komt, dan gaat het ook. En zijn oogen richtten zich onwillekeurig zonder cenigen schyn van gemaakte vroomheid, naar boven. Zijn [sympathiek gezicht word er my te sympathieker om. Volhouden! „Met één slag valt de boom niet om, wie volhoudt zal zijn val aanschouwen." Hoe dikwyls worden onze pogmgen niet gevolgd door eon uitslag zóó klein, als we ons niet hadden kunnen deuken; we worden mismoedig en in plaats van die pogingen te herhalen, zeker als we zijn, dat we 't goede voor oogen hebben, dat we 't beste bedoelen, geven we mismoedig op en blijven zitten met de handen in den schoot. Dan klinkt het ook ons too: „Met één slag valt de boom niet om." Volgehouden! „Ja maar wat geeft het, telkens, telkens heb ik geprobeerd, telkens en telkers weer de zaak aangepakt en 't lukt n i e t," zoo klinkt het ons tegen. .Zeker vriend! ge hebt gelyk. Ik heb gezien, hoeveel inspanning ge u hebt ge troost, hoeveel moeite ge hebt gedaan, maar ge moet den moed niet laten zakken!" is ons antwoord. Wat is 't toch gemakkelyk daar kalm neer te zitten, bij uw vriend, wien 'tinaar niet gelukken wil, zijn met moed aange pakt werk te voleindigen. Wat gemakke lijk hem tot volhouden aan te moedigen. Lezer, maar gy zelf, hebt gij nooit bij de pakken neergezeten, als uw werk niet vlotte, uw arbeid niet gelukte. Zijt gij nooit moedeloos geworden, als 't niet ware, zooals ge u dat hadt voorgesteld. En dan te blyven denken: „wie volhoudt, zal zijn val aanschouwen." Daaruit kracht te put- put, van voren af te beginnen, de zaak opnieuw aan to pakken. Dan ook misschien trachten 't op een andete wijze te doen. Den weg van sleur en gewoonte te verlaten, dat maakt ons weer frisch, dat maakt misschien, dat we komen waar we willen. Misschien I Wie geeft ons zekerheid, dat we zullen slagen F Door kracht en energie zijn velen gekomen, waar ze wilden zijn, maar ook velen kwamen om, te midden van hun pogingen, bouis als zij meenden hun doel bereikt te hebben. Zy hielden vol, zy wisten 't ook, zoowel als zy, die slaagden, dat de boom met ein slag niet valt." Juist die gedachte deed hen volhouden, en toch mislukking was hun deel! Waren hunne pogingen dan vergeefschf Hebben zij voor niet volgehouden? Heen! Die gedachte was hun kracht; hun leven was niet iedig als van zoovelen, die daar heengaan, zonder de minste inspanning om hun leven, de samenleving een vootstap voor uit to brengen. Het leven vau henj die gedachtig aan „mot één slag valt de boom niet om" volhouden, is een zegen voor degenen» die in hun nabyheid levenl Zij, die hen omringen putten levensmoed, levenskracht uit hun volhardend pogen, zij zien, zy voelen dat „niet opgeven" staalt vooi het leven, staalt voor de tookomst, ook als de uitslag niet is, zooals verwacht wordt. Ookals miskenning hun deel is. Ookals kortzichtigen, hun grootsche plannen niet begrijpen, en zich er niet kunnen indenken. Daarom, zijt go overtuigd van het wczenlyk nut van uw streven óf voor u zelf, óf in 't algemeen voor de maattchappij houdt vol! Met één slag valt de boom niet om, Wie volhoudt zal zijn val aanschouwen". B. De Oorlog. Ahmed Riza de voorzitter der Turksche Kamer heeft het volgend schrijven gericht aan den voorzittei van het Int. Socialistisch Bureau; Kamer van Afgevaardigden. Kabinet van den Voorzitter. Konstaotinopol, 16 October 1911. Waarde Heer Vandervelde, In hot jougBte avontuur is Italië niet de oenige schuldige. De andere Mogendheden zijn medeplichtigen, omdat de daad, welke is gepleegd, door haar is voorbereid. Haar vertegenwoordigers zotten ons het mes op de keel en zeggen ons dan: „Beschouwt eerst de inbezitneming als een voldongen feit en dan zullen wij u helpen dezaak te schikken." Deze onaangename houding van Europa doet ons even pynlijk aan als het verlies van Tripoli, indien wij het zouden moeten prysgeven, want zij zal in het Oosten wantrouwen, wanhoop en walging wekken. Dit zal geen geloof meer hebben in de beschaving, in het gegeven woord, in de overeenkomsten, door Europa getoekend. Deze tegenspraak tuischen woord on daad beteekent in de oogen der Oosterlingen een misdaad van tnoreele majesteitsschennis. De Jong Turksche partij, die zich zoo oprecht beijverde, Europa bij liet volk bemind te maken, het ziju vooruitgang te doen overnemen en een brug te slaan lusschen het Westen en de wereld vau den Islam, zal bij dezen arbeid schipbreuk lijden door de schuld van Europa zelf. Thans maken, Da do brutale aanranding van Italië, met medeweten der Mogendhe den, onze binnenland6chc tegenstanders er ons een verwijt van, de Europeescho be schaving zoo te hebben gevleid en zoo te hebben geroemd op de weldaden, die er voor ons uit zouden voortvloeien. Zij gaan zoo ver, te verklaren, dat de werkelijke vooruitgaug zou bestaan in de vermeerdering van onze bajonetten en pan t- serschcpen, en de ware vaderlandsliefde in het opofferen van alles aan liet oorlogs budget. Ziedaar waartoe ons Europa gebracht heeft en in het byzouder Frankrijk en Engeland, dank zij hun geheime overeen komst met Italië. Wat dunkt u van de verdragen van Parijs en Berlijn, die formeel de onschend baarheid van het Marokkaansche Rijk waarborgen. En de MenschenrechteD, de Rechtvaardigheid, de [Mensohelykheid, de beginselen der moraal -welke beteekenis hecht gij er voortaan aanP... En ziet, op welke wijze Turkije deD onwaardigen lootaanslag van Italië beant woordt: eeD moreele gezindheid volgend, die in Europa moeilijk begrepen zal wordeD, verjaagt het, gelijk zyn strikte recht is, niet Tan zijn grondgebied de 40.000 Itali. aaosche arbeiders, die, in hun oigen land van honger stervend, bij ons gastvrijheid komen vragen en hier hun middelen van bestaan vinden. Wat zou er van hen, van hun vrouwen en kinderen worden, zoo wy weerwraak namen tegen hen. Dit feit verdient, onder do andere, te worden overdacht door de Europeanon en in het byzonder door de socialisten. Met een bezwaard hart geef ik n, myn heer, de verzekering van mijn hoogachting. Het Buskruit-Schandaal. Naar de „Action" verzekert, heeft de hoofdingenieur Maissin, direoteur der kruit fabriek van Pont-de Buis, in verband met het resultaat van het onderzoek, waaraan zijn beschuldigingen den oersten stoot ge geven hebben, ontslag uit den Staatsdienst aangovraagd. Leopold II. Naar uit Parijs wordt gemeld, zullen binnenkort, onder den titel van „Leopold II" de gedenkschriften worden uitgegeven van Henri Bataille, eersten kamerdienaar van den overleden Belgischen Koning. Gemeentelijke Verkiezingen in Engeland. Gisteron hebben in Engeland de gemeen telijke verkiezingen plaats gehad. De nnio- Disten woDnen 42 zetels tegen 118 in 1908, de liberalen 31 tegen 52, do arbeiderspartij en socialisten 20 tegen 41, de onafhanken 4 tegen 11. De Westminister Gazette concludeert hieruit, dat de noionisten sedert 190S ook op het terrein der gemeentelijke besturen hard zijn achteruit gegaan, en het libera lisme ook hier goode vordoring heeft ge maakt. Auto-Staking te Londen. In Londen is oen staking onder de „cabies" uitgebroken. Van de 7000 taxi- cabs, die de metropolis op 't oogonblik nog heeft hebben er gisteren maar 1200 de stallen verlaten, De oorzaak ligt in de z.g.n. „extra's", d.w.z. in het geld, dat de koeatsier ontvangt voor moerder bagage of extra passagiers. Van deze extra-ontvangst mochten do koet siers 25 procent voor zichzelf behouden doch het schynt, dat zy het in deze met de eerlijkheid niet altijd al te nauw namen, en wel eens het geheele bedrag behielden. Het vermoeden hiervan deed de taxicab- maatschappijen „observers" aanstellco, met het govolg, dat eeu koeteier beschuldigd werd 22'/, cent achter te hebben gehouden. Hy ontkende, gaf het geld alleen onder protest terug, bracht de zaak voor zijn vakvereeniging en toen restitutie der 22';, cent geweigerd werd, werd de staking ge proclameerd. De cab drivers eischen than6 de extra's geheel te behouden. De Daily News dring t In onze moderne ovens met doordringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk croqnante korsten heeft. Men lette vooral op den nootzoeten smaak van ons brood, een gevolg onzer uitgezochte prima grond stoffen en onzer bereiding volgens een verbeterd systeem, hetwelk bernst op een groot aantal systematisch door ons verrichte vergelijkende proefnemingen. Door deze bereiding wordt het eetmeel grootendeela omgezet in veel gemakkelijker verteerbaarder bestanddeelen, waardoor de opname in het bloed vollediger is, en vooral voor hen die eeu moeilijke spijsvertering hebben, zen heilzaam voedingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeft bereikt. Telkens in Febraari wordt het 10 pCt. dividend van het voor on* rood, beschuit, koekj ip het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveer f50,— werden ais dividend per gezin door pns uitgekeerd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1