DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 261. WOENSDAG 8 NOVEMBER 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLRIKB Hi4G 6. Telef. Int ere. 18». Prijs der Adverlentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kauton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eu reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluiteud" gerechtigd het Alg. Binnen, en Buitenlandseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Het Nieuwe Stadbnis te Berlijn. De Bbrlijnsche Gemeenteraadsverkiezingen. Te Berlijn zijn de gemeenteraadsverkie zingen voor de derde afdeeling, voor de vrijzinnigen bijzonder slecht afgeloopen. Van de 17 mandaten 11 soc.-demo- cratiscbe en 6 liberale werden er, zooals wjj reeds meêdeelden, door de sociaal democraten 16, door de liberalen maar één veroverd. In Charlottenburg werden Tjjf liberalen en zes sociaal democraten gekozen: wat voor dezen een winst van 4 zetols beteekent. De oorzaak van de liberale nederlaag schijnt voornamelijk in lauwheid bjj do kiezersmassa gezocht te moeten worden. Van de 129.557 stemgerechtigden, gingen er slechts ongeveor 60.000 ter stembus, waarvan er 48800 hun stem op een Bociciaal democrati8chen en ongeveer 11.150 op een liberalen candidaat uitbrachten. Gisteren is in de tweede afdeeling ge kozen. Daar hier de verkiezing der 16 liberale candidaten verzekerd schijnt en ook de eerste afdeeling wel geen verande ring in de huidige samenstelling brengen zal, zal de Berlijnsche gemeenteraad na de verkiezing bestaan uit 101 burgerlijke en 43 (tot nu toe 38) sociaal democratische vertegenwoordigers. De Oorlog. In de Turksche pers en onder de breede lagen der Turkscho bevolking heerscht, naar uit Constantinopel wordt bericht, een zeer optimistische opvatting omtrent den toestand in Tripolitanië, welke meening door allerlei Biet te controleeren geruchten niet weinig wordt versterkt. In tot oordeelen meer bevoegde kringen echter ziet men den toestand minder gunstig in, daar de Itali- aansche versterkingen zijn aangekomen en het den Turken aan krygsmiddelen om de versterkte plaatsen te heroveren ontbreekt. De waterleiding van Boemeliana moet ook nog in handen der Italianen zijn. Overi gens meent men, dat de Italiaaosche troe pen, aan welke reeds een nederlaag door de Turken is toegebracht, weinig bruikbaar voor nieuwe gevechten zjjo. Aangaande het bericht, dat Berna door de Turken zou zijn ingenomen, word. uit de Turksche hoofdstad nog het volgende gemeld. De Minister van binnenlandsche zaken deed Maandag eenige journalisten bij zich komen, aan wie hij een officieel telegram toonde, waarin hem werd gemeld, dat in den nacht van 28 October een bataljon Turksche infanterie met 4 colon nes Derna had aangevallen. Aan Turksche zijde waren 80 man, aan Italiaansche zijde 500 man gedood. Een Italiaansche kanon neerboot beschoot drie dagen lang dehaven en het telegraafkantoor, zonder inmiddels ernstige schade aan te richten. Alle Ara bische stammen zouden voor den heiligen oorlog gereed zijn. Achttien Scheiks namen aan den aanval op Derna deel. De Italianen maakten zich gisteren meester van het fort Homidié. Door de snelheid waarmede de Italianen hunnen aanval uitvoerden, bleef de tegen stand der Turken vruchteloos, en moesten deze zich in wanorde terugtrekken. Een oskadron cavallerie heeft bjj Beng- hasi twee kannonen buit gemaakt op de Turken. Yolgens een telegram van den comman dant der Gendarmerie in Akaba (in het N. der Roode Zee) heeft een Italiaansche kruiser, den 5den dezer de stad een uur lang beschoten. Een Turksche kanonneer boot beantwoordde het vuur maar werd in der grond geboord. Do tweede officier werd gedood, de overige bemanning gered. De herovering van Tripoli door de Tur ken moet reeds op 28 October plaats gehad hebben. Een groot deel der Senoes sis, aangevoerd door hun sjeik, zou daaraan deel genomen hebben. Na een lievigen 3trijd veroverden de Turken het telegraafstation bij Derna en het magazijn aan de haven. De Arabieren verklaren, dat zij geen ammunitie meer noodig hebben, daar zij bij Derna alleen 5000 kisten vonden. De correspondent van het „Berl. Tage- blatt" te Tripoli, die het bovenstaaode meldt, verneemt ook uit goede bron, dat in de stad Tripoli de cholera verschrikkelyk heerscht onder de troepen en de bevolking. De socialistische „Avauti", die bewezen heeft goed ingelicht te zijn omtrent militaire aangelegenheden, deelt mode, dat ook de reserves .van 1S86 en 18S7 opgeroepen zullen wordeu. Honderdduizend man zullen zoo spoedig mogelijk naar Tripoli vertrekken en tach tigduizend man zullen als reserve in Italië achterblijven. De commandant, generaal Caneva, zal waarschijnlijk vervangen worden door ge neraal Frugoni, van wien meer energie en doorzicht verwacht worden. Generaal Caneva heeft zich om den tuin laten leiden. Do „Secoio" vertelt, dat uit Saloniki 20.000 Turksche ponden over Tuuis naar Tripoli gezonden zijn ter betaling van soldij aan de troepen. Twintigduizend Arabieren marcheeren, volgens de berichten der militaire vliegers, naar Tripoli. Turkrche berichten verzekeren met be slistheid, dat, op 't eerste Italiaansche schot, dat in de Jonische of Egeïsche.zee wordt gelost, alle Italianen uit Turkije gezet zullen worden. De toestand in Turkije. Terwijl het den Turken op het oorlogs gebied naar omstandigheden fortuinlijk gaat, dreigt er weer onweer in de binnenlandsche politiek. Het gaat om de positie van Hach- moet Sjefket Pasja, den minister van oorlog, die in de jareu na de verovering van Constantinopel door het leger uit Macedonië, dat onder zijn bevelen stond, de 8terko man uit Turkije was, de dictator die door zijn volstrekte macht over het leger een invloed had als niemand anders, maar wiens ster thans aan het dalen schgnt. Weken lang reeds heeft men kunuco zien, dat veleu hem tot zondebok voor den Tripolitaanschen oorlog willen maken, door hem te verwijten dat hij het land in slechten staat van verdediging heeft gelaten en de troepen die er behoorden te zgn, naar Jemen heeft laten trekken. Nu schijnt men iet» gevonden te hebben, om Sjefket op te laten vallen: het incident Loefti Fikri Bey. Deze afgevaardigde, moot men weten, is redacteur van het blad Tanzimat; in dit orgaan is de minister van oorlog horbaalde malen zeer scherp aangevallen. Het blad werd verboden, ging onder een anderen naam door, kortom, (Loefti Bey gaf de aanvallen op den minister niet op. Totdat deze eindelijk ertoe is overgegaan een bevelschrift tot arrestatie tegen Loefti af te geven. Toen Loefti op zekeren dag naar de Kamer ging, kwamen 'n paar gendarmes op hem af om hem gevangen te nemen; hij liet zich echter niet zoo maar pakken, beriep zich op zgn onschendbaarheid als afgevaardigde en begaf zich naar de Kamer waar bjj de zaak ter sprake bracht. Over deze qaaestie wil men nu Sjefket interpelleeren, maar de minister beeft eerst geweigerd mondeling inlichtingen te geven, en vervolgens geschreven dat hg Woensdag eerst bereid is de zaak toe te lichten. D« Kamer wil echter onmiddellijke opheldering en het, is mser dan waarschijnlijk, dat onder welken vorm dan ook, do zaak zal worden aangegrepen voor een votum van wantrou wen in Sjefket Pasja's beheer. De Revolutie ik China. Het nieuws uit China blijft ongunstig voor de dynastie: de opstand breidt zich uit, heeft zich geheel en al meester gemaakt van den omtrek van Sjanghai, een der ge- wichtigste gedeelten van het Chineesche rijk, en een gerucht gaat, dat in Peking zelf de opstandelingen den strjjd begonnen zouden zijn, ja de dynastie reeds hebben verjaagd. Dit evenwel wordt tegengesproken. Joean Sji Kai is nog steedB niet bereid om de leiding der zakeu in handen te nemen, evenmin op bevel van den Troon, als op verzoek vau het voor-parlement, en dit laatste verkeert in de grootste moeilgk. heden, omdat hel eenerzijds gaarne de Mandsjoe dynastie in stand zou houden (Peking, waar het parlement zetelt, ir immers altijd nog iu de macht keizorlgkenl), terwgl van alle streken dos lauds beden komen om geen «taatiregeling te ontwerpen volgens welke de Mandsjoes de macht hebbers blijven. Intusschen wordt er, naar het schijnt, in en bij Hankou nog altijd verwoed gevochten tmschen keizerlijken en opstandelingen. Hankou brandt op vele plaatsen en volgens geruchten zou het inderdaad de bedoeling wezen van de keizerlijken og^ide stad in een puinhoop te veranderen. Joean Sji Kai zou, volgens êen bericht, vredesvoorstellen hebben gezonden aan den robellen chef, generaal Li; maar, deze zou ze hebben verworpen; wijl hg eischt, dat de republiek wordt erkend en de president dier republiek worde aangewezen door de opstandelingen. Dat zgn inderdaad moeilijk in te willigen cischen voor een regeering die zichzelf een weinig respecteert. De vreemde mogendheden gaan den toe stand in China ougenoeglijk vinden, al ii er nog geen vroomdoling een haar gekrenkt, en zij zullen waarschijnlijk mannon naar Sjanghai zenden. Generaal Woe, die onlangs tot Goever- neur van Sjansi werd benoemd is gister morgen te Sji-Kiach Wang in zijn nachttent vermoord door 30 Maotsjoes, die bg hun inhechtenisneming verklaarden, dat Woe in het geheim naar de rebelion was over gegaan. Deze vermoording van den generaal Woe door Mandsjoes zal den opstandolingen wel goed doen. Eon bericht van de Duitsche Kabelgesell- schaft uit Tsingtau meldt dat in Tsifoe, Kaumi en Kiautsjou do republiek is uitgo-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1