DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 262, BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1). J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. 1 1.40. Afzonderlijke nummers 10.05. Bureau: KU'.IKEtHitU O. Telef. Intcre. IS». Prijs der Advertentii'n: Van 1 tot 5 regels 1 0.40. Voor iederen regel meer t 0.08. Bnitcn het Kanton Amersfoort per regel 10.10. iBjj abonnement belaugrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten liet kantor. Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Bnitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7S- 78 Amsterdam De Vriji.-Dkmocr. Bond en Staatspensionnekring. De Vrijzinnig Democratische Bond, welko zich aanvankelijk in 1902 geplaatst had op het standpunt van verplichte verzekering tegen ziekte, invaliditeit en ouderdom, wat de beide laatsten betreft met bijdrage van den Staat, is allengs naar het V a d e r 1. aantoont en nu dezer dagen door do vergadering to Zutphen, meer en meer gekomen in do richting van Staatspension- neering (zonder eigen bijdrage). Nadat het bij den Bond aangesloten Alg. Ned. 'Werkliedenverbond zich in April van dit jaar voor Staatspensiouneeriug had uitgesproken, verscheen ook het rapport der commissie uit den Vrijz. Dem. Bond, met aanprijzing van eene combinatie van verplichte verzekering en staatspensionnee- ring, te wyzigan naar plaatselijke omstan digheden voor het looncyfer. Bij monde van prof. Kohustamm werd daarentegen namens de afdeehng Amsterdam gepleit voor staatspensionneering alleen, hierin gesteund door Rotterdam, Arnhem, Zwolle, Beverwyk en Appingedam. Daar tegenover verklaarde mr. Treub, dat hij en eenige. anderen den Bond zouden verlaten, indien dit voorstel word aangenomen. Hot voorstel-Amsterdam heelt ten slotte geen mcerderhoid gevonden cu de vergade ring nam aan, dat „een rechtstreekscbe bydrage kan worden gevraagd van loonen boven een zeker bij de wet te bepalen bestaansminimum Na de beslissing bleek echter, dat sommigen de strekking niet voldoende begrepen hadden en de zaak zal, wat dit gedeelte der motie betreft, in de Mei vergadering andermaal kunnen behandeld worden. Intusschen wenscht het Vad. vast te stel len, dat de zaak der staatspensionneering weer belangrijk veld heeft gewonnen op het haar zoo vinnig betwiste terrein van den Yrjjz.-Dem. Bond. Stil daar! Meu kent de geschiedenis van de a. r. „Rotterdammer". Het blad bevatte vroeger geregeld artikelen van prol. Fabius. Maar doze gingen nog al eens tegen de leiding van de a.r. party in, en het eind van do zaak was, dat het blad tenslotte geuood- zaakt werd prof. Fabius als medewerker prys te geven en zich to onderwerpen aan het hoogste gezag in de partij. Dienzelfden weg schjjnt het op te gaan met het a.-r. „Amhemsch Dagblad". Dat blad beging onlangs de stoutigheid het niet eens Ie wezen met een advies van de „Standaard" en van de parlij, en wordt deswege nu ook openlijk tot de orde ge roepen. Het betrof twee punten, die de „Stan daard" als volgt omschrijlt: Hot ééne gold de vraag, of men de Invaliditeitsverzekering niet desnoods voor de Ziektewet kou behandelen, en de andere, of de Minister (Talma) niet bereid zou wordeD gevonden, om, ook al won hij de Eerste Kamer niet voor zyn Bakkerswet, toch met de verdedi ging van zyn groote sociale ontwerpen door te gaan. In het V. V. op het eerste Hoofd stuk werd in dien geest geadviseerd en ook onze redactie wees op die gedrags lijn als noodmiddel, oui uiet niet dun politiekcn wogen in het slop terecht te komen. Doch wat doet nu ons Arnh. Dogblad? Het weet 't beter dan de Club, weet 't beter don wie midden in de actieve politiek staat, en maakt niet maar opmerkingen, maar keurt af. Is dit niet tot op zekere hoogto be denkelijk Vrij duidelijk wordt dan ook aan hot blad te verstaan gegeven, dat het „een tnau van de actieve politiek" in de resi dentie als correspondent moet aanstellen en zich door dezen doen voorlichten, ui.a.w. het wordt uitgenoodigd zich to stellen onder de toeziendo voogdij van een der a.-r. Kamerleden, die op zijn beurt zijne instructies haalt by dou bekenden schrijver in de „Standaard". Dan is de leiding weer in één hand en kan het niet voorkomon dat do provinciale pers het met den chef iD Den Haag oneens is. En wel kluchtig is dit slot: „Theoretisch spreke men zicb naar hartelust uit. Dan kan tegenspraak zelfs nuttig werken". M. a. w. als het er niet op aankomt, mogen de a. r. bladen in do provincie ook wel hun duit in 't zakje doen. Maar overi gens stil daar! De Oorlog. De aanvallende tactiek tot welko de Ita lianen overgegaan zijn zal wel het gevolg wezen van de verandering in het opper commando over de Italiaansche troepen in Tripoli. Mou heeft namelijk nog 'n paar generaals naar Tripoli gezonden, Frugoni en de Chaurand gehecten, die in naam wel licht naast Caneva, maar in werkelijkheid feitolyk boven hem de krijgsoperaties zullen leiden. Generaal Frugoni schijnt eigenlijk de man te zijn, van wien men een ener gieke en krachtige aanvalspolitiek vorwacht en hg zou ook met de opperleiding worden belast. Het is generaal do Chaurand geweest, die de herovering van het fort Hamidich heeft geleid. Deze moet zeer snel in haar werk gegaan ziju: om twee uur's middags trok de generaal van do Italiaansche ver dedigingslinie na voren en na een kort gevecht bezette hij het fort met een battery berggeschut en een batterij snclvuuikanon- »on. De goedo orde en do snelheid van den aanval maakten het den vijand onmo gelijk, ernstigen tegenstand te bieden. Wel waagden de Turken en de Arabieren na eenigen tijd een tegenaanval met infanterie en artillerie, maar de Italianen hadden toen reeds zulk een sterke stelling ingenomen, dat de Turken onmogelijk eenig succes konden behalen. Tegen hot vallen van den nscht trok de vyand in groote wanorde en mot vele verliezen terug, teiwijl de Italianen slechts zeven gewonden hadden. (Men ziet, dit is een Italiaansch bericht!).De overwin ning is van groot belang, want nu heeft de Italiaansche verdedigingslijn den vorm aangenomen van een tang, zoodat, als de Arabieren een aanval doen aan den oenen kant, zy aan den anderen de Italianen in den rug hebben. Ziedaar wat er over deze Italiaansche overwinning wordt gemold. Gaat het in Tripoli den Italianen ietwat fortuinlijker, dit is niet het geval, indien wij althans de Turksche berichten mogen gelooven, bij Derna, welke havenstad in Cyreualca door do Turken en Arabieren gezamelijk veroverd zou zijn. Het zou een verwoede strijd geweest zijn, waarbij de aanvallers, als gewoonlijk, bestonden uit Turken en Arabieren (weer van do veel besproken sekte der Senoessi's, onder leiding van Turksche officieren. De Turken veroverden het telegraafstation en het arsenaal aan de haven en vonden 5Ü00 kisten met munitie. Wat er met de Italianen gebeurde die Derna bezet hielden meldt het bericht niet. Wy vermoeden dat, ge steld dat dit alles waar is, Derna niet geheel door de Turken veroverd zal zijn, maar dat de Italianen zich in een deel der stad hebbon weton te handhaven. De bijzonderheden over dit gavecht, die van Turkschen kant komen, zijn zoo gunstig voor de Turken, dat zo wel heel sterk overdreven zullen zijn. De Italianen zouden o.a. 500 dooden hebben, de Turken slechts 80 on SO gewonden. Van een Italiaanscho uitbreiding van het gevechtsterrein blykt nog niets. Wol ver luidt herhaaldelijk, dat de oorlogsschepon voor Tripoli on langs de kust naar de Aegeïscho zee zouden zijn gestoomd, doch bevestiging van deze berichten ii tot nu uitgebleven. Toch begint het oorlogszuchtige deel der Italiaansche pers er bij de regeering op aan te dringen de Dardanellen te blokkeeren en Constantinopol te bedreigen. De Stampa meent, dat de by verdrag gewaarborgde neutraliteit der Dardanellen natuurlijk alleen gold voor een onzijdig Turkye, dat geen oorlog voerde. Thans heeft de Italiaansche vloot volle vrijheid om ook in de Dardanellen op te treden. Het mag zeker betwijfeld worden, dat de regeering het standpunt der Stampa tot het hare zal maken: de andere mogend heden zijn er ook nog. Er hebben in Tunis ernstige botsingen plaats gehad tusschen groepen Arabieren en Italianen. De politie en de troepen hersteldan dn orde. Er werden eenige persoueo gedood, aan weerszijden vielen gewonden en ook onder de politie kwamen een aantal slachtoffers voor. Een brigadier van politie is aan zijn wouden bezweken. Do Petite République bevat een telegram uit Tunis, dat wij oader voorbehoud mede- deelen, berichtend dat 15,000 Arabieren tegen de autoriteiten in opstand zijn ge komen en dat de politie en do troepen niet bij machte zijn de orde te herstellen. Een aantal soldaten werden gewond. Er loopt een gerucht, dat de troepen gebruik hobben gemaakt van hun wapens. De aanloiding tot de agitatie zou zijn, dat het gemeentebestuur gronden opeischt, behoorende tot het Arabische kerkhof, waardoor de woede der bevolking werd opgewekt. De Joodsche en Italiaansche handelaren hebben hunne winkels gesloten. Een tolegram uit Tunis aan de Humanité meldt, dat bet conflict is ontaard in eon moordpartij op de Italianen; het aantal dooden is 50, het aantal gewonden aan zienlijk. Een Leerrijke Statistiek. De proteetionisten worden niot moede den ondergang van EngelaDd's handel te voorspellen wanneer niet héél spoedig het vrijhandel stelsel wordt vervangen door do alleen en alles zaligmakende protectie. Elke maandelijkscho statistiek van den Board of Trade stelt do dwaasheid van dit beweren opnieuw in 't licht. Ook de jougste wocr, over de maand October. Volgens deze statistiek is, in deze maand vergeleken bij de ccrrespondeerende van het vorig jaar, de invoer met bijna 36, de uitvoer met ongeveer 70 inilliocn gulden vermeerderd. De door bedoelde statistiek gepubliceerde cijfers zijn de volgende: De invoer bereikte eeu totaal van £60.815.120, d. i. een vermeerdering van £2.804.498 vergeleken mot October 1910 en een vermeerdering van niet minder dan 8.173.629 vergeleken met October 1909. De totaal-invoer in October 1911 bedroeg voor een waarde van 43.546.303, een vermeerdering van £5.855.071 vergclekon met October 1910 en van 9.615.525 ver geleken met October 1909. In de afgeloopen tien maanden nam, vergelekon met de correspondeerendc van het jaar 1910, de invoer met £5.002.809, ile uitvoer 18.455.914 loo. Vorgelekeu met do eerste tien maanden in 1909 zyn deze cyfer» resp. £47.844.112 en £63.459.093. Cijfers, die feiten weergevon en meer spreken dan het theoretisch gefraseer, waarmede de unionisten hun protectionis tisch ideaa'. bepleiten. De Cretbnzische Kamer. Na eeu uiterst stormachtige zitting heeft, naar uit Athene gemeld wordt, de Croten- sische Kamer van Afgevaardigden het voorstel aangenomen, waarbij de huidige Nationale Vergadering ontbonden verklaard wordt, en de nieuwe verkiezingen tegen 18 Maart 1912 worden uitgeschreven Daar mede is dus het gevaar dat Cretensischo afgevaardigden in de Grieksche Kamer zouden komen, althans voorloopig, vervallen. Ministrrcrisis in Portugal. Eerder nog dan verwacht werd, is 't in Portugal tot 'n kabinetscrisis gekomen. Het geheele ministerie heeft z'u ontslag gevraagd en President Arriaga heeft dit verleend. De miuisterieele criiis is veroorzaakt door dat de. groep Almeida haren steun aau het kabinet opgezegd had. Het Buskruit-Schandaal. Alle bladon dringen aan op de onmid dellijke publicatie van het rapport van generaal Oaudin in het buskruit-schandaal. De Echo de Paris zegt, dat Messimy het rijdag zal voorlezen, zoo de Kamer blijft aandringen. Dat zou wel eens een mooio boel kunnen worden, daar het rapport scherpe kritieken bevat tegen de parlementaire bemoeiing met de buskruit-quaestie. De Fransch-Duitschu. Overeenkomst. Het misnoegen in de Duitsche pers over de Fransch-Duit6che overeenkomst houdt aan, zelfs in de conservatieve pers, waar alleen de „Kreuzzeitung" en do .Deutsche Tageszeitung" haar verbolgenheid laten varcu, terwijl de andere aan de regeering hare zwakheid blijven verwijten. De liberale pers dringt aan dat de Rjjks-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1