WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS' 1UDÏDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.47 mar. De Bilt, 17 November 1911. Hoogste barometerstand 765.7 m.M. te Horta, laagste 734.3 te Bodö. Verwachting tot denavond san 18Xovem- ber 1911. Meest krachtige tot stormachtige Zuidelijke tot Z.W.-lyke wind. Gestoldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien met kans op onweer. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 747 m.M. Vorige stand te 12 uur 752 m.M. te Amersfoort. Haogstc gisterenF. 55 Laagste hedennachtF. 51 Hedenmiddag 12 uurF. 54 voeder, voor het verrichten van openbare werken, voor de oprichting van spijskcukens en voor het verleenen van geneeskundige hulp. Nergens geeft de gezondheidstoe stand der bevolking reden tot bezorgdheid. De regeering helpt verder door verminde ring van vraohtpryzen, door vergemakke lijking van het crediet, en door sohorsing van directe belastingen. Het Kibsrechtbbbat. De heer Troelstra heeft gisteren bij z'n repliek 'n verrassende mededeeling gedaan. Hy zou volstrekt niet bedoeld hebben, aan te sturen op een beperkte Grondwetsher ziening, eene die alleen het kiesrecht zou betreffen. Neen, het was hem alleen te doen om bespoediging van het indienen der Regeeringsvoorstellen, opdat ze nog vóór 1913 bekend zouden zijn. Behandeling ervan in een Kamer van deze samen stelling was misschien niet eens gowenscht; hoofdzaak was dat men bij de verkiezingen van 1913 de Regeeringsvoorstellen kende. Naast het vooretel-Troelstra om een adres te zenden aan de Koningin met het verzoek de voorstellen tot Grondwetsher ziening nog vóór 1913 te doen indienen met het oog op de .urgentie van het ,kies- rechtvraagstuk, is gekomen een ander voorstel, een motie-Borgesius-Limburg, door alle Unie-liberalen en vrijzinnig-democraten gesteund, waarin werd uitgesproken iD de eerste plaats de urgente wenschelykheid van algemeen kiesrecht gepaard aan even redige vertegenwoordiging; in de tweede plaats het verlangen, dat een beperkte Grondwetsherziening zoo spoedig mogelijk aanhangig zou worden gemaakt, zoodat behandeling daarvan in eerste lezing voor de verkiezingen van 1913 mogelijk zoude zijn. Met merkwaardige iuconsequentie echter wees mr. Troelstra de motie der Unie liberalen en vrijzinnig-democraten af, omdat ze hem te vaag was. Plots hadden die woorden .algemeen kiesrecht" alle bctce- keuis verloren, plots werd de leuze, waar voor de geheele roode Dinsdag werd opge zet, een onduidelijke teryi, waaronder iedereen iets anders verstaat! Waarom die wending? Het antwoord ligt voor de- hand: het socialistisch voordeel zou verloren gaan, zoo het bleek, dat in de Kamer nog anderen met evenveel kracht en lust voor het algemeen kie*echt willen opkomen! Het eerste deel van de motie-Borgesius werd verworpen met 42 tegen 37 stemmen (in Je laatste berichten van ons vorig nummer, stond abusievelijk 52 tegeD 27 stemmen). Tegen stemden de rechterzijde behalve de chr. hist. jhr. de Geer, en 3 vry-liberalen, vóór stemden alle andere leden der linkerzijde en jhr. de Geer. Het tweede deel der motie word ver worpen met 50 tegen 29 stemmen; tegen Btemden de rechterzyde, de socialisten en de vrij liberalen. Gelijk wy gisteren reeds meldden werd het voorstel-Troelstra verworpen met 72 tegen 7 stemmen. De Militiewet. In het begin van de volgende week heeft de Commissio van Rapporteurs inzake het ontwerp-Militiewet een bijeenkomst met den Minister van oorlog, waarin de redactie van het ontwerp nogmaals zal worden nagegaan. De eindstemming zal dan vermoedelijk Donderdagnamiddag na de pauze plaats hebben. Lijkverbranding. Do vereeniging voor Facultatieve Lijk verbranding zal op Zaterdag 9 Deoember in Den Haag haar 35e jaarlykache alge- meene vergadering houden. Do vereeniging telt thans 20 afdeelingen met gezamenlyk 1033 leden. Db vrouw in het Notariaat. Dezer dagen is voor het derde gedeelte van het notarieel Staatsexamen geslaagd mej. H. C. Tndema, uit Arnhem. Zoover ons bekend, is dit de eerste dame, die dit examen heeft afgelegd. De Trekhondenwet. Aan de rapporten van de inspecteurs der Sophia-Veroeniging tot bescherming van dieren te Amsterdam, over de maand October is ontleend: Het aantal als trekdieren gebezigde honden neemt schrikbarend toe, hetgeen aan de contrdle bijzonder groote eischen stelt. De nieuwe wet heeft tevens weder een nieuwe marteling in het leveD geroepen, daar velen er thans een beroep van schijnen te maken om honden als trekdieren af te richten, waarbij zich zeer ruwe tooneelen afspelen. Gaat dit zoo voort, dan heeft men met de nieuwe 'lrekhoudenwet het tegenover gestelde bereikt van wat men er mede beoogde en worden nieuwe, nauwkeuriger omschreven maatregelen van bestuur een dringende vereischte. Handel en Nijverheid. Gisterenavond hield de vereeniging Han del en Nijverheid een ledenvergadering in de Zwaan, onder voorzitterschap van den heer S. J. van Duinen. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 12 October 1911, die worden goed gekeurd. Aan de orde is hierna het voorstel van het bestuur om aan den betrokken Minister een verzoek te richten om de Kortegracht tot even voorbij het postkantoor te doen overkluizen. Do Voorzitter wijst er op, hoe nauw de passage aldaar is. Toen het post kantoor gebouwd werd, was er nog niet zoo'o druk verkeer. Thans zijn er echter aan beide zijden van de gracht eenige gebouwen verrezen, die nog al passage mede brengen. Vooral wat het auto ver keer betreft is het daar dan ook niet zonder gevaar. De heer Eggink gelooft, dat deze zaak zeer urgent is. Hij was van plan er over te schrijven of te spreken, maar toen hij las, dat het Gemeentebestuur het in overweging zou nemen heeft hij dat gela ten. Nu staat er ccbter op de agenda, dat alleen gevraagd wordt het stuk tot aan het postkantoor to overkluizen. Dat zou zeer onooglijk ziju en daarom vindt hij het beter de geheele gracht te overkluizen. De heer Oosterveen wijst er op, dat het Rijk belaDg heeft bij hot postkan toor, maar als men nu gaat vragen het verdere ook te overkluizen zal het Ryk zeggen: dat gaat ons niet aan. De heer E g g i n k vindt, dat juist voor auto's de gelegenheid om rond te rijden moet worden gemaakt. Dat is ook ten ge rieve van het Rijk. De heer Oosterveen meent, dat men moet komen met een verzoek, dat uiet overdreven is, anders bestaat er geen kans op succes. De heer Nieuwendijk moet den heer Eggink gelijk geven. Als het gedeelte tot het postkantoor overkluisd wordt blijft er uiet veel meer over dan een put: De Voorzitter zegt, dat het nauw ste deel vooraan is, vei dor op wordt het aanmerkelijk breeder. Hij gelooft, dat het voor de zaak goed is, niet meer te vragen. Geheele overkluizing krijgt men toch niet gedaan, want daar zullen veel stemmen tegeu opgaan. Het grachtje zou men daar niet gaarne missen, velen zijn er aan ge hecht. Daarom moet men ook niet verder gaan dan het voorstel luidt. De heer Yan Schaik vraagt of de Minister er wel op zal ingaan en of het niet veel meer een gemeentebelang is. De Voorzitter vermoedt, dat het verzoek wel naar het Gomecntebestuur zal gaau om advies. Eu dau kan het Gemeente bestuur zyn gedachten er vast over laten gaan. Later kunnen we dan nog bij de Gemeente aankloppen. Het voorstel wordt hierna aangenomen met aigemeene stemmen. Punt 2 van de agenda luidt: Bespreking van het ingekomen verzoek van het voor- loopig comité voor de op te richten open bare leeszaal cu bibliotheek, om een afge vaardigde te benoemen en zitting in ge noemd comité te nemen. De heer Van der Wal zet het doel eener openbare leeszaal uiteen. Do vraag of een dusdanige instelling van algemeen nut is, is door de tegenwoordige regeering bevestigend beantwoord, getuige het ver leenen van rijkssubsidie. Men verwarre een leeszaal niet met een bibliotheek. Een openbaro leeszaal is voor iedereen open, beschikt over ruime, lichte lokalen en een boekeiy, waaruit alleen het slechte wordt geweerd. Zoo'n leeszaal bedoelt een vraag baak te zyn voor iedereen en is een der mooiste schakels van onze samenleving. Een groote moreele beteekenis heeft ze, hetgeen spreker uitvoerig aantoont. Voor velen is de openbare leeszaal een uitkomst waar men indirect tegen veel kwaads ge waarborgd is. De levensvatbaarheid er van toont de hoer Van der Wal aan door te verwijzen naar Dordrecht, waar van 1900 tot 1910 het ledental, de boekeu, tijdschriften enz. steeds toenamen. Do leeszaal wordt daar dan ook reeds in hooge mato populair. Door ter zake kundigen wordon in de leeszaal inlichtingen en lectuur verschaft over allts en nog wat, hetgeen door den heer v. d. Wal uitvoerig wordt toegelicht aan de hand eener brochure van Dr. van Rhijn. Nu is uit de couranten gebleken, dat de roomsch katholieken te dezer stede uiet mede willeu werken. Daarom heeft Spr. aan verschillende leeszalen inlichtingen verzocht en vernomen, dat in Utrecht, Leeuwarden, den Haag en Kampen roomsch katb. in het bestuur zitting hebben, in Groningen, Dordrecht en Zutphen niet. Ten slotte stelt Spr. voor een afgevaar digde in het comité te benoemen. De heer Nieuwendyk herinnert aan de voorlaatste vergadering waar be sloten is sympathie to betuigen mot de oprichting. In die vergadering is van katholieke zijde geen onkel protest gohoord. In do vorige vergadering is echter door den heer Luykx geprotesteerd. Nu staat het punt toch weer op de agenda, zoodat hij vermoedt, dat de heer Luykx minder duidelyk is geweest. Daarom wil Spr. nogmaals do vraag beantwoorden of een katholiek medewerking kan vericonen aan een openbare leeszaal, die uiet specifiek roomsch katholiek is. Deze vraag wordt geheel bchocrscht doer de katholieke moraal theologie, dat een daad, die niet slecht is in zich zelf, doch naast het slechte een goeden kant heeft, niet mag worden gedaan als niet voldaan wordt aan dezo twee voorwaarden: 1. alleen tot doel heeft het goede voor te staan en 2. wanneer men overgaat tot die daad, dan moet men overtuigd zijn, dat de reden waarom men het kwaad toelaat even groot is als het kwaad. De openbare leeszaal nu is in zich zelf niet verkeerd. Er liggen echter allerlei geschriften en nu mag men eischen, dat de menschen over de noodige kennis beschikken om do drogredenen te onder scheiden. Ook is het waar dat do roomsch katholieken zich er kunnen ontwikkelen, maar daartegenover staan weer do slechte gevolgen. Do trek naar het kwade is nu eenmaal grooter dan naar het goede. In hoofdzaak zullen in de leeszaal arbei ders komen, wier onderscheidingsvermogen niet zoo ontwikkeld is en dat in dagen dat de godsdienst ondermijnd wordt. Er zijn voor de roomsch katholieken geschriften als gif, men denke aan de neo-malthusi- aansche lectuur. Het succes vau katholieke lectuur is vrij problematisch en van slochte lectuur juist groot. Derhalve is aan de eerste voorwaarde wel, maar aan dc tweede niet voldaan. Dat roomsch katholieken soms in de besturen zitten zegt niets. Dat anderen zich aan kwaad schuldig makon is voor ons geen reden dat ook te doen. Een roomsch- katholiek kan er in geen zitting nemen, hij zou dan inconsequent ziju. De heer Ter Maat onderschrijft ten volle deze worden. De heer Eggink zegt, dat niet alleen de roomsch katholieken, maar ook anderen niet zoo maar met jdeze zaak meegaan. Hij had niet gedacht, dat zij na de ondervonden tegenkanting weer ter sprake zou worden gebracht. De heer Van der Wal heeft nu wel gezegd, wat in andere plaateen is gebeurd, maar hij heeft vergeten aan te toonen, dat Handel en Nijverheid daar meedeed. Hij is riet zoo zeer tegen de openbare jleeszaal maar toch tegen het voorstel om de verwijdering, die het in de vereeniging geeft. De heer Oosterveen wijst er op, dat de vereeniging uit verschillende groopen bestaat en hij is er niet voor een oorzaak te scheppen, waardoor de roomsch katho lieken ar uit zonden gaan. Nu is er dezer dagen een r. k. middenstandsvereeniging opgericht. Als de room9ch kath. nu uit Handel en Nyverheid gaan, dan staat do vereeniging mogelyk anders tegenover de zaak. De beer Nieuwendijk: Wanneer punt 2 van de agenda wordt geschrapt, dan willen we aannemen, dat wat geschied is, te goeder trouw gebeurde. Maar als het puut wordt aangenomon, zullen do roomsch katholieken iu hun beginselen worden ge kwetst en daarom de vercenigiug verlateu. De heer Smits vindt dat laatste drei gement minder gopast. Hij wil aannemen, dat het bestuur niet geheel en régie gehandeld heeft, maar men moot niet dreigen. Spreker is voorstander van open baro leeszalen, maar vindt, dat de zaak niet thuis hoort in Handel en Nyverheid om practische redenen. Het is altijd gelukt, niet hei minst door de leiding van den heer Van Duinen, dat alle richtingen zich in de vereeniging thuis voelden, door altyd angstvallig te vermijden, wat aan grootere of kloinere groepen aanstoot kon geven. Spr. kan zich nu best begrijpen, dat de heer Van der Wal gedacht heeft, dat Handel en Nijverheid aan de zaak kon meewerken. Toch is dat geen juist stand punt. Hij doot net als dn sociaal democraten die overal propaganda maken voor hun beginselen. Het bestuur had moeten weten, dat het grootsto deel der roomsch katholieken en anti revolutionnairen gekant is tegen open bare leeszalen en het zou dan ook ver standig zijn geweest als het deze twistappel had weggelaten. Het gevolg is, dat do roomsch katholieken een stok gevonden hebben om de vereeniging te slaan. Die afdeeling van de Hanse was er evenwel toeh gekomen. Maar dat neemt uiet weg, dat spr. sterk moet adviseeren geen afge vaardigd te zenden. De heer Nieuwendijk: De qualifi- catie van dreigement kan ik niet accep teeren. Nu ons standpunt genoegzaam be kend is, kan geen goede trouw meer ge dacht wordon. Ook is geen stok gezocht om de vereeniging te slaan, want als punt 2 vervalt, blijven de roomsch katholieken lid van Handel en Nyverheid. De heer Frederiks zbu willen voorstellen dc zaak uit te stellen tot een volgende vergadering. Er is een ander comité dat ook nog in deze maand byeen komt. Het comité, dat de uitnoodiging zond is wat eenkantig. De Voorzitter deelt mede, dat hij verzocht heeft wat meer op de hoogte te worden gebracht en hij moet erkennen, dat er verschillende zaken zijn die hem toelachen. Er is gezegd het zal goed zijn, maar het kwade zal grooter zyn. Maar het kwado zal juist niet worden toegelaten. Ook zullen niet hot meest de werklieden er van pro- fiteeren. Spreker gelooft, dat veel leden van Handel en Nijverheid nog een massa verlichting noodig hebben. Dat eon ver wijdering zou ontstaan is mogelijk, maar hij heeft dat zoo niet ingezien. Er i3 ad- haesic betuigd met algomeene itemmcu, zonder meer. Het punt stond niet op de agenda, maar dat is al zoo vaak gebeurd, dat besluiten, zelfs van verre strekking, werden genomen, die niet op do agenda stonden. Hij gelooft, dat het niet kwaad is het tweede punt aan te houdeL. Een voorstel is niet door het bestuur gedaan, alleen staat er oen bespreking. De heer Nieuwendijk kan daarmee niet meegaan. Hij wil de zaak geschrapt zien zonder meer. Uit hot zitting nemen van roomsch katholieken in do besturen blijkt, dat ook nog anderen dan werklieden hun plicht niet kennen. Het gaat niet alleen tegen onzedelyke geschriften, op den duur ziju ook de socialistische en do neutiale slecht. Do heer v. d. W a 1 zegt, dat hem er een verwijt van is gemaakt, dat hij in II. en N. er voor ijvert. Hij meent echter, dat do middenstand er het meest van zal profitoereu. Een gedeelte zal er anders over denken, maar wie er miet heen wil- kan er weg blyven.De minderheid moet zich schikken naar «Ie meerderheid, onverschil lig hoe het besluit ook uitvalt. De bezwa ren worden wol wat groot uitgemeten, maar Spr. meent voldoende duidelijk go- maakt te hebben, dat alle lectuur niet voor iedereen verkrijgbaar is. De heer Smits: Wc moeten de zaak nu niet verwarren. Als er zaken liggen in de neutrale zóne moetenjwe ons neerleggen

De Eemlander | 1911 | | pagina 2