Dr. J. Sillevis consulteeren. Huizen Boulangerie Moderne banketletters Chocoladeletters St. thicolaas borstplaat. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Advertentie n. Vrouwenkiesrecht. Niet-Katholieke Landgenooten. Niet-Katholieke Landgenooten. Huizen met Tuinen L. VAN AGHTERBERGH. Steenkolen. Cokes, Briquetten enz. SPECIALITEIT IN Engelsche-, Belgische- en Hollandsche- ANTRACIET. Vraagt Prijsopgave. Firma J. D. van Gelder. MEDBDEELINGEN VAN HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.47 uur. De Bilt, 18 November 1911. Hoogste barometerstand 7727 m.M. te Horta, laagste 733.3 te Shields. Verwachting tot den avond van 19 Novem ber 1911. Krachtige later tijdelijk afnemende Z.O.-lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, regen- of hagelbuien. Temperatuur: Mogelijk nachtvorst, over dag dezelfde temperatuur. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 738 m.M. Vorige stand te 12 uur 752 m.M. Se Amersfoort. Hsogito giiterenE. 56 Laagste hedennachtE. 44 Hedenmiddag 12 uurF. 51 do kust, in de onmiddellijke nabijheid van het Italiaansche front. Op het oogenblik zijn alle zes vliegma chines onbruikbaar. In den vliegdienst wordt nu voorzien door een ballon captif. Zondagmiddag zonden de Italianen zes Tripolitaan6che burgers van aanzien, met Seiman-Bey aan het hoofd, naar de Ara bieren, om met deze te onderhandelen. Zij brachten het volgende antwoord mede: „Naast elkaar is hier geen ruimte voor ons. Wjj sterven of gij sterft!" Do afgevaardigde van Fezzan is bij de Turken aangekomen. Hij bracht 800 kameelruiters en eenige duizenden inboor lingen te voet en te paard uit het Zuiden mede en een grooten voorraad proviand, hoofdzakelijk paardevoeder, waaraan ge brek was. Do Secoio meldt uit Kaïro, dat Italiaan sche schepen voor de reede van Solum (aan de grens van Tiipoli en Egypte) kiuiscu, om do landing van de Italiaansche troepen te dekken. Er moet echter gerekend worden ep krachtigen tegenstand, daar de Turksche troepen aldaar versterkt zijn door een grootc hoeveelheid Bedoeïenen. Uit Tripoli wordt gemeld, dat de rivier Medjoein tengevolge van do hevige regens buiten hare oevers is getreden, en de loopgraven der Italianen bij Boemeliana weggespoeld heeft en zich daarna door de stad heen een weg gebaand heeft naar de zee. De troepen moesten hunne stellingen verder naar achteren verplaatsen. Tooneel uit het oottknrijkschë parlement. De nieuwe Oostenrijkscbe eerste-minister, Graaf Stttrgkh, had reeds bij zijn eerste optreden in het Huis van Afgevaardigden een bevigen storm te doorstaan. Bij de beraadslagen over de duurte van levensmiddelen en den invoer van vleesch uit Argentinië deelde hij mede, dat bet tegenwoordige kabinet, evenals zijn voor gangers, den invoer van Argentijusch vleesch onmogelijk acht zonder overeen komst met Hongarije. Indien het Huis een andere beslissing nam, zou hij daarvan geen kabinetsquaestie maken; maar hij zou toch ook zulk een besluit van het Huis niet kunnen uitvoeren. Die woorden verwekten groote opschud ding en hevig rumoer. Vooral van de banken derDuitsche afgevaardigden werden den eersten minister allerlei scheldwoorden toegeschreeuwd. „Wij laten ons dat niet welgevallen!" „Wie zou het durven wagen een besluit van het Huis niet uit te voeren?" Wij willen geen holotcn Tan Hongarije zijn!" Vele afgevaardigden sprongen op de banken eu stonden daar te schreeuwen, dat het kabinet ontbonden moest worden. De afgevaardigde Heiliuger dreigde Graaf Stürgkh met de vuisten. Een drom van afgevaardigden echaardo zich om de ministertafel en drong steeds meer op, zingend en schreeuwend: „Weg met Stürgkh!"„Knecht van Hongarije''! „Eerelid der Hongaarsche regeering!" Graaf Stürgkh pakte zijn papieren bij een en ging heen door een zijdeur. Maar ook na zijn vertrek bleef het rumoer voortduren. De voorzitter schelde aanhou dend; maar hij kon niet op togen het geschreeuw en eindelijk werd de verga dering gesloten. De Preekstoel en de Politiek. Dat niet alle R.-Katholiekc geestelijken in Duitschland bereid zijn om op de prepksloel propaganda to maken voor het politieke streven van het Centrum, blijkt wel uit hetgeen een zekere pastoor Pfister in een artikel over „Zielszorg en Strafwet", verschenen in een plaatselijk blad te Freiburg schrijft: „De Rijksdagverkiezingen," zegt hij, „werpen haar schaduw reeds vooruit. Zij zulleu ons nog groote opwinding brengen, en het is ons goed recht, om gebruik te maken van datgene wat ons als staatsbur gers vergund is. Maar laat ous de politiek weglaten van den kansel! „Het Damocles- zwaard van den Klerus" heeft reeds menig uitstekend priesters getroffen aan wiens patriottische gevoelens even weinig mocht worden getwijfold, als aan zijn kerkelijke gezindheid. En dit zwaard zweeft ons ook thans nog boven het hoofd! Daarom: weg met de politiek op den kansel! Niet alsof wij zwijgen zouden als „stomme honden." (Jes. 55,10) lieelemaal niet! Maar hen, die Daar hun politieke overtuiging in andere rijen staan, zullen wij door betoogen op den kansel nooit bekeereu. Wel echter zullen wij hun een geedkoope reden aan de hand doen om heelemaal van de preek en de godsdienstoefening weg te blijven. Eu zij die id politiek opzicht tot de twij felaars en de aarzelenden behooren, moeten evenals bij andere gelegenheden worden behandeld: namelijk in onze vcreenigingeu cd in onze pers. En daar is ook het veld, waarop de geestelijke voor het verkrijgen en verzekeren van de rechten zijner Kerk, politiek werkzaam kan eD moet zijn." Een oordeel over den Spaanschen Premier. Er zijn wel weinig voorbeelden van een zoo brutaal politiek bedrog als de tegen woordige Minister president Canalejas tegen over zijn landgenooten heeft gepleegd, toen hij zich destijds liet belasten met de vor- mmg van een Ministerie. Hij kwam aan het bewind onder den schijn van een radicaal politikus, terwijl hij in werkelijkheid de hoimelgke handlanger was geworden van do reactionnairen. Dit werd voor ieder duidelijk, toen hij een korten tijd 't bewind had gevoerd. En thaos blijkt het weer eens te meer uit de wijze waarop hij de oppositie in het land tracht te bestrijden. Ten einde het uitgeven van oppositie bladen onmogelijk te maken, doet de poli tie eiken avond een iuvnl in de drukkerijen der voornaamste radicale bladen, en mankt zich van de oplage meester, zonder zelfs den inhoud te kennen. Het is een treurig schouwspel, dat eiken avond weer in de straten van de hoofdstad te zien is. Wan neer de agenten met de sabel in de vuist beslag hebben gelegd op de bladen in do drukkerijen, wordt de jacht geopend op de straatventers die losse nummers verkoopen. Met getrokken sabel snellen de politiedie naren achter de couranteojougeni aaD, er ontstaan oploopjes en het hartje van de stad is van halfacht tot negen uur in hevige beroering. Vraagt men agonten of commis sarissen, waarom zij op die bladen beslag leggen, dan weten zij het niet eens. Eerst moeten zij de bladen maar confiskeeren, later kan men ze wel eens dooikijken. Aldus vat de heer Canalejas zijn taak op van Minister-president in een modern constitutioneelgeregeerdland.AlthaDs zoo de voorstelling niet „lichamelijk overdreven" is. Vijanden van Beschaving. Van het „geluk," dat aan Finland is beloofd door zijn inlijving bij Rusland krijgt men geen hoogen dunk als men leest, wat de Russisch gemaakt Senaate al zoo wil schrappen op de Fmsche begrooting voor hot volgendo jaar. Op die begrooting worden aanzienlijke bijdragen ten behoeve van onderwijs, weten schappelijk onderzoek, kunst, letterkunde, hospitalen, ziekenhuizen voor longlijders geschrapt. Voorts worden de posten voor lager ouderwijs mot de helft verminderd en de uitgaven voor den Finsohen landdag geheel geschrapt. Daarentegen is de Senaat voornemens, aan verscheidene zijner Rus- sischgezinde gunstelingen toelagen te ver- leenen uit de Finsche gelden. Sabotage. In Frankrijk blijft de sabotage aan de orde. Bij Niort zijn gisteren weer een paar telegraafpalen van den lijn NantesChateau briand vernield; bij Choisy-le-Roi v\jf tele- phoondraden doorgesneden. De telephoni sche gemeenschap ParijsBeriijn en ParijsFrankfurt was eenige uren door draadvernieling verbroken. Openbare Leeszaal. In de bestuursvergadering van de R. K. Middenstandsvereeniging te Hilversum, is besloten de bibliotheek der veieenigiDg uit te breideD en er een openbare leeszaal aan te verbinden. Ter gelegener tijd zal dan steun van rijk en gemeente worden aangevraagd. Speciale zorg zal worden gewijd aan vaklitteratuur. De Indische Begrooting. Het is 'n drukke tijd voor ons Parle ment. Na de Militiewet en het Kiesrechtde bat, is thans de Indische Begrooting aan de orde gekomen, waarbij de financieele discussies natuurlijk de voornaamste rol spelen. De sprekers der rechterzijde Btellen ech ter ook de ethische zijde van ons regee- ringsbeleid op den voorgrond en steeds duidelijker wordt de tendens om tot actieve kersteLingspolitiek der inlanders over te gaan. De heer Scheurer pleitte zulks ronduit, de heer Hoogstraten bleek die meening te doelen, de heer Boogaardt waarschuwde tegen al te groot respect voor het Isla mismeen de iRegeeriug geeft thans reeds een rcchtstroeksch subsidie van 10.000 gulden aan het Sangir- en Talaud- comité, tot voorziening in een tekort, terwijl weleer zelfs de ijverigsten ter rechterzijde directen steun alleen voor het zendingsonderwgs hebben aangevraagd. De Timor-quaestie werd door den heer De Kanter aangeroerd. Hij betreurde de door den Gouv.-Gen. afgelegde betuiging van leedwezen aan de Porlngeesche Re geering, welke de onjuiste mededeeÜDgen van Machado in de Portugeesche Cortes ten gevolge had, had krachtiger optreden wenschelijk geoordeeld en ried de Regeering aan pogingen te doen om zich het Portu- geesch gedeelte van Timor te verschaffen, desnoods door aankoop. NEDERLANDSCHE BOND YOOR AFDEELING AMERSFOORT. Openbare Vergadering op Donderdag 23 November, avonds 8 uur in „A ui 1 c 111 a". SPREEKSTER: Mev. de O o e y-ïï lom uit Bussum. ONDERWERP De Jliddenttand en bel Vrouwenkiesrecht. Liederen te zingen door Mevr. Goedhart van Buuren uit Arnhem. ENTREE: Leden 1© cent. Niet leden 25 cent. Wie Uwer omtrent de leer en de ge bruiken der Katholieke Kerk kostelooze inlichting wenscht (aangaande een of ander punt of in het algemeen) wordt beleefd verzocht zich SCHRIFTELIJK te wenden tot den Secretaris der Apologe tische Vereeniging „l'etruz Canl- slus" Seminarie, Rijzenburg, Driebergen. Wie uwer omtrent de leer en de ge bruiken der Roomsch Katholieke Kerk kostelooze inlichting wenscht (aangaande een of ander punt of in het algemeen) wordt beleefd verzocht zich SCHRIFTELIJK te wenden tot de Propaganda Commissie der Evangelische ülaatuchapplj «1e Ruijterstraat 6, Amsterdam. Chirurg en Vrouwenarts is tol nader aankondiging niet te NOTARIS ROLK te Amers foort zal in het Koffiehuis „de Arend" te Amersfoort Dlna- dag 28 November 1911 's avonds 7 uur in veiling brengen I. Vier aaneengebonwde in de Borstraat te Amersfoort wijknos. 1315—17 en 19, groot 7 aren 79 centi aren sectie D nos. 3000 i 3003. Elk dezer verhuurd voor f2.75 per week. II. Drie aaneengebonwde hoek BreestraatLieve Trouwe Kerkhof te Amersfoort wijknos. 1113 en 15 groot 1 are 38 centiaren sectie E. no. 4919 i 4921. In 2 koopen cn massa. Verhuurd voor f2 en f4 per week. Ter bezichtiging vervoege men zich tot de bewoners. Aanvaarding bij betaling der koopsom op 28 Februari 1912 of zooveel vroeger als wordt overeengekomen. Breeder bij biljetten. Bestelkantoor Arnhemzcheztraat 1, Telefoon 155. HANDEL IN X V I D S INOEL «3. UITSLUITEND EERSTE QUALITEIT: Wil men zeker zijn, bovenstaande artikelen te ontvangen, van prima qualiteit grond stoffen bereidt, men bestelle ze aan bovenstaand adres. Aanbevelend: P.S. Zaterdag 25 November is onze St. Ni co la as etalage gereed, zeer ruin yoorzien van de nieuwste artikelen, eu fraaje boDbondoozeu.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2