WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS- INGEZONDEN. MMDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.47 unr. De Bilt, 20 November 1911. Hoogste barometerstand 764.8 m.M. te Seydisfjord, laagste 733.9 te Memel. Yerwachtingtot den avond van 21Novem- ber 1911. Matige tot krachtige Westelijke tot N.W.-lijke, later krimpende wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt en buiïg, later tijdeljjk opklarend. Temperatuur: Deeelfde. Barometersland te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 741 m.M. Vorige stand te 12 uur 738 m.M. te Amersfoort. Haogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 41 Hedenmiddag 12 uurF. 44 Petersburg reeds op weg. En zoo hebben wij by de bestaande conflicten een nieuw. Het ongeluk is dat Perzië zich nog minder kan verdedigen dan Turkije in Tripoli. En dat het geene verdedigers heeft nu Engeland zich teruggetrokken schijnt te hebben uit de Aziatische zaken. Toch zal men to Londen wel het oog oog houdon op den Ruesischen vriend. Maar men zal hem moeilijk kunnen be letten het noorden van Perzië in beslag te nomen. Dan zal Engeland het zuiden zich toeëigenen en hot zal dan gedaan zyn met Perzië. Het is inderdaad zeer waarschijnlijk dat deze geschiedenis aldus zal afloopen. De Oorlog. Uit Rome werd dezer dagen gemeld, dat mrkije bij de mogendheden stappen zou hebben gedaan, welke waarsokijulijk tot bepaalde onderhandelingen zouden leiden. De mogelijkheid is geopperd dat zoodoende een oplossing zou worden gevonden, welke aan allen strijd een einde maken en alle plannen voor vlootdemon straties onnoodig maken zou. Men mag in dit optimisme deelen of niet, zeker is dat overal, en ook bij de oorlogvoerendoD, een krachtige wensch bestaat naar vrede, welke niettegenstaande kanongebulder en wapengekletter voldoende merkbaar is. Deze wensch is alleszins begrijpelijk, schrijft de N. F. Presse, daar voortzetting van den oorlog geen der beide partijen voordeden kan opleveren, welke tegen do nadeden, die daaruit voortvloeien, zouden kunnen opwegen. In verband hiermede is van belang te achten het bericht uit Konstantinopel, dat de Turksche Senaat heeft besloten, dat de parlementaire missie voor arbitrage zich ten spoedigste naar de verschillende Euro- peesche hoofdsteden zal begeven. De toestand iv Mexico. In aansluiting met een Renter-telegram, wordt uit Nevr-York aan het Berliner Tageblatt geseind, dat de gouverneur van Texas bericht, dat de wacht aan de Mexi- caansche grens in de Noordelijke staten van Mexico Tamaulipas en Nuevo Leon beweging heeft opgemerkt. Een gewapende revdutie onder aanvoering van Reyes staat voor de deur. De gouverneur heeft strenge maatregelen bevolen, om te zorgen, dat er geen toebereidselen op het grondgebied van Texas worden getroffen. In Mexico City is een Spanjaard gevat, die door vrien den van generaal Reyes gehuurd was, om Madero te vermoorden. De gevangenissen zijn vol met politieke gevangenen, juist als in den tijd van president Diaz. De Contra-Revolutie in Portugal. Uit Portugal is, volgens het Berl. Tagebk, bericht ontvangen, dat de Port» geesche monarchisten twee oorlogsschepen aangekocht hebben, die van Duitsche havens onder Chileensche vlag naar Por tugal zullen vertrekken. De bemanning zal hoofdzakelijk bestaan uit Noord- Amerikanen en Brazilianen, speciaal voor dit doel aangemonsterd. De royalisten hebben verzekerd, dat zij vast besloten zijn bij deze poging tot herstel van de monarchie te overwinnen of te sterveD. Zij bezitten behalve wapens en artillerie ook dynamiot- bommen. De Duitsche Kroonprins. Terugkomend op de houding van den kroonprins tegenover den rijkskanselier, zegt de Börsencourrier: Een onderzoek, op hooger bevel inge steld, heeft vastgesteld, dat de aan de pers verschafte onbescheidenheden, afkomstig van een telegraafambtenaar te Dantzig, die den iuhond van een telegram, dooi den kroonprins aan zijne broers gezonden en waarin hij hen uitnoodigde tot een actie togen Fransch-Duitsche overeenkomst, aan de pers meedeelde. Het Berl. Tagebl. meldt echter heel geheimzinnig, dat de autoriteiten op een dwaalspoor zijn, wanneer zij van do indis cretie van het publiceeren der telegrammen vau den kroonprins de schuld geven aan een ambtenaar van de telegraphie. De Scheepvaartrechten goedgekeurd. De Duitsche Rijksdag nam het wetsont werp betreffende de verbetering der Duit sche waterwegen en de heffing van scheep- rechtcn, met slechts weinige veranderingen, in Jtweede lezing aan, behalve artikel 2a, 3 en 7, die nader zulleD worden behan deld. Deze artikelen betreffen de reeds bestaande reguleeringewerken aan kleinere rivieren. De opening tan de jongste zitting der Staten-Gkneraal. In de Memorie van Antwoord op Hoofd stuk I der Staat6begrooting wordt ook melding gemaakt vao het niet-openen der jongste zitting door H. M. de Koningin in persoon. De botrokken passage in de Memorie luidt letterlijk: De redenen welke de Koningin hebben geleid om de Zitting der Staten-GeDcraal niet in persoon to openen, mogen, gelijk trouwens algemeen werd erkend, uiet tot een voorwerp van debat worden gemaakt. Wanneer Haie Majesteit deze plechtigheid niet weDscht te verrichten, beeft het Ka binet zorg te dragen, dat zij geschiedt op de andere wijze welke art. 103 der Grond wet aangeeft. Aan het contrasigneeren van het Kon. Besluit van 16 September j.l., mag dan ook geen verder strekkende be- teekenis worden gehecht. Hot zoude, gelijk immer, het Kabinet hebben verheugd, indien de Zitting der Staten Generaal door de Koningin in per soon ware geopend. Er zijn aan het Kabi net geen redenen bekenu, waarin het aan leiding zoude hebben kunnen vinden aan Hare Majesteit in tegenovergestelden ziu te advisceren. Zoodanig advies is daD ook niet gegeven en de in verbaod met eenige geopperde gissingen te dezer plaatse ge stelde vragen worden zonder voorbehoud ontkennend beantwoord. Openbare Leeszaal. Te Vlissingen worden pogingen aange wend om een openbare leeszaal op te richten. Binnenkort zal een vergadering worden gehouden waar deze plannen be sproken zullen worden. Een Protest. De vorige week trad voor de afdeeling Leeuwarden van dei. Bond voor Christen socialisten op de heer KoornBtra pro pagandist-secretaris vau den Chr. Mil. Bond huisvader in het Militair Tehuis te Haarlem. De te Leeuwarden bestaande afdeeling der Chr. Onderofiicierenvereeniging heeft, naar aanleiding van dit optreden, een protest gezonden aaD het bestuur van den Chr. Mil. Bond, daar zij meent, dat bet lidmaat schap van dien bond en het huisvaderschap in een militair tehuis niet vereenigbaar zijn met het lidmaatschap van den Bond van Christen-socialisten, welke het anti-mili tairisme in zijn vaandel «chryit. Van subsidie en nog wat. Van Hilversum begint de victorie! Der Openbare Leeszaal daar een der eerstopgerichte in ons land gaat het wel; zij kreeg pas f 1200 subsidie toege staan door den Raad. Dat 's een. Dezer dagen deelden wij mede, dat men plan heelt, te Hilversum een openbare Chr. leeszaal op te richten, dat 's twee. En zie. nu wordt bericht, dat er nog een R. K. openb. leeszaal zal komen. Dat 's drie. Is dat niet heerlijk, spot „De Nederlander": een van Dordt en een van Rome? En is er ook niet een Luthorsche leeszaal moge lijk, en een Doopsgezinde en een Remon- strantsche?... Kom, waarom zoo schroom vallig! N.E.C. NijmegenQuick Amersfoort 00. Gisteren stoomdo Quick naar de Keizer stad om N.E.C. te bekampen. Om 2 uur trapt N.E.C. tegen den sterken wind in af, hetgeen niet belet, dat zo spoedig al oen bezoek bij Knoppers brengen. Het spel verplaatst zich ou op de helft van N.E.C., doch door goed verdedigen en slecht schieten van Quick, komt er maar geen enkel doelpuntje. Enkclo doorbraken van N.E.C. bezorgen Quick nog wel eens co» benauwd oogenblik, maar steeds weet Keetell met forsche trappen het spel te verplaatsen. Als de scheidsrechter, om kwart voor drie rusten fluit, heeft Quick geen gebruikt gemaakt van den wind, om een voorsprong te krijgen. Na thee drinken h e e r 1 ij k e, krijgt N.E.C. den wind mee, verschillende Quick supp. vreezen nu het ergste, doch Wolterbeek en Valk denken anders, en brengen snel eenige keeren keurig op. De Bruyu benut evenwel do hem geboden kansen niet. Daarna wordt N.E.C. eenigszins sterker. Hoe beide par tijen ook zwoegen om een goaltje, steeds moet de voorhoede van elk der partijen, ondervindon, dat de achterhoede over hen zegeviert. Do laatste miD. is het Quick- doel nog al eens in gevaar. Ook N.E.C. kan geen profijt trekken van den wind, en het einde komt met een blanken stand, hotgeen de verhouding der partyen goed weergeeft. Over de spelers het volgende: do achterhoede van Quick goed, speciaal Keetell, Nos dringt steods te ver naar voren. De middonlinie, met de Boer aan 't hoofd, zeer goed. Vervloet moet nog een beetje ^eter voeden, zijn afnemen goed. De voorhoede uit vorm. uitgezonderd Wolterbcok en Valk. N.E.C. een goed elftal waarvan de achterhoede het beste is. De voorhoede treuzelde te lang met schie ten. Den scheidsrechter ontging nog al eens iets. Over het geheel een aardige wedatryd met spannende momenten. Volgende week tegen P.E.C. uitgaan met het vaste voornemen w ij willen winnen. Quick III sloeg op Birkhoven Voorwaarts ni mot 8 1. Adspiranten gaat zoo voort. O D.O. I—H.V.C. I. Door de vele regenbuien der vorige week, was het O.D.O. veld zeer glad, wat voor H.V.C. eenige goal» nadeel bracht, daar beurtelings Jacquet, Nieuborg en v.d. Hazel voor open doel vielen. H.V.C. heeft dit seizoen niet veel zegen van Fortuna ondervonden. Zoo ook gisteren niet. Van de Brug trapte het eenige punt voor de rust buiten schuld in eigen doel. Na de rust weet de O. D. O.-voorhoede goed samenspelend Brits nog 3 maal te verschalken, terwijl Nieuborg zijn eenige goede soloren van dien wedstrijd in een goal besloot. De achterhoede is duchtig aan den tand gevoeld, doch weerde zich uitstekend. Do voorhoede bezit een g r o o t e tactische fout, om alles naar binnen te spelen en de buitenspelers op non activiteit te stellen. Nieuborg en Jacquet worden door de tegenpartij te goed vastgehouden en spelen nog te persoonlijk. Het Ó.D.O.-elftal zit uitstekend in elkaar. Do zangvereeuiging „De Blauwe Vaan" gaf gisterenavond, onder leiding van den diricteni, den heer H. van Rheenen een uitvoering in de groote zaal van Amiciiia. En als de propaganda, welke van dien avond zal uitgaan, evenredig is aan het groote bezoek en het succes, dan kan de vereeniging tevreden zijn. Een goed gekozen programma, dat ons voorspelde veel te zullen zien en hooren, is keurig afgewerkt. De zangvereeniging is onder leiding van haar ijverigen directeur beslist vooruitgegaan en wat we van haar hoorden was opper best. Dat wil niet zeggen, dat ze geen vorderingen meer kan maken; maar dat ze in dat opzicht onze verwachtingen zal bevredigen, we twijfelen er niet aan. Mev. A. Kinker— Bierenbroodspot, die ons piano-muziek van Schubert en Weber liet hooren, oogstte een zeer dankbaar applaus. De technische vaardigheid dezer dame en het gevoelvol spelen, speciaal van haar tweede nummer, wekten onze bewon dering. Niet minder succes had onze stadgenoote, mej. Schickendantz, die met haar mooi en zeer krachtig sopraangeluid on6 lieve liedjes liet hooren. Het accom pagnement daarvan was in goedo handen bij genoemde mev. A. K.B. We kregen van Mej. Sch. op een spontane uituoodiging der [gtheele zaal nog een „toetje" en het moet gezegd, de bloemenhulde aan zangeres en pianiste was werkelijk op haar plaats. Niet minder zyn we in verrukking gebracht door het vioolspel van den heer J. A. Lentz uit Utrecht. Wat een vingervlugheid, gepaard aan werkelijk schoon geluid! Het springen van een snaar, gevolg van de steeds stijgende temperatuur in de zaal was bepaald jammer, doch de handige en werkelijk artistieke wijzo, waarop de heer L'entz dit euvel herstelde, deed ons dit niet-muzikale intermezzo alras vergeten. Ook de violist werd luide gehuldigd en op verzoek kregen we nog „Ave Maria" van Gounod. De pianist, die accompagneerde, maar wiens naam we op verzoek zijnerzyds niet vermelden, gaf blijk van veel talent. Beiden heeren roepen we een tot weerziens toe. We zouden onvolledig zijn, indien we niet melding maakten van het optreden van de Gymnastiekver. „Ajax" onder de be kwame leiding van den heer P. de Jong. Het debuut van „Ajax" i6 een succes geweest. In den korten tyd, dat deze Tereenigiog bestaat, hebben de leden flink leeren „werken" en met blijvende volharding en onder deze uitstekende leiding wordt Ajax een vereeniging, die er zijn mag. De heer Groenveld, die de bijeenkomst ook geopend had, sloot onder dankzogging aan allen dezen welgeslaagden uvond. Hier ter stede wordt opgericht 'n sub. comité tot het inzamelen van gelden voor de oprichting van een standbeeld voor Jozef Israels. De hoer H. Sckierbeek, kastelein van de Sociteit Vereeniging (het Valkje) is uit 420 sollicitanten benoemd tot kaste lein van de Sociëteit to Veendam. Black Paddy heeft Zaterdag, gereden door luit. baron van Voorst tot Voorst, na herhaald overspringen, een eersten prijs behaald in een springconcours, waaraan 124 paarden deelnamen. Dreadnought, eig. en rijder luit. C. H. Labouchère, heeft in ditzelfde nummer een derden prijs gewonnen, terwijl Fox van luit. Trapman, door een administratieve fout, niet tot deelneming gerechtigd was. Hedenmiddag te ongeveer 2 uur reed een boer uit Hamersveld zoo ge weldig tegen een boom aan den Aruhem- Bchenweg op, dat hij er afviel en bewusteloos werd opgenomen. Dr. Kamerling, die de eerste hulp verleende, ccnstateerde hersen schudding. De heer Eysink stelde een auto ter be schikking om hem naar zijn woonplaats te vervoeren. AGENDA 23 Nov. Amicitia Bond v. Vrouwenkiesrecht. 23 Nov. Openb. Vergad. van de afd. van Ne- derl. Spoor- en tramwegpersoneel in Ons Huis. 27 Nov. Tooueelvoorst. (RooyaardsJ in Ami citia. 30 Nov. Concert in Amicitia. 1 Dec, Vergadering Voorloopig Comité op richting Openb leesz. en bibl. 8 Dec. Concert in Amicrtia. 15 Doe. Lezing afd. A'foort 'Nedorl. Protes tantenbond- 17 Dec. Volksavond van het Nnt in Amicitia. 18 Dec. Ledenavond van het Nnt in Amicitia. 7 Jan. Feestavond van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. tot afsch. v. Alcoholh. dranken. 9 Jan Concert in Amicitia. 15 Jan. Repetitie Toonknnsl. 16 Jan. Uitvoering Toonkunst. Buiten verantwoordelijkheid dor redaetieJ Ongeschikt voor Zondebok. Waarde Redactie, U zal wel zoo beleefd zyn het volgende in uw blad op te nemen: Wanneer enkele heeren met hunne houding [eenigszins verlegen zijn omdat er te Amersfoort nog altijd geen maatregelen tegen de duurte genomen zyn, dan komt mij dat zeer begrijpelijk voor. Immers,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2