WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS- MBDBDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.47 uur. De Bilt, 21 November 1911. Hoogste barometerstand 760.7 m.M. te Horta, laagste 735.6 te Wisby. Verwachting tot den avond van 22 Novem ber '1911. Matige tot krachtige wind uit Westelijke richtingen met regen- of hagel buien, later tijdelijk opklarend, ten slotte Z.O.-lijke tot Zuidelijke wind met toe nemende bewolking en kans op regen. .^Temperatuur: Nachtvorst, iets zachter overdag. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 749 m.M. Vorige stand te 12 uur 741 m.M. te Amersfoort. Huogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 39 Hedenmiddag 12 uurF. 44 Maar nu de regeering vernomen heeft, dat op de Courbet de roode vlag geheschen en de Internationale gezongen is, alsook dat er sabotage in het arsenaal is gepleegd en daterelectrischliclit-entelephoongeleidingen beschadigd zijn, heeft zjj het voornemen te kennen gegeven, een onderzoek in te stellen en de schuldigen te straffen. Een der schuldigen, een 19-jarig jonkman, is reeds in hechtenis genomen. Men vreest, dat die gestrenge maatre gelen aanleiding zullen geven tot nieuwe moeilijkheden. Cholera in Frankrijk. De maritieme overheid te Toulon heeft bekend gemaakt, dat de ziekteverschijnselen welke zich aan boord van verschillende oorlogsschepen voorgedaan hebben, cholera achtig zijn. In het geheel zjjn 70 matrozen ziek, waarvan alleen 45 aan boord van de Marceau. Naar het schijnt is de ziekte van Bisortr afkomsiig. Zoowel het marine- als het stadsbestuur heeft omvangrijke maatre gelen getroffen. Ontevreden Wijnboeren. In een Zondag j.l. te Bar-sur-Aube gehouden vergadering besloten de wijnboeren opnieuw een protestbeweging op touw te zetten, wanneer de regeering niet geneigd mocht blijken, tegemoet te komen aan den wensen der Aubèrs, om ook het departement Aubo in het Champagnengebied op te nemen. Men weet, wat dergelijke protestbewe gingen beteekenen. Maatregelen tegen Deserteurs. De grens tusscben Italië en Zwitserland wordt tegenwoordig scherp bewaakt. De Zwitsersehe regeering heeft groote maat regelen genomen. De treinen worden doorzocht en overal staan posten. Vreest men eenen vijandelgken inval? Meenen de Zwitsers, dat Italië, eens op het oorlogspad, boozo bedoelingen heeft behalve tegen Tuikije ook tegenover hunne republiek? Geeuszins. Maar men houdt de wacht om het binnendringen te beletten van de talrijke Italiaansche deserteurs. Het wemelt van deserteurs, van personen die zich aan den krijgsdienst onttrekken in de Zwitser sehe grensplaatsen. Men heeft eerst kalm aangezien, dat zich hier «reheelo Italiaansche kolonies vormden, maar zal dat niet langer dulden. Zwitaerland beoefent op groote schaal de gastvrijheid, maar kan geene deserteurs toelaten. Men sluit de deur. Italië zou het kwalijk kunnen nemen als Zwitserland mannen, die hunnen plicht niet willen -doen, steunde en gastvrij opnam. II De Duurte. De „duurtecommissie" te Vlissingen, aan welke onlangs een onderzoek is opgedragen naar de maatregelen welke genomen kun nen worden om den druk dor dure tijden te verzachten, zal aan den Raad verschil lende voorstellen doen, waardoor het moge lijk is, dat «n de arbeiders in gemeente dienst èn ook die andere ingezetenen, die dit noodig hebbeD, eenigszius geholpen zullen worden. De rkgbering en de duurte. Op een schriftelijk ingediende vraag van den heer Limburg, of de regeering bereid is, de personen in Rijksdienst, met het oog op de thans bestaaode duurte der eerste levensbehoeften, geldelijk tegemoet te komen, heeft minister Heemskerk, tijde lijk voorzitter van den Raad van Ministers geantwoord, met een verwijzing naar de desbetreffende mededecling in de Memorie van Antwoord op de Algemeeue Beschou wingen bij de Staatsbegrooting voor 1912. Indische Begrouting. Do antithese heeft langzamerhand in Nederland uitgediend; daarom trachten de heereu van rechts haar thans naar Indië over te brengen. Do heer van Vljjuien beschouwt het politieke Christendom als universeel medicijn voor alle ludische ziekten. De Regeering is christelijk zegt de afgevaardigde van Veghel, en zij heeft dus openlijk te tooDcn dat alleeD door het breDgen van het Christendom den inboor lingen het ware geluk kan worden geschonken. En het zgn de ambtenaren, dat velen zelf maar matig Christelijk zgn doet blijkbaar niet ter zake die de denk beelden der Regeering hebben kenbaar te maken tegenover de inlandsche bevolkiog. Dr. Kuyper wil de leus: „bizondere school rogel, openbare school aanvulling" ook in Indië doorvoeren. Wèl lang geleden is de tijd, dat de anti-revolutionuairen, in isolement kracht zoekende, fier ieder subsidie voor de „vrije" school van do hand wezen! Is het niet bijna komiek, dat over het lot van al die millioenen in den Oost beslist wordt door partijen hier te lande, dat Indië staat onder deu invloed van Nederlandsche stembuskansen, van leuzen, die hier velen warm kunnen maken de meerdere of of mindere spontaneïteit du daargelaten maar die India koud laten als ijs Is het niet bijna ongelooflijk? De sociale wetten van minister Talma. In het St. Josefhuis te Utrecht heeft Zondagmiddag een bijeenkomst plaats ge had, belegd door de Nederl. Roomsch Katholieke werklieden-organisaties en volks bonden en het Bureau voor de Roomsch- Katbolieke vakorganisatie, om instemming te betuigen met de plaDDen van sociale wetgeving van miuister Talma en te pro testeereu tegen den tegenstand, welken genoemde minister bij de uitvoering daar van ondervindt, voornamelijk van socialis tische zijde. Het woord werd gevoerd door de heeren W. C. J. Passtoors, lid der Tweede Kamer, H. J. Engels, ambtenaar van het Centraal Bureau der K S. A. en door den heer dr. Nolens. Ten slotte werd met algemeene stem men een motie van hulde aan minister Talma aangenomen. Vrijzinnig-Democratische Bond. Van betrouwbare zijde werd aan de Telegraaf medegedeeld, dat eenige afdee- lingen van den VrijziDnig-Deniocratischen Bond, niet tevreden over de op de jongste algemeene vergadering gevallen beslissing, inzake het vraagstuk der ouderdomsver zorging, zullen trachten zoo spoedig moge lijk nog eens een stemming over het prin cipe: staatspensioen of geen staatspensioen, te verkrijgen. Zij meenen, dat de stemming op de bedoelde vergadering door allerlei factoren onzuiver is geweest. De zegsman van de Tel., die ook tot de afgevaardigden, en niet tot de minste onder hen, behoorde, zeide ons, dat er zelfs aan gedacht wordt een buitengewone vergadering aan te vragen. Velen schijnen stellig van meening, dat de bond zich nog geenszins tegen het staatspensioen uitgesproken heeft. Standbeeld voor Stadhouder Willem III. Z. K. H. Prins Hendrik heeft het eere voorzitterschap aanvaard van het hoofd comité voor oprichting van een standbeeld voor Stadhouder Willem III. KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Dronkenschap J. M. te Amersfoort f 3 of 3 d. C. K. te Nijmegen, 2 X gepleegd 2 X f 3 of 2 X 3 d. A. G. zwervend, f3 of 3 d. Op verboden grond loopen: J. H. O. te Hilversum f 10 of 3 d. J. H, O. te Hilver sum f 10 of 3 d. V. P. zwervend, 15 of 3 d. M. A. P. te Veeuoudaal f5 of 3 d. H. S. te Baaru f 5 of 3 d. Valschen naam opgeven: W. P. zwervend, f5 of 3 d Overtreding Visschergwet: A. ton H. te Amersfoort f 4 of 4 d., met verbeurdver klaring v. d. aalfuik. Overtreding Jachtwet: C. v. d. B. te Soest f6 of 6 d., met verbeurdverklaring van den wildstrik, met last tot vernieling. J. H. O. zwervend 7 d. en met verbeurd verklaring v. d. strik. W. P. zwervend f 10 of 3 d. en met verbeurdverklaring v. afdraaier. Wielrijden zonder licht: S. S. te Soest f2 of 2 d. A. de G. te Nijkerk f 2 of 2 d. Rijden met voertuigen zonder licht: J. G. te Barnevsld f 2 of 2 d. Rijden met voertuig op njwielpad: A. v. D. te Scherpenzeel f5 of 5 d. C. B. te Lopik f5 of 5 d. Overtreding Trekhondeuwet: J. M. te Nijkerk f2 of 2 d. J. T. W. te Reoswoude f 3 of 3 d. Ph. v. D. te Amersfoort f 4 of 4 d. Uitoefenen der kustvisscherg met een kustvisschersvaartuig 't welk niet de ver- eischte letterleekens eD uommers voert. P. v. D. f 4 of 4 d. 8. B. f 4 of 4 d., beiden te Spakenburg. Overtreding Bouwverordening van Amers- foert. P. J. L. f 5 of 5 d. D. de F. f 5 of 5 d., beiden te Amersfoort. Te Amersfoort op rijwiel gezeten twee paarden bij de haDd leiden. A. V. E. te Putten f 2 of 2 d. Te Bunschoten als dienstplichtigen bij de brandweer zich verwijderen, vóór dat zij door den brandmeester zijn onslagen. W. P., F. B., A. VP. B., A. S., J. V., G. H., W. II., R. B., D. H., W. H., P. N., G. V., R H. ieder f 5 of 5 d., ajlen te Bunschoten. Straatschenderij. J. S. te Voorthuizen, 1 mnd. tuchtschool, met proeftijd van 4éo jaar. I. Straatsoheuderij. G. B. te Amersfoort berisping. H. Valscheu naam opgeven. G. B. te Amersfoort, 1 maand tuchtschool m. proef tijd van één jaar. Met voertuig op rijwielpad rijden. W. K. te Spakenburg, f 3 of 2 weken tuchtschool. Wielrijden zonder licht. A. J. te Leus den, f 0.50 ol 1 week tuchtschool. Rijdeu met honden zonder halter. E. H. te Amersfoort, f 2 of 1 week tuchtschool. Overtreding Jachtwet. G. J. R. f 4 of 2 weken tuchtschool, met last tot vernieling v. d. fazantenstrik. H. K. f 6 of 2 weken tuchtschool, met last tot vernieling v. d. scrik e» klem, beiden te Blaricum. Te Amersfoort goederen op daaivoor niet bestemde plaats ter markt brengen A. v. d. B. te Amersfoort, na gedaao ver zet is het vonnis van dit Kantongerecht d.d. 26 Joni 1911 voor wat de straf aangaat die f 5 subs. 2 d. bedrotfg, vernietigd en is opposante, opnieuw rechtdoende veroor deold wegons gelijke overtreding tot f 2 subs. 2 d. ierst heden vernemen wij uit buiten- steedsche bladen het volgende geval van vennoedelijkeu treindiefstal: Op 8 Nov. jl. is iu een spoortrein van Leeuwarden naar Den Haag, in een coupé 2de kl. te Amersfoort achtergelaren: 1 «itybag van bruin leder met lederen handvat met schuifjes en een slot gesloten. oDder aaD den bodem een bruine vlek, inhoudende: 1 lederen portefeuille met twee kinderportretten, 1 toiletgarnituur in étui; 1 scheermes, merk „Antiseptique"; 1 zwart houten kwast met wit haar; 1 groot kasboek; 2 vaccinatiebewijzen ten name van Nelly en Louise Nelly Langkamp; 1 donker roodledereu étui 5 ceDtimeter in het vierkant waarin: 1 massief ducaat gouden armband met robgnen en diamanten en gekartelden rand, plat model; 1 gouden schakelarmband van geslagen schakels en 1 gouden dameshorloge met drie briljantjes in de achterkast en waaraan zilveren ketting; voorts eenige brieven en een tandenborstel. Van die goederen is niets teruggevonden, zoodat diefstal wordt vermoedt. De commis saris van politie te Amersfoort verzoekt recherche en bg ontdekking bericht. Wij deelden indertgd mee dat de christen-socialistische onderwgzer Schriel van het Rijksopvoedingsgesticht te Amers foort aanvankelijk ontslagen werd, omdat hij de pet had opgehouden bij het zingen van het Wilhelmus, en ook dat dit ontslag later ingetrokken werd en Schriel werd overgeplaatst naar het gesticht te Avereest. Het blad „Opwaarts" van den Bond van Christen-Socialisten meldt nu dat Schriel thans ontslag heeft genomen uit 's rijks dienst en zich, door vrienden geholpen, als direkteur eoner drukkerij gevestigd heeft te Schiedam. Tot dezen stap schijnt hem mede bewogen te hebben het feit, dat hij bij zgn komst te Avereest door den direk teur van het rijksopvoedingsgesticht als een onbetrouwbaar personage ontvangen werd in bijzijn van twee getuigen, van wie er een het gesprek notuleerde. Maandag 27 November geeft „Het Tooneel," directeur Willem Royaards, in Amicitia de tweede voorstelling in dit seizoen. Opgevoerd zal wordeu „Nora," tooneelspel van Henrik Ibsen waarin me vrouw van der HorstvaD der Lugt Melsert de titelrol speelt. Wij mogen zeker verwachten, dat velen naar de komedie zaal zullen opgaan, om dit stuk van den broemden Noorschen schrijver te zien, en tevens om een blijk van waardeering te geven aan genoemde actrice, die dezer dagen haar vgf en twintig jarige tooneelloopbaan zal mogeu her. denken. Wie heeft mevrouw van der Horst niet bewonderd in de uitbeelding vsn de vrouwe lijke hoofdrollen van Heyorman's werken? Men denke slechts aan „Het Zevende Ge bod," „Op Hoop van Zegen," „Ora et Labora" en andere stukken van dien aard, waarbjj de uitboeting van haar rol zoo vol temperament, vol begrip, vol toewgding was! Mevrouw van der Horst houdt niet vau reclame of van opgesmukte feesten, maar zeer zeker zal het haar dankbaar stemmen, wanneer zij de volgende week Maandag voor een volle zaal zal mogen optreden en hieruit ontwaren mag, dat ook het Amers- foortsch publiek een talentvolle actrice naar verdienste weet te eeren. A. D. In do N. Arnh. Ct. vinden we het volgeode verslag van den wedstrijd O.D. O.H.Y.C. Alle weervoorspellingen van het meteo rologisch instituut ten spijt liet het weer Zondag niet veel te wenschen over toen zich de beide elftallen onder leiding van den heer Makkink opstelden. H.Y.C. is geheel volledig en komt op met C. Brits; J. v. Doorn en G. v. d. Brug; H. Kluvers, P. Jacquet en H. v. Gelder; J. v. Dijkhuizen, G. Schreuder, A. W. Nieborg, A. v. d. Hazel en J. v. d. Pol. O.D.O. heeft een invaller voor Wenuekes die voor rust beter voldoet dan daarna. Van den aftrap ondernemen de Arnhem mers een aanval, waarvan het resultaat een hoekschop is, die door Stern wordt omgezet in het eerste doelpunt der thuisclub. H.V.C. herstelt zich dan wat en dringt goed op. Een goed schot van den rechtsbinnen na gevaarlijken doorbraak wordt door Jeekel gestopt. Het spel dat zich zeer vlug verplaatst wordt vooral van de zijde der gasten vurig gespeeld met O.D O. iets in de meerderheid. Een goed schot van den Arnhemschon rechtsbinnen I komt tegen den bovenlat en een voorzet van Lubberts wordt door Stern tegen oen der hardwerkende H.V.C. backs gejrapt. Eeu rush van Haytink eindigt met een goed schot even naast doel, waarna het Amersfoortsche team den bal weor naar voren werkt en een hoekschop forceert nadat Jeekel eerst een schot van Nieborg good heeft weggewerkt. Deze corner levert echter niets op en de beurt is dan weer aan de Arnhemmers die nog eenige malen goed aanvallen maar voor doel niet veel uitrichten. Rust treedt dan ook in met 10 voor de thuisclub. Dc tweede helft opent met eeu vinnigen O. D. O. aanval en na veel heen on weer getrap voor 't Amersf. doel wordt de bal niet onfortuinlijk door Brits weggewerkt. Spoedig echter keeren de roodgelen terug maar eerst na geruimeD tijd doelpunt de O.D.O. linksbinnen uit een voorzet van Haytink (20). De voorhoede der gast- heeren combineert uitstekend, maar raakt voor doel de kluts kwijt en over- en naasttrappen is dan ook schering en inslag.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2