DAGBLADIVOOR11AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 274. DONDERDAG 23 NOVEMBER 1911. 8e JAARGANG. Een ernstig feit. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: Kl.tlfflll HlAU ti. Telef. lutcrc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor lederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsiug van advert. en reel, van buiten het kanton Amersfoortin dit blad is .uitsluitend" gerechtigd bet Alg. Sinue»-en Bnitenlandsch Advert. bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Z U'/tl/ti FaupirtrLRtstr.ln}m o 0,Jfjss/jb Het gebied van de jongste Aardbeving in Europa. Gisteren ontleenden wij aan „de Prote stant" 't bericht, dat 'n roomsch gesticht te dezer stede, waar door de gemeente 'n paar oude mannen uitbesteed waren, langen tijd de gemeentelijke toelage voor hun verplegingskosten aangenomen had, totdat.... op 'n goeden keer bleek, dat beide oudjes al lang dood waren. Het feit, dat de gemeente aldus ged«peerd zou zijn, kwam ons zoo ornstig voor, dat wij onmiddellijk te bevoegder plaatse 'n onderzoek ir gesteld hebben. Allereerst zijn wij om nadere inlichtingen geweest bij den redacteur van de Protestant, die ons mededeelde het bericht wel niet van officieele zijde maar toch uit betrouwbare bron vernomen te hebben. Vervolgens hebbou wij ons gewend tot de betrokken autoriteiten, die vooropstelden, dat zij niet aan kwade trouw geloofden, docb eerder meenden, dat de administratie van het gesticht niet geheel in orde was. Overigens is het ons gebleken, dat het bericht van „de Protestant" op waarheid berust; alleen de termijn van „een paar jaar", gedurende welken het gesticht de verplegingskosten voor de beide overledenen stilzwijgend geïnd zou hebben, is niet geheel juist; de eene man was één jaar, do andere eonige maanden dood, toen de vergissing ontdekt werd. Wjj kunnen verder do volgende bizonder- heden mededeelen. Hot gestrcht, waar het geval zich voorgedaan heeft, is het St. Jozefsgesticht op de Appelmarkt alhier. De beide verpleegde dooden waren, toen zij nog leefden, niet geheel op kosten van de gemeente in dat gesticht uitbesteed. Het algemeen en het roomsche armbestuur betaalden wekelijks elk één gulden. Of ook het roomsche armbestuur met het betalen door gegaan is, konden wij niet te weten komen. Het lijst ons wel wenschelijk, dat er meer licht komt in deze duistere zaak. Hét is mogelijk, dat de geheele schuld b#iU8t bij de slordige administratie van het gesticht maar onwillekeurig zal men zich afvragen of dan de controle van gemeente zijde niet iets te wenschen heeft overge laten. En zoo men hiertogen opmerkt, dat het armbestuur, in goed vertrouwem op 'n mogelijkheid, zooals die zich thans voorgedaan heeft, niet bedacht was, dan hopen wij, dat het gebeurde 'n vingerwij zing moge zijn om in bet vervolg met dergelijke mogelijkheden wèl rekening te houden. De Oorlog. Sedert cenige dagen is een uit Turksche gevangeuschap ontvluchte Italiaan te Tri poli aangekomen, waar de corr. van de Frf. Ztg, een onderhoud met hem gehad heeft. De ontvluchte Italiaau was vol lof over de behandeliug, welke hij bij den vijand had ondervonden. Blijkbaar bracht het verplegiugsvraagstuk bij de Turken geen groote moeilijkheden met zich. Anders stond het echter met de organisatie van den gezondheidsdient bij de Turken. Bij het uitbreken van den oorlog hebben zij geen tijd gehad, dezen belangrijken dienst naar behooren in te richten. Als bewijs daarvoor geldt, dat, naar men zich herin neren zal, bij den eersten grooten aanval een Turksch parlementair aan de Italianen om geneeskundige middelen en verband- stoffen is komen vragen. Het zou voorzeker ook thans niet als een inbreuk tegen de neutraliteit worden beschouwd, wauneer een der niet-oorlog- vocrende mogendheden, hot zij officieel, hetzij privatim het initiatief nam, om de Turken te helpen. Ook in den Boeren oorlog werden uit verschillende landen afdeelingen van het Roode Kruis naar de verschillende kampen gezonden. Inzonder heid doet de corr. een beroep op Duitsch- land. dat door zijn bijzondere positie tegenover de beide oorlogvoerende partijen, zeer zeker in het belang der humaniteit in dien zin het initiatief kan nemen. De Porte heeft bij de mogendheden, welke de Haagsche conventie onderteekend hebben, geprotesteerd tegen het bombar dement van Akaba, alsmede tegen het werpen van bommen uit een vliegtoestel, op het hospitaal van Zuara. Een Zedknschandaal. Te Parijs zijn afschuwelijke dingen aan den dag gekomen. Het betreft een handel in knapen en meisjes voornamelijk gedreven in sommige straten van Hontmartre en Batignollles. Een aantal kranten maakteu zich mede plichtig aan deze schanddaden door het opnemen van dubbelzinnige advertenties. Doze advertenties luidden dan bijv. aldus: „Rococo-meubels te koop. Rue Labruyère 4e étage"; of: „Mijn kostbare Rubens is te bezichtigen tusschen 6 en 8 uur, Rue des Dames". De iugewijden wisten dan natuurlijk onmiddellijk, wat met deze meubelen en met de Rnbens wetd bedoeld. Her onderzoek heeft uitgewezen, dat 300 jongens en meisjes het slachtoffer zijn ge vonden van dit schandelijk bedrijf. Het is voorgekomen, dat meisjes, die hun Eerste Communie hadden gedaan, nog in hun witte communie-pakje door hun eigen moeders voor geld werden uilgelevetd. De „afnemers" bij dezen afschuwelijken handel behooren allen tot de zeer welgestelden. Het zijn voornamelijk buitenlanders. Onder de Franschen die bjj het schandaal zijn betrokken behoort de directeur van de Lanterne, Victor Flachon, die een villa aan de Riviera heeft, waarheen hij de ongelukkige kinderen liet komen. Men kwam hem op het spoor, doordien een klein meisje, dat hij onder bedriegelijke voorwendsels naar de Riviera had gelokt aan hare moeder een brief schreef, waarin zij een gedetailleerde beschiijving gooft van de verschrikkelijkheden, welke zij in de villa had moeten ondergaan. Flachon, die eerst voortvluchtig was, is thans teruggekeerd en heeft zich aangemeld bij don rechter van instructio. Deze liet hem onmiddellijk in hechtenis nemen. Ook twee minnaressen van Flachon, Georgette Véron, en Germaine do Courcelle werden gevangen genomen, onder beschul diging, dat zij Flachon kinderen leverden en zelf aan de orgieën deelnamen. Vorder werd nog een zekere juffrouw Daureque gearresteerd, die als tusschenpersoon zou hebben gediend tusschen de „afnemers" en hun leveranciers. Behalve Flachon zijn nog een rjjke Pool en een zeer rijke fabrikant in deze zaak betrokken. Voor een geheele reeks van huizen op Montmartre zijn than9 geheime politie agenten geplaatst. Deze hebben o. a. ont dekt, dat er volledig georganiseerde agen turen in dezen handel bestonden. Dat het kwaad zoo lang en zoo diep kon voortwoekeren, wordt toegeschreven aan de misstanden bij de politie. De booxe Liberalen! Bij de jongste herstemming in de Rjjks- dagkieedistrict Konstanz, heeft het Centrum o.a. een vliegendblaadje verspreid, waarin, met vragen en antwoorden,de Liberalen ver antwoordelijk werden gesteld voor alles wat er maar voor kwaads en onaangenaams in het DuitscheRijk was. Een paar grepen: „wie zijn de schuld der duurte?" De liberalen. „Wie willen den godsdienst uit de school verdrijven?" De liberalen. „Wie heeft echter het volk voor nieuwe belastin gen behoed?" Het Centrum. Enz. enz. De Meszkirohener „Oberbadische Grenz- bote" heeft daarop met de volgende paro die geantwoord, die wij cerBt thans in de TSgl. Rundschau afgedrukt vinden, doch die het blad „omdat in deze droevige tijden een stukje humor bjjzonder goed doet", meent zijn lezers, ook al is het wat post datum niet te mogen onthouden. Wjj volgen om de zelfde reden, het voorbeeld der T. R „Wie is er de schuld van, dat wij in 't geheele land mond-en klauwzeer hebben?" De liberalen. Wie is de schuld van het hooge water van het vorige jaar?" De liberalen. „Wie is de schuld van den slechten fruit oogst dit jaar?" De liberalen. „Wie is de schuld van den Turscb-Ita- liaanschen oorlog?" De liberalen. „Wien echter is het te danken, dat het mond- en klauwzeer thans verdwjjnt?" Het Centrum. Wien dat wij dit jaar geen hoog water hebben gehad? Het Centrum. „Wien danken wij het, dat het luchtschip „Schwaben" nog niet verongtlukt is?" Het Centrum. Tolstoï-Demonstraties. Gisteren op de sterfdag van Tolstoï was bij alle kerken en hoogescholen van Peters burg een sterke politiemacht opgesteld om alle demonstrates te voorkomen. In de universiteit begonnen de studenten t|jdens de colleges een treurlied te zingen en trokken toen de professoren de colleges staakten, onder hot zingen van revolution-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1