WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MBDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.47 uur. De Bilt, 24 November 1911. Hoogste barometerstand 767.5 tn.M. te Skagen, laagste 748.0 to lie d'Aix. Verwachting tot denavond van 25Novem- ber 1911. Krachtige later afnemende tot matige Oostelijke tot N O. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Hall- tot lichtbewolkt, droog weer. Tomperatuur: 's Nachts lichte vor6t, zelfde temperatuur overdag. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.H. Vorige stand te 12 uur 757 rn.M. Se Amersfoort. Hoogste gisterenF. 36 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 37 gedelegeerden medegedeeld, dat zy met welwillendheid en sympathie de roorge dragen wenschen zal onderzoeken, daar zij voor zich niets liever vraagt, dan binnen de perken haar door de neutraliteit voor geschreven handelend te mogen optreden, daar België meer dan eenige andere natie, belang heeft bij de ongeschonden handhaving van het internationaal recht. Uit Petersburg wordt aan deVoss. Zeitung geseind: „De mededeelingen van de Itali- aansche regeering aan Rusland over de aanstaands uitbreiding van het oorlogstoo- neel heeft in diplomatieke kringen zeer ernstige ongerustheid gewekt. Waarschjjnlyk zelfs is Italië in zeer krasse termen gewaarschuwd voor een al te groote uitbreiding van het oorlogstoonocl. Het Zedenschandaal tb Parijs. De Parjjsche bladen weten allerlei te vertellen over het „geheime" verhoor van den heer Flachon. oud-dircteur der Lanter- ne, door den recher van instructie, in zake hot zedon-6chandaal waarvan wij gisteren melding maakten. Flachon ontkende alles, maar de rechter legde hem het vuur na aan de schenen. Wel merkwaardig dat de bladen dit alles weten te vertellen na een geheim verhoor; maai in Frankrijk is de journalistiek nu eenmaal machtig, vaak machtiger dan de rechterlijke macht. Wat den politieken kant van hot geval betreft, volgens sommigen is de zaak tegen den heer Flachon op bevel der regeering vervolgd met een bepaalde bedoeling: men hoopte dat gevaarlijke politiek tegenstan ders des heeren Caillaux, met name de oud-premier Briand, er door gecompromit teerd zouden worden. Dit is echter niet gebeurd. "Volgens anderen evenwel is dit niets dan een praatje, aangezien der radicale regeering dit schandaal van den directeur van een groot auti-clericaal, Combistisch blad slechts onaangenaam kan zijn, omdat het koren geeft op den molen dei lechter- zijde. Weer ken Soc. Dem. overwinning. By de aanvulling6vorkiezing voor den Pruisischen Landdag in het 5e Berlijnsche kiesdistricht werd de sociaaldemocraat Boschardt gekozen met 314 stemmen tegen 166 stemmen op den vrijzinnigen candidaat. Monarchistisch Complot in Portugal. Een monarchistisch komplot is ontdekt te Cbaves. Alle onderofficieren van het garnizoen hadden eon samenzwering ge smeed, om de officieren te vermoorden, als de monarchistische benden zouden verschijnen. De onderofficieren zouden dan het commando over het garnizoen op zich genomen hebben. Geheime Politie. Men zal zich heriunercu hoe indertyd do Russische politiechef Lopoetsjin veroordeeld werd. omdat hij, walgond van de rol welke Azeff en de andeie agent-provocateurs der geheime politie speelden, daaromtrent ont hullingen had gedaan die leidden tot do ontmaskering vau Azeff' door den bekenden te Parijs veitoevenden rovolutionnair Boert- Beff. Dezer dagen nu zijn door Lopoetsjiu's vrienden pogingen aangewend, om diens proces herzien te krijgen. Iu een interview heeft Boert6eff thans aan een medewerker van een Russisch blad verklaard, dat Stolypin reeds ten tjjde van de Azeft'-iuterpellatie in de Doema met de deelneming van Azeff aan teiroristiscbe aanslagen als agent provocateur bekend was. Azeff heeft documenten en bewijsstukken die geen twijfel aan het geval overlaten, en zoo de vrienden van Lopoetsjin een revisie van het tegen hein gewezen vonnis willen bewerken, dan zou daaruit Lopoetsjin's onschuld kunnen worden bewezen, en zou de geheele schuld van Stolypin blijken, die Lopoetsjin opofferde om zichzelf te redden. Door de nieuwe bohandeÜLg van t'e zaak-Lopoetsjin zou het geheele stelsel van provocateurs voor Europa kunnen worden blootgelegd. Azeff, die zich te Petersburg schuil hield, zou volgens sommige berichteu naar Parijs zijn gevlucht, volgens andere een audere schuilplaats in Rusland bobben gevonden. Een zonderling verhaal wordt uit Peters burg gemeld, waardoor weer een6 de pro- vocatiepolitiek de Russische politie wordt bewozen. Voor eonige dagen werd te Petersburg in een hotel een onbekend persoon gearre steerd iu wiens bezit wapens en ontplofbare stoffen werden gevonden. Do man was by zijn arrestatie zeer opgewonden en bedreigde politie-ambtcnaren, die hem meenamen, met ernstige straffen. Ten bureele van den chef der politie bleek bet, dat de ge arresteerde persoon het hoofd der geheime Russische politie te Helsingfors in Finland was. Hij werd naiuurtijk onmiddellijk in vrijheid gesteld. Men onderstelt nu, dat in Finland bom aanslagen door de Russische politie worden georganiseerd, waarvan dan de schuld op de Finnen zal worden geworpen, om zoo doende een voorwendsel to krijgen tot massale gevangenneming, deportatie execu tie van ouschuldigen, zooals dit in Rusland gebiuikelyk ie. Tweede Kamer. Na de aanneming van de Militiewet zijn de algemeene beschouwingen over de Ju- 8tiliebegrooting geopend. De Duurte. In de eergisteren gehouden vergadering van den Utrechtschen gemeenteraad word met 21 tegen 8 stemmen een voorstel van B. en W. aangenomen oin, ter tegemoet koming in de duurte, aan de ambtenaren, beambten en werklieden iu vasten dienst der gemeente, over wier arbeidstijd de gemeente ten volle beschikt een som gelds uit te koeren, berekend over 15 weken naar een wekelijksche tegemoetkoming vau 60 cent voor gehuwden zonder kindoren beneden den leeftijd van 16 jaar of voor kostwinuers, 70 cent voor gehuwden of weduwnaars met een kind, 80 cent voor gebuwdeu of weduwnaars met twee kinderen, 90 cent voor gehuwden of weduwnaars met drie kinderen, een gulden voor gehuwden of weduwnaars met vier of moor kinderen beneden de 16 jaar, met dien verstande, dat het weekloon met nitkeering tezamen niet meer zal bedragen dan f 18.30 per week; en voorts gedurende 15 weken een gelijke uitkeering aan het tijdelijk personeel voor zoover dit langer dan S weken in dienst der gemeente is eu de gemeente ten volle over hun arbeidstijd beschikt. Ook in den Gemeenteraad van Hilversum is gesproken over de maatregelen tegen de duurte te nemen. Wal do voorstellen der sociaaldemocra tische leden betrof, ontkende wethouder Nienwenhuizen met een beroep op de rapporten van Amersfoort en Utrecht dat er noodtoestand is. Ook vreesde hy, dat personen, aan wie levensmiddelen zouden verstrekt worden, die zouden gaan ver- koopen in de naburige gemeenten, alzoo een doodendo concurrentie voor den mid denstand. Het voorstel der sociaal-democratische leden, over den toeslag op de salarissen, word verworpen met 16 tegen 7 stemmen. Bij het andere vooistel, tot verstrekking van levensmiddelen, werd alleen door de sociaal-democraten zeiven vóórgestemd. Een voorstel van de heeren Bakker en De Groot, om van 1 Nov. 1911 tot 1 Mei 1912 aau alle in dienst der gomeente zynde werklieden of beambten met een inkomen beneden de f 1000 een toeslag van 5 pCt. te geven, werd verworpen met 16 tegen 7 stemmen. Het vraagstuk der progressie by Inkotn- stenbeslastiug is by Burg. en Welh. in onderzoek, om te weten te komen in hoe verre deze bionen de perken der Gemeente wet in de practjjk kan werken. De commissie voor de strafverordeningen te Hilversum bracht in de gistermiddag gehouden raadsvergadering een voorBte! ter tafel, om f 12.000 uit te trekken voor de stichting van eou pensioenfonds voor gemeenteambtenaren enz. Dit voorstel werd met 1 stem tegen aangenomeu. Naar aanleiding van een voor eenigoo tijd met de gascommissie gehouden bespreking stellen to Bussum B. en W. den laad voor, gedurende bet tijdvak van 1 Dec. a.s. tot 31 Maart 1912, cokes tegen verminderden prijs, afgehaald van de fabriek, beschikbaar te «telleu voor on- on minvermogenden. De prijs zal ziju 40 cent ODgeklopt, 45 cent geklopt, hetgeen 20 cent per H.L lager is dan de handelsprije. Als minvermogenden worden beschouwd zy, die niet hooger dan voor f200 zyn aangeslagen. Uitbarsting van den Smeroe. De Regeering ontving dato 23 November volgend telegram: "Vyftien dezer vond een uitbarsting van den Smeroe plaats waar door een vrjj lievige zand- en aschregen vooral in de afdeeling Loemadjang ncder- viel. In een paar onder districten dier fdeeliug zijn inlandsche woningen iugestort door het gewicht van het daarop gevallen zand eu is de bevolking gedeeltelijk gevlucht. Geen persoonlijke ongelukkeu vonden plaats. Het veldgewas is gedeeltelijk vernield door de aschlaag. De rivieren hebben niet gebandjird. Bijzondere maatregelen zijn onnoodig. Vrouwenkiesrecht. De Afdeeling Amersfoort van den Bond voor Vrouwenkiesrecht hield gisterenavond in Amicitia een openbare vergadering, waarin als spreekster optrad Mevr. de Goey-Blom uit Bussum met het onderwerp De Middenstand en het Vrouwenkiesrecht. De bijeenkomst, die maar matig bezocht was, werd geopend door mej. H. Heerma van Yoss, waarna mevr. Goedhart van Buuren uit Arnhem eenige liederen zong, die blijkens het applaus zeer in den smaak vielen. Hierna was het woord aan mevrouw Goey Blom, die vooi opstelde, dat de nor male vrouw is aangelegd op helpen, steunen en liefhebben. Dat is haar element. In en buiten het gezin, in de maatschappij moet zij dieu aanleg uiten, om daarmee tot zegen van velen te zyn. Spreekster wenscht niet de historische ontwikkeling vau het "Vrou wenkiesrecht te schetsen, maar aan te vuren, mede te werken aan de verdere ontwik keling er van. De Bond strjjdt voor Vrouwenkiesrecht en verwerpt het verwijt, dat hij voor dames kiesrecht zou ijveren. Integendeel de Bood wcn3cht recht voor alle vrouwen, zonder verschil van stand en politiek. De arbeid, waaraan devioinv meer en meer deelneemt, is trouwens de band onzer samenleving, die de mensthen steeds nader tot elkaar brengt. De vrouwen nu behooren ook tot de gemeenschap en hebben recht daaraan mede te werken. Men hoort dan heel gauw, dat dit of dat onvrouwelijk is. Maar niet de harde arbeid der vrouwen in de fabrieken of iu het gezin wordt onvrouwelijk genoemd, slechts als de vrouw iets doei dat onge woon is, hoort men het verwijt. Tal van zaken echter, die eerst als onvrouwelijk werden uitgekreten, verkregen spoedig burgerrecht, want onvrouwelijk wordt ge noemd wat feitelijk Blechts breken met vooroordeelen is. Het werkelijk vrouwelijke wil ook de Bond hooghouden, maar hij stoort zich niet aan verouderde begrippen. De vrouw staat in tal van karaktereigen schappen volstrekt riet achter bij den man, man, hetgeen zy bewezen heelt in vele dingen door haar tot stand gebracht. De statistiek toont aan, dat in ons land reeds 45000 vrouwen meer dan mannen zijn. Die zullen dus niet huwen en moeten in eigen onderhoud voorzien. Maar dan moet men ze daarbij niet in den weg staan, want de ontwikkeling der maatschappij brengt meo, dat de vrouw meer en meer aangewezen wordt op werk, dat aanvanke lijk alleen door mannen geschiedde. En een gevolg daarvan is, dat nu ook de tijd gekomen is, dat de vrouw zich met de wetgeving gaat bemoeien Welke bezwaren kunnen daartegen toch bestaan f De wet bemoeit zich met de vrouw en dus is het struisvogelpolitiek de kennismaking niet wederzydsch te doen zijn. Tal van wette lijke bepalingen oefenen invloed op het leven der vrouwen, zonder dat zij bij de tot standkoming daarvan iets te zeggen hebben gehad. Vooral de huisvrouw onder vindt dat Want men vergete niet, dat de wet zwaar kan drukken, daar de moeder wettelijk niet den minsten invloed kan doen gelden, vooral niet ton opzichte harer kinderen, 't Is dus wel uoodig met wet en maatschappij bekend te zyn, om to weten hoe de wet de vrouwen bemoeilijkt, niet in bet ininst iu haar stryd om het bestaan. En dan wordt nog maar alleen gespro ken van leemten in de wet, die nopon tot strijd om recht, en niet eens over slechte wetten. SprcekstPr wil echter niet te veel wijzen op de achterstelling dor vrouw, want dat wekt tot seksestrijd en dien wil de Bond uitdrukkelijk niet. "Vrouwen en mannen werken in den Bond samen om het goede te veroveren, er wordt slechts gevraagd naar wat recht en billijk is. Spreekster gaat don na de wettelykc achterstelling van de gehuwde vrouw en doet uitkomen hoe de wet den man alle rechten verleent, terwijl de vrouw zich aan zijn wil moet onderwerpen. De vrouw is dau ook economisch geheel afhankelijk van den echtgenoot en zeker waar zyn de woorden, dat de huisvrouw de eeuige ou- bstaaldc dienstbode is, die nooit haar dienst kan opzeggen. Het beschikkingsrecht der vrouw raakt niet alleen de arbeidersvrouw, maar allen, want het gaat om de demora lisatie vau het vrouwenkarakter. Met de erkenning van de economische waarde der vrouw zal dan ook een beter tijdperk aan breken. "Wie dat belang erkent, zal geen gelegenheid laten passeeren om voor de rechten der vrouw te stryden. De plichten der vrouw als burgeres eu lid der gemeenschap zijn nog niet altjjd begrepen. De vrouwen moeten zich meer durf en vryheid verschaffen om voor die plichten op te komen, dan is er meer kans, dat aan de jonge meisjes meer recht wordt gedaan opdat zy dezelfde rechten vei krijgen als de jonge mannen. De plich ten van man en vrouw zijn gelijk. Physiek is de vrouw de mindere van den man, maar geestelijk wordt meer van haar geëischt, omdat de wet in zooveel opzichten haar niet beschermt. Er is een toenemende ernst cn ontwakende belangstelling in de roeping onzer sekse. De vrouwen moeten echter niet alleen denken over wat waar en recht is, maar zy moeten het ook practisch toepassen, dau zal in het eiud het recht zegevieren. Handelen zal zelfzucht, conventie en traditie deen verdwijnen; al haar krachten moeten de vrouwen ge bruiken om haar maatschappelijke weder geboorte te bereiken. De vrouwen moeten echter niet tevreden zijn met een negatief program. Zy moeten wakker en werkzaam ziju en arbeiden, al is het maar het geringste deel van het werk. 't Is waar, vele vrouwen verkeeren nog in bet land der droomen en zijn niet meer dan volwassenen kinderen. Die klasse is langzaam maar zeker aan het uitsterven Een werkelijk bescbaafdo vrouw verprutst haar tjjd Diet meer eu ziet in, dat ze plichten tegenover de maat schappij heeft te vervullen. De econo mische strijd heeft haar dat geleerd. En dan kan de vrouw met baar ijzeren wil veel tot stand brengen. Al worden de vrouwen door de wet als minderjarigen beschouwd, zy toonen vaak door haar werken, dat ze meerderjarig zijn. En nog meer zou dat blijken, als ze het kiesrecht hadden. Spreekster zet daarna uiteen de groote voordeelen die het vrouwenkiesrecht aan de maatschappij zal brengen cn wjjst op de noodzakelijkheid om de sociale deugden in haar te ontwikkelen. De zedelijke toe komst toch van ons geslacht hangt af van de sociale ontwikkeling der vrouw. Zij moet dau ook niet tevreden zijn eer zg

De Eemlander | 1911 | | pagina 2