DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 277. MAANDAG 27 NOVEMBER 1911. 8e JAARGANG 'n Vermakelijke Correspondent. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hooidretlaeteur: Dir. I». J. van Krliaaiwlenltui-g;. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. £5.60. Per 3 maanden id. fl.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KI/KINK HaIU Telel. Intere. ISlt. Prijs der Advertentii'n Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vanadvert. en reel, van bniten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76.78 Amsterdan „Met socialistische voorlichting zg men op z'n hoede." Zoo schreven wij nog niet lang geleden in dit blad. Van de juistheid dier uitspraak zijn wij op het oogenblik sterker overtuigd dan ooit te voien. Men zal zich herinneren onze polemiek met den heet van Hinte, naar aanleiding van z'n beruchte socialistische Propaganda- rede voor de afdceling Amersfoort van den „neutralen" Bond van Nederlandsche ge meentewerklieden gehouden. Op dit debat wordt teruggekomen in het jongste num mer van „de Gemeentewerkman", het weekblad van genoemden Bond, onder redactie van den heer van Hinte. In de cor respondentie uit Amersfoort in dat blad worden ons woorden in den mond gelegd, zoo onwaar maar tevens zoo belachelijk, dat onze aanvunkelijke verbazing dra moest wijken voor 'n schaterbui waarvan onze lachspieren nog niet bekomen zijn. Lezer, gij zult uw oogen niet vertrouwen en uw ooren niet gelooven, wanneer wij u vertellen, dat ons toegedicht wordt, de geuieenteweikliedeu aangeraden te hebben lid te worden van der.k. organisatie van gemeentewerklieden! En dat wordt niet éénmaal gezegd, voor de mop, maar aan het slot nogmaals in allo ernst, door dien vermakelijken correspondent herhaald: tracht zij (d.i. de redactie van de Eemlander) er munt uit te slaan tegen oDzen bond en wekt onze leden op, onze organisatie den rug toe te keereu en lid te worden van de r.k. organisatie". Wie zou bij dergelijken onzin ernstig kunnen blijven? Wjdke bedoeling bij deu schrijver voorgezeten heeft, is ons niet recht duidelijk. Heeft hij z'n Amersfoovt- scho lezers eens 'n vroolijk oogenblik willen bezorgen? Neen, het schijnt volle ernst te zijo. Moeten wij soms gelooven aan op zettelijke verdraaiiug? Het zou er al te dik opliggen. Eerder zouden wjj gaan vermoeden, dat de schrijver te vluchtig gelezen heeft en ons toedicht, wat wij aan haalden uit het roomsche weekblad „de Eeinbodc." Als dit het geval mocht blijken, heeft de schrijver maxima cum laude den hoogston graad van onbetrouwbaarheid ver worven en zouden wij in gemoede de redactie den collegialen raad willen aan bieden, haar Amersfoortschen correspondent zoo spoedig mogelijk zijo congó to geven. Want 'n medewerker, die 'n oordeel velt, zonder de beweringen der tegenpartij ge lezen te hebben, brengt de reputatie van z'n blad in ernstig gevaar. Ook de verdere inhoud van het artikeltje geeft 'n gehcol valsche voorstellng. In eenige zeer korte trekken mogen wij misschien de feiten in herinnering brengen. Yan Hinte hield voor den ueu- tralen Bond van gemeente-werklieden 'n opruiende socialistische propaganda rede, waartegen wij ons protest deden hooien i en waartegen ieder weldenkend mcnsch 1 geprotesteerd zal hebben. Dat is niet oprecht, zegt van Hinte, gij zoudt ongetwijfeld gcapplaudiseerd hebben, maar gij „hadt in de gaten", dat het af wijzende rapport van de duurte-commissie in aantocht wa» en om haar resultaat goed te praten, moest v. Hinte als zondebok fungeeren en z'u rede als rechtvaardiging van het rapport dienen. Leuk gevonden, niet waar? Jammer helaas, dat wij 1° do voorstelling reeds weersprokeu en verklaard hebbeD, dat wij van Hinte'8 rede misschien nog scherper afgekeurd zouden hebben,zoo er geen duurte- commissie bestaan had, 2U dat wij het rapport der commissie niet behoefden, neen niet wenschten goed te praten, omdat wij zelf het resultaat pover vonden, getuige ons artikel„Het fiasco der duurte-com missie." Vooral daarom protesteerden wij tegen, van Hinte's rede, omdat hij genoodigd was niet als socialistisch propagandist, maar als secretaris van den Bond, om bij do herdenking van het 5-jarig bestaan van de afdceling, de feestrede te houden. Ten slotte 'n krachtig protest tegen de insinuatie, als zouden wij den Bond vaD Gemeente werklieden afbreuk willen deen. Die „propaganda" voor de r.k. organisatie is natuurlijk te zot om er op in te gaan. Maar ook overigons dragen wij den Bond in geenen deel 'n kwaad hart toe. Inte gendeel wij betreuren het, zoo hij ver keerde paden inslaat en z'n neutraliteit laat varen om meer en meer in het zog van de S. D. A. P. te komen. Hoe meer de neutrale Bond zich door allerlei socia listische kunstmiddelen laat vangen, des te meer loopt hij gevaar veler sympathie te verliezen. De Ooblog. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat een afdeeliug vao 2000 Italianen op een half uur afstands van Benghasi door Ara bieren is aangevallen. De Italianen trokken terug, zij hadden twaalf dooden en vele gewonden. Omtrent den militairen toestand in Tripoli heeft de Turksche gezant te Berlijn of een van de ledeu der legatie den mede werker van dcD Berl. Lok. Anz. mede gedeeld: „Niet de regenperiode is oorzaak, dat mer. thans niet meer hoort van een groote actie. Zonder dat zich buitengewone omstandigheden voordoen, zal geen groote slag geslagen worden. Turkije twijfelt er niet aan, of Italië zal het onderspit delven. De Italianen hebben dit zelf reeds begrepen en daarom zullen zij door een wanhopige poging het einde willen bespoedigen. Het forceeren van de Dardanellen is niets auders dan zoo'n wan hoopsdaad. Want al zijn de versterkingen, aangelegd naar ontwerpen van den veld maarschalk von der Goltz, onder het oude régime verwaarloosd, zij zijn toch nog van dien aard, dat zij iedere aanvallende vloot kunnen vernietigen. De Italianen zullen moeten gewennen aan het denkbeeld, dat er aan den oorlog om Tripoli geen einde zal komen." Rusland maakt aanstalten aldus wordt uit Konstantinopel gemeld, om de bloccade van de Dardanellen te verhinderen. De Revolutie ik China Wel zijn de Chineesche opstandelingen, het onderling allesbehalve eens, maar de revolutie wint desondanks hoe langer hoe meer veld en de Mantsjoe-ilynastie ziet zich genoodzaakt langzamerhand afstand te doen van het eene prerogatief na het an dere. Woensdag jl. is een Keizerlijk edict verschenen, waarin wordt verklaard, dat de Holceremouies, als zijnde in strijd met de grondwet, afgeschaft zijn, dat de eerste Minister niet meer eiken dag op audiëntie behoeft te kouten, maar alleen wanneer dit beslist noodzakelijk is en dat hij ge machtigd is zaken af te doen, zonder de Kroon er in te kennen. "Volgens een telegram uit Peking aan de Daily Mail had Yoean Sji-Kai Woensdag jl. een onderhoud met den regent, waarin hij dezen mededeelde, dat hij vreesde niets te kunnen doen tot redding van China en onderdrukking van deu opstand, zoolang de Muntsjoe-dynastic op den troon blijft. De regent moet zich daarover zeer boos hebben gemaakt en Yoean Sji-Kai zou bij het heengaan gezegd hebben, dat lig gaarne zijn leven veil heeft voor den regent, maar met de middelen, waarover hij kan be schikken en zonder fondsen in de Schat kist niet kan uitvoeren. Studenten-Opstootjes. De medische studenten te Barcelona hebben voor de kliniek van het hospitaal gemanifesteerd, naar aanleiding van een voor hen belcedigend artikel in de „Pro- gresso". Zij wierpen de ruiten in en vuurden revolverschoten af op de politie en de burgerwacht, welke zich insgelijks met revolvers te weer stelde. Een viertal siudenten, een kapitein en een luitenant zijn gewond. De universiteit is gesloten. Tijdeus de opstootjes heeft de politie talrijke pertonen geanesteerd. De Staking te Berlijn. Naar de Yoss. Ztg, meldt, is de stem ming onder de arbeiders in de Berlijnscbe metaalindustrie dermate opgewonden, dat groote uitbreiding van do staking verwacht wordt. In verschillende fubrieken zgn met het oog daarop de noodige maatregelen getroffen. Lloyd George's Rede. Naar de Parijsche corr. van de Köln. Ztg. „van alleszins betrouwbare Fransche zijde" verneemt, zijn de belangrijkste poli tieke plaatsen in de rede van den Eogel- schen kanselier dei schatkis, Lloyd George, op 21 Juli j.l. gehouden, tusschen deze Minister en den Franschen gezant te Londen van te voren besproken en vastgesteld. De Parijsche bankinstellingen hadden van den zomer reeds omvangrijke toebereidselen voor een eventueele oorlog gemaakt. Te Nancy en in andere plaatsen aan de gren zen hebben geruimen tijd verschillende treinen mot locomotieven, welke voort durend onder stoom waren, gereed gestaan, om tooi- het geval de oorlog uitbrak, de voorraden beschikbare middelen in de filialen der Banque De France naar Parjjs te vervoeren. Zkeliedenstaking te Antwerpen. Te Antwerpen is de zeelicdenstaking opnieuw uitgebroken. De overeenkomst, tijdens de laatste staking getroffen door bemiddeling van bet gemeentebestuur, wordt, naar de stakers beweren, door de reeders niet nageleefd. De zeelieden vroegen nl. 12 werkuron per etmaal voor de matrozen en 8 per etmaal voor stokers, trimmers, oliemannen, enz. De „Union des Armateurs Beiges" Dam daarop het volgende besluit: „Hunne voorgaande beslissingen bevestigende, ver- klareu de leden van „Union des Armateurs Bulges" zich solidair en nemen als basis aan voor de loonen het barema van Hamburg, zoowol voor de looneü als voor de overuren. De reeders zullen als in 't verleden voort gaan met do advance-notes zonder eenige afhouding te betalen." In een schrijven, aan Burgemeester en Schepenen gericht, klagen de zeelieden echter, dat trimmers, oliemannen en stokers nog steeds 12 uren nachtwerk verrichteo, zonder betaald te worden voor de overuren. De reeders doen nu echter uitkomen, dat hunne beslissing omtrent de overuren zich niet uitstroktc over stekers enz., maar alleen over de matrozen. De stokers beweren verder dat de duurte der levensmiddelen eene loonsrerhooging noodig maakt en dat de vreemde reeders uit eigen beweging de loonen hunner bemanningen reeds hebben verhoogd De loonen voor de andere booten, welke te Antwerpen monsteren, zijn daarenboven 20 it 26 frank per maand en por man hooger dan die, welke betaald worden door de bovengenoemde firma's. De stokers eischcn le. als loonen: timmerlieden fr. 150, kwartiermeesters fr. 137,50, uiatrozon fr. 106,25, eerete Btokers fr 125, oliemannen Ir. 118,75, stokers fr. 112,50, trimmers fr. 100, stewards fr. 150, koks fr. 137,50, stewardie-boys fr. 50; '2e. werkuren, in zee: eerste stokers, oliemannen en stokers S uren; trimmers en matrozen 12 uren; in de haven: eerste stokers, oliemannen en stokers 8 uren trimmers 8 uren, matrozen en wachtmannen 10 uren; 3e Zondagwerk, in zee: voor de brug, buiten de uren aan stuur ep anker balk, van 6 tot 8 uren 'smoigens, in de haven: voor iedereen 2 uren werk van 6 tot S uren 's morgens. De overuren zullen worden betaald met 50 centiem per uur. De suffragettes. De Engelsche bladen deelen tal van bijzonderheden mede omtrent den aanval van de stemrechtvrouwen op het Parle mentsgebouw te Londen. Honderden vrouwen, die de protestverga dering in Caxton Hall hadden bijgewoond, trokken naar Parliament Square, achter de deputatie aan, die, met miss Packhurst en mi's. Lawrence aan het hoofd, zich toegang tot het Lagerhuis wilde verschaffen. Maar zg stuitten op een sterke politiemacht van

De Eemlander | 1911 | | pagina 1