Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDBR van Zaterdag 2 December 1911. ZZZ "Ingezonden. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. Vrijdag S December a.s. wordt in Amicitia een concert gegeven door Joska Szigeti, viool, en Marius Kerrebijn, piano. Het volgende programma zal worden uitgevoerd 1. Sonate G dur, J. Brahme, op 78; 2. Sonate f-moll, J. Brahms, op 5; 3. Chaconne, J. S. Bach; 4. Suite E-dur, C. Goldmark, op 11. De nummer» 1 en 4 zijn voor piano en viool, no. 2 voor piano en no. 3 voor viool. De Amersfoorteche Tooneel-, Mu ziek- en Eeciteervereeniging „Utile-Dulci" geeft hedenavond een uitvoering in de sociëteit Vereeniging". In 'n goed bezochte vergadering ii gisteravond besloten tot de oprichting van de „Vereeniging tol stichting eener Open bare Leeszaal en Bibliotheek" te Amers foort Tot leden van het voorloopig bestuur werden verkozen verklaard de heercn W. II. E. Vrijdag, voorzitter; J. Hovens Greve, secreteris; T. Boer. K. van der Burg, P. H- Dyksterhnis, H. Gordeau, G. A. van Mechelen, W. J. Meiners, P. A. Sutherland en Mevr. Van Vollenhoven-Nort. Naar wij vernemen is heden door de sociëteit „Vereeniging" vergunning aan gevraagd om in hare lokalen gedurende de maanden Januari, Februari en Maart, Bi oscoopvoorstellingen te doen geven door de firma Hommerson et fils. 't Vijfde gaat morgen naar Utrecht om tegen S. V. S. aldaar te spelen. Iu de vergadering der room6ch- katholieke kiesvereeniging „Recht en Orde" werd de heer J. W. Jorissen als bestuurs lid herkozen. Medegedeeld werd, dat de heer Jorissen als voorzitter is gekozen van do Centrale R. K. Kiesvereeniging in het hoofdkies district Amersfoort. Donderdag 7, 14 en 21 December zal de afdeeling Amersfoort van de Ver eeniging voor Vrouwenkiesrecht 'n cursus houden, waar Mcj. H. M. S. J. de Holl, directrice der Industrie- en Huishoudschool behandelen zal: „Wat iedereen van voeding moet weten". Ook niet-leden kunnen dezen cursus volgen. Naar men ons mededeelt, zal op Nieuwjaarsdag door do Vereeniging tot Bevordering van do Gezondheid in de Graphische vakken, een bloempje, klaver blad van vier, ook wel genoemd „Geluks- bloempje", te koop worden aangeboden voor de oprichting van een Sanatorium voor aan Tuberculose lijdende typographen. 'n Ieder steune dit streven AGENDA 7 Dec. Ver. voor Vrouwenkiesrecht cursus niej. de Holl. 8 Dec. Concert iu Amicitia. 12 Dec. Aid. U. L. G. Lezing met licht beelden van deu heer de Beaufort. 14 Dec. Ledenvergadering kiesvereeniging 14 Dec. Ver, voor Vrouwenkiesrecht cursus mei. de Holl. „Gemeentebelang" in Ons Huis. 15 Dec. Lezing afd. A'foort Nedorl. Protes tantenbond, 16 Dec. Frijsk Selskip Ut en Thüs Café Otte. 17 Dec. Volksavond van het Nut in Amicitia. 18 Dec. Ledenavond van het Nut in Amicitia. 21 Dec. Ver, voor Vrouwenkiesrecht cursus mej, de Holl. 7 Jan. Uitvoering Zangvereeniging ,de Kleine Stem" in Amicitia. 9 Jan Concert in Amicitia. 15 Jan. Repetitie Toonkunst. 16 Jan. Uitvoering Toonkunst. 22 Jan. Openb. verg. afd. Amersfoort Alg. Ned. Geheel Bond. 28 Jan. Feestavond van de afd. Araerstoort van de Ned. Ver. tot afsch. v. Alcoholh. dranken in Amicitia. ZEIST. Gisteravend werd brand ontdekt in een hooischelf, gelegen op een terrein van den eigenaar van het hotel „Broeder gemeente". Even later meldden zich twee landloopers op het politie-bureau als stich ters van dezen brand aan. De zwervers gaven te kennen tot dezo daad te zijn overgegaan met het doel, dezen winter onder dak te zijn. De hooischelf brandde geheel uit. BAARN. De gemeenteraad heeft een commissie beuoemd, bestaande uit do heeren dr. Thomas, Wolfman Eipers en Van der Veen, met opdracht plannen in te dienen voor de oprichting van een volksbadintichting. Du gemeenteraad heeft afwijzend beschikt op een request van den beer R. L E. de Bruyn te Amersfoort, inhoudende verzoek hem, in verband met zyn voorne men tot het in aanleg en exploitatie bren gen van een electrischen tramweg van Hilversum tot Zeist, via de Vuursche, voorloopig vergunning te verleenen voor het leggen en hebben *an rails in do wegen ol bermen van wegen, die eigendom der gemeente Baarn zijn of daarbij in onderhoud of beheer zijn. BARNEVELD. Alhier is gearresteerd de gewezen onder-directeur der boterfa- briek te Kootwykerbroek, verdacht van te zijn betrokken bij een diefstal met inbraak, te Diepenveen gepleegd. Ten huize van den verdachte, zekeren W., zyn verschillende voorwerpen in beslag genomen. {Buiten verantwoordelijkheid der redactieA Amersfoort, 1 Dec. 1911. Geachte Redactie, Met genoegen las ik het ingezonden stuk van „een openbaar onderwijzer" in Uw geacht blad van hedenavond. Evenals hij, hebben ik en velen met my, ons ten zeerste bevreemd over den uitslag der stemming, betreffende de benoeming van oen onderwijzer in de wiskunde aan de Burgeravondschool. Wij toch badden zeker mogen verwachten, dat de heer Be- verloo, die door B. en W. no. 1 op de voordracht was geplaatst en, wat bevoegd heid betreft, boven den heer Lindenbovius was te prefereeren, gekozen zou worden. Dat de heeren van rechts, nu één hun ner mannenbroeders op de voordracht stond, hunne stemmet terzijdestolling van alle andere overwegingenop den rechtschen candidaat uitbrachten, is te begrypen, of schoon wellicht minder te verdedigen. Dat echter ook één der vrijzinnige raads leden gemeend beeft zijne stem op no. 2 van de voordracht te moeten uitbrengen, is ons volkomen onbegrijpelijk. Wat kan dat raadslid hiertoe aanleiding hebben ge geven f Toch zeker niet de omstandigheid, dat de heer Lindenhovius, ofschoon open baar onderwijzer, bekend 6taat als een vurig ijveraar van het bijzonder onderwijs? Waar blijkbaar de Raad, zonder waar deering van meerdere bevoegdheid, hare benoemingen doet, zal deze keuze er zeker niet toe medewerken bij de heeren onder wijzers den lust tot verdere studie te ver- hoogen. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Een Vrijzinnig Kiezer. Tramkroniek. Maandag 11. ge beurd op lijn 3 in Den Haag. Wagens natuurlijk overvol. Dame komt binnen. Heer staat op om voor haar plaats tc maken. Dame gaat zitten, zegt niet». Heer: „zei u iets, mevr.?" Mevrouw kijkt vragen derwijs verwonderd. Heer: „Pardon, ik dacht dat u dank-u zei". Heer af. Algemeen gegrinnik. Op eerstvolgende halte stapt dame uit. Vrouwen in den Gemeente raad. Te Unterschleichah, een dorpje in Beieren, zijn zes vrouwen in den gemeente raad gekozen. Wethouderes is zekere Eva Zech, leden van den gemeenteraad zijn verder de vrouw van een herbergier, de vrouw van een houtkooper, de weduwe van een onderwijzer, een rentenierster en de vrouw van een daglooner. - Een prikkelprent. De „Fiets" deelt het volgende mee: Dunlop maakt, zooals men weet, reclame met eon groote prent, waarop een jongen staat afgebeeld, kijkend naar een auto, die zonder schade voor haar banden over een plank met spykers en een flescb is heen gereden. „Verdikme", peinst hy overluid, „die is niet eens gesprongen... dan is 't zeker zoo'n Dunlopnagelband." Nu beeft de vereeniging „Pro Juventute" zich by den burgermeester van 's-Graveu hagc beklaagd, dat deze prent de jeugd prikkelt tot baldadigheid en naar aanleiding van deze klacht heeft do burgemeester ge last de plaat te verwyderen van de stads- aanplakzuilen. Valken. De valkenier Mollen, te Valkenswaard, heoft met zyn knecht bij de valkenvangst 24 valken en 2 sperwers gevangen. De vogele zijn bestemd voor de Old Hawking club te Lyndhorst, in Engeland, de eecige overgebleven valken- jagersclub in Europa. Straatroof. Gisteravond liep een dochter van den heer H. P. Waalkens, burgemeester van Wedde, in de Blijham- sterstraat te Winschoten, 't Was 5 uur. Onverwachts kwam een man haar een taschje afrukken met contanten en eenige voorwerpen. De marechaussées te paard passeerde er juist, achtervolgden den man, die evenwel door den tuin van den hoer Officier van Justitie wist te ontkomen. Een wonderkind? Uit Reunes komt het bericht dat daar een nieuwe wonderknaap opgestaan is. Het betreft den 7 jarigen René Guillot, den zoon van een postbeambte. Deze speelt sedert een jaar, zonder ooit eenig instrument bespeeld te hebben, op do piana simfonieün, sonaten, fuga's zoo maar. Hij heeft reeds een heel aantal duo's voor viool en piano gecomponeerd. De stukken wekken de bewondering van de professoren van bet conservatorium te Parijs, die den jongen voor een zeldzaam muzikaal genie verklaren. Een geheimzinnige moord, wordt in de Fransche bladen bericht. Bij Le Chatelet hoorde een boschwachter twee schoten knallen. Meenende dat er stroopers waren, ging hij er op af en hij vond een gryze automobiel staan en vlak daarby een man, die bezig was een anderen, op den grond liggenden en bewusteloozen man ziju kleederen uit te trekken. Die man sprong, toen hy den boschwachter zag in den auto en reed suel heen. Do boschwachter ging naar den anderen man toe, die nog leefde, maar weldra don geest gaf, ua een paar woorden gezegd !e hebben in een vreemde taal. De man, die twee wonden had, hem door revolverschoten toegebracht, was welgekleed. In zyn zak was 150 fr. in banknoten, maar geen enkel papier waaruit opgemaakt kon worden wie hij was. Vermoedelijk had de moordenaar hem van al zijn kleederen willen ontdoen, om het ontdekken van zyn idenditoit te voorkomen. Men had een paar dagen te voren het slachtoffer en zijn moordenaar, beiden Italianen, te Chaulieu gezien, waar zij samen déjeuneerden. In- en uitval. De aanstaande van een aviateur maakt haar eersten vlieg tocht met haar vriend omhoog, waarvan „Tit Bits" het volgende gesprek meedeelt: „Kunnen we nog niet even terug- keeren?" „Waarom? Wat is er?", vroeg hy. „Ik heb, geloof ik, een diamanten speldje laten vallen; en ik zie het daar beneden glinsteren." „Blijf kalm zitten, liefste, het is de Middellandscho Zee, die je daar beneden ziet glinsteren. Hbld. Een grap? In verscheidene bladen was dezer dagen geadverteerd dat Donder dagmiddag de bij Scheveningen gestrando stoomboot „de Solo" zou afgesleept worden. Gistermiddag zag 't dan ook zwart van fietsers en wandelaars aan het strand te Terheijde. Evenwel de „Solo" bleef i-U6tig liggen zoo hoog op 't strand dat men er byna omheen kon wandelen. De grappen maker had wil van zyn advertentie! S t r a n d j u 11 e r s a v o n t n u r Volgens een draadloos telegram van do mailboot „Prinz Joachim" van de Hamburg- Amerika lijn, welk schip bij Atwood Key (Bahamas) aan den grond is goloopen. zijn eenigo strandjutters op gruwelyke wyze om het leven gekomen. De opvarenden van eenige bootjes met inlanders, die zich van het ronddrijvende wrakgoed wilden moester maken, kwamen in hevigen stryd om het bezit van een kist. Plotseling volgdo oen hevige ontploffing de kist bleek ex plosieve stoffen te bevatten en de lieden in de bootjes worden allen in stukken gescheurd. De witte olifant. Dinsdag is do S4 jaar oude George Sanger, de bekende spullebaas, vermoord. Hij had uit zyn groote onderneming van beestenspellen enz, een goed vermogen overgegaard en zich behagelyk ingericht op een buiten te East Finohley by Londen met een flinken lap grond erbij, waar hij vee en paarden hield. Hij had zes bedienden, van wie er een hem dagelijks aan tafel voorlas. Onlangs werd do mau, die dat deed een zekere Cooper door een ander vervangen: by kreeg werk op het land. Dit schijnt den man naijverig en dol te hebben gemaakt, want Dinsdag ging hy eerst deu kok met een scheermes te lijf en trachtte hem den hals af te snyden, wat een stijve boord belette; toen stormde hij met een bijl do eetzaal binnen, waar de voorlezing aan den gang was. Do oude Sanger werd met bylslagen nagenoeg afgemaakt, en ook de voorlezer werd gowond. Sanger bezweek spoedig daarna. Men heeft den moordenaar gevonden. Hij lag dood op eon spoorweg. Een trein had hem onthoofd. Uit een brief in zyn zak bleok zyn voornemen om zich van hot leven te berooven. Van Sanger wordt verteld, dat hij iuder- tyd te Londen een witten olifant ten toon stelden. Ook de prins van Wales de latere koning Eduard kwam kyken. Hij vroeg Sanger of dat weikelyk een van do heilige witte olifanten was, waarop Sauger antwoordde Het publiek mag ik wel wat voor den mal houden, maar Uwe Hoogheid niet; het is een gewone olifant, alleen wordt hy tweemaal daags gewit. P. P. P. Op den gevel van het voor conige jaren geslechte Zeemanshuis te Rotterdam prijkten de raadselachtige letters P. P. P. Er is toen in een iler bladen meegedeeld, dat de adelborsten der marine, die vroeger aldaar een minder gewensebt tijdelijk onderkomen vonden, die letters verklaarden door „Pakt 'm, Plukt 'm, Pluist 'm." Thans meldt do Duitsche „Echo", dat iu den kruisgang der St Annakerk te Augsburg op den grafsteen van het oude patricische handelsgeslacht Vöhlin dezelfde letters viermaal voorzomen en het volgende beduiden: Piper Peperit Pecuniam. (De peper bracht [geld aan.) Pecunia Peperit Pompan. (Het gold leidde [tot overdaad Pompa Peperit Paupertatem. (De over daad leidde tot armoede.) Paupertas Peperit Pietatem. (De armoede [leidde tot godsvrucht.) BURGERLIJKE STAND. 2 December 1911. GEBOREN: Jan Sebastian z. v. Johan nes Dermois en Geurtje van den Bosch Zoger z. v. Jan van den Brink en Johanna van Roemburg. Peter Jacob z. v. Marlijn van Essen en Willemina Rijnders. Dirkje d. v. Dirk Hop en Rika Johanna Spekkink. Louis Frederik z. v. Gerrit van Alphen en LouBia Frede- rika Boshuizen. OVERLEDEN: lzak Ilyman de Vries 10 maanden. PREDIKBKIJRTEar. Op ZONDAG 3 DECEMBER 1911. EVANG. LUTH. KERK. vooral. 107» uur, Dr. II. J. Tcmopëus. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 9' uur Godsdienstoefening voor jongelieden van 1016 jaar. Voorm. 11 uur Ds I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Voorm. IO'/j uur Ds, E. M. ten Cate.

De Eemlander | 1911 | | pagina 5