WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bilt, 6 December 1911. Hoogste barometerstand 777.0 m.M. te Haparanda, laagste 735.7 te Scydisfjord. verwachting tot den avond van 7 Decem ber 1911. Zwakke tot matige Z.-O.lijke tot Z.W.-lijko wind. HGesteldheidJvan de lucht: Nevelig tot halfbcwolkt, waarschijnlijk eenige regen. Temperatuur: Dezelfde. vermelding van nauwkeurig adres, aan het Departement van Oorlog kenbaar te maken onder bijvoeging van al zulke gegevens als noodig zijn om een oordeel over den sollicitant te kunnen vormen. In verband biermede schynt het ge- wenscht dat belanghebbenden zich tot het genoemde comité weoden, opdat dit een lijst zal kunnen opmaken en ZEx. ter zijner tijd aanbioden. Gegadigden gelieven tevens op te geven voor welke betrekking zjj in aanmerking wen9chen te komen. Adres: den heer G. de Wal, Harderwijk, Secretaris van het comité. Ekn nieuw Paleis? Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 45 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 44 De zitting van don Rijksdag werd vervol gens bij Kabinetsorder voor gesloten ver klaard. De Marokko-Overeenkomst. In de gister gehouden zitting der Fran- sche Kamer van Afgevaardigden lichtte Damour een motie toe, waarby de regee ring uitgenoodigd werd om een geel-boek nit te geven over de besprekingen ip zake de Franscb Duitscbe overeenkomst, daar hierover binnenkort in de Kamer gediscus sieerd zal worden en het parlement alle stukken noodig om zich een oordeel te vormen, moet kennen. Minister president Caillaux zeide dat de regeering niet de publicatie van een geel-boek kan op zich nemen vóór de discussie over de Marokko- poliliek heeft plaats gehad; redenen van buitenlandscben politicken aard welke ge heel en al met de waardigheid der Kamer strooken, verzetten zich daartegen. De regeering zou verder Liet de verantwoor delijkheid der uitvoerende macht kunnen dragen, indien de motie werd aangenomen. Voor den Oud-Indischen Militair. Het Permanent Comité van den Volksbond tegen drankmis- bruik ten dienste van den Oud- Indischen militair heeft zich tot den Minister van Oorlog gewend met het verzoek, om de uit de Koloniën terugge keerde militairen voor zoover zij overi gens aan de eischen voldoen in aan merking te doen komen voor de betrek kingen van werkman, corveeër. oppasser, poetser of knecht bij de onder het Depar tement van Oorlog bebooreude magazijnen of inrichtingen, en om te mogen vernemen wat zou kuonen worden gedaan |om hunne aanmelding voor en plaatsing in die betrekkingen te bevorderen. Z.E.x. heeft hierop geantwoord, dat met de belangen van gewezen Koloniale militairon gaarne rekening zal worden gehouden en dat het aanbeveling verdient hanne namen, onder Het Haagsche Raadslid Jac. Deen heeft oen voorstel gedaan tot het bouwen van t en nieuw Kooioklyk paleis op Zorgvliet en het oude Paleis in het Noordeinde te besteramen tot Stadhuis. Het bestuur van de Maatschappij Het Park Zorgvliet deelt naar aanleiding van dit voorstel aan don Raad mede, dat de bezittingen der Maatschappij tut den laat- sten December deze9 jaars in haDdcn zijn gegeven van de architecten Hoekeu Wou ters alhier en dat voor het geval deze als dan mochten afzien van hun optie, de 56 II.A. door den heer Deen bedoeld, niet te verkrijgen zijn voor den door hem opge geven prijs. Staatsbegrootino. De heer Dolk heeft het stichten van een nationaal monument ter herinnering aan het honderdjarige bestaan onzer onafhanke lijkheid in 1913 bepleit, de heer De Klerk, heeft do sociale politiek der Regeering gecritiseerd in een korte redevoering en een ruimere toelage aan de ambtenaren, met het oog op de duurte, gevraagd. Daarna heeft de heer Troelstra 3 uur en 'n kwartier achtereen gesproken. Critiek werd der Regeering uiteraard niet gespaard: de bevoorrechting van de defensie, het gesukkel met de sociale wet geving, de weifelende beslastingpolitiek, de heer Troelstra heeft van die onderwerpen gezegd wat er nog na de reeds er over geuite gedachten te zeggen overbleef; hy heeft daarbij aangetoond, dat ook van be vriende zijde het Kabinet niet wordt ge prezen, hy heeft bewezen, dat de Kamer nietschuldig staat aau de schraalte van den legislatieven oogst: herhaaldelijk wordt zy huistoe gezonden, en komt er dan iets af, dan moet er gejakkerd worden om bet naar bet Staatsblad te brengen. De beruchte Utrecht scho vergadering gaf mr. Troelstra stof voor een reeks van snijdende opmerkingen. Hij heeft de Regeering wat meer vrijgevigheid in de duurte-toelagen voor de ambtenaren gevraagd en een algemeene herzienig der salarissen aanbevolen. Natuurlijk had de heer Troelstra het ook over de jongste stakiugsonlusten te Amfterdam en hij erkende dat er van de kant der stakers daden van terrorisme gepleegd waren. Spr. deelde mede 'n motie te zullen indienen, waarbij de Kamer de Regeering uitnoodigt zoodanige maat regelen te willen nemen, dat de handhaving van het recht om te posten in de practijk blijft gewaarborgd. Het wegblijven der Koningin bij de opening der Staten-Generaal werd handig- lijk uitgespeeld tegen de organen van rechts, die de kiesrechtbetooging hadden gebrandmerkt als 'n demonstratie tegen het Koningschap. Minister Heemskerk werd onder handen genomen, omdat hij de delegatie der betoogers niet had willen ontvangen. Het slot der rede was verreweg bet belangrijkst. Mr. Troelstra stelde een motie voor om do 70-jangen, die volgens Minister Talma's ontwerp ouderdom9- en invalidi teitsverzekering onraiddelijk, op grond van hun leeftijd een rente zouden genieten, zoo Bpoedig mogelijk door een eenvoudige regeling die pensionneering te verschaffen. Yan de sociale wetgeving komt toch niets, laat men althans voor de ongelukkige ouden van dagen iets doen door dat deel der wet, waarover wel allo partyen het eens zijn, in een afzonderlijke wet te be lichamen. Uit de belangrijke en waardige rede van den heer de Beaufort stippen wij nog het volgende aan: de taak der vrijzinnig heid is het land voor democratie geschikt te maken. Zij heeft deze taak naar haar beste kunnen volbracht en spr. gelooft dat de volksontwikkeling wel zoover reeds gevorderd is, dat ons land rijp mag hee- ten voor algemeen stemrecht, waaronder de heer de Beaufort verstaat algemeen stem recht voor mannen, zonder weistandsgrens. Wat de socialewetgeving betreft, spr. ziet met leede oogen dat het zeer juiste verbod om den arbeider te exploiteeren steeds meer plaats gaat maken voor 'n verbod om te arboiden. Geiiuwde onderwijzeressen. Na de weigering van den gemeenteraad van Amsterdam om aan de gehuwde onderwijzeres mevr. Lub-Kooiman ontslag te goven, hebben de gehuwde tydelijke onderwijzeressen gehoopt, ook in gemeen tedienst te worden gehandhaafd. Naar de N. R. Ct. verneemt, hebben B. en W. thans echter besloten, geen gehuwde tijdelyke onderwijzeressen meer in dienst te nemen, al mogen zy, die nu oen tijdelyke betrekking hebbon, haar behouden tot zij eindigt. Het gemeente bestuur is tot dit besluit gekomen, door het groote getal onderwijzeressen, dat zich voor een tijdelyke betrekking heeft aange meld. \an de ljjst der sollicitanten zyn alle gehuwden geschrapt. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. De Hygiene in het Leger en de LeGERVERPI.esing. De voorzitter van den Militie-Raad iD Zuid-Holland, dr. W. P. Ruysch, schreef in het tijdschrift voor Sooiale Hygiëne een verhandeling over bovenstaand onderwys. Uitgaand Tan de overweging, dat één Nederlandsche millicien f 6000 waard is en opgeschrikt door het geschrevene en geblekeno in de zaak Yan der Breggen, meent schr. te recht, dat zijn onderwerp veler belangstelling zal hebben. Spr. is van oordeel, dal de keuring en de diagnose niet nauwkeurig genoeg kunnen geschieden. Het keuringsreglement en de keuringslokalen in vele plaatsen laten te wenscben over. Daarby zyn er beslist te weinig militaire artsen. Er zijn in de toekomst nog minstens 24 officieien van gezondheid noodig. Is de millicien eenmaal ingelytd, dan treedt hy in een voor hem geheel nieuw milieu en komt onder voor hem geheel vreemde levensvoorwaarden. Het is dus van het grootste belang, dat hy in de meen gunstige omstandigheden worde gebracht. Beantwoorden de bestaande toestanden in het leger aan dien eisch? Men bezoeke de oude kazernes en geve dan zelf daarop het antwoord. Zeker er bestaan ook goede kazernes in sommige plaatsen, maar lang niet overal. Ook ontbreken daarby dikwijls behoorlijk ingerichte lokalen en hulpmiddelen om, voor de troep tot uitrukken geroepen wordt, het noodzakelijk geneeskundig onderzoek rustig en kalm te kunnen verrichten. Wordt de zieke milicien in het hospitaal opgenomen ook dan vindt gjj hier niet altijd wat hy voor zyn verpleging en horstel behoeft. Goed ingerichte militaire hospitalen zijn zeldzaam, en maar al te vaak werden daarvoor onde kloosters, oude arsenalen of dergelijke gebouwen bestemd. Ook :net den dienst te velde en in kampen en kantornementen is het niet beter gesteld. En nu de positie der militaire artsen. Er was eon tijd dat die positie zeer werd gezocht. Het traktement was wel ia waar niet hoog, maar men had gelegenheid zich aan speciale studiën te wijden, of wel als consulteerend geneesheer in de burgerpraktijk op te treden en men had behoorlijken tijd over voor zyn familieleven. Nu is dat alles door het nijpend gebrek aan officieren van gezondheid geheel uit. De militaire arts is nu van den vroegen morgen tot den laten avond, zoodanig met werkzaamheden over laden, dat het hem niet mogelijk is naar behooren in zijn dienst te voorzien. Wanneer men nu nog daarbij bedenkt, dat de in hel leger tredende arts f 1600 traktement bruto ontvangt, terwyl zyn collega in burger ambt geroepen, hetzij by Rijks- ef bij gemeentelijke diensten, in den regel een aanvangstraktement van f 3000f 4000 wordt geboden en dat, naar de Vox Modicorum mededeelt, by de oor- logsbegrooting voor 1912 wordt voorgesteld hun in de eerste 20 jaren in plaats van zooals thans een totaal bedrag van f 45.800 uit te keeren, dit op f 45.600 terug te brengen dus gedurende dit tydsverloop per jaar berekend in plaats van f 2290 in het vervolg f 2280 uit te keeren dan kan men zich verklaren waarom er zich geen medici meer voor den militairen dienst aanmelden. Het aanvangstractement moet minstens f 2400 worden. IntU8schen zij opgemerkt, dat do positie verbetering van de officieren van gezond heid alleen noodzakelijke verbetering niet brengen zal. De dienst moet op dergelyke wyze worden gereorganiseerd, opdat zoowel in tijd van Trede als in tijd van oorlog in de eischen der hygiëne en der verpleging naar behooren worde voorzien. 't Is waar, dit zal al weer geld kosten, maar waarom kan wel geld gevonden worden voor geweren, kanonnon enz. en voor de behoorlyke inrichting en uitrus ting van den militairen geneeskundigen dienst niet? Intusschen, er is periculusa in mora, en ryst bij my de vraag, wie neemt de ver- autwoording op zich voor den bestaanden toestand, en is het niet de plicht Tan de volksvertegenwoordiging, aL het legerbe stuur achterblijft, dit groote volksbelang naar behooren te behartigen, daarvoor op te komen? In de vergadering van het College van Notabelen zijn tot kerkvoogden by de Ned. Herv. gemeente alhier, mot algemeene Btemmen, herkozen de heeren J. H. Boks en H. C. van Dam; terwijl de heeren N. van Yeen en J. Ger. Klebcr werden her kozen resp* tot voorzitter en secretaris van het college van notabelen. De lste luitenant G. Dames wordt ingedeeld by de sectie mitrailleurs, welke by het 5de regiment infanterie zal worden opgericht. Het plaatselyk Nutsdepartsment houdt morgenavond in Amicitia een algemeene ledenvergadering. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Ingekomen Btukken. 2. Yerkiezing van twee loden van het hoofdbestuur. 3. Benoeming van een commissielid voor de Volksbibliotheek. 4. Voorstellen, welke gedaan kunneD worden voor de algemeene vergadering der Maatschappij volgens art. 22 van het Huish. Regit. 5. Evsntueole mededeelingen. De le luitenant G. Knyper van het 5e reg. inf., leerling aan de Hoogere Krijgs school te 'b Gravenhage, wordt van 1 Mei tot 15 September a.s. gedetacheerd bij het 2o reg, veldart. aldaar. De Amersfoortsche tram vervoerde in de afgeloopen maand November 9599 passagiers, tegen 9932 in dezelfde maand van bet vorig jaar, alzoo een vermindering met 333. De vervoeropbrengst was f 21.65 minder, nl. f 478.25 tegen f 499.90 in November 1910. De dagkilometeropbrengst was f 8.85 tegen f 9.26 en de totale op brengst ditmaal 1545.65 tegen f 542.38 in November 1910, alzoo f3.27 meer. De dagkilometeropbrengst daarvan bedroeg f 10.10 in de afgeloopen maaud, tegen f 10 04 iD November 1910. Op uitnoodiging van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers zal de Utrechtsche Onderwij- zers-Tooneelvereeniging eene uitvoering ge- ven op 20 December e. k. in Amicitia. Opgevoerd zal worden: Jonge Harten", blyspel in 3 bedryven en „Een gezellige kamer", kluchtspel .in 1 bedryf. x AGENDA 7 Dec. Ver. voor Vrouwenkiesrecht cursns mej. de Holl. 8 Dec. Concert in Amicitia. 12 Dec. Aid. U. L. G. Lezing met licht beelden van den heer de Beaufort. 14 Dec. Ledenvergadering kiesvereeniging „Gemeentebelang" in Ons Huis. 14 Dec. Ver. voor Vrouwenkiesrecht cursus mej. de Holl. 15 Dac. Lezing afd. A'foort Nederl. Protes tantenbond, 16 Dec. Frijsk Selskip Ut en Thus Café Otte. 17 Dec. Volksavond van het Nut in Amicitia. 18 Dec. Ledenavond van het Nut in Amicitia. 21 Dec. Ver, voor Vrouwenkiesrecht cursus mej, de Holl. 7 Jan. Uitvoering Zaugvereeniging „de Kleine Stem" in Amicitia. 9 Jan Concert in Amicitia. 16 Jan. Repetitie Toonkunst. 16 Jan. Uitvoering Toonkunst. 22 Jan. Openb. verg. afd. Amersfoort Alg. Ned. Geheel Bond. 28 Jan. Feestavond van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. tot afsch. v. Alcoholh. dranken in Amicitia. BAARN. Alhier is opgelicht 'n jeugd organisatie van de S.D.A.P. met aanvan kelijk 24 ledent Caillaux ste'de vervolgens de quaestie van vertrouwen, waarna de motie met 342 st. tegen 110 st. werd verworpen. De toestand in PERZië. Uit Constantinopel wordt aan de Daily Chronicle geseind, dat met het oog op 't ernstige van den toestand in Perzië, de Turkscbe regeering besloten heeft naar de Perzische grens alle mogelijke versterkin gen te zenden en ook de wacht der con sulaten overal te versterken.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2