DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 286. DONDERDAG 7 DECEMBER 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EE Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaar4.Franco per post id. 5.60. Per 3 maanden id. f 1'.Franco per post id. £1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Rurcau: KÏ.KIXK H.l Ui Tclef. Interc. 183. Prijs iler AdvertentiPn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing; van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend1' gerechtigd het Alg- Binnen- en Bnitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76. 78 Amsterdam De Oorlog. De algemeene indruk is nu toch wel, dat de Italianen aan den winnenden kant zijn. Nadat zij in het begin (Ier vorige week vrij wat tneer van de oase Tripoli hebben kunnen bezotteu, zijn zij in het tweede gedeelte der week met de voor- waartsche beweging op de 1'/, uur verder z.o. landwaarts in gelegen oase Aïn Zara begonnen. Den 29sten en 30 werd er hevig gevochten, zoodat de vijand bijna een ope ning in de Itahaaosche gevechtslinie had gekregen. Ook Vrijdag is de inbezitneming vau Aïn Zara niet gelukt. Wel drongen de Italianen ver door, doch de Turken hebben hen met de bajonet op het geweer een eenigszins zonderlingo vechtmethode bij de tegenwoordige uitwerking der schietwapens teruggedreven. Tegelijkertijd ageerden de Italianen bij Tadsjoera, 1'2 kilometer vau Tripoli, nog in de oase bij Homs. Van Zaterdag op Zondag is or weer hevig gevochten en waren de Turken weer de aanvallers. Daarop hebben de Italianen Maandag de stelliugen der Turken in de oase Aïn Zara veroverd ua een hevig gevecht. Negen kanonnen, schietvoorraad en leeftocht moeten den Italianen daar in handen zijn gevallen. De verliezen heeten weer veel zwaarder aan Turksche dan aan Italiaansche zijdein de Italiaansche berichten. De aanval werd gedaan door 15000 man met twee eskadrons cavalerie, 's mor gens om 6 uur. Hot heet, dat de Turken in wanorde naar de bergen vluchtten en dat zij geweren en kanonnen achterlieten. Doch er wordt nog niots gemeld van pogingen om de lurken te achtervolgen. Wel schijnen dezen een tegenaauval gedaan te hebben op den uitersten rechter vleugel der Italianen, wat toch nog wel op een georganiseerd verzet wijst. Intusschen komen de meest opgewonden berichten, over deze overwinning, die beslis send heet voor den heelen veldtocht, het begin van het eind, het einde van den oorlog enz. enz. Met zulke overdrijvingen zij men voor zichtig. Wil laat het zich aanzien, dat de Italianen nu een stap dichter bij hun doel zullen zijn. Overigens weinig nieuws. Duitsculand ex Engeland, De Duitecho Rijkskanselier heeft in den Rijksdag op vrij krachtig doch waar dige wijze de rede van den Britschen minister Grey beantwoord. Hij heeft duidelijk de andere zijde in licht gesteld van het Engelsche-Duitsche incident van Juli 1.1. dat Grey den27nder vorige maand in het Engelsche licht deed schijnen. De eerste belangrijke opheldering, die Bethmann-Hollweg gaf, was de verklaring van geheimziuningheid der Duitsche re- geering in de critieke Julidagen. Zij komt in het kort hierop neer: had Duitschlaud ópenigk scherp geantwoord op Lloyd George's redevoering gelijk het dit in 't. geheim door middel van ziju gezant deed, dan zou dat de publieke opinie in Frank rijk dermate hebben verhit, dat het on mogelijk ware geweest om met Frankrijk tot een vergelijk over Marokko te komen op den door Duitschland gewenschten grond slag. Daarom moest er geheimhouding be tracht worden: dat had natuurlijk het be zwaar dat nu in Duitschlaud de openbare meening in opstand kwam; maar de regeering hoopte daar wel kalmte te brengen als de storm eenmaal voorbij was. Voorts is Bethrnann sterk geweest in ziju afweren van minister Grey's verwijt aan Duitschland'8 adres, dat dit van af den „Panthcrsproug" van 1 Juli tot den 21n toen Lloyd George zijn rede hield, Enge land in het duister liet omtrent zijn be doelingen, (het geen, naar men weet, Grey's rechtvaardiging van Lloyd George's krijgs haftige rede was). De Duitsche kauselier stelt daar eenvoudig tegenover, dat dit stil zwijgen van twee kanten kwam: Engeland was ingelicht omtrent Duitschland's be doelingen met het zenden vau den Panther naar Agadir: het werd door Frankrijk precies op de hoogte gehouden van de onderhandelingen met Duitschland: Enge land had dus geen eukele aanleiding om te vieezen dat Duitschland een vlootbasis wenschte in Agadir. Wanneeï er echter niettegenstaande dit alles bij Eugeland twijfel heerschte aan Duitschland's bedoe liugen,op grond van geruchten, dan zou de kanselier volkomen bereid geweest zijn, op een aanvrage van Engeland dien twijfel weg te vragen. Maar de aanvrage bleef uit. Bovendien verzekerde den 12en Juli de Duitsche regeering aan den Britschen gezant te Berlijn, dat men over een ver deeling van Marokko tusschen Frankrijk, Duitschland en Spanje, met uitsluiting van Engeland, niet dacht. Met andere woorden: heel Bethmann's betoog komt er op neer' dat Grey's recht vaardiging van de speech van Lloyd George volstrekt niet opgaat, en dat die gerucht makende redevoering door niets hoege naamd gerechtvaardigd was. En daaruit volgt dat die redevoering door do Duitsche regeering wordt opgevat als een vijandige daad jegens Duitschland, en dat men in Duitschland niets meer hechten zal aan Engeland's betuigingen van vredelievend heid, wanneer zijn daden met die woorden zoozeer in tegenspraak zijn. Deze conclusie leidde tot het grooten indruk makende slot van de kanseliersrode over de noodzake lijkheid van een sterk Duitschland en van een „vrijen blik, koud bloed, rustige kracht en vaste eenheid in nationale quacsties, zonder nochtans tartc-ode hoogmoedigheid". Op nog een krachtige passage in Beth rnann Hollweg's rede willen wjj wijzen. Het was toen hij Grey's zoozeer toege- juichto uitlating aanhaalde, dat Engeland Diet behandeld wil worden, alsof het niet meer meetelt, en dat op den dag dat dit niet meer openlijk gezegd kan worden door een Britschen minister, Engeland zou hebben opgehouden een groote mogendheid te zijn. Welnu, aldus Bethrnann, precies hetzelfde geldt voor Duitschland, eu nu zijn juist de Marokkaansche moeilijkheden ontstaan doordat dit recht van Duitschland geschonden is, want de eerste oorzaak der moeilijkheden is geweest de omstaudigheid, dat Eugeland eo Frankrijk in 1904 over Marokko hebben beschikt zonder op de Duitsche belangen te letten. Dat maakte Algeciras en Agadir noodzakelijk. Evenredige Vertegenwoordiging. De Groote Raad van 't Kanton St. Gal len, (Zwitserland) heeft met 92 tegen 2 stemmen het ontwerp betreffende invoering van evenredigo vertegenwoordiging voor het kantonale parlement (volgons het lijsten- stelsel) aangenomen. De toestand in Perziö. Het Perzischo Parlement heeft tot alle Parlementen eer. piotest gericht tegen Rus- land's optreden. De boycot van Russische goederen, wordt J streng gehandhaafd. De districts-commissaris van de Russisch I Turksche grens meldt, dat een botsing plaatshad bij Mosscum tusschen dc Russische en Turksche troepen. Het gevecht nam groote afmetingen aan, en duurde tot den morgen voort De officieren slaagden er eindelijk in, het vuren te doen ophouden. Een Turk werd gedood, een ander gewond. De commandant der Turksche troepen vroeg om versterkingen. Het Spionnage-geval. De te Portsmouth gevangen genomen 'Duitscher, Grosse, vau pionnage verdacht, .was door eeD advertentie in coönectie gekomen met een zekeren Salter, telephoou beambte op het Engelsche oorlogsschip Vernon, en had van deze getracht inlich tingen te krijgen over den kolenvoorraad op de marine-werf te Portmouth en in 't bezit van verschillende koopliedeu in andere havens. Grosse had Salter verklaard, dat hij die inlichtingen noodig had voor een werk, dat hij ging schrijven voor kooplieden en mijn-eigenaars, opdat zij in geval van staking (men weet, dat in Eugeland een mijnwerkersstakiDg nog altijd dreigt) precies zouden weten hoeveel kolen er in elke haven noodig was. Maar Salter, die de zaak niet vertrouwde, lichtte den bestuurder der werf onmiddelijk in, met het gevolg, dat Grosse's gangen een weck werden nagegaan, en hij nu gisteron gearresteerd werd. De Ruzie in de Spaansche Koningsfamilie. Koning Alfonso van Spanje, zoo bericht men uit Madrid, is vastbesloten, zijn weer spannige tante, prinses Eulalia, streng te straffen, overeenkomstig do wettco die be palen, dat de leden van het koninklijk huis, voor alle openbaro handelingen, zelfs voor het veranderen van woonplaats de toestem ming van den Koning moeten vragen. De Koning zal echter niets doen zonder rijp overleg met de regeering. Er is reeds in een kabinetsraad beraadslaagd over de zaak; maar wat daar werd besloten is nog niet bekeud. In hofkringen is men zeer verontwaar digd over het gedrag der infante Eulalia en het groote publiek is verbolgen over de verwijten, welke de prinses den Koning doet ten opzichte van haar zoon, die inder tijd odelmoedig behandeld werd, toen hij, zonder 's Konings toestemming, met een Protestantsche was getrouwd. De uitsluiting te Belgie. In de gister gehouden vergadering van metaal-arbeiders hebben 719 tegen, en 1817 vóór voortzetting der staking ge stemd. Daar echter voor de voortzetting der staking een meerderheid van drie- vieide vereischt wordt, wordt de voortzet ting der staking geacht verworpen te zijn. Daarmede zijn de geschillen tusschen de werkgevers en werknemers geëindigd. De Dynamietaanslag te Los Angeef.s. In het dynamiet-proces te Los Angelos is gisteren John Mc Namara tot 15 jaar en James Mc Namara tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Uit de Russische Doema. De gisteravond gehouden zitting had een stormachtig verloop. De sociaal-demo craat Gegetschori wijdde bij de behandcliog der interpellatie over den moord op Stolypiu uit over de oorzaken welke tot de ontbin ding der tweede Doema geleid hebben. De zitting moest meermalen worden onder broken; ten slotte werd Gegetschori voor dc zittfng vau gister en werden verscheidene andere Dooma-leden voor 15 zittingen uitgesloten. De Revolutie ik China. Prins Tsjocn heeft, zooals we reeds in ons vorig nummer meldden, als regent zijn demissie genomen, terwijl de oud- opperraadslicden Ilsousjitsjang en Shihtjoe benoemd zijn tot opper-wakers over den keizer. Het regentschap is derhalve vacant. Het landsbestuur blijft in handen van den Minister-president; de keizerin-weduwe en de keizer zullen audiëntion verleenen en ceremonieels fnnatiën uitoefenen. TWEEDE KAMER. In do gistermiddag gehouden zitting der Tweede Kamer is de post op hoofdstuk IV (Justitie), tot het uittrekken van f 3000 subsidie voor het verleeuen van rechtskundi gen bijstand aan ou-en minvermogenden, met 51 legeu 12 stemmen goedgekeurd. Daarna werd, gelijk wij gisteravond reeds mede deelden,dc Justitie begrooting zonderhoofde- lijke stommen anngenomen. Do dag heeft overigens aan de rechter zijde behoord: de drie partijleiders, de heeren Lobman, Kuyper en Nolens hebben in de eerste plaats der Kamer doen weten, dat zij nog altoos „fest und treu zusammen halten" en alle drie hebben zij daarna een beschouwing gewijd aan de onvruchtbaar heid van het legislatief beleid van dit Ka binet, vooral op sociaal gebied. De heer Iiohman zag heil in een radicale herziening van het Reglement van Orde, niet meer op de huidige toestanden berekend, maar hij gaf toch geen vaste lijn aan om het te verbetereu; de heer Nolens vond, dat zij, die op do breedsprakigheid der Kamer het meest afgeven, beginnen moesten zich zelf tc herzien en beval tot vermijding van noodeloos debat de instelling van een conseil de legislation, belast met het bren gen van eenheid in en met het redigeeron van wetsontwerpen, aan; de heer Kuyper bepaalde zich tot het actueele en verborg onder oen reeks vao de meest vleiende tot den Minister Talina gerichte termen een dreigement, dat deze zijn werkplan zou hebben te vcrandereu of de medewerking der gansche antirevolutionnaire partij zou hem verder onthouden worden. Zeker, zeide hij, logisch is het eerst de ziekteverzekering en daarna de ouderdoras- en invaliditeitswet te behandelen, maar de tijd dringt en een theoretische eischdat „theoretisch" is te kostelijker wijl de Mi nister van Landbouw juist om practische motieven ziju volgorde vaststeldemag er

De Eemlander | 1911 | | pagina 1